Tepelné čerpadlo - externí řízení 0-10V

Ohřev TUV, aku nádrže, boilery, ohřívače vody, vytápění, klimatizace
Bonzimor
Příspěvky: 5
Registrován: úte úno 13, 2024 5:45 pm
Lokalita: Nové Veselí
Výkon panelů [Wp]: 14,9
Kapacita baterie [kWh]: 42,7

Tepelné čerpadlo - externí řízení 0-10V

Příspěvek od Bonzimor »

Zdravím,
mám takový dotaz pro ty, kteří provozují tepelné čerpadlo s externím řízením 0-10 V. Doma topím kotlem na dřevo, ale rád bych tomu přidal tepelné čerpadlo, protože posílám do sítě v těchto přechodných měsících docela dost energie.

Rád bych proto čerpadlo řídil pomocí Solax adapter boxu G2 a jeho analogovým výstupem 0-10 V. Doporučil by někdo nějaké tepelné čerpadlo, které má toto řízení zmáknuté, popřípadě i nějaké zkušenosti v této problematice? :)

Ještě jednou zdraví,

Honza
dusanmsk
Příspěvky: 378
Registrován: pát říj 15, 2021 10:41 am
Lokalita: Stredocesky kraj
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 11250
Kapacita baterie [kWh]: 9.6
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Tepelné čerpadlo - externí řízení 0-10V

Příspěvek od dusanmsk »

Sinclair ASGE + modul SCMI. Ked tak poradim, treba ale poznat tepelne straty objektu, tepelny spad a velkost akumulacie, pokial je. A elektricky vediet ci 1f alebo 3f.
30*375 Wp JJZ, 2xXTM4000, 2xVT-80, 2xUS5000
soami
Příspěvky: 730
Registrován: pon lis 08, 2021 9:10 pm
Lokalita: Posázaví
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Posázaví

Re: Tepelné čerpadlo - externí řízení 0-10V

Příspěvek od soami »

Dušan byl rychlejší :-) Nicméně doplním všeobecně, že to většinou jsou venkovní jednotky zapojené do nadřazeného systému MaR, tedy ne přímo domácí TČ s hydroboxem/monoblok. U LG řada CAC (nedoporučuji), u Sinclair je to Asge apod. Pokud to má být striktně 0-10 a ne třeba modbus, je třeba převodník se vstupem 0-10V. Konkrétně u Sinclair Asge je to uvedený SCMI. Nevýhodou cena převodníku (MOC cca 13tis.), výhodou dobrá integrace a plynulá regulace příkonu. Pro samostatnou venkovní jednotku pak platí, že je třeba výměník chladivo/voda - typicky osvědčený Swep.
Bonzimor
Příspěvky: 5
Registrován: úte úno 13, 2024 5:45 pm
Lokalita: Nové Veselí
Výkon panelů [Wp]: 14,9
Kapacita baterie [kWh]: 42,7

Re: Tepelné čerpadlo - externí řízení 0-10V

Příspěvek od Bonzimor »

Díky chlapi za reakce, podívám se na to. Jen pro orientaci - to tepelko hledám o minimálním výkonu 16 kW.

Elektricky rozhodně třífazovo. Jsem elektrikář a montuju fotovoltaiky, takže elektrická stránka pro mě není vůbec problém. Mám právě doma střídač Solax a k němu je přímo krabička (Adapter Box G2), která se umí domlouvat s tepelnýma čerpadlama. A tahle krabička má právě ten onen výstup 0-10 V, který je ovládán přetoky. Radši bych se striktně držel ovládání 0-10V, ať si do toho nevnáším další mezičlánek :D

Velikost akumulační nádoby rozhodnu po zimě. Teď jsem ve fázi sledování, kolik energie mi přes podzim a začátek jara uteče do sítě. Poté si nějak vypočítám velikost té nádoby, aby bylo jisté, že se mi bude nahřívat na požadovanou teplotu. Podotýkám, že nádoba bude dělaná na míru. Ale pokud mi teď při slunečném dnu (kdy už se ale topí) uteče do sítě okolo 40 kWh elektrické energie, tak z toho to tepelko musí udělat nějaká kouzla. Samozřejmě pokud by nebyl slunečný den, zatopím v kotli. To tepelko tam nedávám kvůli nějaké lepší návratnosti, hlavní důvod je maximální využití energie ze slunce (to tepelné čerpadlo bude vždy topit jen ze sluneční energie v přechodných dnech).
soami
Příspěvky: 730
Registrován: pon lis 08, 2021 9:10 pm
Lokalita: Posázaví
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Posázaví

Re: Tepelné čerpadlo - externí řízení 0-10V

Příspěvek od soami »

https://www.sinclair-solutions.com/cs/p ... 12740.html
Doporučuji nákup přes někoho registrovaného. VO ceny jsou dost jinde.
Bonzimor
Příspěvky: 5
Registrován: úte úno 13, 2024 5:45 pm
Lokalita: Nové Veselí
Výkon panelů [Wp]: 14,9
Kapacita baterie [kWh]: 42,7

Re: Tepelné čerpadlo - externí řízení 0-10V

Příspěvek od Bonzimor »

Ještě další dotaz, soami.

Proč se to řízení 0-10V týká většinou jenom venkovních jednotek? Protože radši bych asi preferoval ten monoblok (bude to snažší). Je to čistě proto, že se to u těch venkovních jednotek víc používá, tak se jim to nechce integrovat do monobloku?
Uživatelský avatar
TomHC
Příspěvky: 1678
Registrován: pát lis 11, 2022 8:14 am
Lokalita: Hlohovec, SR
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5520
Kapacita baterie [kWh]: 14
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Hlohovec, SR

Re: Tepelné čerpadlo - externí řízení 0-10V

Příspěvek od TomHC »

Segmentácia trhu...
2x MUST PH1800 5.5kW, 8.85kWp 3x 2S3P, V+J+Z, 16x 280 Ah LiFePO4 (14.3 kWh), BMS JBD 200A, SW: Home Assistant na Synology DS923+ ku tomu ESPHome, Tasmota, MariaDB, InfluxDB, Telegraf, Grafana, Zigbee2MQTT..., HW: ESPlan (ESP32 + LAN 8720 + RS485 + UART). Nejaké moje projekty: MUST-ESPhome, ELTEK Flatpack2 ESPhome, ESP32-EMON, PZEM-017@WiFi, diyBMS-CurrentShunt-ESPhome 01/2023 -> 10/2024 = 8.1 MWh AC
soami
Příspěvky: 730
Registrován: pon lis 08, 2021 9:10 pm
Lokalita: Posázaví
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Posázaví

Re: Tepelné čerpadlo - externí řízení 0-10V

Příspěvek od soami »

Monoblok/split má vlastní regulaci. U domácích TČ se nepředpokládá, že by majitel chtěl řídit příkon TČ nadřazenou regulací. To je okrajová záležitost - a ti, co chtějí regulaci, to řeší přes modbus. Neznám domácí TČ, které umožňuje řízení 0-10V. Jsou TČ, které mají komunikaci s FV - ale s tím nemám zkušenost. Vytěžování do TČ je dobré v přechodném období. V zimě stačí standardní FV tak pro provoz domu a/nebo ohřev TUV. Samostatné venkovní komerční jednotky jsou určené pro integraci do nadřazeného systému regulace, takže tam jsou možnosti komunikace/regulace větší.
Kombinace s kotlem do 1 aku má nějaká pravidla. Např. kotel je vysokoteplotní, TČ nízkoteplotní - když bude aku nahřátá kotlem, není možné pustit TČ. Nevím, co ten Solax adapter umí, ale je třeba vzít v potaz všechny provozní stavy - možná, že bude nutné nějaké externí řízení provozních podmínek.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek