Lidl a jejich Balkonovka za 8 500Kč

Nezařaditelné
Kraklol
Příspěvky: 16
Registrován: čtv bře 21, 2024 1:50 pm
Lokalita: Ostrava

Lidl a jejich Balkonovka za 8 500Kč

Příspěvek od Kraklol »

Naskočilo mi na Seznamu: https://www.kupi.cz/magazin/clanek/2812 ... d=30977745

Už jsem se v minulosti ptal na balkonovky, tam jsme se bavili že aby to mělo smysl musel by se použít nějaký za 18 500Kč, domluvit se s Čezem a ještě k tomu by to nefungovalo při výpadku. Teď ale když se zamyslím, 8 500 je funkční alespoň na pokrytí wifi routeru, kamer a malých spotřebičů? Je to jen PR zaplacený článek plný bullshitů nebo to je opravdu nějaká akce kde je možná nějaká návratnost?
Uživatelský avatar
JirkaE
Příspěvky: 393
Registrován: pát dub 21, 2023 7:17 pm
Lokalita: Kousek od Rozvadova
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 2,0+2,25+2,25kWp
Kapacita baterie [kWh]: 11+11+16kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Lidl a jejich Balkonovka za 8 500Kč

Příspěvek od JirkaE »

Je to tady již několikrát velice dobře popsané, co přesně to dělá a že se vše navíc přelévá do sítě.

Pokud balkonovku, tak takovou aby nepřetekl ani watt.

Tedy jsem zjistil velmi snadno, že náš trvalý odběr 24h je 145-150W non-stop (routery, trafa, čistička vzduchu, zvonek a noční režim TV a ostatních spotřebičů)

Koupil jsem (tehdy) balkonovku z Lídlu za 200Eur která má 140W.

Běží non-stop ale aplikace 2x kopletně selhala, tedy nemám přehled kolik vyrobila a jaká je návratnost.

Jen prvotní výpočty zůstali, tam vycházela návratnost na cca 4roky a 2 měsíce.
Za mě je to O.K.

Pokud koupím 800W, tak pokud není nikdo doma, tak přes den prostě teče 650W zadara do sítě.

V Česku to znamená mít povolený od ČEZu mikro-zdroj...


Za mě jednoznačně vyhrává ,,modrásek" 2kW s limiterem.

Tahle modrá jednoduchá potvora - se zanedbatelný a nezjistitelným přetokem, plus FV-ohřev vody - obojí snížilo spotřebu našeho celého domu na průměrných 1,2kWh denně.

WhatsApp, 2024-07-20 v 08.17.28_607f03ee.jpg
Měření online : 2000Wp + 2250Wp + Spotřeba domácnosti z Akku + Teploty 3 x Bojler a počasí
Spotřeba domácnosti je ovlivněna testem Balkónovky 800Wp která dokrmuje domácnost NON-STOP jak vyjde slunce
PS: Omlouvám se - web zdarma, cloud zdarma, na wifi 50 zařízení a 250-300 přístupů denně to trošku brzdí... :D
vk_1
Příspěvky: 332
Registrován: ned čer 28, 2015 7:31 pm

Re: Lidl a jejich Balkonovka za 8 500Kč

Příspěvek od vk_1 »

JirkaE píše: sob črc 20, 2024 7:23 pm
Pokud balkonovku, tak takovou aby nepřetekl ani watt.

V Česku to znamená mít povolený od ČEZu mikro-zdroj...
Není to úplně pravda, balkónovku do 800W už legálně povoluje na svém území EG.D
Takže, kdo chce mít klid, že to má legální, má u EG.D už tu možnost.

Screenshot 2024-07-20 at 19.55.59.png
https://www.egd.cz/zadost/zdroje-do-800 ... tovoltaiky

Pochopitelně je tam riziko, že si tě pak obchodník zařadí do škatulky "Má FVE", a nasadí ti dražší cenu za elektřinu, jako to teď začali dělat Innogy.

Jestli bude ČEZ Distribuce EG.D následovat, nebo to bude mít časem přikázané povinně, to nevím.
Kraklol
Příspěvky: 16
Registrován: čtv bře 21, 2024 1:50 pm
Lokalita: Ostrava

Re: Lidl a jejich Balkonovka za 8 500Kč

Příspěvek od Kraklol »

Mám na baráku starý rozvaděč, hádám že tam bude potřeba nainstalovat na mé náklady nějaký přístroj, který bude počítat přetoky? Pokud ano, o jaké sumě se bavíme?
Uživatelský avatar
JirkaE
Příspěvky: 393
Registrován: pát dub 21, 2023 7:17 pm
Lokalita: Kousek od Rozvadova
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 2,0+2,25+2,25kWp
Kapacita baterie [kWh]: 11+11+16kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Lidl a jejich Balkonovka za 8 500Kč

Příspěvek od JirkaE »

Kraklol píše: sob črc 20, 2024 8:23 pm Mám na baráku starý rozvaděč, hádám že tam bude potřeba nainstalovat na mé náklady nějaký přístroj, který bude počítat přetoky? Pokud ano, o jaké sumě se bavíme?
Ne, i proto je to oznámení.

Podle čísla poznají o jaky se jedná elektroměr a ČEZ ho vymění - je však otázka, za jak dlouho

Edit : je nesmysl dělat přetoky, lepší je to spotřebovat :D Nebo ? ;)

Já osobně nechápu, co se okolo Balkonovek děje (v Německu) - jsou to statícíce kusů - které nejsou ani z daleka tak výhodné.

Ano ono to vyrobí - ale nejvíc v době, kdy není nikdo doma a není skoro žádná spotřeba
Naposledy upravil(a) JirkaE dne sob črc 20, 2024 8:37 pm, celkem upraveno 2 x.
Měření online : 2000Wp + 2250Wp + Spotřeba domácnosti z Akku + Teploty 3 x Bojler a počasí
Spotřeba domácnosti je ovlivněna testem Balkónovky 800Wp která dokrmuje domácnost NON-STOP jak vyjde slunce
PS: Omlouvám se - web zdarma, cloud zdarma, na wifi 50 zařízení a 250-300 přístupů denně to trošku brzdí... :D
Uživatelský avatar
JirkaE
Příspěvky: 393
Registrován: pát dub 21, 2023 7:17 pm
Lokalita: Kousek od Rozvadova
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 2,0+2,25+2,25kWp
Kapacita baterie [kWh]: 11+11+16kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Lidl a jejich Balkonovka za 8 500Kč

Příspěvek od JirkaE »

vk_1 píše: sob črc 20, 2024 7:58 pm

Není to úplně pravda, balkónovku do 800W už legálně povoluje na svém území EG.D
Takže, kdo chce mít klid, že to má legální, má u EG.D už tu možnost.
Tady se jasně píše (spíš nejasně) že je nutný mít limiter, nebo se pletu ?
Měření online : 2000Wp + 2250Wp + Spotřeba domácnosti z Akku + Teploty 3 x Bojler a počasí
Spotřeba domácnosti je ovlivněna testem Balkónovky 800Wp která dokrmuje domácnost NON-STOP jak vyjde slunce
PS: Omlouvám se - web zdarma, cloud zdarma, na wifi 50 zařízení a 250-300 přístupů denně to trošku brzdí... :D
vk_1
Příspěvky: 332
Registrován: ned čer 28, 2015 7:31 pm

Re: Lidl a jejich Balkonovka za 8 500Kč

Příspěvek od vk_1 »

JirkaE píše: sob črc 20, 2024 8:32 pm
vk_1 píše: sob črc 20, 2024 7:58 pm

Není to úplně pravda, balkónovku do 800W už legálně povoluje na svém území EG.D
Takže, kdo chce mít klid, že to má legální, má u EG.D už tu možnost.
Tady se jasně píše (spíš nejasně) že je nutný mít limiter, nebo se pletu ?
Limiter ano, ale je tam určitá tolerance v měřené čtvrhodině. Takže nějaký ten watt může přetéct. Nemusí to být galvanicky oddělené nebo tak něco.
Valdano
Příspěvky: 310
Registrován: čtv črc 21, 2022 5:39 pm
Lokalita: Česká Lípa
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Lidl a jejich Balkonovka za 8 500Kč

Příspěvek od Valdano »

JirkaE píše: sob črc 20, 2024 8:28 pm Ano ono to vyrobí - ale nejvíc v době, kdy není nikdo doma a není skoro žádná spotřeba
Ta balkonovka z Lídlu obsahuje střídač EcoFlow, který umožňuje i připojení akumulátoru, který umí dobíjet a také z něj i čerpat a ta sestava takové rozšíření umožňuje, ale tím se to samozřejmě prodraží. Samotný střídač EcoFlow, který umožňuje připojení panelů i aku je momentálně ve slevě za cenu cca 3500 Kč.
Kraklol
Příspěvky: 16
Registrován: čtv bře 21, 2024 1:50 pm
Lokalita: Ostrava

Re: Lidl a jejich Balkonovka za 8 500Kč

Příspěvek od Kraklol »

No pracuji z domu takže jsem doma každý den. Jestli je návratnost 4 roky, je to v pohodě. Velká FVE se nám nezaplatí ani za 15 let s naší spotřebou. Tak když aspoň kamerky, router, malé spotřebiče to v průběhu pár let elektřinou zaplatí, je mi jedno jestli proteče Čezu elektřina za pár korun nebo tisíc. Hlavní je, že mě to ušetří. Ve článku píšou, že je možné připojit i baterii - pokud bych koupil baterii dejme tomu za 20-40 tis, stejně nebudu fungovat v případě výpadku elektřiny co?
vanilka
Příspěvky: 308
Registrován: stř kvě 05, 2021 2:57 pm
Lokalita: Beroun, Příbram

Re: Lidl a jejich Balkonovka za 8 500Kč

Příspěvek od vanilka »

Valdano píše: sob črc 20, 2024 8:49 pm ..střídač EcoFlow, který umožňuje i připojení akumulátoru, který umí dobíjet a také z něj i čerpat..
To zní zajímavě. Povedlo se už někomu připojit 3rd party / DIY baterii?
Kraklol píše: sob črc 20, 2024 9:26 pm ..pokud bych koupil baterii dejme tomu za 20-40 tis, stejně nebudu fungovat v případě výpadku elektřiny co?
Je to grid-tied invertor, tzn.funguje jen když je připojená síť.
4512kg VRLA GEL / 20kWp+
Valdano
Příspěvky: 310
Registrován: čtv črc 21, 2022 5:39 pm
Lokalita: Česká Lípa
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Lidl a jejich Balkonovka za 8 500Kč

Příspěvek od Valdano »

Kraklol píše: sob črc 20, 2024 9:26 pm stejně nebudu fungovat v případě výpadku elektřiny co?
Střídač EcoFlow asi funguje i když dojde k výpadku DS. Na základě upozornění od vanilka to spíš vypadá, že roli měniče v případě výpadku DS přebírá ta speciální baterie co je k provozu s těmito měniči určena.
Naposledy upravil(a) Valdano dne sob črc 20, 2024 10:28 pm, celkem upraveno 6 x.
Valdano
Příspěvky: 310
Registrován: čtv črc 21, 2022 5:39 pm
Lokalita: Česká Lípa
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Lidl a jejich Balkonovka za 8 500Kč

Příspěvek od Valdano »

vanilka píše: sob črc 20, 2024 9:40 pm Povedlo se už někomu připojit 3rd party / DIY baterii?
To netuším. Prodejce k tomu doporučuje použití některé z přenosných bateriových stanic EcoFlow. Použití DYI baterie to bude asi spíš na základní výzkum.
vanilka
Příspěvky: 308
Registrován: stř kvě 05, 2021 2:57 pm
Lokalita: Beroun, Příbram

Re: Lidl a jejich Balkonovka za 8 500Kč

Příspěvek od vanilka »

Valdano píše: sob črc 20, 2024 9:52 pm Střídač EcoFlow funguje i bez sítě.
Určitě? Není to tak, že při výpadku sítě převezme funkci měniče ta jejich baterie? Alespoň takhle to na mě z těch jejich malůvek působí.
4512kg VRLA GEL / 20kWp+
Valdano
Příspěvky: 310
Registrován: čtv črc 21, 2022 5:39 pm
Lokalita: Česká Lípa
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Lidl a jejich Balkonovka za 8 500Kč

Příspěvek od Valdano »

Ano to je pravděpodobné. Tady je český návod k měniči EcoFlow. Tím je zároveň i odpověď na použití DYI baterií zřejmě definitivní NE.
JozefSK
Příspěvky: 103
Registrován: stř srp 10, 2022 10:46 pm

Re: Lidl a jejich Balkonovka za 8 500Kč

Příspěvek od JozefSK »

Valdano píše: sob črc 20, 2024 9:52 pm
Kraklol píše: sob črc 20, 2024 9:26 pm stejně nebudu fungovat v případě výpadku elektřiny co?
Střídač EcoFlow asi funguje i když dojde k výpadku DS. Na základě upozornění od vanilka to spíš vypadá, že roli měniče v případě výpadku DS přebírá ta speciální baterie co je k provozu s těmito měniči určena.
Střídač EcoFlow pre to, aby ten striedac dalej fungoval, t.j. pracoval aj pri vypadku DS a potom sa opatovne mohol nafazovat na znovu obnovenu DS, by musel splnovat zopar podmienok: rovnaka velkost napatia, rovnaka frekvencia, rovnaky fazovy posun zdroja a DS - kedze sa bavime o AC. Pri trojfazovych sustavach aj rovnaky sled faz ....
Vo vseobecnosti, ak by toto pripajane zdroje el. energie k DS nesplnovali, potom by hrozilo nieco ako SKRAT ... V domacich podmienkach, konkretne pri pouziti podobnej, cez den slnkom osvetlenej balkonovky by zaposobil istic - e.
A na toto by musel mat ten striedac urcitu elektroniku, ktoru nepredpokladam, ze ma.
Ako to funguje je aj vidiet na tom odkaze. Pri vypadku DS striedac zaspi. AC zdrojom sa stava tzv. "fotovoltaicka elektrocentrala", alebo "prenosna elektraren", ako obcas niektori predajcovia nazyvaju baterku s menicom ... (zopar prikladov).
Uživatelský avatar
JirkaE
Příspěvky: 393
Registrován: pát dub 21, 2023 7:17 pm
Lokalita: Kousek od Rozvadova
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 2,0+2,25+2,25kWp
Kapacita baterie [kWh]: 11+11+16kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Lidl a jejich Balkonovka za 8 500Kč

Příspěvek od JirkaE »

vanilka píše: sob črc 20, 2024 10:12 pm
Valdano píše: sob črc 20, 2024 9:52 pm Střídač EcoFlow funguje i bez sítě.
Určitě? Není to tak, že při výpadku sítě převezme funkci měniče ta jejich baterie? Alespoň takhle to na mě z těch jejich malůvek působí.
Určitě NE = musí být připojen k síti - při výpadku je možné použít externí zásuvku na některých variantách baterie, ale NE poslat zpět do sítě.
Měření online : 2000Wp + 2250Wp + Spotřeba domácnosti z Akku + Teploty 3 x Bojler a počasí
Spotřeba domácnosti je ovlivněna testem Balkónovky 800Wp která dokrmuje domácnost NON-STOP jak vyjde slunce
PS: Omlouvám se - web zdarma, cloud zdarma, na wifi 50 zařízení a 250-300 přístupů denně to trošku brzdí... :D
Soban
Příspěvky: 3724
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Lidl a jejich Balkonovka za 8 500Kč

Příspěvek od Soban »

Prostě je to jednoduché ten měnič umí nabíjet baterku a to je vše!

Takže svítí tak dodává do DS a nabíjí baterku, nesvítí nic nedodává a nic nenabíjí.....

K baterce si musíš připojit měnič a z něho můžeš brát 230V - prostě externí rozvod (backup) který není nijak spojen s DS.

Pro BFU se tam právě používají ty baterky s měničem aby BFU do ničeho nesahal, a ledničku a podobné zapojí do toho měniče u baterky.
3,6kWp ::pv:: | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt*
Uživatelský avatar
JirkaE
Příspěvky: 393
Registrován: pát dub 21, 2023 7:17 pm
Lokalita: Kousek od Rozvadova
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 2,0+2,25+2,25kWp
Kapacita baterie [kWh]: 11+11+16kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Lidl a jejich Balkonovka za 8 500Kč

Příspěvek od JirkaE »

Kraklol píše: sob črc 20, 2024 9:26 pm No pracuji z domu takže jsem doma každý den. Jestli je návratnost 4 roky, je to v pohodě. Velká FVE se nám nezaplatí ani za 15 let s naší spotřebou. Tak když aspoň kamerky, router, malé spotřebiče to v průběhu pár let elektřinou zaplatí, je mi jedno jestli proteče Čezu elektřina za pár korun nebo tisíc. Hlavní je, že mě to ušetří. Ve článku píšou, že je možné připojit i baterii - pokud bych koupil baterii dejme tomu za 20-40 tis, stejně nebudu fungovat v případě výpadku elektřiny co?
To jsme si špatně rozuměli, nebo já špatně napsal.
Výpočet samostatné čisté balkonovky za 200Eur vychází něco málo přes 4 roky - POKUD VŠE CO VYROBÍ také sám spotřebuju.


Pokud půlka teče zadarmo do sítě (a to je velmi optimistický odhad) návratnost se samozřejmě prodlužuje.

,, pokud bych koupil baterii " - nedávno jsme v jiném tématu složili baterii 15kWh za stejnou cenu, jako je Eco Flow Delta PRO s kapacitou 3,6kWh = naprostý ekonomický nesmysl - s návratností 4x - 5x delší a to ještě nevíme mnoho dalších detailů, jak je Eco Flow Delta vůbec postavená a jakou má životnost doopravdy.

Návratností jsem stále pod 4 roky i bez bezplatných přetoků, nebo prodeje do sítě - pokud přehlídnu fakt, že další komponenty jsem již koupil z peněz, které jsem na FV ušetřil !


S přídavnými bateriemi Eco Flow Delta PRO se JEN pumpuje celých 800W do vlastního rozvodu a do přetoků dál, do vypnutí nebo do vyčerpání kapacity baterie.
Žádný limiter to nemá - alespoň já žádný nenašel = dodatečné náklady na vytvoření nějakého svého ,,limiteru"


U přenosných baterií - které mají na sobě externí zásuvky, lze připojit další zátěž podle velikosti výstupu - ale to je spíš řešení do kempu, nebo do obytného auta.
Energii z externí zásuvek nelze poslat do sítě = prodlužováky po celém bytě bez přepínání sítí.

PS: Ano - od předražené dotační firmy může být návratnost i 15let = žádná návratnost, protože za 15let jsou ty baterky již 2x mrtvý :wall:
Měření online : 2000Wp + 2250Wp + Spotřeba domácnosti z Akku + Teploty 3 x Bojler a počasí
Spotřeba domácnosti je ovlivněna testem Balkónovky 800Wp která dokrmuje domácnost NON-STOP jak vyjde slunce
PS: Omlouvám se - web zdarma, cloud zdarma, na wifi 50 zařízení a 250-300 přístupů denně to trošku brzdí... :D
Valdano
Příspěvky: 310
Registrován: čtv črc 21, 2022 5:39 pm
Lokalita: Česká Lípa
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Lidl a jejich Balkonovka za 8 500Kč

Příspěvek od Valdano »

JirkaE píše: ned črc 21, 2024 8:23 am nevíme mnoho dalších detailů, jak je Eco Flow Delta vůbec postavená a jakou má životnost doopravdy.
Zde je manuál k EcoFlow Delta Pro. V manuálu je uvedeno, že obsahuje LFP tj. články LiFePo4. Kapacita 3600 Wh. Napětí 48V. 3500 cyklů (počet cyklů do degradace baterie na 80 % její původní udávané kapacity). Má 4 x AC výstupy. Stálé AC zatížení do 3600W (krátkodobě špičkové do 7200W).

Na bloku EcoFlow je jen zmínka o tom, že EcoFlow DELTA Pro má 3500 cyklů, než se kapacita sníží na 80%, a 6500 cyklů, než dosáhne 50% kapacity. Dále je pak uvedeno, že by to mělo vydržet 10 let nebo i déle, než dojde k znatelnému poklesu výkonu.

Životnost doopravdy tu lze zjistit jen na základě zkušeností a vzhledem k tomu, že to nejsou moc staré produkty tak zkušenost 10 a více let s tím logicky zatím nikdo nemá. ;)
Uživatelský avatar
JirkaE
Příspěvky: 393
Registrován: pát dub 21, 2023 7:17 pm
Lokalita: Kousek od Rozvadova
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 2,0+2,25+2,25kWp
Kapacita baterie [kWh]: 11+11+16kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Lidl a jejich Balkonovka za 8 500Kč

Příspěvek od JirkaE »

Valdano píše: ned črc 21, 2024 10:32 pm
Životnost doopravdy tu lze zjistit jen na základě zkušeností a vzhledem k tomu, že to nejsou moc staré produkty tak zkušenost 10 a více let s tím logicky zatím nikdo nemá. ;)
Tedy technologie a komponenty klasické.

Měl jsem nyní spíše na mysli celkovou dobu od zakoupení prvního kontejneru s články, přes vychytávání detailů, přes všechny certifikace...
Že ty první kusy baterek mohou mít už nějaký ten pátek za sebou.


Trošku mě to vyhecovalo a včera jsem odpoledne postavil a připojil 800W balkonovku, protože ji mám už doma a legálně ohlášenou (v DE) pro test a krycí manévr pro zakrytí malých přetoků.
(původně jsem to chtěl nechat na září)

Jinou, než tu z Lídlu.... Z jiného Lídlu :lol: (224 Eur v akci)

Dal jsem tam klasický AC měřák na výstup + Shelly + samotná aplikace balkonovky - i když si myslím, že je výsledek předem jasný.

Ale spotřeba z baterek by měla jít přes den na nulu a měla by se snížit i ta průměrná 1,2kWh denně ze sítě.

Odpojil jsem 140W malou balkonovku.

Nechám běžet non-stop bazen, tj. cca 250W - čistička + UV-Lampa k tomu cca 150W samotný dům, myslím že cca 400W půjde rovnou do přetoků.

Trošku vytížit by to mohlo přes poledne každodenní vaření oběda :D (prázdniny nám začínají až za týden)

ALE NE DNES - zde zataženo - prší.... :fuuu:

PS: napadla mě myšlenka, že dám jeden panel JV a druhý JZ - že by to mohlo být efektivnější a mít větší celkový přínos.
Nyní (provizorní připojení) čistý JIH, sklon 40 Stupňů.

20240722_071133.jpg
Měření online : 2000Wp + 2250Wp + Spotřeba domácnosti z Akku + Teploty 3 x Bojler a počasí
Spotřeba domácnosti je ovlivněna testem Balkónovky 800Wp která dokrmuje domácnost NON-STOP jak vyjde slunce
PS: Omlouvám se - web zdarma, cloud zdarma, na wifi 50 zařízení a 250-300 přístupů denně to trošku brzdí... :D

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek