Ostrov Elektrárna

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
martondra
Příspěvky: 5
Registrován: pon črc 22, 2024 11:19 am
Lokalita: Znojmo

Ostrov Elektrárna

Příspěvek od martondra »

Zdravím,

potřeboval bych poradit.Chci si postavit elektrárnu z dílu co mám

2Ks - Gelová baterie https://pajtech.cz/ps-gelov-baterie-12v ... 24245.html a jeden panel https://shop.solartec.eu//solarni-panel ... hgQAvD_BwE

Potom bych chtěl elektrárnu rozšírit o dalši 3 panely. Jaký mi doporučíte MPPT a další 3 panely

Díky
cipis
Příspěvky: 4911
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Ostrov Elektrárna

Příspěvek od cipis »

Ty tři panely dokup hned, pak už nebudou a budeš to shánět všude možně.

Co doporučovat nelze, aniž bys napsal záměr, co to má krmit atd.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
záloha čerpadla ve sklepě MP12/3000/120-16 + 100Ah 12V monbat
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
martondra
Příspěvky: 5
Registrován: pon črc 22, 2024 11:19 am
Lokalita: Znojmo

Re: Ostrov Elektrárna

Příspěvek od martondra »

Bude to krmit čerpadlo jezírka 30W a filtraci bazenu 300W
Soban
Příspěvky: 3724
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Ostrov Elektrárna

Příspěvek od Soban »

Tady nevím zda se oplatí něco pracně montovat......

Co vzít hotovou krabici https://www.mivvyenergy.cz/cs/fotovolta ... 3000w.html

K tomu dáš dva 500Wp panely, ty dvě baterky a jedeš, ten mppt co tam je umí omezit proud do baterek aby jsi je nezničil velkým proudem a pokud zapneš položku SBE tak když bude svítit a budeš mít odběr tak panely dají víc energie do výstupu a do baterky budou držet to nastavené maximum.

PS. Jde k tomu připojit až 2kWp panelů (tj 4 kusy 500Wp panelů zapojených 2 seriově a ty propojené paralelně.)
Cena je samozřejmě větší, ale dle mě za to stojí, když nebudeš potřebovat 230V tak když ho vypneš tak to bude pouze nabíjet baterku když bude svítit jinak bude vypnutý.
3,6kWp ::pv:: | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt*
Hyp
Příspěvky: 506
Registrován: ned zář 19, 2021 7:38 pm

Re: Ostrov Elektrárna

Příspěvek od Hyp »

No, to určitě chce takovou drahou krabici jako stabil, To se fakt vyplatí. Nad tímto druhem komerčního produktu bych uvažoval v případě, že bych chtěl být krásný a mobilní… :-)


Navíc když chce zužitkovat díly, baterii a panel co už má… :-)

No ale ať se sám vyjádří, jestli si chce kupovat baterku za 13, když už baterku má :-) Já myslím že někdy používáš ty a jiní příliš asymetrické rady
„Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušení sekyry.“ — Abraham Lincoln
Soban
Příspěvky: 3724
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Ostrov Elektrárna

Příspěvek od Soban »

Tato krabice není MOBILNÍ!

Baterky má a ty se s tímto dají použít a zařízení s nimi umí (zapojí je sériově čili 24V 100Ah), později je klidně může vyměnit za lifepo4.
Potřebuje rozběhy motorů kolem 300W takže potřebuje měnič kolem 600W pak mppr a když nebudeš kupovat ty nejhorší šmejdy tak tě to na tu cenu taky vyjde.
Jinak pokud chce ušetřit dají se takové krabice koupit i z číny za nižší cenu.

K panelu co má když koupí druhý stejný tak to s jeho 2 kusy panelů bude fungovat a když dokoupí 3ks aby byly celkem 4 kusy tak je redy....
3,6kWp ::pv:: | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt*
Uživatelský avatar
Martin6
Příspěvky: 1
Registrován: pát srp 02, 2024 4:18 pm
Lokalita: Plzeň

Re: Ostrov Elektrárna

Příspěvek od Martin6 »

Doporučuji MPPT regulátor, který zvládne budoucí rozšíření o další panely. Podle vašich současných a plánovaných panelů bych vám doporučil regulátor s dostatečnou rezervou, například Victron Energy SmartSolar MPPT 100/50.
martondra
Příspěvky: 5
Registrován: pon črc 22, 2024 11:19 am
Lokalita: Znojmo

Re: Ostrov Elektrárna

Příspěvek od martondra »

Soban píše: úte črc 23, 2024 9:24 am Tady nevím zda se oplatí něco pracně montovat......

Co vzít hotovou krabici https://www.mivvyenergy.cz/cs/fotovolta ... 3000w.html

K tomu dáš dva 500Wp panely, ty dvě baterky a jedeš, ten mppt co tam je umí omezit proud do baterek aby jsi je nezničil velkým proudem a pokud zapneš položku SBE tak když bude svítit a budeš mít odběr tak panely dají víc energie do výstupu a do baterky budou držet to nastavené maximum.

PS. Jde k tomu připojit až 2kWp panelů (tj 4 kusy 500Wp panelů zapojených 2 seriově a ty propojené paralelně.)
Cena je samozřejmě větší, ale dle mě za to stojí, když nebudeš potřebovat 230V tak když ho vypneš tak to bude pouze nabíjet baterku když bude svítit jinak bude vypnutý.
Tento menič se mi líbí jen je škoda ,že rozsah MPPT napětí FV okruhu je max 130 VDC. Přemyšlím že bych koupil 4ks panelů https://www.solars.cz/solarni-panely/aiko-a460-mah54mw a možná přesel na 48v Baterii . Pak bych mohl doplnit dalsich 10 panelu až budu mit nasetreno.
Soban
Příspěvky: 3724
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Ostrov Elektrárna

Příspěvek od Soban »

Kde je problém? Zapojíš 2S2P a 2kW to zvládne.

Jinak u stejného prodejce jsou i modely pro 48V systémy i pro napětí PV 150-430V (doporučuje se to používat se sringy které dávají víc jak 200V)
https://www.mivvyenergy.cz/cs/fotovolta ... 5200w.html
3,6kWp ::pv:: | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt*
gupa
Příspěvky: 2333
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Ostrov Elektrárna

Příspěvek od gupa »

martondra píše: pon srp 26, 2024 8:59 pm
Tento menič se mi líbí jen je škoda ,že rozsah MPPT napětí FV okruhu je max 130 VDC. Přemyšlím že bych koupil 4ks panelů https://www.solars.cz/solarni-panely/aiko-a460-mah54mw a možná přesel na 48v Baterii . Pak bych mohl doplnit dalsich 10 panelu až budu mit nasetreno.
Je to dost velký skok od 30W jezírkového čerpadla a 300W filtrace o neznámých napětí. Nechcete celý dotaz přeformulovat jako vizi do budoucna? Potom v jakých cenových relacích lze uvažovat nyní, protože s dvouma gelovkama ke kterým už těžko lze položit další nové a které zřejmě moc dlouhodobě jako takové nevydrží a jedním panelem je opravdu velká propast k 48V s celkem 15 panely a neznámo jakou baterií.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek