Pylontech SOH

Hybridní elektrárny připojené do rozvodné sítě pro rodinné domy a bytové zástavby s možností plynulého řízení toku energie, popis, technické detaily, celkový výkon, fotografie.
Mojm10
Příspěvky: 250
Registrován: ned bře 22, 2020 11:55 am

Pylontech SOH

Příspěvek od Mojm10 »

Jak jsou na tom vase baterie Pylontech s degradaci?

Ja mam H48050, ale predpokladam ze clanky jsou stejne jako US2000 atp.

Je mi divne, ze podle mam porad 100% po třech letech.

Jak jste na tom Vy?
Pawel
Příspěvky: 843
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: Pylontech SOH

Příspěvek od Pawel »

To jste dělal nějaký kapacitní test?
Mojm10
Příspěvky: 250
Registrován: ned bře 22, 2020 11:55 am

Re: Pylontech SOH

Příspěvek od Mojm10 »

Hodnotu beru z PVmasteru
zbek
Příspěvky: 444
Registrován: ned bře 31, 2019 1:49 pm

Re: Pylontech SOH

Příspěvek od zbek »

Na US 2000 mám 95
FV 3,57 Kwp měnič GW3648D-ES bat 4x pylontech us2000 .FV 2 Kwp měnič GW5048 D-ES bat 3x pylontech us2000
pave69
Příspěvky: 73
Registrován: ned čer 26, 2022 9:27 pm

Re: Pylontech SOH

Příspěvek od pave69 »

Já mám na H2 99%, spadlo mi to ze 100% někdy zjara, cca po 1,5 roce. Ale mám ji postupně rozšiřovanou 3->4->5 modulů, takže jsou asi trochu nestejné, což může mít negativní vliv.
fezoj82
Příspěvky: 11
Registrován: ned říj 09, 2022 9:26 pm
Lokalita: Šamorín
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3,64
Kapacita baterie [kWh]: 7,1
Bydliště: Šamorín

Re: Pylontech SOH

Příspěvek od fezoj82 »

Ja mam SOH 96% po 2 rokoch, 2x US3000C
3,64 kWp JJZ; SmartSolar 250/70; Multiplus Sínus 48/5000/100; 7,1 kWh (2 x Pylontech US3000C)
Mex
Příspěvky: 688
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: Pylontech SOH

Příspěvek od Mex »

A co to číslo znamená?
Podle mě nic. Je to prostě jenom nějak spočtené číslo. Když se výrobce rozhodne, že bude klesat rychleji, tak prostě bude klesat rychleji. Když se naopak rozhodne, že nebude klesat třeba vůbec (nebo bude dokonce stoupat), tak prostě klesat nebude.
Není to žádná objektivně měřitelná veličina. U které by si uživatel mohl přinést nějaký nezávislý certifikovaný měřák a tím změřit těch 96%.

Podle mě mají smysl parametry, které se dají nezávisle změřit a ověřit.
Takže třeba přesná kapacita baterky, vnitřní odpor, teplotní gradient při nabíjení/vybíjení (tedy účinnost), míru rozjetí jednotlivých článků atd.

To SOH může nějak zohledňovat počet cyklů, hloubku vybíjení, teplotní výkyvy atd.
Ale pořád je to jen nějaký syntetický parametr, který to vztahuje k nějaké "standardní" baterce. Ne ke konkrétně této.
Takže pokud články téhle konkrétní baterky byly vyrobeny třeba ve středu a jsou kvalitní, tak to 96% je možná podhodnocené. Pokud jsou naopak vyrobené v pondělí nebo v pátek a jsou mizerné, tak může být zase nadhodnocené. ;)
pave69
Příspěvky: 73
Registrován: ned čer 26, 2022 9:27 pm

Re: Pylontech SOH

Příspěvek od pave69 »

Mex píše: pát srp 16, 2024 2:49 am A co to číslo znamená?
Podle mě nic. ....
Podle mě je to údaj výrobce, který vychází z měřených údajů a snaží se spotřebiteli jednoduše ukázat, jak dobře nebo špatně na tom baterka je. V řadě případů to nemusí být pravda (hlavně když je některý článek ten "pondělní"), ale je za tím spousta znalostí výrobce o svých výrobcích, které běžný ani hodně vzdělaný uživatel nemůže jinak jednoduše získat.
Pro lamy neocenitelné, pro inženýry významná vstupní hodnota pro další měření a úvahy. :D
Ale tím nerozporuji, že některý výrobce může parametr nastavovat stylem "Zapamatuj si datum prvního odběru a od té doby každých 5000 hodin sniž SOH o 1%."
Uživatelský avatar
Brbla
Příspěvky: 259
Registrován: čtv srp 08, 2019 3:44 pm

Re: Pylontech SOH

Příspěvek od Brbla »

Uvedu vaše domněnky na pravou míru.

Chováním svého HV bateriového úložiště Pylontech jsem byl donucen namatlat si komunikační kabel, opatřit si BatteryVew (tímto děkuji nejmenovanému zasloužilému členovi fóra) a očuchat jednotlivé H48050 (mám jich 7) a BMS SC500-37, prošmejdit logy a registry.
Každá baterie sleduje parametry svých jednotlivých článků (15) a při události, kdy jsou překročeny hraniční hodnoty (minimální/maximální vybíjecí napětí článku, maximální proud článkem, vysoká teplota a příliš velká diference mezi články), zvedne hodnotu "SOH Times" (pro jednotlivou "cihlu"). BMS zvedne tuto hodnotu také a při určitém hodnotě (součet počtu změn "SOH Times" ze všech cihel) sníží hodnotu "SOH Percent" (to je to co vidíte v SW). Přesný počet změn nevim, ale je to zřejmě celkem cca 100, nebo cca 20/cihlu pro pokles o 1%. Nevím to přesně proto, proto že jsem si iniciativně udělal reset BMS, takže mám SOH opět 100% (jednotlivé cihly jsem naštěstí nezresetoval).

Poučení trousim k davu: nekupovat cihly z druhé ruky, páčto nikdy nevíte, zda počet chyb nebyl zresetován a pokud chcete svoji cihlu úspěšně reklamovat, tak ji neresetujte, protože výrobce potom reklamaci neuzná (k reklamaci baterie je třeba přiložit soubory event a hist, samozřejmě nikoliv prázdné).

Předpokládám že u ostatních modelú baterií to bude velmi podobné.
Mex
Příspěvky: 688
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: Pylontech SOH

Příspěvek od Mex »

Já zásadně nevěřím různým hodnotám a indexům, které se nedají objektivně změřit.
Znám to už od dětství. Z důvěryhodných zdrojů, od své rodiny.
Královna taky o sobě tvrdila, že je nejkrásnější. Až se objektivním měřením zjistilo, že to není pravda, že nejkrásnější je nějaká Sněhurka.
A pak se to muselo složitě řešit.

Takže stejně tak nevěřím tomu, když nějaký výrobce o svém výrobku napíše nějaký údaj, který nelze nezávisle změřit a ověřit.
Keraj
Příspěvky: 313
Registrován: čtv dub 21, 2022 7:15 pm
Lokalita: Poblíž Hradce Králové
Systémové napětí: 48V

Re: Pylontech SOH

Příspěvek od Keraj »

Ale tu hodnotu přece počítá BMSka a týká se baterie. Nevím jak u Pylonechu, ale většinou se jedná o různé výrobce.
Tak třeba je na to obecně daná metodika kterou výrobci BMS používají ...
16 panelů DHM-72L9-450 Wp = 7200Wp jih, sklon 17°
2 regulátory EPever Tracer 6415 AN = 6000W
Paralelní adaptér PAL-ADP-50AN
měniče 5 + 3 kW
EPever IP5000-42-plus-T a IP 3000-42-plus-T
135 + 135 + 230 = 500Ah LiFePo na 48V
3* BMS a Balancer Seplos
Mex
Příspěvky: 688
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: Pylontech SOH

Příspěvek od Mex »

Ano. Ale počítá si to výrobce sám sobě. Není to žádný nezávisle měřitelný a ověřitelný údaj.
Takže když výrobce napíše, že SOH je 120%, tak prostě bude 120%.

Kdežto kdyby napsal třeba úbytek kapacity nebo vzrůst vnitřního odporu, tak to je možné nezávisle změřit a ověřit, že nekecá.
fezoj82
Příspěvky: 11
Registrován: ned říj 09, 2022 9:26 pm
Lokalita: Šamorín
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3,64
Kapacita baterie [kWh]: 7,1
Bydliště: Šamorín

Re: Pylontech SOH

Příspěvek od fezoj82 »

Otázka znela aké je SOH tak na to sa odpovedá.
Či SOH je bulharská konštanta alebo prstocuc je už na inú diskusiu. Nerozporujem že je to iba výrobcom definovaný algoritmus ako odhadnúť stav baterky. Presné by to bolo zmerať samozrejme. Taký istý postup (tzn vyčítanie z BMS) ponúkajú aj certifikátom všetky možné automobilky, Dekra na elektroautá. Pre pokoj duše majiteľov.

Konkrétne Pylontech ((US2000) tortúrovali v Austrálii a meraním dospeli k záveru že by to malo zvládnuť výrobcom deklarované parametre (SOH na po 10 rokoch).
3,64 kWp JJZ; SmartSolar 250/70; Multiplus Sínus 48/5000/100; 7,1 kWh (2 x Pylontech US3000C)
Mex
Příspěvky: 688
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: Pylontech SOH

Příspěvek od Mex »

fezoj82 píše: sob srp 17, 2024 7:20 am Otázka znela aké je SOH tak na to sa odpovedá.
Ne. Otázka zněla (cituji):
"Jak jsou na tom vase baterie Pylontech s degradaci?"
;)

Já jsem chtěl jen naznačit, že upínat se na nějaké jedno syntetické číslo SOH, které baterka tvrdí sama o sobě a nelze ho nezávisle ověřit, může být zavádějící a nicneříkající.
Že bych se třeba spíš zaměřil na reálně změřenou kapacitu nebo účinnost (poměr nabíjecí a vybíjecí energie).

Nakonec sami sebe známe nejlíp. Uměli bychom své osobní zdraví popsat nějakým jedním číslem SOH?
Já bych to teda nedokázal.
fezoj82
Příspěvky: 11
Registrován: ned říj 09, 2022 9:26 pm
Lokalita: Šamorín
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3,64
Kapacita baterie [kWh]: 7,1
Bydliště: Šamorín

Re: Pylontech SOH

Příspěvek od fezoj82 »

Mex píše: sob srp 17, 2024 6:08 pm
fezoj82 píše: sob srp 17, 2024 7:20 am Otázka znela aké je SOH tak na to sa odpovedá.
Ne. Otázka zněla (cituji):
"Jak jsou na tom vase baterie Pylontech s degradaci?"
;)

Já jsem chtěl jen naznačit, že upínat se na nějaké jedno syntetické číslo SOH, které baterka tvrdí sama o sobě a nelze ho nezávisle ověřit, může být zavádějící a nicneříkající.
Že bych se třeba spíš zaměřil na reálně změřenou kapacitu nebo účinnost (poměr nabíjecí a vybíjecí energie).

Nakonec sami sebe známe nejlíp. Uměli bychom své osobní zdraví popsat nějakým jedním číslem SOH?
Já bych to teda nedokázal.
Nie nie, otázka ďalej pokračovala “ Je mi divne, ze podle mam porad 100% po třech letech.”
Pri čítaní s porozumením je jasné že sa nikto nepýta čo kto zmeral ale čo kto vidí. Čiže SOH.

Súhlasím, že SOH je jedno orientačné číslo a keď to niekto chce vedieť presne, tak nech si to zmeria. Ja napríklad nemám ako.
Ja SOH % a to že ja mam po 2 rokoch 96% a Mojm10 ma 100% neriešim. Keď mi nebude stačiť to čo do baterky vylezie, tak dokúpim/zmenim úložisko.
3,64 kWp JJZ; SmartSolar 250/70; Multiplus Sínus 48/5000/100; 7,1 kWh (2 x Pylontech US3000C)
Mex
Příspěvky: 688
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: Pylontech SOH

Příspěvek od Mex »

fezoj82 píše: ned srp 18, 2024 8:40 am Súhlasím, že SOH je jedno orientačné číslo a keď to niekto chce vedieť presne, tak nech si to zmeria.
Změří jak? A čím?

Když píšeš o čtení s pochopením, tak já se tu celou dobu snažím říct, že (podle mě) neexistuje žádný "SOH měřák".
Prostě že není přístroj, který bych připojil k neznámé baterce, a ten přístroj by napsal třeba 97.3%. A nějaký jiný nezávislý přístroj by to změřil stejně.

Tedy podobně, jako můžu třeba 5 voltmetrů připojit k neznámému napětí, a všechny musí ukázat totéž v tolerančním poli, daném svou přesností.

Proto si myslím, že nějaké to číslo SOH je jen šidítko pro neznalé lidi, aby byli spokojeni.
Potom takové scény z autobazarů": "Mámo, podívej, tenhle Leaf má baterku se soc 96%, kdežto ta Kona má jenom 92%. Tak to je ten Nissan lepší, ten nám vydrží dýl."
A nikdo nikomu nedokáže, že nějaké to číslo kecá, protože to nelze nezávisle změřit jako nějakou fyzikální veličinu.
A když baterka mimo záruku chcípne, a klidně ještě včera ukazovala SOH 98%, tak se prostě řekne "smůla, ale stává se to maximálně jednou za 10 let".
glottis
Příspěvky: 2401
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Pylontech SOH

Příspěvek od glottis »

Změřit to jde. Vybijes, nabijes a výš reálnou kapacitu. Kolik měla baterie cyklu taky víš a vnitřní odpor můžeš taky změřit.
Mex
Příspěvky: 688
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: Pylontech SOH

Příspěvek od Mex »

No ale to přece od začátku píšu.
Že je třeba udávat reálné a ověřitelné/měřitelné parametry.To už jsem psal o nějakých 10 postů dřív.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek