Větrná elektrárna by v zimě zachránila spotřebu

Výroba elektrické energie pomocí větrných turbín, malých větrných elektráren, diskuze na téma účinnosti, dostupných řešení, zkušenosti, nápady, praktické rady.
Odpovědět
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: Větrná elektrárna by v zimě zachránila spotřebu

Příspěvek od solárník »

Já mám malinkej větrníček
http://www.ebay.de/itm/Windgenerator-PW ... 7675.l2557
a v pátek natočil 2kWh. Zatím nejvíc za dva roky, co ho mám. Chvílema jsem měl strach, že odletí do sousední vesnice, ale ustál to. Koupil jsem ho tenkrát od Prevent-germany.com novej zabalenej za 220 éček, no nekup to :mrgreen:. Oni se toho báli, že to nemá žádnou ochranu proti vichřici, tak to dávali zalevno. Což je pravda, ale záleží, kde člověk bydlí. U nás nefoukalo nikdy víc jak 20m/s, což tenhle, jak je vidět, v pohodě ustojí. Po pátku už strach nemám :) Šlo z toho za minutu v průměru i 300W a ve špičkách okolo 600W.
Roger
Příspěvky: 505
Registrován: pon čer 10, 2013 8:25 pm
Reputace: -54

Větrná elektrárna by v zimě zachránila spotřebu

Příspěvek od Roger »

A psal jsi o ni nekde?
Windgenerator PWG 400L 12V Turbine Windrad Originalangebot aufrufen
Jsem tu nic nenasel... Jak to mas vysoko nad terenem/stavbami a kolik kw ti naroci za rok?

600W to je 50A? Jakoze nevydrzi mechanicky anebo elektricky? Pokud jsem pochopil text, tak zacina vyrabet od 2,8m/s...
Naposledy upravil(a) Roger dne ned pro 08, 2013 1:50 pm, celkem upraveno 1 x.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: Větrná elektrárna by v zimě zachránila spotřebu

Příspěvek od solárník »

Nepsal jsem o tom nikde.

Roční statistiku ještě nemám, data jsou ale nemám to v hromadě. Za letošní listopad cca 5kWh, za těch prvních 8 prosincových dní 4kWh. Ale přes léto skoro nic, v podstatě nefouká. Je to dobrý na občasný pokrytí deficitu v zimě, hlavně v noci. Ale na seriózní výpomoc by jich muselo být tak 5-6.

Mám to 3 metry nad hřebenem střechy ve vesnické zástavbě, bydlíme pod hřebenem kopce, větrný podmínky spíš podprůměrný. Je to tak 2 metry nad okolními střechami. Chtělo by to výš, ale na to nemám místo ani chuť, muselo by se to kotvit lankama a pořádnej stožár. To už je taková investice, že se mi do toho nechce.

Jo 50A z toho šlo při těch pátečních poryvech. Mám tam 75A Pololu čidlo. Ale spíš abych měl radost tak jsem měl hrůzu, že něco nevydrží. Vydrželo :) Mám to přidělané na dvou 200x200 bytelných trámech, které jsou vodorovně přišroubované šroubama na prst tlustejma mezi šikmé trámy krovu střechy. Aby tohle povolilo, muselo by to odnést celou střechu a ta je s cementovkama taškama sakra těžká. Ale když jsem viděl, co dělá ten 80mm trubka stožár, tak mi dobře nebylo, nahoře u turbíny to při poryvech pružilo o dobrých 15-20 cm.

Jinak data nelžou, opravdu to nasazuje už pod 3m/s. Nemá to ochranu žádnou, ani mechanickou, ani elektrickou (což lze lehce udělat) ale já to neřešil. Oni se báli, že prostě něco povolí mechanicky, kdyby to bylo vystavené nějakým 40-50m/s. Což u nás (střední čechy) nikdy nebylo ani zdaleka, takže jsem zatím v klidu. V pátek mi to ukazovalo nejvíc asi 22m/s.
Vladon
Příspěvky: 196
Registrován: pát pro 21, 2012 10:38 am
Reputace: 1

Re: Větrná elektrárna by v zimě zachránila spotřebu

Příspěvek od Vladon »

To se me celkem libi ten PWG400L.
Jen nevim jakych z toho leze 12voltu, AC nebo DC? Pokud DC,mohl bych to primo pripojit na baterie, regl netreba, kapacita pole je 480AH NiCD a nemusel bych se bat. A je potreba k umisteni nejake stavebni povoleni nebo souhlas sousedu ?
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Reputace: 72
Bydliště:

Re: Větrná elektrárna by v zimě zachránila spotřebu

Příspěvek od goodbie »

kdybych měl udělat závěr z mojí větrné elektrárny tak už nic takového ani omylem.rada dalším???instalujte panely je z toho o 100% více užitku než z těchto větrníků.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: Větrná elektrárna by v zimě zachránila spotřebu

Příspěvek od solárník »

Leze z toho AC 3 fáze. Musíš zbastlit usměrňovač z 6 diod, nebo koupit rovnou třífázový usměrňovací blok. Regulátor není potřeba. Pokud máš doma ale zbytečný TRISTAR MPPT :) můžeš tam nahrát beta firmware a přepnout ho do wind módu. Nejsem si ale jistý, jestli to u téhle turbínky výrazně pomůže, protože už tak by potřebovala spíš nižší napětí baterií než 12V, ta pětilistá vrtule má poměrně malé otáčky.

Sousedů jsem se neptal, ale u nás na vesnici se to tak nebere. Nopak když to sundám na občasnou údržbu, tak mě zastavují kam jsem to dal, že nemají na co koukat, jestli je vítr. Hluk to nedělá, takže je to neruší ani v nejmenším. Ovšem podle zákona by se asi něco vyřizovat mělo, ale neřešil jsem to :)

Ale je to spíš jako koníček a experiment, nějaký výrazný přínos to nemá. Jak píše goodbie, jeden přidaný panel dá dlouhodobě asi víc. Ale o to tu nejde. Jde tu o výpomoc v noci, kdy jde všechno z baterií. Ale na seriózní výpomoc by, jak už jsem psal, muselo takových PWG být aspoň pět, nejlíp tak deset, nebo jedna velká, alespoň tak 5m průměr.
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Reputace: 72
Bydliště:

Re: Větrná elektrárna by v zimě zachránila spotřebu

Příspěvek od goodbie »

Solárník:mám třílistej rotor průměr 1,4m a když fouká vítr tak ta vrtule hvízdá je pravda že to není žádný velký hluk ale slyšet to je ale vítr a strom hučí více.Když spočítám co se vše kvůli větrníku muselo udělat 12m sloup povařit kopat díru betonovat atd na užitek z elektrárny tak je to naprostá nula na nule a to ze začátku sem po tom sloupu lítal jak vopice furt něco nechodilo ,ale jak píšete je to spíše pro experiment a také na orientování větru kudy jde :D a pro oči sousedů tady je http://goodbie.rajce.idnes.cz/vetrak#DSCN0151.jpg
Vladon
Příspěvky: 196
Registrován: pát pro 21, 2012 10:38 am
Reputace: 1

Re: Větrná elektrárna by v zimě zachránila spotřebu

Příspěvek od Vladon »

Tak me jde primarne o to, kdyz slunce nesviti uz dlouho, jako to je skoro cely prosinec,aby me aspon neco udrzovalo baterie pri zivote. Spoustu veci a nabijecek uz jsem bud predelal a nebo postavil primo na DC,tak bych rad tento system udrzel v provozu. Davat 15 a vice tisic za zarizeni ktere se me nevrati ani za dvacet let se mi nechce,ale tady je celkem sympaticka cena.I kdyz by to melo mesicne vyrobit jen 5-10KW tak budu spokojeny kdyz se mi to treba vrati za 10 let, budu rad.. Ale osobne si myslim ze drive, bydlim sice v zastavbe,ale v takovem udoli a pomerne dost tu fouka.
Byl by jeste nejaky tip na meric vetrnosti ktery by umel logovat zaznamy cca mesic?
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: Větrná elektrárna by v zimě zachránila spotřebu

Příspěvek od solárník »

goodbie - No krásnej stožárek něco takovýho bych taky chtěl. A nedává ti to? Možná jsi na nějakém špatném místě s nízkým průměrem?

vladon - celkem bezkonkurenční je GIOM3000 (výstup ethernet a loguješ si sám :)) ale autor už prý má ve vývinu nový typ i s logováním, jestli už s ním nevylezl, nekontroloval jsem. Jeden čas jsme spolu komunikovali ohledně grafů a kalibrace.
viz. http://www.mikrovlny.cz
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Větrná elektrárna by v zimě zachránila spotřebu

Příspěvek od kybos »

Vladon píše: Byl by jeste nejaky tip na meric vetrnosti ktery by umel logovat zaznamy cca mesic?
Pro základní orientaci stačí tři naběračky na ložisku a laciný cyklocomputer - měřil jsem takto jeden rok před realizací projektu. Ocejchovat nutno dle profi anemometru.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Vladon
Příspěvky: 196
Registrován: pát pro 21, 2012 10:38 am
Reputace: 1

Re: Větrná elektrárna by v zimě zachránila spotřebu

Příspěvek od Vladon »

Diky za tip,ale ten GIOM se me zda za 4000 pomerne velka investice. Ten cyklocmputer nezni spatne, jen se me nechce s nicim vyrabet, nemam na to v posledni dobe vubec naladu. Rikal jsem si jestli neexistuje nejake hotove reseni za par stovek, jinak pujdu do nejake poloprofi meteostanice,ktera mimoj. meri i ten vitr apod. A sice tato:
http://www.shopgsm.cz/obchod/digitalni- ... ce-wh1090/
Ale radeji bych jen ten merak vetru hotove reseni za par set, jestli to existuje...
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Reputace: 72
Bydliště:

Re: Větrná elektrárna by v zimě zachránila spotřebu

Příspěvek od goodbie »

Solárník: ten sloup je taky výroba made in Já :D má délku 12m A bez jeřábu by asi stál těžko,váhu železa odhaduji někde okolo 800Kg možná i více,jak říkám za vynaloženou námahu je jen hezký pocit.Umístění také asi nebude ideální to je pravda ale párkrát se ty ideální podmínky co se týče dobrého směru a rychlosti větru najdou něco málo to vyrobí ale rozhodně t není na nějaké dlouhodobé přežití
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Větrná elektrárna by v zimě zachránila spotřebu

Příspěvek od kybos »

Cyklocomputer má také tu výhodu, že mu stačí na napájení jedna CR2032 na roky nepřetržitého provozu do míst bez DS. Rotor s ložiskem je práce na dvě hodiny. Nejnáročnější je postavit stožár, jelikož by se mělo měřit ve výšce budoucího rotoru VE. Měření v nižších výškách a následný přepočet dle odhadnuté drsnosti terénu nedává tak spolehlivé výsledky.
měřil jsem ve 4m a přepočítával na 12m
měřil jsem ve 4m a přepočítával na 12m
triviální měření funguje od roku 2000
triviální měření funguje od roku 2000
Naposledy upravil(a) kybos dne stř pro 25, 2013 9:03 pm, celkem upraveno 1 x.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Vladon
Příspěvky: 196
Registrován: pát pro 21, 2012 10:38 am
Reputace: 1

Re: Větrná elektrárna by v zimě zachránila spotřebu

Příspěvek od Vladon »

jeste to uvazim. Ne ze by me n4ebavilo neco vyrabet,ale mam toho tolik, ze nevim co driv. Je fakt ze meteostanice uz mame doma dve. Mereni bych rozhodne provadel v miste vysky budouci vrtule.
Jeste jsem nad tim moc nepremyslel,ale jak prevadis namerene kilometry na potencionalne ziskane kilowatty za dobu mereni ? A nebo to pouzivas ciste na porovnani ktere misto je nejvyhodnejsi na umisteni vrtule ?

Protoze naberacky se urcite zacnou otacet pri mensim vanku nez vrtule (alespon muj subjektivni nazor, nemam s wind generatorem absolutne zadnou zkusenost).
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Větrná elektrárna by v zimě zachránila spotřebu

Příspěvek od kybos »

Měřil jsem průměrnou rychlost větru a zaznamenával jsem též "ujetou vzdálenost" a maximální rychlost, tyto hodnoty lze použít pro orientační přepočet na výkon, dodanou energii a namáhání konstrukce. Nakonec to ve výsledku více méně odpovídalo předběžnému měření (nepřetržité roční sledování).
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Roger
Příspěvky: 505
Registrován: pon čer 10, 2013 8:25 pm
Reputace: -54

Větrná elektrárna by v zimě zachránila spotřebu

Příspěvek od Roger »

KarelSebela píše:Zdravím,
ke svému 880Wp FV systému jsem donainstaloval měřák větrnosti :-) . Nemam zrovna nejvyšší dům, ale se stožárem a 600W vrtulí, bych rozhodně čněl and okolí.
Takže další krok byl, začít měřit rychlost větru v mém okolí.
V dnešních dnech kdy padá sních a panely jsou zapadlé a nebo je zataženo a ač jsou panely očištěné tak se zrovna nepřetrhnou v práci by mi plánovaná vrtule docela zvedla náladu.
Posuďte sami na grafech.

http://czech-earthship.com/electricity/ ... ower-gain/
Karle, mate ty grafy rozbite...

Tak jine grafy VE: http://www.zsrousinov.cz/projekt-eu/data-z-vetrne-el
Vladon
Příspěvky: 196
Registrován: pát pro 21, 2012 10:38 am
Reputace: 1

Re: Větrná elektrárna by v zimě zachránila spotřebu

Příspěvek od Vladon »

Jakou VE mate v Rousineve? Jsem z Hostenic..
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Větrná elektrárna by v zimě zachránila spotřebu

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

posbíral sem pár krámů , něco přikoupil a zbastlil si "větrák" abych pochopil o čem se tu bavíte :idea: .
vetrak001.JPG
vetrak002.JPG
vetrak003.JPG
Veňku docela pofukuje a ono se to točí :celebrate2: .
Výkon nic moc ... spíš nic , páč motor je 3f z letadýlka (770W 18,5V 900kv upravenej na 150kv) , jelikož dává jen pár voltů který nemám čím zpracovat na něco použitelnějšího , tak zatěžuji "přečerpáváním" elektronů z jedné aku do druhé (nejsem si zcela jist zda-li je to produktivní ...) . Za cca 4h provozu ukazuje Wattmetr 40Wp , 2,95Ap , 0,682Ah :D .

Jo , a něco pro hnidopichy - el. zběrač mezi pohyblivou a pevnou částí konstrukce je 3,5mm AUDIO JACK :yes: .

Elektronům zdar *cloud*

PS. minulý příspěvek očividně neby pochopen ... byl to stojanový ventilátor - "levná" vrtule pro realizaci mini větrné farmy :yes: .
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Reputace: 72
Bydliště:

Re: Větrná elektrárna by v zimě zachránila spotřebu

Příspěvek od goodbie »

Abrams:to je paráda ::popcorn:: :celebrate1:
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Větrná elektrárna by v zimě zachránila spotřebu

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

dnes 1. apgrejd :) generátor se 150kv je k prdu :? takže sem včerá do noci upravoval 2.000W 30V 270kv na 20kv a dnes jej osadil pomocí nového hřídele a upravené gondoly do stroje . Hned je to o něčem jiném :D vánek mírně ohýbající plamen zapalovače vygeneruje 3V :shock: sic bez zátěže ale :celebrate4: . Jak na potvoru na následující dny předpovídají bezvětří :? . Su fakt zvedavej co se bude dít až zafouká :sm1: .
vetrak004.JPG
Chjo ... před pár roky mi bylo putna jestli svítí či nesvítí , fouká nefouká ... dnes nervózně čučím na oblohu kdy už konečně zasvítí a odedneška k tomu přibyl : už tam fouká , nebo ještě ne :roll: .

Každá zkušenost má svou cenu , a je-li na vlastní kůži , je to k nezaplacení :yes: :yes: :yes: .
Co mě asi chytne příště ? ::popcorn::

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek