AC coupling komplet celeho domu

Hybridní elektrárny připojené do rozvodné sítě pro rodinné domy a bytové zástavby s možností plynulého řízení toku energie, popis, technické detaily, celkový výkon, fotografie.
Peter11
Příspěvky: 32
Registrován: úte črc 09, 2024 2:20 pm
Lokalita: B.Bystrica
Výkon panelů [Wp]: 10000
Chci prodávat energii: ANO

Re: AC coupling komplet celeho domu

Příspěvek od Peter11 »

Dakujem za odpoved. Takze mi bude v pohode stacit aj 12KW menic, povodne som chcel cakat na 20KW, ale ten sa zatial u nas nepredava.
Aky SMARTMETER doporucujete pouzit s DEYE menicom? Ci stacia tie meracie cievky. Neviete ci sa meracie cievky dodavaju aj spolu s menicom?
Thoma_CPU
Příspěvky: 98
Registrován: úte led 18, 2022 10:37 pm

Re: AC coupling komplet celeho domu

Příspěvek od Thoma_CPU »

Peter11 píše: úte srp 06, 2024 8:48 am Dakujem za odpoved. Takze mi bude v pohode stacit aj 12KW menic, povodne som chcel cakat na 20KW, ale ten sa zatial u nas nepredava.
Aky SMARTMETER doporucujete pouzit s DEYE menicom? Ci stacia tie meracie cievky. Neviete ci sa meracie cievky dodavaju aj spolu s menicom?
Dodávají se spolu s měničem - pokud to bude rozumná vzdálenost tak měřící cívka je rychlejší než MODBus Elměr. DEYE dělá ale dost přetoky no :lol: i když má ty cívky - jako třeba s on-grid Huawei se rychlost nedá srovnat ale zase je to hybrid a LV baterky takže za mne :yes:
Peter11
Příspěvky: 32
Registrován: úte črc 09, 2024 2:20 pm
Lokalita: B.Bystrica
Výkon panelů [Wp]: 10000
Chci prodávat energii: ANO

Re: AC coupling komplet celeho domu

Příspěvek od Peter11 »

Viete mi povedat, ci on-grid menice pripojene na GEN port DEYE menica budu dodavat vykon do celeho domu pripojeneho na LOAD,alebo len do bateriek?
Nesluzi vykon pripojeny na GEN port iba na nabijanie baterii? Momentalne mam objednany menic,ale baterky este nie.
Je bezpecne, ked zapojim menic bez bateriek a pripojim cca 6kw v on-grid menicoch na GEN port?
glottis
Příspěvky: 2407
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: AC coupling komplet celeho domu

Příspěvek od glottis »

Podle obrazku co jsem nasel by to melo jit do loadu. Je to od gridu a loadu oddelene jen relatky.

https://www.bonanzatech.co.za/img/cms/Deye_3K6_2.png

Vetsi verze to budou mit snad stejne nebo si najdi podobne schema k tvemu modelu. Spis jestli ten menic vubec dovoluje pripojit ongrid menice kdyz nema zapojeny grid. Jestli umi zpracovat pretok jako victron.
Botas
Příspěvky: 283
Registrován: pon pro 03, 2012 8:53 pm

Re: AC coupling komplet celeho domu

Příspěvek od Botas »

Ano ongrid měnič dodává do hybridu do gen portu a hybrid si to řídí dodává do spotřeby .nechá přeteče do site.nabyje aku.muze s tím dělat co chce do loadu si sečte výkony pokud jde o posílání pretoku do sítě zde si drzi nastavenou hodnotu hybridu a počítá i s výkonem ongridiu a kdyžtak se omezí posílal sem vám číslo můžete zavolat zeptat se.nestiham psat...
Předpokládám že bude fungovat i bez baterek.max ho necháte ongrid pretikat do sítě jinak ho bude hybrid odpojovat..
Mex
Příspěvky: 691
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: AC coupling komplet celeho domu

Příspěvek od Mex »

glottis píše: pát srp 09, 2024 8:51 am Podle obrazku co jsem nasel by to melo jit do loadu. Je to od gridu a loadu oddelene jen relatky.

https://www.bonanzatech.co.za/img/cms/Deye_3K6_2.png
To je teda divnej obrázek (resp. divné zapojení).
Vždyť tady je GEN jen paralelně připojený k rozvodu domu. Bez AC-DC/DC měniče.
Jsem docela rád, že jsem ho viděl. Aspoň jsem vystřízlivěl. Takže díky za něho.

Já jsem o měniči Deye uvažoval, protože se mi právě líbil ten port GEN. Říkal jsem si, že to bude klasická konstrukce, tedy usměrňovač a za ním DC-DC měnič na DC-meziobvod. Pak by nezáleželo na kvalitě napájení na tom vstupu a hodilo by se to i pro mizerné elektrocentrály a podobně.

Ale pokud je to zapojené takhle, tak je to o ničem. To si můžu s jakýmkoli hybridním měničem elektrocentrálu připojit přímo na rozvod baráku a vyjde to nastejno.
Matess
Příspěvky: 1668
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: AC coupling komplet celeho domu

Příspěvek od Matess »

vzhledem k tomu že na generátor lze připojit ongrid, který to umí v případě odpojení od DS řídit změnou frekvenci, tak tam logicky asi to jinak ani být udělané nemůže...

současně ten port může být použit jako programovatelný výstup...
Mex
Příspěvky: 691
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: AC coupling komplet celeho domu

Příspěvek od Mex »

Tomu nerozumím. Pokud by to bylo udělané pořádně, tj. byl tam vstupní usměrňovač a za ním DC-DC měnič na DC-meziobvod, tak přece k tomu můžu úplně stejně připojit výstup on-grid měniče.
Stejně jako tam můžu připojit koktající elektrocentrálu nebo větrnou elektrárnu.
glottis
Příspěvky: 2407
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: AC coupling komplet celeho domu

Příspěvek od glottis »

pokud by tam byl hned usmernovac a nebylo to na ac propojene s gridem nebo vystupem menice, ongrid se nenafazuje a nic to nebude delat. Ale mozan si jen nerozumime
cipis
Příspěvky: 4941
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: AC coupling komplet celeho domu

Příspěvek od cipis »

To bude tim, on grid menic nema vstup a vystup. Tj. jak pises, potrebuje sit.
A pochopil jsem to tak, ze nejaky ten menic na GEN vstupu udela 230V/50Hz, aby se mohl prifazovat ongrid a mohl posilat do toho GEN vstupu.
13,38 kWp: 9850 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
záloha čerpadla ve sklepě MP12/3000/120-16 + 100Ah 12V monbat
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Mex
Příspěvky: 691
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: AC coupling komplet celeho domu

Příspěvek od Mex »

glottis píše: sob srp 10, 2024 5:59 am pokud by tam byl hned usmernovac a nebylo to na ac propojene s gridem nebo vystupem menice, ongrid se nenafazuje a nic to nebude delat. Ale mozan si jen nerozumime
Já jsem si to idealisticky představoval jako další nezávislý vstup energie. Což podle toho obrázku evidentně není.

Scénář použití, jak bych si to (idealisticky) představoval:
Je zima, teroristi odpálili klíčové rozvodny a odstavili elektrárny. Tedy situace jakou popisuje známý román Blackout od Marca Elsberga.

FVE z panelů přes den zajistí provoz domu a současně trochu nabije baterky. Ale jen málo, jsou krátké zimní dny.
Tak večer pustím koktavou elektrocentrálu. Ta bude do vstupu GEN dodávat nekvalitní elektriku, napětí bude lítat mezi 80 a 350V, frekvence mezi 40 a 60Hz. Ale to nevadí, protože vstup GEN má usměrňovač a DC-DC měnič, ze kterého vyrábí napájení pro DC meziobvod. Z toho pak jede výstupní AC střídač, co na výstupu BACKUP napájí dům. A současně se z něho nabíjí baterky.
Takže tu elektrocentrálu můžu použít jenom třeba 3 hodiny denně, ale elektriku díky FVE a baterkám budu mít furt.

Tedy jinými slovy vstup GEN by fungoval jako další nezávislý vstup energie. Jako tam jsou 2 pro vstup z panelů, tak by tam byl třetí pro vstup z obecného zdroje. Oproti vstupům z panelů by neměl funkci MPPT, ale zase by měl navíc usměrňovač s PFC.

Nafázovat se nemusí, výstupní střídač si svou frekvenci řeší sám. Pokud jede grid, tak je nafázovaný na něho. Pokud nejede, tak si vyrábí svých vlastních 50Hz.
pibi
Příspěvky: 925
Registrován: ned led 01, 2023 6:17 pm
Lokalita: Východně od 3nce
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 14kWp
Kapacita baterie [kWh]: 28kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: AC coupling komplet celeho domu

Příspěvek od pibi »

Když máš 48V DC, tak použiješ něco jako Eltek Flatpack a nabíjíš z centrály baterku.
Tento týden mi přišel pasivní Harmer+Simmons SM3150 54,5V 25A tak budu přes zimu laborovat.
7,5kWp JV, 3,75kWp JZ, 2 x Victron MP II 5kVA, 3 x SmartSolar 150/70, Smartshunt, Cerbo, 16x280Ah + 16X300Ah LiFePO4 + 2xJK BMS.
K levné elektřině se dostaneme jen vytrvalou prací a svým kapitálem. Vladimír List, Elektrisace Československa 1934
Mex
Příspěvky: 691
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: AC coupling komplet celeho domu

Příspěvek od Mex »

Ano, to je jedna z velkých výhod LV baterek.
Já ke své HV baterce marně sháním nějaký externí nabíječ za normální cenu.
Za nenormální bych si mohl koupit další 1f kombibednu a nabíjet to pomocí ní.

Nakonec mi asi nezbude než si nějaký nabíječ na 275V postavit vlastníma silama.
A pak by samozřejmě mohl fungovat i jako vstup z generátoru.
glottis
Příspěvky: 2407
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: AC coupling komplet celeho domu

Příspěvek od glottis »

Mex píše: sob srp 10, 2024 3:15 pm
glottis píše: sob srp 10, 2024 5:59 am pokud by tam byl hned usmernovac a nebylo to na ac propojene s gridem nebo vystupem menice, ongrid se nenafazuje a nic to nebude delat. Ale mozan si jen nerozumime
Já jsem si to idealisticky představoval jako další nezávislý vstup energie. Což podle toho obrázku evidentně není.

Scénář použití, jak bych si to (idealisticky) představoval:
Je zima, teroristi odpálili klíčové rozvodny a odstavili elektrárny. Tedy situace jakou popisuje známý román Blackout od Marca Elsberga.

FVE z panelů přes den zajistí provoz domu a současně trochu nabije baterky. Ale jen málo, jsou krátké zimní dny.
Tak večer pustím koktavou elektrocentrálu. Ta bude do vstupu GEN dodávat nekvalitní elektriku, napětí bude lítat mezi 80 a 350V, frekvence mezi 40 a 60Hz. Ale to nevadí, protože vstup GEN má usměrňovač a DC-DC měnič, ze kterého vyrábí napájení pro DC meziobvod. Z toho pak jede výstupní AC střídač, co na výstupu BACKUP napájí dům. A současně se z něho nabíjí baterky.
Takže tu elektrocentrálu můžu použít jenom třeba 3 hodiny denně, ale elektriku díky FVE a baterkám budu mít furt.

Tedy jinými slovy vstup GEN by fungoval jako další nezávislý vstup energie. Jako tam jsou 2 pro vstup z panelů, tak by tam byl třetí pro vstup z obecného zdroje. Oproti vstupům z panelů by neměl funkci MPPT, ale zase by měl navíc usměrňovač s PFC.

Nafázovat se nemusí, výstupní střídač si svou frekvenci řeší sám. Pokud jede grid, tak je nafázovaný na něho. Pokud nejede, tak si vyrábí svých vlastních 50Hz.
Tomu rozumím ale druhý ongrid jako generátor když nebude mít na co se nafazovat nepojede.
Mex
Příspěvky: 691
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: AC coupling komplet celeho domu

Příspěvek od Mex »

Ale ten nemusím cpát do vstupu GEN. Prostě ho připojím paralelně k prvnímu měniči. Tedy AC coupling, po kterém se jmenuje tohle vlákno.
Od vstupu GEN jsem si prostě sliboval něco trochu víc.
A protože víc neumí, tak mi aspoň nemusí být líto, že ho můj měnič nemá. A Deye jsem tímto vyškrtl ze seznamu potenciálních nákupů.
Matess
Příspěvky: 1668
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: AC coupling komplet celeho domu

Příspěvek od Matess »

Mex píše: sob srp 10, 2024 5:53 pm Ano, to je jedna z velkých výhod LV baterek.
Já ke své HV baterce marně sháním nějaký externí nabíječ za normální cenu.
Za nenormální bych si mohl koupit další 1f kombibednu a nabíjet to pomocí ní.

Nakonec mi asi nezbude než si nějaký nabíječ na 275V postavit vlastníma silama.
A pak by samozřejmě mohl fungovat i jako vstup z generátoru.
by teoreticky mohl jiz vystup z centraly usmernit a pustit do FVE vstupu, ne? (ja vim je to prasecina....)
cipis
Příspěvky: 4941
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: AC coupling komplet celeho domu

Příspěvek od cipis »

Není. Je to DC-DC měnič jako jiný, krom toho, že to něco hledá, tj. manipuluje s odběrem.
Normálně jsem tak jednu zimu provozoval dokrmování. V patřičnou dobu se na 230V ze sítě připnul 24V zdroj, co jsem práskl do mppt vstupu. Ne že by nešel dát ten zdroj přímo na baterku, ale takhle byly aspoň ošetřené případné chyby v zapínání toho zdroje, spíše vypnutí atd. Když prostě mppt naznalo, že je baterka nabitá, tak přestalo nabíjet, bez ohledu na zapnutí/vypnutí toho zdroje.
13,38 kWp: 9850 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
záloha čerpadla ve sklepě MP12/3000/120-16 + 100Ah 12V monbat
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Matess
Příspěvky: 1668
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: AC coupling komplet celeho domu

Příspěvek od Matess »

no prasecina to trochu je protoze pokud by centrala byla prilis tvrda riskujete odpaleni polovodicu v mppt. Taky to musi vychazet tak aby tu centralu ten nabijec nebyl schopen pretizit az do zastaveni.
josse
Příspěvky: 1167
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm

Re: AC coupling komplet celeho domu

Příspěvek od josse »

Matess píše:no prasecina to trochu je protoze pokud by centrala byla prilis tvrda riskujete odpaleni polovodicu v mppt. Taky to musi vychazet tak aby tu centralu ten nabijec nebyl schopen pretizit az do zastaveni.
Zbytečné obavy všechno. Normální regulátor to zvládne.

Odesláno z mého SM-S908B pomocí Tapatalk

15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
Peter11
Příspěvky: 32
Registrován: úte črc 09, 2024 2:20 pm
Lokalita: B.Bystrica
Výkon panelů [Wp]: 10000
Chci prodávat energii: ANO

Re: AC coupling komplet celeho domu

Příspěvek od Peter11 »

Ahojte, ake BMS doporucujete pre 16s 280Ah Lifepo baterie? Vsetky sa konfiguruju cez Bluetooth,alebo maju aj nejake ethernetove rozhranie?

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek