Nastavení času

Ukázky programů pro display MicroLogu, výpočty, tutoriály, poznatky, zkušenosti, inspirace ...
variant
Příspěvky: 1
Registrován: čtv lis 28, 2013 5:45 pm

Nastavení času

Příspěvek od variant »

Jde nastavit čas pro LCD a WEB i offline nebo se synchronizuje jen přes internet?
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Nastavení času

Příspěvek od mypower.cz »

Synchronizuje se pri kazdem prenosu dat na mypower.cz. Z mypower.cz se vraci casova znacka a jeste nejake dalsi casove data, napriklad pocet dnu v aktualnim mesici, den v tydnu, cislo tydne, DST, atd. K offline casu by byl zapotrebi RTC zalohovany alespon baterii. Arduino a jeho interni hodiny jsou dosti nepresne.
Uživatelský avatar
Frenky
Příspěvky: 815
Registrován: pon led 21, 2013 6:36 pm
Lokalita: Doubravička
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8700
Kapacita baterie [kWh]: 25
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Doubravička

Re: Nastavení času

Příspěvek od Frenky »

Další variantou je použít NTP server a synchronizovat čas z něho. NTP není součástí micrologu, ale mám odzkoušeno mimo tento projekt. Ale zase je k tomu potřeba WEB, alespoň pro první zapnutí, potom po jistou dobu se čas drží s přesností arduina. RTC jsem zkoušel také a přesnost také není závratná je to cca plus mínus 5 minut za měsíc.
24x Solární panel JINKO SOLAR 225 Pmpp=225W, 2x Regulátor STUDER VT-80, 2x Střídač Studer XTM 4000-48, BSP, RCC, 1x AKU 48V LFP200Ah 1x AKU 48 V LFP280Ah. Řizení a dohled, SDS, vlastní vyčítání arduinem DUE v krabičce (ARMOSY), export dat do RPi s databází a html stránkou.
http://95.85.214.80, viewtopic.php?t=4809
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Nastavení času

Příspěvek od mypower.cz »

Chtel jsem puvodne nasadit NTP, ve starsich verzich predchozich loggeru je NTP implementovan (napriklad mereni FVE Křtiny - tam funguje dokonce dvouarduinovy system provazany pres TCP IP) nicmene prisel jsem na to, ze z NTP nejsem schopen zjistit pocet dnu v mesici jinak nez vypoctem, stejne tak DST, stejne tak cislo tydne. Ja vim, vse se da spocitat, nicmene implementace knihovny pro praci s casem znamena dalsi pamet pro program, dalsi ram pro promenne, v dobe kdy jsem si naivne myslel, ze se s micrologem vlezu na arduino uno jsem se snazil setrit kazdy bajt i optimalizaci kodu, ktery delal ve vysledku totez ale byl napsany a kompilovany mirne jinak. Tahle implementace kdy vlastne vsechno naserviruje a predpocita arduinu server mi prisla nejvhodnejsi, nicmene nic nebrani vyuzit libovolny typ casove synchronizace. V aktualnim stavu pokud se dobre pamatuju, jsem to resil tak, ze arduino je schopno 25 dnu se snazit odpocitavat cas, pak se vynuluje datum, protoze ztratime prehled o tom, kolik dnu je v nasledujicim mesici a vzda to, pocita jen cas, ktery v tu dobu bude uz silne mimo, ale jakmile se podari novy prenos dat, cas se ihned srovna.
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Nastavení času

Příspěvek od brumlaj »

z mého paranoidního pohledu - co se múže odehrát lokálně (NTP server udělá doma cokoli, s nadsázkou - snad už i mikrovlnka) to ať neleze z domu. Závislost na jednom serveru vidím jako velkou slabinu. Chápu ale problémy s místem v paměti. Omezení má svůj důvod.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
rob.brno
Příspěvky: 971
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am

Re: Nastavení času

Příspěvek od rob.brno »

Frenky píše:Další variantou je použít NTP server a synchronizovat čas z něho. NTP není součástí micrologu, ale mám odzkoušeno mimo tento projekt. Ale zase je k tomu potřeba WEB, alespoň pro první zapnutí, potom po jistou dobu se čas drží s přesností arduina. RTC jsem zkoušel také a přesnost také není závratná je to cca plus mínus 5 minut za měsíc.
Ted jsem objednal rtc http://www.ebay.com/itm/I2C-RTC-DS1307- ... OU:US:3160

Mám to teda hlavně pro zálohování údajů v připadě vypnutí napájení, udržování času není prioritní.

Frenky, počítal jsem u toho rtc s přesností cca 60s za měsíc. Dělal jsi nějakou SW kalibraci(když se čas rozjíždí jen jedním směrem- tak to lze v čas. intervalech dorovnávat SW)
Uživatelský avatar
Frenky
Příspěvky: 815
Registrován: pon led 21, 2013 6:36 pm
Lokalita: Doubravička
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8700
Kapacita baterie [kWh]: 25
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Doubravička

Re: Nastavení času

Příspěvek od Frenky »

Nedělal, protože pak přišel microlog a pak v dalším pokusném arduinu používám NTP. A dalším důvodem že tu kalibraci zatím neumím ::facepalm::
Myslím, že dalším důvodem bude vybitá baterka *batt*
24x Solární panel JINKO SOLAR 225 Pmpp=225W, 2x Regulátor STUDER VT-80, 2x Střídač Studer XTM 4000-48, BSP, RCC, 1x AKU 48V LFP200Ah 1x AKU 48 V LFP280Ah. Řizení a dohled, SDS, vlastní vyčítání arduinem DUE v krabičce (ARMOSY), export dat do RPi s databází a html stránkou.
http://95.85.214.80, viewtopic.php?t=4809
rob.brno
Příspěvky: 971
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am

Re: Nastavení času

Příspěvek od rob.brno »

Frenky píše:Nedělal, protože pak přišel microlog a pak v dalším pokusném arduinu používám NTP. A dalším důvodem že tu kalibraci zatím neumím ::facepalm::
Myslím, že dalším důvodem bude vybitá baterka *batt*
Uváděj, že ta baterka vydrží 10let - tedy asi jak která :-)
Ta SW kalibrace je jednoduchá:
Zjistíš si kolik se ti to rozchází např. za 10dní a posuneš o to čas dopředu nebo dozadu a do zálohované RAM(je např. u čipu DS 1307) si zapíšeš datum kalibrace. A až uplyne zase třeba těch deset dní, poopravíš čas opět a tak furt dokola.
rob.brno
Příspěvky: 971
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am

Re: Nastavení času

Příspěvek od rob.brno »

Anebo ještě lepší je použít rtc s DS3231 obvodem, který teplotně koumpenzuje běh krystalu a má už v sobě registr pro kalibraci, takže odpadá SW kalibrace.
No za 65kč nekup to:-)
http://www.ebay.com/itm/DS3231-AT24C32- ... 20dc4fb144
rob.brno
Příspěvky: 971
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am

Re: Nastavení času

Příspěvek od rob.brno »

rob.brno píše: Ta SW kalibrace je jednoduchá:
Zjistíš si kolik se ti to rozchází např. za 10dní a posuneš o to čas dopředu nebo dozadu a do zálohované RAM(je např. u čipu DS 1307) si zapíšeš datum kalibrace. A až uplyne zase třeba těch deset dní, poopravíš čas opět a tak furt dokola.
Tady už někdo tu SW kalibraci naprogramoval, nezkoušel jsem, RTC mi furt nedošel, asi Čínani přes svátky nedělaj :-)
http://arduino.sk/viewtopic.php?f=6&t=62

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek