Elektroměr-měření spotřeby

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
fremma
Příspěvky: 66
Registrován: pon srp 21, 2023 9:57 pm
Lokalita: Třebívlice
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7130
Kapacita baterie [kWh]: 20,48
Chci prodávat energii: NE
Bydliště: Třebívlice

Re: Elektroměr-měření spotřeby

Příspěvek od fremma »

ElektroEzs píše: ned lis 20, 2022 9:35 am Zdravím nemáte nějaký typ na odzkoušený 3F elektroměr s wifi? Chtěl bych mít přehled o spotřebě i věcí které běží mimo FVE. Díky :)
Já mám v rozvaděči na elektroměr namířenou IP kameru a další mám v rozvaděči, kde mám na každou fázi takovej ten čínskej měřák co ukazuje napětí, proud a VA připadně cos.,
Mogul
Příspěvky: 196
Registrován: sob srp 20, 2022 9:20 pm
Lokalita: Litoměřice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 11kWp
Kapacita baterie [kWh]: 48kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Elektroměr-měření spotřeby

Příspěvek od Mogul »

Hyp píše: úte črc 30, 2024 10:15 am
mihlit píše: ned lis 20, 2022 11:13 pm Přetoky změří, ale jak jsem psal jinde, s přesností to není úplně dokonalé:

"""Původně jsem taky používal Shelly 3EM, stále ho mám teda zapojen z lenosti to vyndat, ale neměří moc dobře mi přijde. Za poslední měsíc například elektroměr DS naměřil 462/144 (NT/VT), Eastron SDM630 naměřil 461/143 (odseknuté desetiny), no a Shelly 425/132. To mi přijde už dost velká chyba. Některé měsíce ta chyba byla i horší. Takže funguje to, ale záleží jak moc přesný údaj potřebuješ."""
Nebude to tím, že Shely jednoduše měří proud 1x za sekundu? Takže jeho vzorky nebudou tak přesné, nenezachytí špičky? Pokud budeš měřit pouze třeba sporák v PWM režimu, tak by teoreticky chyba mohla být 30% klidně. A když budeš měřit tepelnou kouli žárovku, tak přesnost bude nejspíš 99,9%

Ale v realitě, že takový měřá k se stává pouze že softwaru a jedné cívky (Napětí by asi ta smart zásuvka měřila tak jako tak), je tahle orientační přesnost za mě dostatečná s ohledem na náklady výrobce. Na přesné měření by tam musel být nejspíš spousta dalších součástek a specializovaný IC (Takže zase větší spotřeba chytré zásuvky, a když to potřebuje 0,001% zákazníků tak…

Jen spekuluji a odhaduji, nemám k tomu žádnou znalost.

Jak to myslíš odseknuté desetiny? I fakturační elektroměr ukazuje celočíselné kWh (většinou). I pokud má napočítáno 461,99 Tak na displeji stále ukazuje jen 461 a nezaokrouhluje… Ne?

Jen doplním, že dražší verze Shelly PRO 3EM měří s přesností 1%, což je norma B, kterou se měří i u el. distribuce.

3.3. ROZHRANÍ Z FAKTURAČNÍHO ELEKTROMĚRU PRO VYUŽITÍ UŽIVATELEM DS
3.3.1. Typy rozhraní PDS poskytuje výstupy z elektroměru pomocí rozhraní:
- S0 (impulzní výstup) pro fakturační měření typu B a C4
- metrologická dioda (impulzní výstup) pro fakturační měření typu B a C4

Třída A se rovná přesnosti 2 %, třída B až 1 % a třída C 0,5 %.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek