Panely na eternit střechu

Montáže panelů na střechy, fasády, terasy, balkóny, konstrukce, háky, spojky, šrouby, upevnění, ukotvení, profily, odolnost proti povětrnostním vlivům
unicast
Příspěvky: 1456
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Panely na eternit střechu

Příspěvek od unicast »

Což lidem, co chtějí mít na své zahrádce o velikosti mého obýváku akorát dokonale střižený trávník a dva jalovce, taky v ničem nevadí. A pokud je pod tím jíl (jako že kolem Prahy ho je ledaskde spousta), tak s tím není problém ani z hlediska ochrany spodních vod.

(k PCB v zemi mě bohužel žádný přiléhavý citát ze Švejka nenapadá. Škoda.)
betmen
Příspěvky: 378
Registrován: stř led 11, 2023 2:54 pm
Lokalita: nedaleko od Trencina
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 2080 + 2400
Kapacita baterie [kWh]: 9,6
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Panely na eternit střechu

Příspěvek od betmen »

vadi to v tom, ze vsetko svinstvo co len tak zakopeme na dvore pod barak, sa casom dostane do spodnej vody, ktoru potom slopeme...
stacionárny dom :
2080Wp JV, Siton210, 2x 100L Drazice
2400Wp JV, Must PV1800 VHM 5548, Calb 16 x 180Ah
pojazdný dom:
1 x 100Wp + 12V, 100Ah
prenosná elektraren :
homemade skladaci 2x60Wp + 12V, 75Ah olovo
Mex
Příspěvky: 792
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: Panely na eternit střechu

Příspěvek od Mex »

Proč považujeme azbest za tak nebezpečný?
Protože jeho vlákna jsou velice odolná. Takže při vdechnutí se můžou zapíchnou do povrchu plic. A tam se kvůli své odolnosti nerozpustí, ale může se stát, že tam budou (možná) dlouhodobě dráždit plicní tkáně. Až tak, že se můžou buňky té tkáně zvrhnout a zareagují na to rakovinným bujením.
No a protože jsou ta vlákna tak odolná, že se nerozpustí ani v agresivním prostředí plic, tak už vůbec se nerozpustí ve vodě.

Takže nebezpečnost azbestu je v něčem jiném než u nějakých jedovatých látek. Ty se můžou skutečně rozpustit a spodní vodou migrovat někam pryč. Ale to u vysoce odolných vláken azbestu nehrozí.
Takže azbest pod mým pozemkem by mě nijak zásadně nevzrušoval.
cuki
Příspěvky: 297
Registrován: úte říj 25, 2022 11:40 pm
Lokalita: Berounsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6,4kWp
Kapacita baterie [kWh]: 16kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Panely na eternit střechu

Příspěvek od cuki »

eman píše: stř říj 09, 2024 10:00 pm Čtyři metry to určitě nejsou a trochu to vadí v tom, že když začneš kopat bazén, tak jsi v háji i s barákem...
Teď tu u Prahy navezly pod budoucí baráky polychlorované bifenyly....
Kam přesně?
Easun 6,2kW, JK-BMS, 16x 295Ah REPT, 6,4kWp 22°na JJV
cuki
Příspěvky: 297
Registrován: úte říj 25, 2022 11:40 pm
Lokalita: Berounsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6,4kWp
Kapacita baterie [kWh]: 16kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Panely na eternit střechu

Příspěvek od cuki »

Lubik píše: úte říj 08, 2024 7:37 pm Uvažuji o rozšíření FV umístěním panelů na sedlovou střechu z eternitových šablon. Hřeben je S-J , panely by byly orientovaný V-Z
Nechci do střechy vrtat a tak mě napadlo položit solarni H profily přímo na střechu svisle a spojit je přes hřeben. Profily bych připadne podložil gumou. Panely by byly po obou stranách hřebenu. Spodní část profilů bych mohl případně zatížit. Jaký na to máte názor? Díky
Což o to. Umím si představit k-ci aby to drželo. As bych se vyflákl i na ty H profily a udělal to ze dřeva. Ale potíž bude, že když ne při instalaci, tak i po ní ti to poškodí tu krytinu. Vrtání skrz, bude asi to nejmenší. Ale to chce vidět na živo. Klidně pošli do SZ nějakou fotku. ideálně i detail nejhorších částí.

Ta krytina často vydrží víc než si myslíš. Záleží na tom kde byla vyráběna. Třeba tady u mě v okolí jsem viděl střechy s Berounské Eternitky z kraje sedmdesátek a pořád je ve velmi dobrém stavu. Tedy přes padesát let a pár desítek let má jistě ještě před sebou. Není to ale zvykem. V každém případě do té doby dokud slouží je bezpečnější si ji tam nechat. A pokud sundavat tak za vlhka. Pár už jsem jich sundal a měl jsem pouze roušku, ale pokud je dostatečně vlhká tak netřeba. Horší to měli ti dělníci v té fabrice, kde dělali s tou vysušenou drtí celý život.

Občas jezdím po lidech a dělám stavební konzultace a nedávno jsem byl na jedné stodole, která byla celá z eternitu. A nahnali tam nějakou partu a z lepších kousků udělali střechu na menší novostavbě vedle :wall:
Easun 6,2kW, JK-BMS, 16x 295Ah REPT, 6,4kWp 22°na JJV
SJM1
Příspěvky: 11
Registrován: ned kvě 12, 2024 11:38 pm
Lokalita: Praha

Re: Panely na eternit střechu

Příspěvek od SJM1 »

[/quote]
Kam přesně?
[/quote]

Trnová u Jíloviště
Uživatelský avatar
Lubik
Příspěvky: 453
Registrován: pon úno 15, 2021 10:04 pm
Lokalita: Praha
Bydliště: Praha

Re: Panely na eternit střechu

Příspěvek od Lubik »

Šablonám nic není. Před pár lety se předělávalo oplechování komínu a normálně se po tom dalo chodit. Spoustu šablon mém náhradních. Zkusím sehnat nějaké pokrývače co mě poradí
Panely 4x 280W , 4x330W Isolar 5kVA,48V 230 Ah
cuki
Příspěvky: 297
Registrován: úte říj 25, 2022 11:40 pm
Lokalita: Berounsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6,4kWp
Kapacita baterie [kWh]: 16kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Panely na eternit střechu

Příspěvek od cuki »

Lubik píše: čtv říj 10, 2024 6:40 am Šablonám nic není. Před pár lety se předělávalo oplechování komínu a normálně se po tom dalo chodit. Spoustu šablon mém náhradních. Zkusím sehnat nějaké pokrývače co mě poradí
Pokud se toho nebojíš tak bych tu k-ci podložil alespoň nějakým EPDM páskem výšky takové jako je sama šablona. Tím snížíš bodové a liniové namáhání.
Easun 6,2kW, JK-BMS, 16x 295Ah REPT, 6,4kWp 22°na JJV
rva
Příspěvky: 3918
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Panely na eternit střechu

Příspěvek od rva »

Lubik píše: úte říj 08, 2024 7:37 pm
Nechci do střechy vrtat a tak mě napadlo položit solarni H profily přímo na střechu svisle a spojit je přes hřeben. Profily bych připadne podložil gumou.
Něco obdobného už roky bez problémů mám: Střecha sedlová s fv panely bez kotvení do ní
Mám i plechovou střechu pultovou rovněž bez kotvení, kde jsem do vodorovných profilů vtlačil starou 3/4 hadici na vodu a na ní to sedí. Proti sjíždění jsou profily až na krajích propojeny svislými L profily, které jsou přichuceny na každé straně střechy ke krokvi.
Ale střecha jsou plechové šablony a ty neprasknou, maximálně se v místě největšího zatížení prohnou a zatížení se tím víc rozloží.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 62 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek