jaký vhodný měnič potřebuji?

Diskuze na téma zařízení určených pro převod a stabilizaci napětí, zejména DC/AC měniče a DC/DC měniče, zkušenosti, teorie, praxe ...
piriegro
Příspěvky: 25
Registrován: úte čer 04, 2024 10:57 am
Lokalita: Praha
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: jaký vhodný měnič potřebuji?

Příspěvek od piriegro »

rva píše: úte čer 25, 2024 10:05 am Když jseš tak rozhodnutý, tak já bych dnes bral články https://eu.nkon.nl/rechargeable/lifepo4 ... 008wh.html. Je to dodavatel, kde jsem už několikrát bez problémů objednával. JK-BMS je správná volba, těch 200A by mělo být v pohodě, prodává to kdekdo. Počítej s tím, že můžou být krátké kablíky od BMS. I když články jdou poskládat i jinak než do řady a pak to vyjde.
Já teď spíš dumám nad tím, jak to bude komunikovat s tím MUST. Mělo by to jít, ale prakticky vůbec netuším, co od toho mohu očekávat. Tedy pokud se nemýlím bylo by záhodno aby při neočekávaném stavu baterie (teplota, napětí,..) dokázala ta BMS ten MUST odpojit panely, případně přepnout na sít a nebo to celé vypnout.
piriegro
Příspěvky: 25
Registrován: úte čer 04, 2024 10:57 am
Lokalita: Praha
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: jaký vhodný měnič potřebuji?

Příspěvek od piriegro »

cipis píše: úte čer 25, 2024 10:03 am Ano, tu práci.

Ty ostatní věci taktéž vychází po desítkách tisíc ...

115 A trvale z 230 Ah je 0,5C. Používá se spíše půlka či ještě méně. Navíc nepočítáme účinnost, takže tam bude spíše 140 A.

Píšeš jeden 25A jistič na patro, ale to je 3f nebo 1f? Když nad tímto mluvíš o spojení fází?

Jak je tlustý nulák do kuchyně? Vede tam teda 3f anebo je každý žravý spotřebič samostatným kabelem?

Potřebuješ extra vedení k bojleru a tomu přímotopu, jestli ho chceš na vytěžování. Lepší bude dát klimatizace, kterýma můžeš v přechodném období dotápět a v létě chladit.
No bavíme se o maximálním možném výkonu a tam je 0,5C naprosto OK, předpokládám, že do takového stavu se dostanu velmi zřídka. Vlastně vše závisí na tom sporáku, konvici. Topení a bojler by se dalo v případě častějších výpadků odpínat. Pokud to srovnám z kanceláří, kterou jsem měl doteď tak roční spotřeba byla nějaké 4MWh.
Do kuchyně vede jedna fáze. Tedy nulák problém nebude. Jediný problém vidím, že každé to patro má jednu fázi a já potřebuji, aby celková spotřeba nebyla větší než 22,6A co dá ten MUST, ale to je asi reálné.
piriegro
Příspěvky: 25
Registrován: úte čer 04, 2024 10:57 am
Lokalita: Praha
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: jaký vhodný měnič potřebuji?

Příspěvek od piriegro »

Tak další jobovka. Sice má 25A okruhy (vždy hlavní jistič každého patra, následně 10A a 16A okruhy), ale teď jsem byl u elektroměrového rozvádeče, kde bych měl mít elektroměr, ale je tu celkem osm odběrných míst a ani jeden nemá 25A jištění. Největší je 3x 20A a ten můj pravděpodobně nebude, protože jede a já nemám žádnou spotřebu.
Tedy asi i doufám, že není můj :)
misif
Příspěvky: 49
Registrován: čtv říj 06, 2022 10:22 am

Re: jaký vhodný měnič potřebuji?

Příspěvek od misif »

A nebo úplně jinak, dej tam nějaký 3f hybrid, nech stávající zapojení ve 3f jak je.
Ideálně Deye, bohatě stačí SUN-8K nebo SUN-10K, má velkou asimetrii a je kompatibilní s DIY LV bateriemi. Má dva PV vstupy, každý string do něj zapojíš samostatně. Pár přepěťovek, drobností, EV metr do hlavního rozvaděče a můžeš frčet.

Protože je to hybrid, nemusíš jej dimenzovat na plný výkon spotřeby (s rezervou), ale jenom na výkon FVE.

Nahlaš to u distributora jako zjednodušené připojení, není to nic těžkého a máš tím drobné přetoky povolené. Každopádně doporučuji, najdi si někoho, kdo má papíry na provádění elektroinstalací a poradí ti s těmi dalšími elektroměry, zda-li něco nesloučit, neudělat někde podružné měření ... .

Asi nemá smysl tady o tom moc debatovat, evidentě je to tam složité a informace o tebe jsou jenom částečné.
piriegro
Příspěvky: 25
Registrován: úte čer 04, 2024 10:57 am
Lokalita: Praha
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: jaký vhodný měnič potřebuji?

Příspěvek od piriegro »

Zatím zjišťuji co tu je a jak je to zapojené. Ale na 100% jsi sem jistý, že nechci nic řešit s distribucí. Přívod je zde problematický a nemám chuť čas a peníze už vůbec ne abych tu řešil nový přívod. To bude muset řešit více vlastníků dohromady. Elektroměrový rozváděč je asi 200m dál po cestě je které má každý podílové spoluvlastnictví a pak přes obecní cestu na druhou stranu silnice. Tedy nějaká oficiální cesta je naprosto mimo realitu budoucích několika let.
Třífázovému zapojení bych se vůbec nebránil. Ubylo by mi starostí, ale už mě od toho někdo odrazoval, že to má mnohem vyšší spotřebu. A v zimě to musel přepojovat na tvrdo, protože víc spotřeboval než dodal z panelů. Čísla ale nemám, ale už jsem k tomu našel i něco zde na fóru.
cipis
Příspěvky: 4911
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: jaký vhodný měnič potřebuji?

Příspěvek od cipis »

Dokud nebudeš vědět, co je kam a jak připojené, tak nemá cenu cokoliv řešit. Půlka rezervovaných peněz padne jen na to, abys to uvedl do nějakého korektního stavu. Jsi teď nájemník, bez ohledu na to, co je v plánu do budoucna. Takže od majitele si vyžádej dokumentaci a nech si ukázat, co je už "tvoje" a co je ostatních/společné. Jestli to nemá, a jakože asi ne, tak si prvně udělejte dokumentaci skutečného stavu. A až podle toho se dá vymyslet, co s tím dál.
Ony ty panely a kabel od nich je to nejmenší, co se bude řešit. A mermomocí zapojovat něco, dělat to na sílu, to asi není v této situaci dobrý nápad. Jsi nájemce, nic neřeš, plať nájem a o nic se nestarej. Až budeš majitel, tak si pořešíš svoje a s ostatními spolumajiteli to, co je ve společných prostorech.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
záloha čerpadla ve sklepě MP12/3000/120-16 + 100Ah 12V monbat
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
dusanmsk
Příspěvky: 356
Registrován: pát říj 15, 2021 10:41 am
Lokalita: Stredocesky kraj
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 11250
Kapacita baterie [kWh]: 9.6
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: jaký vhodný měnič potřebuji?

Příspěvek od dusanmsk »

Pokial mas rocnu spotrebu 4 MWh a planujes 230Ah baterku (48V), tak to mas naplanovane o kusok viac, ako je moj aktualny stav na RD s 11 kWp a 14 MWh rocnou spotrebou. Nechcem tvrdit, ze ti to bude bohate stacit, stale som zaciatocnik, tak len pre porovnanie dam priklad mojho RD - bezim treti mesiac na 2 pylontechoch (2x100 Ah) komplet cely barak, bazen, 2f indukciu (zapojenu ako 1f), tepelne cerpadlo (bojler), pracku, susicku, mycku, ... dokonca som 2 dni nabijal elektroauto z 230V zasuvky. 2x4 kW menice do paralelu. Do bateriek mam nastaveny limit 80A (0.4C), z bateriek som zatial viac ako 120A tiect nevidel (0.6C). Netvrdim ze je to pre tie baterky uplne idealne a planujem ich do zimy rozsirit, ale stale som s bohatou rezervou voci datasheetu/zarucnym podmienkam.

Mne sa vcelku paci ten stohovatelny 5 kW MUST, nemam s nim osobne skusenosti, ale cena OK, rozsiritelnost OK, je mozne ze ho budeme skusat u znameho na chate.
30*375 Wp JJZ, 2xXTM4000, 2xVT-80, 2xUS5000
piriegro
Příspěvky: 25
Registrován: úte čer 04, 2024 10:57 am
Lokalita: Praha
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: jaký vhodný měnič potřebuji?

Příspěvek od piriegro »

cipis píše: úte čer 25, 2024 11:44 am Dokud nebudeš vědět, co je kam a jak připojené, tak nemá cenu cokoliv řešit. Půlka rezervovaných peněz padne jen na to, abys to uvedl do nějakého korektního stavu. Jsi teď nájemník, bez ohledu na to, co je v plánu do budoucna. Takže od majitele si vyžádej dokumentaci a nech si ukázat, co je už "tvoje" a co je ostatních/společné. Jestli to nemá, a jakože asi ne, tak si prvně udělejte dokumentaci skutečného stavu. A až podle toho se dá vymyslet, co s tím dál.
Ony ty panely a kabel od nich je to nejmenší, co se bude řešit. A mermomocí zapojovat něco, dělat to na sílu, to asi není v této situaci dobrý nápad. Jsi nájemce, nic neřeš, plať nájem a o nic se nestarej. Až budeš majitel, tak si pořešíš svoje a s ostatními spolumajiteli to, co je ve společných prostorech.
Prosím můžeme se odprostit od toho, že jsem v tuto chvíli nájemník? To jen a jen má věc. Řeším technickou stránku věci nikoli vlastnickou, to si vyřeším sám dle svého vlastního uvážení. Jediné co nechci řešit je nic z distibutorem a tedy přetoky nechci žádné. Protože přívod sem ke mě je problematický po majetkoprávní stránce a nemá to rychlé a v každém případě levné řešení. Chápu, že je to myšleno dobře, ale o tomto problému vím s tím jsem si to pořizoval a hodlám to později až budu moci odkoupit. Mám k tomu i připravenou smlouvu o smlouvě budoucí. Vím dobře co dělám, ale s fotovoltaikou zkušenosti moc nemám. Měl jsem malý 24V systém na lodi, ale ten byl skutečně trvale offgrid. Navíc vše běželo na 24V.

Tedy pokud mohu jen technické věci prosím.

Tedy nejvíce mě zajímá pro a proti zmíněný MUST na jednu fázi a třífázový SUN. Pak hlavně ta komunikace mezi BMS a měničem, tam bych potřeboval nějak lépe nasměrovat.
rva
Příspěvky: 3832
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: jaký vhodný měnič potřebuji?

Příspěvek od rva »

piriegro píše: úte čer 25, 2024 10:25 am spíš dumám nad tím, jak to bude komunikovat s tím MUST. Mělo by to jít, ..
Nic spolu komunikovat nemusí. Pokud chceš nějakou spolupracující skládačku, tak to je třeba značka Victron. Jinak je rozumné používat (nastavit) BMS k tomu, k čemu je určeno. Tedy aby vypnulo jedině, když dojde k mimořádné události a jde o ochranu baterie. U normálního systému se tak stane jednou za sto let. U mě zatím ani jednou.
BMS neslouží k odpojení regulátoru při přepětí - regulátor musíš nastavit tak, aby přestal nabíjet dřív, než když dojde k přebití baterie.
BMS neslouží k odpojení měniče, když je baterie vybitá - měnič musíš nastavit tak, aby se včas přepnul na ČEZ, pokud ČEZ není, tak aby se vypnul.
Stáhni si libovolný manuál k nějaké té bedně, tam máš doporučené zapojení.
Klidně ber Must, všechny tyto bedny stejně pocházejí z jednoho zdroje (Voltronic) a používají se nejčastěji, protože za to desetiletí se vychytaly chyby. Já bych klidně risknul i něco neznámého jako https://vi.aliexpress.com/item/1005006514379202.html ale když by to byl krok vedle, tak bych z toho netrpěl depresí.
Jo a 3f je u fotovoltaiky téměř vždy špatná volba.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
cipis
Příspěvky: 4911
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: jaký vhodný měnič potřebuji?

Příspěvek od cipis »

piriegro, jenze kdyz nemas vyresenou tu vlastnickou, tak nevymyslis tu technickou ...

Jednou mluvis o 1f, podruhe o 3f. Tak jak to je? Kde mas svoje podruzne hodiny a co od nich k tobe vede?
Ongrid nemuzes dat, protoze bys musel resit distribucku, odpojeni zdroje atd. Takze pada to "nejjednodussi" reseni, kdy bys pripojil jen kabely do menice a pridal baterky.

Takze musis dotahnout od toho tveho podruzneho elektromeru trasu k menici a zase zpatky, plus tam u nej udelat prepinani.
Kam to pak vede dal, mas tam dalsi rozvadec uz na sve okruhy?
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
záloha čerpadla ve sklepě MP12/3000/120-16 + 100Ah 12V monbat
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
piriegro
Příspěvky: 25
Registrován: úte čer 04, 2024 10:57 am
Lokalita: Praha
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: jaký vhodný měnič potřebuji?

Příspěvek od piriegro »

rva píše: úte čer 25, 2024 12:38 pm
piriegro píše: úte čer 25, 2024 10:25 am spíš dumám nad tím, jak to bude komunikovat s tím MUST. Mělo by to jít, ..
Nic spolu komunikovat nemusí. Pokud chceš nějakou spolupracující skládačku, tak to je třeba značka Victron. Jinak je rozumné používat (nastavit) BMS k tomu, k čemu je určeno. Tedy aby vypnulo jedině, když dojde k mimořádné události a jde o ochranu baterie. U normálního systému se tak stane jednou za sto let. U mě zatím ani jednou.
BMS neslouží k odpojení regulátoru při přepětí - regulátor musíš nastavit tak, aby přestal nabíjet dřív, než když dojde k přebití baterie.
BMS neslouží k odpojení měniče, když je baterie vybitá - měnič musíš nastavit tak, aby se včas přepnul na ČEZ, pokud ČEZ není, tak aby se vypnul.
Stáhni si libovolný manuál k nějaké té bedně, tam máš doporučené zapojení.
Klidně ber Must, všechny tyto bedny stejně pocházejí z jednoho zdroje (Voltronic) a používají se nejčastěji, protože za to desetiletí se vychytaly chyby. Já bych klidně risknul i něco neznámého jako https://vi.aliexpress.com/item/1005006514379202.html ale když by to byl krok vedle, tak bych z toho netrpěl depresí.
Jo a 3f je u fotovoltaiky téměř vždy špatná volba.
Manuál jsem nějaký viděl, i když u toho Must je to dost bída, našel jsem něco podobného. Must jsem měl že je 2x dražší protože je vyroben z mnohem kvalitnějších komponent. V každém případě je výhoda domácího obchodu.

Ta komunikace mi ale přijde docela dost užitečná. Jasně vše se nastavuje i v měniči. Na lodi jsem měl měl k tomu i teplotní čidlo. Ale BMS je další kontrola když ta první selže, protože to může mít velmi velké následky. Bojler má taky dvě teplotní čidla i když by stačilo jedno.
cipis píše: úte čer 25, 2024 1:06 pm piriegro, jenze kdyz nemas vyresenou tu vlastnickou, tak nevymyslis tu technickou ...

Jednou mluvis o 1f, podruhe o 3f. Tak jak to je? Kde mas svoje podruzne hodiny a co od nich k tobe vede?
Ongrid nemuzes dat, protoze bys musel resit distribucku, odpojeni zdroje atd. Takze pada to "nejjednodussi" reseni, kdy bys pripojil jen kabely do menice a pridal baterky.

Takze musis dotahnout od toho tveho podruzneho elektromeru trasu k menici a zase zpatky, plus tam u nej udelat prepinani.
Kam to pak vede dal, mas tam dalsi rozvadec uz na sve okruhy?


Jsou tam 3 samostatné rozvádeče pro každé patro. V každém je jeden hlavní 25A jistič, jak je to zapojeno dál nevím. Zatím jsem nenašel nějaký přívodní rozvádeč do tohoto objektu. Ale pokud bych měl hádat přívod bych očekával 3f x25A. Jenže takový jistič jsem nenašel v elektroměrové skříni. To budu muset zjistit. Ale pro mě tato informace není v tuto chvíli zásadní, protože zapojím až ty 3 podružné rozvádeče a o to co je dál k distribuci se moc zajímat raději nebudu (krom toho jističe u elektroměru), protože tu v nejbližších letech nevyřeším a není to podstatné pro další návrh protože nebudu měnit nic v elektroměrovém rozváděči. Radost z toho nemám, mám sazbu D02D, kterou nemohu změnit, ale žít se s tím dá.
Ke každému podružnému rozváděči vede 3x4 v mědi.

Přepínání bude vyřešeno zde v objektu ne u elektroměru.
cuki
Příspěvky: 254
Registrován: úte říj 25, 2022 11:40 pm
Lokalita: Berounsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6,4kWp
Kapacita baterie [kWh]: 16kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: jaký vhodný měnič potřebuji?

Příspěvek od cuki »

Nechci ti do toho házet vidle, ale dalších třeba 20k dáš za kabeláž, přepěťovky, pojistkové odpojovače a další malé hračky.

K rozhodování jakej měnič, bych jen uvedl že MUST váží 13,5Kg při výkonu 5200W, ten ANJI 6500W má papírově jen 8Kg. Krom chladičů které budou v obou případech Al, největší hmotnost tvoří kondenzátory a trafa. A ten Anji papírově zpracovává o 1/3 větší proud 18/27A. Fungovat to asi bude obojí, otázkou je jak.

Na druhou stranu ten MUST je nějaká prehistorická k-ce, nemá v ceně ani wifi, novější výrobky budou jistě technologicky dál a částečně odladěny. MUST je ale už známý a většinu chyb před tebou už někdo pravděpodobně řešil a budeš vědět co s tím. Ten MUST se prodává i výkonnější (28A), ale ten zase neseženeš od Mivvy.

Ještě nedávno bych šel do EASUNU, kterej mi přišel už trochu dospěleji než ten MUST, ale oni z ničeho nic vymizeli , stejně jako mnoho dalších značek a všude je jen ten ANJI, který nikdo v mém okolí nemá.
cuki
Příspěvky: 254
Registrován: úte říj 25, 2022 11:40 pm
Lokalita: Berounsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6,4kWp
Kapacita baterie [kWh]: 16kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: jaký vhodný měnič potřebuji?

Příspěvek od cuki »

Ještě k tomu co tu píšeš. Mám poměrně podobně velkou FWE a tu baterii bych ti při současných cenách doporučil spíše větší, nejen kvůli samotné větší kapacitě, ale i kvůli snížení nabíjecího i vybíjecí "C poměru", který se podepíše na mnohem větší životnosti. Ten Anji dává 27A z panelů do 25A jističe ty to dá dlouhodobě skoro 6kW to máš 125A bezeztrát. Což je přes 0,5C na které bych to dimenzoval. Standardní 280Ah baterie vyjdou velmi výhodně. Některé jsou reálně i přes 300Ah.
PetrDubi
Příspěvky: 1467
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: jaký vhodný měnič potřebuji?

Příspěvek od PetrDubi »

Easuny nevymizely, prodává je i několik eshopů, které prodávají ze skladů v EU, dokonce i oficiální e-shop výrobce (sám jsem tam kupoval NAXe).
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68 a Victron 75/15 MPPT
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
cuki
Příspěvky: 254
Registrován: úte říj 25, 2022 11:40 pm
Lokalita: Berounsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6,4kWp
Kapacita baterie [kWh]: 16kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: jaký vhodný měnič potřebuji?

Příspěvek od cuki »

PetrDubi píše: stř čer 26, 2024 7:59 pm Easuny nevymizely, prodává je i několik eshopů, které prodávají ze skladů v EU, dokonce i oficiální e-shop výrobce (sám jsem tam kupoval NAXe).
Jsou ale dříve jich bylo (na ali) tolik co dneska těch Anenji, které se vyrojili jako houby po dešti.
Klidně to mohla být jen změna brandu, ale parametrově a i konstrukčně jde o jiné výrobky.
Třeba ten zmíněný https://vi.aliexpress.com/item/1005006514379202.html je parametry naprosto super volba. Ale ani se neodvažuji domyslet co v tom za tu cenu a stou hmotností je.
Vlastně těch 25A a tedy trvale 5750W je vlastně naprosto super hodnota pro většinu použití. I tak je to kompromis protože 25A RD uspokojí jen s omezením.
Ten sporák když jede tak nejde pustit ani na maximální výkon, bojler a topení se dá při přetížený odpojit, ale ostatní spotřebiče nee.

18A u MUST 5k2 je taky citelné omezení pokud ti nevyjdou ideálně panely. To vychází po odečtení ztrát na něco přes 4kW výkonu. Kdyby byl i plnotučný profi výrobek této konstrukce sáhnu po něm všema deseti.
piriegro
Příspěvky: 25
Registrován: úte čer 04, 2024 10:57 am
Lokalita: Praha
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: jaký vhodný měnič potřebuji?

Příspěvek od piriegro »

cuki píše: stř čer 26, 2024 7:46 pm Ještě k tomu co tu píšeš. Mám poměrně podobně velkou FWE a tu baterii bych ti při současných cenách doporučil spíše větší, nejen kvůli samotné větší kapacitě, ale i kvůli snížení nabíjecího i vybíjecí "C poměru", který se podepíše na mnohem větší životnosti. Ten Anji dává 27A z panelů do 25A jističe ty to dá dlouhodobě skoro 6kW to máš 125A bezeztrát. Což je přes 0,5C na které bych to dimenzoval. Standardní 280Ah baterie vyjdou velmi výhodně. Některé jsou reálně i přes 300Ah.
Ja nepocitam uplne s maximalnim
cuki píše: stř čer 26, 2024 7:27 pm Nechci ti do toho házet vidle, ale dalších třeba 20k dáš za kabeláž, přepěťovky, pojistkové odpojovače a další malé hračky.

K rozhodování jakej měnič, bych jen uvedl že MUST váží 13,5Kg při výkonu 5200W, ten ANJI 6500W má papírově jen 8Kg. Krom chladičů které budou v obou případech Al, největší hmotnost tvoří kondenzátory a trafa. A ten Anji papírově zpracovává o 1/3 větší proud 18/27A. Fungovat to asi bude obojí, otázkou je jak.

Na druhou stranu ten MUST je nějaká prehistorická k-ce, nemá v ceně ani wifi, novější výrobky budou jistě technologicky dál a částečně odladěny. MUST je ale už známý a většinu chyb před tebou už někdo pravděpodobně řešil a budeš vědět co s tím. Ten MUST se prodává i výkonnější (28A), ale ten zase neseženeš od Mivvy.

Ještě nedávno bych šel do EASUNU, kterej mi přišel už trochu dospěleji než ten MUST, ale oni z ničeho nic vymizeli , stejně jako mnoho dalších značek a všude je jen ten ANJI, který nikdo v mém okolí nemá.
vykonem, nebo ne v nasledujicich letech. A ty 230Wh vychazi cenove velmi dobre
Me by nevadil ani ten mensi proud. Vic nez 4kW budu potrebovat velice vzacne. Te rozdilne hmotnosti jsem si nevsiml, to je znatelny rozdil. Pokusim se najit o nem nco vic.
piriegro
Příspěvky: 25
Registrován: úte čer 04, 2024 10:57 am
Lokalita: Praha
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: jaký vhodný měnič potřebuji?

Příspěvek od piriegro »

Tak jsem malinko pokrocil. Ziskal jsem revizni zpravu od te casti na strese. Problem je ze jsou to jenom 3 stranky, ktere se odkazuji na dokumentaci k elektroinstalaci, ktera neni soucasti a ja ji nemam. Pokud tedy vubec existuje. Jen jen tak jsou jednotlive parametry a po bodech napsano vyhovuje. Zadna hodnota nic. Trochu se bojim ze je napsana na dalku.
Nemel by nekdo nejakou anonymizovanou revizni zpravu k DC casti, abych vedel kolik tam toho chybi? Rad bych toho kdo, je pod tim podepsany s necim hmatatelnym konfrontoval.
Revize je omezena pouze na DC cast, ale z te zpravy dale vyplyva jak mela byt zapojena dale. Je tam zakreslen trifzovy stridac. Mel jsem tu i cloveka co fotovoltaice rozumi a tento stridac mi rozmluvil a doporucil jakykoliv jednofazovy. Pro lepši vyteznost v zimnich mesicich.

byli jsme se podivat i do tech krabic k jednotlivým okruhum a podle nej tam je neodpovidajici prepetova ochrana. Měla by tam byt pry nejaka s jiskristem a tohle ma pouze triak. V tomto se ale vubec neorientuji.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek