Watmetr Solax Chint DTSU-666

Hybridní elektrárny připojené do rozvodné sítě pro rodinné domy a bytové zástavby s možností plynulého řízení toku energie, popis, technické detaily, celkový výkon, fotografie.
Hyblos
Příspěvky: 14
Registrován: úte črc 03, 2018 4:03 pm

Watmetr Solax Chint DTSU-666

Příspěvek od Hyblos »

Ahoj, mám Solax střídač X3 MIC G2
propojený po datové sběrnici s watmetrem Solax DTSU-666
Procházel jsem všechny nastavení ve watmetru a odpovídá to nastavení zde:
https://gbc-solino.cz/wp-content/upload ... LAX_G4.pdf

Střídač jsem zatím on-line neregistroval u výrobce.
Když je zapnutý k síti i k panelům - ale v režimu nevyrábět (DRM),

tak přesto ve střídači nevidím žádný data o spotřebě ze sítě (na displeji watmetru vidím normálně všechny údaje), ale ve střídači vidím jen samé nuly.

Nevím jestli je to tím, že ten střídač ještě nikdy elektřinu do sítě nevyráběl, nebo třeba tím že není aktivovaný Xcloud.
Ale říkám si že by to snad mělo i tak fungovat.

Pak mě ještě napadlo že na krabičce je sice logo "X", ale jestli náhodou ten watmetr někdo nevyměnil a nedal do krabičky nějaký nekompatibilní - pro jiného výrobce střídačů.

Dá se to nějak ověřit, jestli je ten watmetr pro Solax ? Případně kde by mohl být problém? Žádnou chybu k watmetru mě střídač nehlásí.
PavelR
Příspěvky: 3234
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Watmetr Solax Chint DTSU-666

Příspěvek od PavelR »

zkoušel jsi phodoti vodiče od 485?
je použit adekvátní kabel pro 485, pokud to je delší tak i terminátor?

tyto elměry používá i huawei. Kdyby bylo potřeba očichával jsem si z něj modbus mapu kterou hua vyčítá.
S největší pravděpodobností solax bude číst to stejné .
Hyblos
Příspěvky: 14
Registrován: úte črc 03, 2018 4:03 pm

Re: Watmetr Solax Chint DTSU-666

Příspěvek od Hyblos »

Zítra to zkusím prohodit, ale mám to dodržené podle datasheetů. Jako vedení mám 1 pár z UTP stíněného kabelu, délka 10m, bez terminátorů, stínění uzeměný. K originálnímu 10m kabelu taky terminátory nejsou. Napadlo mě jestli je ten Chint skutečně pro Solax. Jediný co mě napadlo by bylo porovnat adresy registrů v Chint a v Solax střídači. Ale nemám adresy na který se Solax dotazuje. Pak bych to musel asi jedině taky rozklíčovat osciloskopem. Bit rate 9600 a non parita s 1 stop bitem bude asi u toho watmetru standard. Podle mě se budou lišit mezi výrobci jen adresy těch registů. Např. v datasheetu k tomu Chint mám pro Positive total active energy-import(kWh) adresu 101EH. Ale na jakou adresu posílá Solax nevím. Zkusím to celé zaktivovat a přihlásit na X-cloud a uvidím jestli se něco posune. Hledal jsem jestli někdo řešil stejný problém ale tady nikdo.

Jo a Solax má 485 adresu 1 a Chint má taky 1, je to OK? Neměl by mít Chint např. 2 ?
PavelR
Příspěvky: 3234
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Watmetr Solax Chint DTSU-666

Příspěvek od PavelR »

k chintům jsem našel více map registrů ale žádná neodpovídala... co se týče linky 485. jeden to myslí A+B-druhý A-B+ a kdo ví jak ještě. už se ani nepokouším studovat jak zapojit 485tku. dám to nějak, když to nechodí otočím. Je to marný.
u huaweije se musí do konfigurace střídače a měřák přidat jak subdevicu. Chinty pro hua mají adresu 11.
střídač na té lince žádnou adresu nemá je master. Ten se ptá slavů a to vždy konkrétní adresy.
nepotřebuješ oscilo. stačí izolovanej usb/485 a dumpnout komunikaci. jsou softy co to i převedou do lidské řeči.
Já potřeboval pro huawei - protože malý střídače neumí uživatelskej elměr simulovat chinta. Podpora mi tvrdila že to nejde. Já říkal že to jde. Jsou to blbci. Mám to v plc jako slave, kterýmu přepočítávám hodnoty z jinýho měřáku kterej je společný pro více věcí do floatů a cpu to do regitrů. střídač si myslí že čte z chinta a přitom čte z teca. funguje naprosto spolehlivě.

přikládám dump
první dva řádky je dotaz a odpověď - to je detekce typu přístroje při přidávání měřáku v konfiguraci.
dál následují pořád dokola stejný dotazy.
čas od času hodí jiný dotaz na registry kde je jalovina. tu asi pro rychlost nečte pokaždý.
v excelu registry který střídač čte i s významem.

třeba to solax má jinak, třeba to pomůže. Můžeš si zkusit převodníkem vyčíst do pc ...
Přílohy
dump s detekcí.txt
(35.01 KiB) Staženo 12 x
registry DTSU666-H .xlsx
(10 KiB) Staženo 9 x
Hyblos
Příspěvky: 14
Registrován: úte črc 03, 2018 4:03 pm

Re: Watmetr Solax Chint DTSU-666

Příspěvek od Hyblos »

Přehodil jsem dráty a nic. Error "Meter Fault" tam svítí už od včera. Akorát jsem to včera neviděl přes hlášku "Waiting DRM". To je druhý problém. Nikde v manuálu jsem se nedočetl jak ten DRM funguje. Podle toho co tam je vysvětleno tak jsem pochopil že na pinu 1 je +12V a na pinu 2 je DRM0. Což jsem si myslel že je digitální vstup a když ty dva dráty propojím tak měnič přejde do 0% dodávky (to jsem chtěl využít na vzdálený odpojení přes HDO). Bohužel mě střídač ani na tomto vstupu nereaguje, tak buď je i tam něco špatně nebo to DMR je sériová komunikace pouze pro Austrálii - což jsem vyčetl z manuálů jiných modelů. Ale jak to DRM funguje?

V posledním manuálu z roku 2024 je výslovně napsáno:
Note: DRM0 (Demand Response Mode) here is specifically for AS/NZS
4777.2:2020; Short connect PIN1 (+12V) and PIN2 (DRM0) via external switch or
relay, the inverter will reduce its output power to zero. This remote shutdown
function also applies to other safety codes.

Takže nechápu proč mě to nefunguje. Podle této poznámky by to měly umět všechny střídače a je to funkce vyžádaná normou 4777.
A ten watmetr zkusím koupit ještě jeden a vyzkoušet to na druhém kuse. Podle mě to je krabička Solax ale watmetr je universal.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek