EVE, REPT, CATL

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
mischanek
Příspěvky: 19
Registrován: sob bře 04, 2023 10:24 pm
Lokalita: Beskydy
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: EVE, REPT, CATL

Příspěvek od mischanek »

Jeden praktický test..:
pibi
Příspěvky: 942
Registrován: ned led 01, 2023 6:17 pm
Lokalita: Východně od 3nce
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 14kWp
Kapacita baterie [kWh]: 28kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: EVE, REPT, CATL

Příspěvek od pibi »

Fajn test, jen propojky bych našrouboval až po stažení baterky, takhle si koleduje o utržení vývodů.
7,5kWp JV, 3,75kWp JZ, 2 x Victron MP II 5kVA, 3 x SmartSolar 150/70, Smartshunt, Cerbo, 16x280Ah + 16X300Ah LiFePO4 + 2xJK BMS.
K levné elektřině se dostaneme jen vytrvalou prací a svým kapitálem. Vladimír List, Elektrisace Československa 1934
glottis
Příspěvky: 2460
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: EVE, REPT, CATL

Příspěvek od glottis »

Me prijde zajimave, jak to ma treba seplos. Mezi clanky je EVA pena a clanky se stahnou tak co dovoli bedna. Clanky pak muzou pracovat ale terminaly pak zustavaji na svem miste.

Docela by me zajinalo jak se zmeni sila stazeni pri vybitem a nabitem packu.
PavelR
Příspěvky: 3212
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: EVE, REPT, CATL

Příspěvek od PavelR »

hm tak to bych to hrubě neodhadl kdybych to stahoval pocitově. 300kg mě přišli hrozně moc a tipoval jsem moment něco jako když utahuju oka na šínu. Prostě na fest. To bych ty články rozmáčkl. :-D
Ta fyzika je svině.
Tzn je to vlatně můžu stáhnut páskovačkou na balíky a je vyřešeno.
eman
Příspěvky: 1500
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: EVE, REPT, CATL

Příspěvek od eman »

Já mám jeden pack s EVA pěnou a druhý s plastem co dává k packu Jenny nebo tedy Docan. Podle mě ta eva pěna je úplná blbost. Mám 2mm verzi a ikdyž ten pack stáhnu s citem, tak se ta pěna zdrcne tak, že prostor si článek uděllá jedině destrukcí souseda. Ale já stahuju pack jenom dvěmi tyčemi, 4 tyče už jsou jiný level. :D
3,3kWp + 3,4kWp JJZ, 2x SmartSolar 150/85, 3xVictron MP II 5kVA v paralelním režimu, Smartshunt, Cerbo GX, 16x400Ah LiFePO4 s JK BMS B2A24S20P + JK BMS Invertor
cuki
Příspěvky: 271
Registrován: úte říj 25, 2022 11:40 pm
Lokalita: Berounsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6,4kWp
Kapacita baterie [kWh]: 16kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: EVE, REPT, CATL

Příspěvek od cuki »

Mex píše: sob říj 05, 2024 1:44 am Jen technická: pro těch požadovaných 300kgf u M6 stačí moment pod 1Nm. U M8 to bude trochu víc, řekněme těsně nad 1 Nm.
Malou 1/4" Golou udělám bez velké námahy moment 10-20x vyšší. Když trochu zaberu tak 30x vyšší.
Na tohle jsem nikdy nebyl, žádný momeňták jsem nikdy nevlastnil, dělám vše podle citu. Ale co se stave pokud ta síla bude 10x 20x větší? Podle mě nic, pokud budu utahovat všech šest závitovek stejnoměrně? Podle mě vůbec nic. Ten interval bude logicky poměrně dost velký.
kodl69
Příspěvky: 7547
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: EVE, REPT, CATL

Příspěvek od kodl69 »

Já jsem na tohle taky nebyl, ale utahovací moment 2Nm na baterce, co jsem dával do elektromotorky mě dohnal k tomuto: https://vi.aliexpress.com/item/33004697 ... pt=glo2vnm
jenom předloni to stálo polovinu. Tolik k reálné míře inflace...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Mex
Příspěvky: 763
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: EVE, REPT, CATL

Příspěvek od Mex »

pibi píše: sob říj 05, 2024 6:16 am
Mex píše: pát říj 04, 2024 10:38 pm Profíka s momenťákem určitě chce každá.
Doma mám 4 momenťáky a Tvou teorii nemohu potvrdit. :mrgreen:
Tomu se mi nechce věřit.
Máš ty momenťáky zkalibrované? A ty blondýny taky?
cuki píše: sob říj 05, 2024 10:57 am
Mex píše: sob říj 05, 2024 1:44 am Jen technická: pro těch požadovaných 300kgf u M6 stačí moment pod 1Nm. U M8 to bude trochu víc, řekněme těsně nad 1 Nm.
Malou 1/4" Golou udělám bez velké námahy moment 10-20x vyšší. Když trochu zaberu tak 30x vyšší.
Na tohle jsem nikdy nebyl, žádný momeňták jsem nikdy nevlastnil, dělám vše podle citu. Ale co se stave pokud ta síla bude 10x 20x větší? Podle mě nic, pokud budu utahovat všech šest závitovek stejnoměrně? Podle mě vůbec nic. Ten interval bude logicky poměrně dost velký.
To okno bude určitě dost široké. Ale 10-ti násobek nebo víc bych tam asi netlačil.
Výrobce bude zřejmě vědět, kolik jeho škatule v tlaku vydrží, než dojde k její destrukci nebo aspoň rozměrové deformaci.
A to třeba i časem se změnou teploty, vnitřních změn v důsledky cyklování atd.
Zrovna tady bych si asi nehrál na vševěda, který o té baterce ví víc než jeho výrobce.
Zvlášť když nám tam to číslo napíše, a je snadné ho dodržet.

Všelijaké ty vtipné nápady o stahování plastovými páskami jsou opravdu asi jen vtipné.
Ty jsou při stálé zátěži za chvíli pěkně vytahané.
kkristian
Příspěvky: 99
Registrován: pát kvě 06, 2022 10:39 am
Lokalita: Galanta
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4440
Kapacita baterie [kWh]: 14,3
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: EVE, REPT, CATL

Příspěvek od kkristian »

kodl69 píše: sob říj 05, 2024 12:58 pm Já jsem na tohle taky nebyl, ale utahovací moment 2Nm na baterce, co jsem dával do elektromotorky mě dohnal k tomuto: https://vi.aliexpress.com/item/33004697 ... pt=glo2vnm
jenom předloni to stálo polovinu. Tolik k reálné míře inflace...
Nieje to len o inflacii,ja som ho kupoval v 2018 za 44,40 usd, ale vtedy sa este nakupovalo bez dph (toto mi preklzlo kvoli velkosti asi)
6x Longi 370 JV+ 6x Longi 370 JZ 4440 Wp, 3x430 Longi JZ 1290 Wp | Victron 150/35 MPPT | Must PV1800 Pro 5,2 kW | 16x LiFePo4 280Ah
Mex
Příspěvky: 763
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: EVE, REPT, CATL

Příspěvek od Mex »

mischanek píše: sob říj 05, 2024 7:26 am Jeden praktický test..:
K tomu videu: je hezké, že to chtěl změřit a tedy prakticky ověřit/potvrdit.
Ale udělal tam (podle mě) zcela zásadní chyby.

Tak za prvé když hledám nějakou hranici, tak přece nezačnu tak, že na momenťáku nastavím nějakou vysokou hodnotu a postupně ji pak snižuji.
Snad _vždy_ začínám zespodu a postupně budu přidávat.

Hlavně ale (aspoň podle toho videa) utahoval při těch vyšších momentech jen jednu matici.
Pokud ale mám měřit tlakovou sílu na celou plochu, tak musím rovnoměrně utahovat všechny 4, protože jejich moment se bude sčítat.

Tak, jako když 7 trpaslíku ze všech sil neslo Sněhurku do skleněné rakve, tak z toho nemůžu usoudit, že nosnost každého trpaslíka je jedna Sněhurka.
Nosnost 7 trpaslíků je jedna Sněhurka, příspěvek jednoho trpaslíka je 1/7 Sněhurky.
eman
Příspěvky: 1500
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: EVE, REPT, CATL

Příspěvek od eman »

Na "Jůtůbe" jde o sledovanost, ne o pravdu. Pravda nikoho nezajímá.
3,3kWp + 3,4kWp JJZ, 2x SmartSolar 150/85, 3xVictron MP II 5kVA v paralelním režimu, Smartshunt, Cerbo GX, 16x400Ah LiFePO4 s JK BMS B2A24S20P + JK BMS Invertor
unicast
Příspěvky: 1434
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: EVE, REPT, CATL

Příspěvek od unicast »

eman píše: sob říj 05, 2024 7:44 pm Pravda nikoho nezajímá.
Výrok je nepravdivý :D
cuki
Příspěvky: 271
Registrován: úte říj 25, 2022 11:40 pm
Lokalita: Berounsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6,4kWp
Kapacita baterie [kWh]: 16kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: EVE, REPT, CATL

Příspěvek od cuki »

Mex píše: sob říj 05, 2024 5:38 pm
pibi píše: sob říj 05, 2024 6:16 am
Mex píše: pát říj 04, 2024 10:38 pm Profíka s momenťákem určitě chce každá.
Doma mám 4 momenťáky a Tvou teorii nemohu potvrdit. :mrgreen:
Tomu se mi nechce věřit.
Máš ty momenťáky zkalibrované? A ty blondýny taky?
cuki píše: sob říj 05, 2024 10:57 am
Mex píše: sob říj 05, 2024 1:44 am Jen technická: pro těch požadovaných 300kgf u M6 stačí moment pod 1Nm. U M8 to bude trochu víc, řekněme těsně nad 1 Nm.
Malou 1/4" Golou udělám bez velké námahy moment 10-20x vyšší. Když trochu zaberu tak 30x vyšší.
Na tohle jsem nikdy nebyl, žádný momeňták jsem nikdy nevlastnil, dělám vše podle citu. Ale co se stave pokud ta síla bude 10x 20x větší? Podle mě nic, pokud budu utahovat všech šest závitovek stejnoměrně? Podle mě vůbec nic. Ten interval bude logicky poměrně dost velký.
To okno bude určitě dost široké. Ale 10-ti násobek nebo víc bych tam asi netlačil.
Výrobce bude zřejmě vědět, kolik jeho škatule v tlaku vydrží, než dojde k její destrukci nebo aspoň rozměrové deformaci.
A to třeba i časem se změnou teploty, vnitřních změn v důsledky cyklování atd.
Zrovna tady bych si asi nehrál na vševěda, který o té baterce ví víc než jeho výrobce.
Zvlášť když nám tam to číslo napíše, a je snadné ho dodržet.

Všelijaké ty vtipné nápady o stahování plastovými páskami jsou opravdu asi jen vtipné.
Ty jsou při stálé zátěži za chvíli pěkně vytahané.
Protože nemám momenťák, tak to asi nezměřím, nijak na krev to není. Ale je to dotaženo tak aby se to bezpečně přilepilo. Můžu to za ty desky spolehlivě zvednout aniž by to vyjelo. Dřevo (kližka s folii) se nijak nedeformuje. Žádná destrukce zdaleka nehrozí. Navíc to mám staženo rovnoměrně. Což beru jako klíčové. Nebál bych se to stáhnout mnohem víc.

Podle toho co se tu píše má být to stažení cca asi jako když to hodím do přesně velké krabice. Tedy vůbec.

Myslím že mám poměrně velkou sílu v prstech, ale rukou bych nepřetlačil ani ten přesně vyvrtaný otvor v desce.
PavelR
Příspěvky: 3212
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: EVE, REPT, CATL

Příspěvek od PavelR »

sto názorů, dvě stě řešení ...
tak jsem se nakonec rozhodl že to stáhnu jen balící páskou nahoře a dole.
https://www.unipack.cz/balici-sada-alfa ... NZEALw_wcB
Na čelo nějakej deskovitej materiál.
Stáhnu jen lehce prostě aby to šlo naproti tomu kdyby se to chtělo nafukovat. Zatím jsem objednal jednu sadu 280Ah a podle toho co dojde bych objednal druhou. Uvažuju dávat články paralelně takže vždycky stáhnu dva k sobě.
Proudy budou se stávajícím pakem zatím pod 0,15C špičkově. Pokud se rozhodnu točit energii na spotu což by znamenalo další 3x3kva multi tak budu přád pod 0,5C což považuju pořád za pohodu. a nepředpokládám nafukování z důvodu proudů.
Kostěj
Příspěvky: 641
Registrován: úte úno 25, 2014 9:33 pm
Lokalita: Dobrovicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: EVE, REPT, CATL

Příspěvek od Kostěj »

cuki píše: sob říj 05, 2024 10:21 pm Protože nemám momenťák, tak to asi nezměřím.
PET láhev, kousek provázku, metr, kalkulačku a váhu máš? PET o váze 1kg uvázaná provázkem na klíči o rameni 10cm dává moment 1Nm. Ostatní je trojčlenka.
cuki
Příspěvky: 271
Registrován: úte říj 25, 2022 11:40 pm
Lokalita: Berounsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6,4kWp
Kapacita baterie [kWh]: 16kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: EVE, REPT, CATL

Příspěvek od cuki »

Kostěj píše: ned říj 06, 2024 11:27 am
cuki píše: sob říj 05, 2024 10:21 pm Protože nemám momenťák, tak to asi nezměřím.
PET láhev, kousek provázku, metr, kalkulačku a váhu máš? PET o váze 1kg uvázaná provázkem na klíči o rameni 10cm dává moment 1Nm. Ostatní je trojčlenka.
Já jsem rád, že se tam vejdu samotným obyč klíčem natož ve vodorovné pozici se závažím.

Pointa toho co jsem napsal je ta, že tato hodnota je brána jako minimální, aby to dosáhlo potřebné úrovně stažení. Ale z horní strany je to omezeno pouze deformací těla těch článků. A toho pokud nebudu prase a budu to utahoval souměrně jen tak nedosáhnu.

Z logiky věci, přenáším sílu vždy přes plochu toho obalu. Zatímco to rozpínaní té baterie působí v obráceném směru (dá se říci) bodově.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek