MorningStar TriStar MPPT controler 60A

Diskuze na téma regulátorů TriStar Morningstar
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am

Re: MorningStar TriStar MPPT controler 60A

Příspěvek od joseff »

Mezi baterii a Tristarem je samozrejme nozova 250A pojistka.

Tak se zda, ze je to mnohem horsi nez jsem doufal, protoze po odsroubovani krytu Tristaru uz jsem si jisty, ze se nejednalo jen o softwarovou chybicku. Ted uz i vim, ze unikl i ten "magicky kour", coz dosvedcuje ocouzeny kryt vevnitr, seskvarene dipy a kousky neceho vevnitr na dne Tristaru... DO PRCIC!

Co s tim delat? Co muzu cekat? Jak uz jsem uvedl, tak jsem si zadne chyby ve funkcnosti jinak nevsiml. Myslite, ze to nekdo opravi nebo si mam zacit setrit na novy Tristar?:( Budu vdecny kazdemu, kdo me vysvetli jakou chybu jsem mohl udelat nebo jak se to proste stalo - ale zadne pochybeni si neuvedomuju.
seskvarene dipy
seskvarene dipy
seskvarene dipy - detail
seskvarene dipy - detail
ocouzeny kryt
ocouzeny kryt
007ToMMaS
Příspěvky: 1095
Registrován: sob zář 15, 2012 8:53 pm

Re: MorningStar TriStar MPPT controler 60A

Příspěvek od 007ToMMaS »

Medzi batériou a regulátorom 250A poistka? :shock: :uh: Medzi regulátorom a panelmi máš akú? 200A? Strašne moc prehnaná hodnota. Rerulátor určený do 60A s poistkou 250A asi bude problém tam. Nechce sa mi teraz hľadať v návode ale odporúčaná je tuším 80A. Ak nastal nejaký problém v regulátore tak si to odniesol on a nie poistka :hell: Teraz si len hovorím chudák regulátor ::cry2::
3,2kWp REC320NP - juh
3,6kWp - Phonosolar PS450M5GFH-24/TH- východ
2x IGridSV-IV5.6KW, 2x Li-ion - 48V / 156Ah =312Ah
Uživatelský avatar
Lui
Příspěvky: 1231
Registrován: pon srp 08, 2011 3:14 pm
Lokalita: Senec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: cca 35kwp
Kapacita baterie [kWh]: malá
Bydliště: Slovensko

Re: MorningStar TriStar MPPT controler 60A

Příspěvek od Lui »

Ojojóóój...ako vidím ani na Teba sa nesmeje slniečko .... :(
...asi je tento mesiac nejaký "kazový".... ::facepalm::

Dúfam že sa Ti ujme toho niekto.
málo kwp ::pv:: , 60V 1,2kAh , 15S 600P Lion *batt* + 60V 198Ah Lifepo4 *batt* , 10 x MPPT VT-80 , 4xStuder XTH 8000 vo výstavbe ,
Záloha:180Wp ::pv:: ,12V LiFePO4 60Ah *batt* , epsolar 10 ,victron 350w sinus
TyTycko
Příspěvky: 110
Registrován: pon zář 03, 2012 8:47 pm

Re: MorningStar TriStar MPPT controler 60A

Příspěvek od TyTycko »

No,hezký... :-( Podle toho DIPu nahoře to vypadá že to nahoře skoro chytlo.Jestli se nemejlim tak pod tim puntikatym krytem jsou umístěny Mosfety a čidla.No vypadá to že budou k.o i cestičky na PCB :-)
Ta 250ka fakt umí.
Co možnost že se to uzemnilo někde kde nemělo ?
Polánka 2790W (24v),8 x MoserBaer 195w Jih,6 x 205W Sever :-( ,Midnite 150 Lite,NiCd 4x160Ah(life blackout)+18650 2,5kW+LiFePo 160Ah Winston+LiFePo 2x 120Ah by Mivvy, PowerJack LF 6kW by Matěj +5kW záložní by Matěj, HomeAssistant s komunikací BT BMS
bert
Příspěvky: 365
Registrován: stř zář 07, 2011 10:09 pm

Re: MorningStar TriStar MPPT controler 60A

Příspěvek od bert »

Úprimnú sústrasť!
::cry2::
Ako už písal 007ToMMaS, 250A poistka v tomto prípade plní iba funkciu odpojovaciu, nie však už ochrannú.
Ešte ma napadlo, či nemáte náhodou veľký výkon v paneloch pred regulátorom. Pri tejto zime a zároveň jasnom slnku, môžu byť hocijaké špičky výkonu. Ja používam regulátor Studer VT80 (80A výstup) a ten povoluje maximálny prúd solárneho generátora len 75A!

Prajem všetkým veľa slnka. *sun*
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: MorningStar TriStar MPPT controler 60A

Příspěvek od PavelR »

Nevypada to zas tak zle. Je otazka co odeslo. Skoro vsechny soucastky jde nahradit cesticky na DPS spravit (pomoci tenkych cesticek se delaji pojistky) . Ale pokud to vzalo s sebou i nejaky procesor ci cokoli programovatelnyho tak je to hotovo...
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: MorningStar TriStar MPPT controler 60A

Příspěvek od vata »

007ToMMaS píše:Medzi batériou a regulátorom 250A poistka? :shock: :uh: Medzi regulátorom a panelmi máš akú? 200A? Strašne moc prehnaná hodnota. Rerulátor určený do 60A s poistkou 250A asi bude problém tam. Nechce sa mi teraz hľadať v návode ale odporúčaná je tuším 80A. Ak nastal nejaký problém v regulátore tak si to odniesol on a nie poistka :hell: Teraz si len hovorím chudák regulátor ::cry2::
Tuším má ta pojistka být naddimenzovaná o 15%, nejbližší je pak 80.
Na webu Tristaru mají v dokumentaci i návod na výměnu Mosfetů, snad to pomůže :(
Pokud by se tady někdo ujmul opravou Tristarů, měl by časem určitě dobrý obchod, protože komu z nás se to chce posílat někam do Ameriky až v tom něco odejde... Takže pokud někoho seženete, dejte vědět.
Držím palce.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Pan Taum
Příspěvky: 569
Registrován: sob úno 25, 2012 9:36 pm

Re: MorningStar TriStar MPPT controler 60A

Příspěvek od Pan Taum »

Napiš si do Morningstaru http://morningstarcorp.force.com/?cu=1& ... Us&l=en_US ,popiš problém a velmi pravděpodobně ti pošlou druhý kus. Vypadá to na bouchnutý kondenzátor nebo proražené tranzistory Q40 Q41 v krajní skupině. Tristar obsahuje jakoby 3 kusy 20A MPPT regulátorů, které se zapínají podle potřeby.
Přílohy
IMG_218584.jpg
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: MorningStar TriStar MPPT controler 60A

Příspěvek od PavelR »

S kondenzatory bude casem problem naprosto u vseho. Vyrobci casto pouzivaji levne elektrolyty, ktere v v takovem namahani nemaji valnou zivotnost. Ja uz menil lehce nafoukle elyty v menici...
Stala by za uvahu i preventivni vymena po par letech.
bert
Příspěvky: 365
Registrován: stř zář 07, 2011 10:09 pm

Re: MorningStar TriStar MPPT controler 60A

Příspěvek od bert »

Ešte sa doplním citátom z Tristárového manuálu:
Pre zadosťučinenie Národnému elektrotechnickému zákonníku (National Electrical Code, NEC)
musí byť prúdové dimenzovanie riadiacej jednotky rovné alebo väčšie než 125% prúdového výstupu
(Isc, short circuit I) pri skrate solárneho poľa. Preto maximálny dovolený vstupný prúd do
riadiacej jednotky TriStar MPPT zo solárneho poľa je pri rešpektovaní podmienky NEC:
TS-MPPT-45: Isc 36A
TS-MPPT-60: Isc 48A
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2719
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: MorningStar TriStar MPPT controler 60A

Příspěvek od kybos »

Bert: Můžete dát nějaký odkaz na manuál, ve kterém se tento text vyskytuje?
Edit: Už jsem to našel...
To comply with the National Electric Code (NEC), the current rating of the controller must be
equal to or greater than 125% of the solar array’s short circuit current output (Isc). Therefore, the
maximum allowable solar array input to the TriStar MPPT controller for compliance with the NEC
is:
TS-MPPT-45: 36 amps Isc*
TS-MPPT-60: 48 amps Isc*

Tohle je ale omezení na vstupu. Spíš bych si tipnul, že při připojení akumulátorů s velmi nízkým vnitřním odporem mohl při nabíjení vnitřního výstupního filtračního kondenzátoru vysokým proudem odhořet přetížením plošný spoj, který nemusí být na takové proudy dimenzován (pokud jej externí pojistka neochránila).
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
matej
Příspěvky: 826
Registrován: čtv zář 01, 2011 6:30 pm

Re: MorningStar TriStar MPPT controler 60A

Příspěvek od matej »

K Josefovemu zapojeni: Samozrejme byla tam 80A pojistka, ale z nejakeho duvodu se pred par tydny pouzdro te pojistky zacalo tavit (asi vadny kus). Josef udelal jedine na co si sam mohl troufnout, tj. dat to pouzdro pryc a premostit docasne kabelem, nez budu mit cestu kolem a donesu a namontuji mu nove pouzdro, coz se zatim bohuzel nestalo. Pojistka 250A je na bateriich, je tedy spolecna pro Studer XTM4000 i Tristar.
Panely jsou samozrejme jisteny tak jak maji byt, tj. kazdy pol kazdeho stringu 10A pojistkou v PV odpojovaci, vcetne prepetovek atd. je to udelano dobre. S tim Tristarem byly problemy jiz prvni den provozu, z nejakeho duvodu drzel napeti panelu na napeti baterek (choval se jako PWM regulator) tusim na druhy den jiz fungoval normalne ..
Asi to bude fakt nejaky vadny kus.
Pravda a Láska zvítězí!.
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am

Re: MorningStar TriStar MPPT controler 60A

Příspěvek od joseff »

Pan Taum píše:Napiš si do Morningstaru http://morningstarcorp.force.com/?cu=1& ... Us&l=en_US ,popiš problém a velmi pravděpodobně ti pošlou druhý kus. Vypadá to na bouchnutý kondenzátor nebo proražené tranzistory Q40 Q41 v krajní skupině. Tristar obsahuje jakoby 3 kusy 20A MPPT regulátorů, které se zapínají podle potřeby.
Diky vsem za rady a projevy soustrasti, asi by nebylo od veci zalozit nove tema pro usmazene soucasti FVE - kdyz ctu podobne zpravy od jinych uzivatelu, tak s nimi take vzdy soucitim, je to k zlosti.

Pan Taum: Takze myslis, ze by se mohlo jednat o nejakou chybu, kterou jsem nezavinil ja a byla by sance na reklamaci?
Pan Taum
Příspěvky: 569
Registrován: sob úno 25, 2012 9:36 pm

Re: MorningStar TriStar MPPT controler 60A

Příspěvek od Pan Taum »

Co mám odpozorované, tak jakmile se jedná o nějakou vadu nezaviněnou uživatelem, tak okamžitě bez mrknutí oka posílají expres zásilku s novým tristarem.

přibližně takovým stylem
However, your controller is still under warranty and can be replaced at no cost. If you like, I will make arrangements for the replacement to be shipped immediately.
Záruku mají mám pocit 5 let a odvozuje se od seriového čísla . Jestli zvládněš angličtinu, tak si napiš přímo na support odkazem co jsem dával.
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am

Re: MorningStar TriStar MPPT controler 60A

Příspěvek od joseff »

Pan Taum:
Diky moc, na support uz jsem napsal, uvidime jak budou rychli a co odpovi, budu informovat o prubehu.
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am

Re: MorningStar TriStar MPPT controler 60A

Příspěvek od joseff »

Tak po vic nez tydnu nemam od Morningstar Corporation zadnou odezvu na moji zpravu zadanou pres http://morningstarcorp.force.com/?cu=1& ... Us&l=en_US.

Zkusim jim napsat jeste jednou, protoze nevim, jestli poslat Tristar primo k vyrobci nebo prodejci od ktereho byl koupen (je jasne, ze pokud by to slo primo k vyrobci, tak by to mohlo byt rychlejsi).

Premyslim taky, jestli vubec ma vyznam Tristar posilat jeste ted, protoze bude cas svatku, dovolenych, dnu pracovniho klidu, takze by moji reklamaci nejspis stejne nikdo neresil. Kdybych pockal na zacatek roku, tak by to mozna bylo lepsi, do te doby bych fungoval s Tristarem i v takovem stavu v jakem je.

Ma, prosim, s vyrizovanim reklamace u Morninstar Corporation nekdo zkusenost? Jak dlouho to muze trvat nez se mi Tristar vrati? Ptam se, protoze premyslim co delat v dobe, kdy budu bez Tristaru??? Jestli koupit jiny regulator a az se mi opraveny Tristar vrati, tak tento novy prodat s mirnou slevou jako zajety? Nebo co radite?
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am

Re: MorningStar TriStar MPPT controler 60A

Příspěvek od joseff »

Mozna je to trochu "troufale", ale protoze jsem si uz na slunecni energii zvykl (je to silne navykove:) a nechci byt po dobu reklamace Tristaru bez solarni elektriny (i kdyz mame prosinec), tak se zeptam, zda by nekdo nemel nejaky regulator na vypujceni/pronajem po dobu co bude muj Tristar na ceste do USA a zpet kvuli reklamaci?

Pokud by nebylo mozne bezplatne zapujceni, tak mohu nabidnout nejake naturalie (slivovice, vino, (bio) uroda ovoce a zeleniny z vlastni zahrady, okrasne/vodni/i uzitkove rostliny, marmelada, prakticke poznatky ohledne vitarianstvi, potravinove sobestacnosti, ohledne 2leteho provozu poloostrovni FVE v rodinnem dome s peti obyvateli (2 dospeli + 3 deti), pripadne ubytovani na jizni morave spojene s navstevou vinneho sklepa a ochutavkou vina/burcaku a v posledni rade i uplatne zapujceni nejakeho regulatoru?

Tesim se na nabidky, rady jak system provozovat v dobe reklamace Tristaru, pripadne uzemeni me naivnosti. Mam 48V system, cca 2880 W v panelech (á 180 Wp, 30 V Voc, 8,37 A Isc), momentalne necelych 180 Ah v (olovenych) baterkach.
007ToMMaS
Příspěvky: 1095
Registrován: sob zář 15, 2012 8:53 pm

Re: MorningStar TriStar MPPT controler 60A

Příspěvek od 007ToMMaS »

Ahojte, chcel by som sa spýtať. Skúšali ste nastaviť niekto SMS notifikáciu na tristare, prípadne email notifikáciu? Chcel by som nastaviť email a som z toho tak trošku jeleň. V návode nič nieje a nastavenia mi moc nepomohli. Skúšal som zadať údaje na SMTP z gmailu a nič... Ak by ste mi vedeli ktosi pomôcť tak budem vďačný. Ďakujem
3,2kWp REC320NP - juh
3,6kWp - Phonosolar PS450M5GFH-24/TH- východ
2x IGridSV-IV5.6KW, 2x Li-ion - 48V / 156Ah =312Ah
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am

Re: MorningStar TriStar MPPT controler 60A

Příspěvek od joseff »

Tak mam po nejake dobe aktualizaci k memu usmazenemu Tristaru, musim jeste pridat sesmazene DIPy do spravneho vlakna, ktere tu pred casem vzniklo pro komponenty FVE s podobnym osudem:

Komunikoval jsem primo s Morningstar Corporation - nejprve me odkazali na meho lokalniho distributora/dealera, hledal jsem, ale nikoho takoveho jsem v CR nenasel. Kdyz jsem se obratil zpet na Morningstar Corporation a zadal o kontakt na lokalniho distributora v CR, tak mi sdelili, ze v CR zadny neni. Prosil jsem, at mi daji kontakt na nejblizsiho distributora/dealera v okolnich zemich - odkazali me na Centrosolar v Hamburku - psal jsem tam a neprimo se mi vysmali - protoze jsem nekupoval u nich, tak s tim nechteli mit nic spolecneho, doslova mi napsali: "tak to chodi, pri nakupech pres internet ...". Tuto reakci jsem tlumocil do Morningstar Corporation, nevzdaval jsem to a stale prosil o pomoc. Nacez mi odpovedeli, ze se pokusi o prime zaslani nahrady. Podarilo se, mam uz doma novy Tristar.

Protoze jsem vsak netusil jak dlouho to bude trvat, nez mi novy Tristar prijde, tak jsem se s Matejem domluvil na Vario Tracku 65, ktery si s mym stridacem (take Studer) lepe rozumi. Varito Track v dobe, kdy jsem svuj system budoval jeste nebyl na trhu a ted byla dobra prilezitost, proc ho poridit, tak jsem nevahal. Jsem nepopsatelne stastny, ze nakonec vsechno dobre dopadlo, jednani s Morningstar Corporation bylo na urovni a rychle.

Tento novy nepouzity Tristar 60 A MPPT je mi tedy momentalne k nicemu a nabidnu ho k prodeji za 15 000,- v bazaru. Pripadni zajemci hlaste se pres SZ. Vyhodou je, ze je zaslany primo z Morningstar Corporation, takze pripadna reklamace by byla hooodne rychla, protoze by se jednalo primo s Morningstar Corporation bez nutnosti kontaktovat nejakeho prodejce.
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: MorningStar TriStar MPPT controler 60A

Příspěvek od vata »

joseff píše:Tak mam po nejake dobe aktualizaci k memu usmazenemu Tristaru, .... Podarilo se, mam uz doma novy Tristar.
Zdravím a gratuluji! Můžu ještě vědět, kde jste ten špatný koupil? A to Vám ten nový poslali jen tak na verím v boha nebo oproti tomu palačinkovému?
Inteligentní ostrov - www.vati.cz

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek