Rezervovaný výkon

Alternativní zdroje energie a právní úprava, revize, nařízení ...
Mex
Příspěvky: 792
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: Rezervovaný výkon

Příspěvek od Mex »

kybos píše: ned črc 21, 2024 12:30 am Z celorepublikového pohledu je z hlediska výkonu lhostejné, zda je potřebný výkon do sítě dodán z dieslového generátoru nebo z desetitisíců baterek. Dodávku lze nastartovat i na pokyn (HDO). Z ekologického hlediska už to tak docela jedno není.
ČEZ tyto možnosti vyrovnání odběrového diagramu likviduje sám svou nenažranou cenovou politikou.
Ano. Ale na to musí být nějaký agregátor, který by z tisíce malých klientů po 3kW dal rohromady ten 1MW s nějakou redundancí.
A který by na sebe vzal riziko, že ten odběr/dodávku vždy bude schopný na pokyn zajistit.

To je podle mě to, o co se snaží třeba ten Delta Green. Sehnat dokmaře s FVE, agregací z nich vytvořit nejmíň ten 1MW blok, který pak nabídne ČEPSu.
A utržené peníze pak nějakým koeficientem rozdělí mezi ty zúčastněné domkaře.
Matess
Příspěvky: 1706
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Rezervovaný výkon

Příspěvek od Matess »

za mě je problém stále zima kdy FVE prakticky nejede... jasně baterky jdou použít, ale ta energie se někde musí vzít. Utopické řešení je například HVDC propojení se s Afrikou kde je mrda slunce stále a je úplně jedno jestli je zima nebo léto. Druhé řešení je použít v domácnostech místo plynového kotle kogenerační jednotku, která bude topit a "odpadním produktem" bude elektřina. Bohužel toto není úplně udržitelná cesta, protože tzn potřebujeme odněkud zemní plyn. Další cesta je potom energie z jádra, která je čístá, ale v létě ji nepotřebuji neb je dost fve.... tzn co nevyrobí v létě a o to musí být dražší v zimě. Takže jádro taky není řešení... jestli na něj někdo přijdete dejte mi vědět.

Za mě řešení s FVE je utopické a to pouze za předpokladu HVDC propoje severní a jižní polokoule (léto / zima) s nemalou výrobou klidně uprostřed a propojení opačných konců zeměkoule (den / noc). Bez tohoto nedává masivní nasazení FVE jako primárního zdroje smysl.
Mex
Příspěvky: 792
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: Rezervovaný výkon

Příspěvek od Mex »

Já mám doma nějakých 30m červeného a 30m černého solárního kabelu. Vám ostatním taky určitě něco zbylo.
Do té Afriky to zas není tak daleko, to bychom mohli dát dohromady.
Panely dávají DC, tak to máme vyřešené. Jen tam musíme udělat pořádně dlouhé stringy, aby to DC bylo hodně vysoké.
Kde je problém?
Matess
Příspěvky: 1706
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Rezervovaný výkon

Příspěvek od Matess »

líbí se mi tvoje nadšení, ale tady se bavíme o napětí o trochu vyšším, než na co je stavěný takový domací kabel. Nějaký projekt na to existoval, ale cenově to bylo nedosažitelné.... Dostavba jádra je proti tomu nic.
Mex
Příspěvky: 792
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: Rezervovaný výkon

Příspěvek od Mex »

No dobře. Že jseš to ty, tak ještě na každý vodič navlíknem extra chráničku.
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2770
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Rezervovaný výkon

Příspěvek od kybos »

Matess píše: ned črc 21, 2024 2:21 am za mě je problém stále zima kdy FVE prakticky nejede... jasně baterky jdou použít, ale ta energie se někde musí vzít... jestli na něj někdo přijdete dejte mi vědět.
Tyto technologie jsou dávno vymyšlené. P2G s výrobou syntetického metanu, na který máme úložiště minimálně na tři zimní měsíce kdy nesvítí a je potřeba topit. Letní přebytky solární energie by se tak daly uskladnit na zimu v podzemních zásobnících na plyn. Pokud se takto uskladněný plyn spotřebuje v kogeneračních jednotkách, mohlo by to řešit zásobu energie v potřebných formách. Pokud vezmeme v úvahu trendy oteplení, tak než by se takový projekt zrealizoval, už by nároky na zimní topení nemusely být tak vysoké.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
unicast
Příspěvky: 1456
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Rezervovaný výkon

Příspěvek od unicast »

Mex píše: ned črc 21, 2024 2:38 am Já mám doma nějakých 30m červeného a 30m černého solárního kabelu. Vám ostatním taky určitě něco zbylo.
Do té Afriky to zas není tak daleko, to bychom mohli dát dohromady.
Panely dávají DC, tak to máme vyřešené. Jen tam musíme udělat pořádně dlouhé stringy, aby to DC bylo hodně vysoké.
Kde je problém?
Úplně všude. Začneme pokládáním toho kabelu -- musíš si zajistit územní rozhodnutí a vyřídit/zaplatit věcná břemena. Jednou chráničkou na každou žílu vyřešíš leda prd, spočítej si, jaké bys potřeboval přenášet výkony. Pak si řekni, jaké akceptuješ ztráty. Z toho ti vyjde proud a napětí. Nějaký cca 1 MV už by mohl být technologicky realizovatelný, to je 1A při 1 MW, pokud budeš chtít 1000 MW, je to 1000 A. 1000 MW pořád ještě nic moc neřeší, to je jeden blok v JETE. Na víc než 1 MV zatím nemáme skoro nic, ani izolace, ani měniče. A pak je tu ještě pár dalších miloučkých překážek -- moře, islám, nenávist vůči "Západu" a korupce v rozvojových zemích atd. atd.
Matess
Příspěvky: 1706
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Rezervovaný výkon

Příspěvek od Matess »

ale mohli bychom to spočítat a hodit na kickstarter :-D
Mex
Příspěvky: 792
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: Rezervovaný výkon

Příspěvek od Mex »

Kickstarter by byl fajn. Ale ještě lepší by byl nějaký grantík EU.

Islám vyřešíme snadno. Rozšíříme informaci, že je to protižidovký systém. Že má zabránit ovládnutí světa sionisty skrze jejich ropné společnosti.
A že je svatou povinností každého muslima to podporovat.

Moře - no budeme muset pracovat pečlivě. Zvlášť když to bude poskládané z kousků kabelů, co nám zbyly z instalací. Budeme je muset pájet fakt pořádně.
A spoje té chráničky dobře utěsnit. Takže raději namotat další 2 vrstvy izolačky navíc.
unicast
Příspěvky: 1456
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Rezervovaný výkon

Příspěvek od unicast »

Chápu. Muslimy vyřešíme dvěma vrstvami izolačky navíc a moři nakecáme, že to má zabránit ovládnutí světa skrze ropné společnosti... Teda naopak, ale to je vlastně jedno :)

Viděl jsi někdy, co dokáže prakticky s čímkoli pár měsíců v mořské vodě? (mimochodem, některé lodi pouštějí do kovových částí pod vodou, jako je kormidlo nebo šrouby, slabý stejnosměrný proud s opačnou polaritou, než by způsobovala galvanická koroze. Plus to pomáhá proti porůstání korálem).
Mex
Příspěvky: 792
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: Rezervovaný výkon

Příspěvek od Mex »

Budeme mít plastovou chráničku, spojovanou izolačkou.
Tedy samé nevodivé a vodě odolné materiály.
Sice budeme solární velkobaroni a mezinárodní podnikatelé, kteří by si klidně mohli dovolit tam přivést nějaké malé antikorozní napětí. Ale není kam. Takže ušetříme a vyděláme ještě víc.
eman
Příspěvky: 1545
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Rezervovaný výkon

Příspěvek od eman »

Koukám pánové, vy jste dneska nedodržovali pitný režim. :D Chce to chlazené nápoje a klidový režim. :D
3,3kWp + 3,4kWp JJZ, 2x SmartSolar 150/85, 3xVictron MP II 5kVA v paralelním režimu, Smartshunt, Cerbo GX, 16x400Ah LiFePO4 s JK BMS B2A24S20P + JK BMS Invertor

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek