AC coupling komplet celeho domu

Hybridní elektrárny připojené do rozvodné sítě pro rodinné domy a bytové zástavby s možností plynulého řízení toku energie, popis, technické detaily, celkový výkon, fotografie.
Peter11
Příspěvky: 25
Registrován: úte črc 09, 2024 2:20 pm
Lokalita: B.Bystrica
Výkon panelů [Wp]: 10000
Chci prodávat energii: ANO

AC coupling komplet celeho domu

Příspěvek od Peter11 »

Ahojte,
potreboval by som od vas skusenejsich poradit.
Mam dva ongrid 3 fazove invertory a som oficialne pripojeny do distribucnej siete,zatial pouzivam virtualnu bateriu.
Rad by som do systemu zaradil nejake tie baterie a kedze chcem ponechat ongrid invertory pripada do uvahy iba AC-coupling.
Vsetky AC coupling zariadenia co som pozeral maju dva AC vystupy, Jeden AC vystup, ktory pracuje iba, ked je pritomna elektrina z DS a druhy AC-BACKUP, ktory napaja kriticke zariadenia pri vypadku siete.
Ja by som rad napajal komplet cely dom z AC BACKUP, je toto vobec mozne?
Viete mi tu niekto poradit,ake AC coupling zariadenie by na to bolo najvhodnejsie? Pripadne sem hodit aj nejaku schemu zapojenia?

Mal som predstavu, ze pri vypadku siete, bude dom zasobovany elektrinou z bateriek ako aj zo solarnych panelov, toto ale asi nebude mozne, pretoze by som musel menit aj 3f invertory, kedze nedisponuju regulaciou vykonu cez frequency shifting.

Dakujem vopred za rady.

Peter
Botas
Příspěvky: 282
Registrován: pon pro 03, 2012 8:53 pm

Re: AC coupling komplet celeho domu

Příspěvek od Botas »

Pořidte si hybridní měnič deye nízkonapětový mam 10 kw 3faz je schopen dát 50 celkového výkonu do jedné fáze a funguje backup jede trvale není problém s tím jet kombinace sit backup je jedno kam to pověsíte zátěž.jel jsem v ostrovu bez síte ted 3 měsíce a vše v pohodě zvládá.
Ma gen port a funkci mikromněnič a umí jak 3f mikromněnič tak jednofáz nebo víc jednofáz micromněničů mám k tomu pychlé deye 8 kw 3 faz ongrid a maka to..je to zapojeno do deye hybridu a ten to bere jako vstup nějakého zdroje a už si s tím vyradí jestli tím bude nabíjet da to do spotřeby nebo to přepustí do sítě toto se da zakázat
Baterie používám seplos bedny s bms a aktivníma balancerama pro jednotlivé články s deye komunikuje bez problému a članky v tom mam eve 280ah takže 14,6 kwh bedna tak asi tak zkušenost...
Diablo1st
Příspěvky: 1746
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: AC coupling komplet celeho domu

Příspěvek od Diablo1st »

Zopár linkov ohľadom AC Coupling od Victronu: TU, TU a ešte TU

Osobne AC Coupling používam druhým rokom, ale len 1F na ACin. ;)
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
Peter11
Příspěvky: 25
Registrován: úte črc 09, 2024 2:20 pm
Lokalita: B.Bystrica
Výkon panelů [Wp]: 10000
Chci prodávat energii: ANO

Re: AC coupling komplet celeho domu

Příspěvek od Peter11 »

Botas píše: úte črc 09, 2024 9:30 pm Pořidte si hybridní měnič deye nízkonapětový mam 10 kw 3faz je schopen dát 50 celkového výkonu do jedné fáze a funguje backup jede trvale není problém s tím jet kombinace sit backup je jedno kam to pověsíte zátěž.jel jsem v ostrovu bez síte ted 3 měsíce a vše v pohodě zvládá.
Ma gen port a funkci mikromněnič a umí jak 3f mikromněnič tak jednofáz nebo víc jednofáz micromněničů mám k tomu pychlé deye 8 kw 3 faz ongrid a maka to..je to zapojeno do deye hybridu a ten to bere jako vstup nějakého zdroje a už si s tím vyradí jestli tím bude nabíjet da to do spotřeby nebo to přepustí do sítě toto se da zakázat
Baterie používám seplos bedny s bms a aktivníma balancerama pro jednotlivé články s deye komunikuje bez problému a članky v tom mam eve 280ah takže 14,6 kwh bedna tak asi tak zkušenost...
Ahoj, prosim ta, vedel by si mi povedat presny typ toho menica DEYE, ktory pouzivas a ak by si mal cas aj nejaku strucnu schemu ako to mas zapojene?

Dakujem
Botas
Příspěvky: 282
Registrován: pon pro 03, 2012 8:53 pm

Re: AC coupling komplet celeho domu

Příspěvek od Botas »

Klasika deye sun 10k co maji všude možně i u kolaříka ale tam sou dost drahé bohužel
Mam tenhle
https://ecoprodukt.cz/p/87591-trifazovy ... #downloads
Volil bych dnes 12 kw verzi v čr je na testech už 20kw verze vše na 48 vol tmněla by být nová řada ted někdy
ongrid mam k tomu tendle
https://ecoprodukt.cz/p/88560-trojfazov ... -g05-41978
zapojení prostě propojíš ongrid do hybridu na gen port nastavíš mikromněnič necháš mu povoleno přetíkat do sítě a je to. on si s tím poradí bud doplní do zátěže nebo s tím nabije baterku nebo to pustí jako přetok ven
Na tom odkaze jsem bral jen ten ongrid a trvalo to teda přes mněsíc než došel.
Jinak do čr to dováží axilogy firma nebo tak nějak se menuje. maji servis a vše v čr..

edit ted koukam na popisek ze máte 65 kwp v panelech zaleží kolik toho chcete poslat ven atd... abych vám nenabízel špuntovku a vy na to kanonem na mých 13 kwp na hybridu a cca 5 ti na ongridu mi to stačí.
Deye dělá i verzi s hv baterií tam se de výkonově nahoru ale zda ma stejné funkce to už nevím..
Matess
Příspěvky: 1656
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: AC coupling komplet celeho domu

Příspěvek od Matess »

pockej..... tohle me zajima... on umi nabijet baterku z mikroinvertoru i solarniho panelu? jaky je potom max vykon do baterky u tveho 10kW modelu?
Peter11
Příspěvky: 25
Registrován: úte črc 09, 2024 2:20 pm
Lokalita: B.Bystrica
Výkon panelů [Wp]: 10000
Chci prodávat energii: ANO

Re: AC coupling komplet celeho domu

Příspěvek od Peter11 »

Botas píše: stř črc 10, 2024 9:39 pm Klasika deye sun 10k co maji všude možně i u kolaříka ale tam sou dost drahé bohužel
Mam tenhle
https://ecoprodukt.cz/p/87591-trifazovy ... #downloads
Volil bych dnes 12 kw verzi v čr je na testech už 20kw verze vše na 48 vol tmněla by být nová řada ted někdy
ongrid mam k tomu tendle
https://ecoprodukt.cz/p/88560-trojfazov ... -g05-41978
zapojení prostě propojíš ongrid do hybridu na gen port nastavíš mikromněnič necháš mu povoleno přetíkat do sítě a je to. on si s tím poradí bud doplní do zátěže nebo s tím nabije baterku nebo to pustí jako přetok ven
Na tom odkaze jsem bral jen ten ongrid a trvalo to teda přes mněsíc než došel.
Jinak do čr to dováží axilogy firma nebo tak nějak se menuje. maji servis a vše v čr..

edit ted koukam na popisek ze máte 65 kwp v panelech zaleží kolik toho chcete poslat ven atd... abych vám nenabízel špuntovku a vy na to kanonem na mých 13 kwp na hybridu a cca 5 ti na ongridu mi to stačí.
Deye dělá i verzi s hv baterií tam se de výkonově nahoru ale zda ma stejné funkce to už nevím..
Tych 65 kwp bola pravdaze chyba, to by som mal uz poriadnu elektraren, mam 10kwp.
Mna zaujima situacia, co sa stane ked bude vypadok elektriny s distribucnej siete. Co urobi menic Hybrid DEYE s tym ongrid invertorom co ma pripojeny na gen port?
Maju ten Hybrid s tym OnGrid menicom aj nejaku komunikacnu linku po ktorej spolu komunikuju? Jedna sa mi o to ci by som mohol na gen port pripojit akukolvek menic alebo aj viacero menicov
Botas
Příspěvky: 282
Registrován: pon pro 03, 2012 8:53 pm

Re: AC coupling komplet celeho domu

Příspěvek od Botas »

Tak ten gen port se da nastavit da se to použít jako výstup spínaný třeba na boilery kdy se nastaví kdy to má být seplé procenta baterie atd..
nebo se použije jako vstup generátoru centrála.
Nebo se použije jako vstup mikroinvertoru ongrid mněniče a nastavijou se mantyneli kdy ma pracovat. a zda může výkon přetíkat do sítě.
tak mam foto že do zátěže ač je to 10kw měnič mi teklo 11,6kw a nic ze sítě takže zbytek si použil z ongridu.
co se týče nabíjení asi si nezvýší to co hárderově umí ten hybrid což je tuším 210amper do 48v baterie ale pokud tolik není z panelů tak to doplní tímto.
co se týče propustnosti do sítě na přetoky zda si to taky sečte nemám prakticky odskoušené zatím.
Matess
Příspěvky: 1656
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: AC coupling komplet celeho domu

Příspěvek od Matess »

hmm... já jsem právě o tom uvažoval že bych vzal deye hybrid a k tomu nějaký klidně symetrický ongrid dohromady. Myslel jsem že to umí jen dorovnávat spotřebu tak aby to nemuselo krmit se ze sítě, ale že to umí i přijmout a nabíjet baterku to jsem nevěděl.

Manuál jsem četl, ale takové ty detaily se člověk nedoví no. Že se ten gen port dá použít jako výstup vím, ale právě mi to nejkouzelnější přišlo právě pro nějakej ten ongrid.... výstupy podle stavu nabití bych řešil spíš přes smart home
Peter11
Příspěvky: 25
Registrován: úte črc 09, 2024 2:20 pm
Lokalita: B.Bystrica
Výkon panelů [Wp]: 10000
Chci prodávat energii: ANO

Re: AC coupling komplet celeho domu

Příspěvek od Peter11 »

Ja chcem ten gen port pouzit na pripojenie ongrid menica, tak ako to mas zapojene aj ty.
Cely dom bude zapojeny na AC backup vystupe.
1. Ked je k dispozicii elektrina zo siete tak tam nevidim ziaden problem. Oba menice :DEYE hybrid aj ongrid menic pracuju na 100% a elektrina co sa nevyuzije v dome,alebo na nabijanie batriek pretecie do siete.

2. Problem vidim vtedy, ked dojde vypadku el. siete, ked sa DEYE prepne do "ostrovneho rezimu"
Pri plne nabitych baterkach. DEYE si vie sam znizit vykon tak, aby sa pokryvala spotreba domu , tam problem nieje.
Problem bude mat ongrid menic, ktory pojde na 100%

BOTAS, ty to mas takto zapojene, mas odskusane co to potom robi, ked ti vypnu elektrinu zo siete?

Ja som uz nad tym rozmyslal, ked som planoval kupit SOLAX Hybrid, ktory ziaden gen port nema. Oba menice by boli v sieti zapojene rovnocenne, teda na spolocnych fazach,
Oba menice by isli na 100%, Solax by dobijal baterie a zbytok by z oboch tiekol do siete.

Pri vypadku siete by sa SOLAX prepol do ostrovneho rezimu a kedze by cely dom bol pripojeny na SOLAX AC Backup vystup, vypadok elektriny by som nespozoroval.

Problem s ongrid striedacom, ktory by aj v ostrovnom rezime zadetekoval napatie a nastartoval by sa, by som vyriesil stikacom, ktory by ho proste odpojil.

Problem tohoto riesenia je ten, ze v ostrovnom rezime by som mal k dispozicii elektrimu len zo SOLAX menica, teda z FV panelov, ktore su na SOLAX pripojene a z bateriek.

Prave preto za zaujimam o ten DEYE hybrid menic, lebo ten ak som spravne pochopil by vedel vyuzit v ostrovnom rezime aj enegrgiu s ongrid menica pripojeneho na GEN port,ale stale nemam odpoved na to ci ho vie cez ten GEN port aj nejak vypnut v pripade, ze jeho energiu nema kde davat.
Diablo1st
Příspěvky: 1746
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: AC coupling komplet celeho domu

Příspěvek od Diablo1st »

S Deye meničmi síce nemám skúsenosti, ale ak je tam nastavené, že tam má ongrid menič, mal by ho vedieť regulovať v ostrove cez zmenu frekvencie. Victron vie takto ongrtid meniče ovládať + Fronius aj cez modbus.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
Peter11
Příspěvky: 25
Registrován: úte črc 09, 2024 2:20 pm
Lokalita: B.Bystrica
Výkon panelů [Wp]: 10000
Chci prodávat energii: ANO

Re: AC coupling komplet celeho domu

Příspěvek od Peter11 »

Nie kazdy on-grid menic je mozne vykonovo ovladat cez zmenu frekvecie a moje stare ongrid menice tuto funkciu nemaju.
Co som zatial vypatral po roznych forach je , ze ongrid menic pripojeny na GEN port DEYE sa bude v ostrovnom rezime spravat nasledovne:
Deye bude vyuzivat energiu z on-grid menica , len pokial ju bude mat moznost posielat do nejakej zataze , teda myslim tym spotrebu v dome, nabijanie bateriek a podobne.
Pokial nastane pripad, ze energie v on-grid menica bude viacej ako sa da spotrebovat, tak DEYE sa zacne pokusat obmedzit mnozstvo energie z on-grid menica zmenou frekvencie. Na tuto zmenu frekvencie vsak on-grid menic nebude reagovat, preto bude DEYE tuto frekvenciu zvysovat dovtedy az presiahne akceptovanu hranicu on-grid menica a ten sa shutdone, lebo siet nesplna pozadovane parametre. Po urcitom case sa pokusi on-grid menic znovu pripojit a proces sa bude opat opakovat.
Botas
Příspěvky: 282
Registrován: pon pro 03, 2012 8:53 pm

Re: AC coupling komplet celeho domu

Příspěvek od Botas »

Ongrid deye nekomunikuje s deye hybridem na přímo datově dají se do ongridiu dát ct svorky a pak nějak je schopnej se regulovat ale asi symetricky dle nejnižší zátěže na fazi.
Nebo jde připojit chytrej el mněr a vyčítá si to z něj.
toto nemam mam to natvrdo do hybridu pokud je malej odběr a aku nabytá není kam dávat hybrid snižuje svou vlastní výrobu pošle panely klidně na nulu a sebe taky pokud je toho moc prostě ongrid odpojí.
Je tam i kolonka kde se dá nastavit procenta baterie kdy se má ongrid měnič zapnout a odepnout je to jak když je to výstup na boiler.
Takže pokud jsem třeba v ostrovu jsem schopnej vykrývat spotřebu a nabíjet aku pokud nastavím třeba 95proc tak se mi ongrid odpojí jak aku poklesne na nastavenou mez tak se mi připojí.
Matess
Příspěvky: 1656
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: AC coupling komplet celeho domu

Příspěvek od Matess »

to zní velice dobře... chtěl jsem to tak, potom jsem zvažoval 2 hybridy, potom jsem zvažoval high voltage deye a teď se pomalu přikláním zpět k tomuto řešení...
Peter11
Příspěvky: 25
Registrován: úte črc 09, 2024 2:20 pm
Lokalita: B.Bystrica
Výkon panelů [Wp]: 10000
Chci prodávat energii: ANO

Re: AC coupling komplet celeho domu

Příspěvek od Peter11 »

Vyborne, naozaj to znie velmi dobre.
Teraz ma este zaujima ako mas DEYE menic zapojeny v sieti. Cely dom mas zapojeny na vystup LOAD,alebo mas na LOAD napojene len spotrebice ktore chces mat funkcne v pripade vypadku el siete?

Ja by som chcel, aby kabel z el.sietie (pripojka z DS) isiel na vstup GRID menica DEYE a cely dom by bol pripojeny na vystup LOAD. Cely dom by bol teda na BACKUPE. V takomto pripade vsak neviem ci by DEYE neobmedzil maximalny dodany vykon na 10KW ak by tam bol 10KW DEYE menic aj pokial by bola pritomna el siet od distributora. Mam totiz saunu kde je pec o vykone 10KW a s ostatnymi zariadeniami prikon domu presiahne 10KW.
jars10
Příspěvky: 97
Registrován: úte čer 07, 2016 8:26 pm

Re: AC coupling komplet celeho domu

Příspěvek od jars10 »

DEYE se chová jak každý jiný měnič. Pokud může, dává sám. Když požadavek spotřeby přesáhne jeho možnosti, zbytek dotáhne ze sítě.
To je vlastnost hybridních měničů. Konkrétně DEYE přenese přes sebe až 50A AC.
Mám dům zapojený na LOAD a pokud nabíjím auto 7-11kW, manželka peče, pere apod, je spotřeba domu i 20 kW.
Výhoda měniče je, že (podle jeho nastavení) vyrovnává asymetrii odběru, takže i když mám jističe jen 3x25A, nedojde k přetížení jednotlivé fáze.
Matess
Příspěvky: 1656
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: AC coupling komplet celeho domu

Příspěvek od Matess »

Moje vize je mit cely dum na backup krom tč a nabíječky auta, v generator mit ongrid, jen ted z hlavy nevim jestli pouziva proudove snimace, nebo komunikuje s elektromerem tak aby tč a nabijecka auta mohla byt dokrmovana prebytky, s tim ze bych jeste ridil vykon nabijecky tak aby se vesla do vykonu menice. To by podle me melo stacit na vse....

pres den bude svitit a neni problem tlacit do auta vse co bude chtit, kdyz nahodou budu nabijet pres den a pres noc mi pomalejsi nabijeni nevadi. (tam by potom jeste bylo rizeni na zaklade spotovych cen... obvykle se nejnizsi ceny kolem pulnoci az 3 rano).Pocitam s tim ze stejne pokud prijedu s vybitou baterkou tak mi domaci akumulace na nabiti auta stacit nebude.
Peter11
Příspěvky: 25
Registrován: úte črc 09, 2024 2:20 pm
Lokalita: B.Bystrica
Výkon panelů [Wp]: 10000
Chci prodávat energii: ANO

Re: AC coupling komplet celeho domu

Příspěvek od Peter11 »

Uvazujem teda o kupe hybridneho menica DEYE. DEYE 12KW pre nizkonapatove baterie stoji u nas okolo 2600 EUR, za 2100 EUR sa da zohnat DEYE 15KW pre vysokonapatove baterie. ktory doporucujete?
emedium
Příspěvky: 202
Registrován: ned led 15, 2023 5:29 pm
Lokalita: Frenštát pod Radhoštěm

Re: AC coupling komplet celeho domu

Příspěvek od emedium »

3f Deye 15kW

Max. nabíjecí / vybíjecí proud je 37 A

Abys dostal z HV baterky 15 kW, tak musí mít min. 400V, jinak to nedá plný výkon

15.000 / 37 = 405...

Ideální napětí pro co nejnižší ztráty je pak okolo 570 V

Zatím mám jako nejzajímavější katalogový objev "není na webu" baterku Soluna 20K, která jde škálovat paralelně a má 500V
Matess
Příspěvky: 1656
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: AC coupling komplet celeho domu

Příspěvek od Matess »

já o tom HV deye něco zjišťoval a pokud jsem to pochopil správně, tak s baterkou umí komunikovat jen přes BMS a bez toho se nedá rozjet. Seznam podporovaných BMS je velice malý = potřebujete specializovanou baterkou s BMS uvnitř.

Mě se na HV baterii líbí to že tím že tam jsou relativně malé proudy je docela snadné ji dostat do nějaké boudy bezpečně daleko od domu, což pro 48V bude blízko 300A a to už se dělá fakt blbě.... Taky je něco jiného ztratit 2V na 400V baterce a 1V na 48V na kabelech.

Tohle když člověk zjistí tak může rovnou koupit solax... ten je levnější. Takže Deye ano, ale jen pro 48V a DIY baterku, jinak solax.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek