Má smysl ohřev TUV s 5 panely - Vmpp 208V ?

Ohřev TUV, aku nádrže, boilery, ohřívače vody, vytápění, klimatizace
Uživatelský avatar
Nautilus
Příspěvky: 151
Registrován: úte zář 17, 2019 1:37 pm
Lokalita: JV od Brna

Re: Má smysl ohřev TUV s 5 panely - Vmpp 208V ?

Příspěvek od Nautilus »

... a abych nebyl jen OT....
Jako zcela smysluplné a logické řešení bych viděl osadit patřičný počet panelů na střechu.
S papírováním je to už trochu horší, ale přesně v duchu předchozích příspěvků. Kloním se k variantě, že papír s razítkem by to chtělo. Je ale třeba vzít v úvahu, že sebedůkladnější ochrana jen trochu sníží pravděpodobnost škody při zásahu bleskem, nikdy ji nevyloučí a je to jen sázka do loterie.
emedium
Příspěvky: 240
Registrován: ned led 15, 2023 5:29 pm
Lokalita: Frenštát pod Radhoštěm

Re: Má smysl ohřev TUV s 5 panely - Vmpp 208V ?

Příspěvek od emedium »

Původně jsem naplánoval pro spirálu 6 panelů po 380 Wp pro Sitona umístit na konstrukci skleníku. Nakonec skončily na pergole a dohřívají ongridem bazén a vířivku. Nemusel jsem tak prakticky doplácet za jejich dohřev. Podle mě asi nejekonomičtější a bezstarostná varianta, kdy 3 kW ongrid s pořádnýma ochranama vyjde asi na desítku.

Jinak panely jsou asi metr od hromosvodu a uzemněných okapů. Pokud by byly blíž, jak jsem to viděl v létě na několika instalacích při procházce v pražským satelitem, kde je nacpali hned vedle svodu hromosvodu nebo svodu na hřebeni střechy, tak by byl problém. Záleží, kde se panely dají, ideálně na přístřešek.
PavelR
Příspěvky: 3248
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Má smysl ohřev TUV s 5 panely - Vmpp 208V ?

Příspěvek od PavelR »

buď je systém oddálený, od prvků hromosvodu a netřeba používat T1 přepěťovky (svodič bleskových proudů) a konstrukce je pouze pospojena vodičem na PE rozvaděče protože FVE panely jsou v ochraném pásmu LPS použiijí se T2, mnoho střídačů má již integrováno. Jenže je systém LPS doopravdy naprojektován, napočítán a navržen, realizován tak a je zemnič v kondici, aby tento LPS doopravdy měl šanci fungovat? Nebo to je jen dekorace pro pojišťovnu co tam namontoval Franta od vedle...

Nebo je systém, spojený s hromosvodem a pak je třeba použít tyto svodiče. Pak nastává problém s kabeláží která musí být jiná "nehořlavá", nesmí být v souběhu prakticky s ničím.Samostatnou trasou do Dc rozvaděče kde jsou inkriminované svodiče. ¨Kam je uzemnit? kdo má zrovna na tom správném místě volný vývod ze základového zemniče aby se ekvisvorka umístila do metru od DC rozvaděče (viz návod jak se mají montovat přepěťovky).

U prvního případu jen krčím rameny a nevím co si mám myslet. Projekt na hromosvod, nebo výpočet rizik jsem nikdy u nikoho neviděl. Ale věřím že jsou případy, kdy by to teoreticky mohlo fungovat.

Druhý přídad je prakticky nesplnitelný, pokud se s tím nepočítá již pri projekci celého baráku.

A co včíl. Babo raď. Mám utrácet za přepěťovkym, nebo to někumu radit, když jsem si naprosto jistý tím že nemohu dodržet montážní předpis výrobce, aby byla aspoň hypotetická šance že se při zásahu sice všecko odpálí ale alepoň nevyhořím?

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek