jaký vhodný měnič potřebuji?

Diskuze na téma zařízení určených pro převod a stabilizaci napětí, zejména DC/AC měniče a DC/DC měniče, zkušenosti, teorie, praxe ...
piriegro
Příspěvky: 25
Registrován: úte čer 04, 2024 10:57 am
Lokalita: Praha
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

jaký vhodný měnič potřebuji?

Příspěvek od piriegro »

Dostal jsem se k pronájmu kanceláře kde jsou na střeše nikam nezapojené panely na fotovoltaiku, moc informací k nim nemám, současný majitel to takto zakoupil. Ale dole v rozvaděči jsou dvě dvojice kabelů modrá a červená.
a pod nimi je na štítku je ke každému páru:
open circuit voltage 306V
maximum power voltage 246V
short circuit current 13,8A
pak něco nečitelného 12,6A

Pak je tam nějaká asi dva roky stará revize k tomu rozvaděči ale nic víc. Elektrikář na tom podepsaný není vůbec sdílný protože za to nedostal zaplaceno a baterie která tu byla skončila v dražbě nebo tak něco. Majiteli zůstali jen panely které zaplatil zvlášť.

A teď zásadní otázka, co s tím dál? Jsou to jen kanceláře je tu několik počítačů, projektor, dole je kuchyňka se sporákem a velký bojler a jeden přímotop na zdi 2600W. Každé ze tří pater má jednofázový 25A jistič. Topení v ostatních místnostech je plynové.
Nechci do toho utopit majlant, ale nerad bych je nechal na střeše bez využití. Ale neznám ani výkon těch panelů. Jedna informace je něco přes 6kW a druhá 8kW. Je to možné? Dalo by se to z těch štítků nějak zjistit? Na střechu se nedostanu.
cipis
Příspěvky: 4930
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: jaký vhodný měnič potřebuji?

Příspěvek od cipis »

Ty potrebujes nekoho, jdo tomu rozumi, a ne vybirat, jaky menic.
Navrhni tomu revizakovi nejakou odmenu, aby spolupracoval, protoze o tom vi asi nejvic.
Jestli si z tech nalezenych hodnot nedokazes spocitat vykon, a domyslet tu ctvrtou hodnotu, co to je, tak budes potrebovat nejakeho technika.
Jsou to pravdepodobne dve pole po 3100 Wp.
13,38 kWp: 9850 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
záloha čerpadla ve sklepě MP12/3000/120-16 + 100Ah 12V monbat
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
piriegro
Příspěvky: 25
Registrován: úte čer 04, 2024 10:57 am
Lokalita: Praha
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: jaký vhodný měnič potřebuji?

Příspěvek od piriegro »

Ten revizák asi moc sdílný nebude, třísknul mi telefonem. Navíc to byla nějaká firma zabývající se profi instalacemi s odkupem energie. A pokud jsi sem něčím jist, tak že tohle nebude má cesta.
Ta 4. hodnota bude pracovní proud, ale pokud tomu tak je, tak to v tom zbytku textu nevidím :)
Vynásobit si pracovní proud a napětí umím, ale když se dívám do katalogu jiného panelu, tak ta výkonová hodnota je o něco rozdílná. Ale počítám s nějakou takovou hodnotou. Znejistělo mě těch 8kW.
Nehodlám to zapojovat sám, ale rád bych tu získal informaci, jakou cestou se vydat a co hledat. Nepočítám že by se mi kdy ta investice vrátila, ale beru to jako možnost rozšiřování vědomostí.
cipis
Příspěvky: 4930
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: jaký vhodný měnič potřebuji?

Příspěvek od cipis »

Kdyz se podivas do katalogu na jiny panel, tak logicky bude mit i jine parametry ...
Na strechu stejne budes muset, s novym revizakem.
Potrebujes to zprovoznit, takze uz podle noveho, tak to budes beztak predelavat, vzhledem k napeti.
Abys nadimenzoval napeti MPPT reglu, potrebujes parametry panelu v zime, kdyz nemas, tak aspom +15 %.
Mas to pronajate, vyrobis dalsi pozarni useky atd., takze jedine majitel a oficialni firma.
To neni jako kdyz se pristehujes za babou a po jejim byvalem tam neco zustalo ...
13,38 kWp: 9850 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
záloha čerpadla ve sklepě MP12/3000/120-16 + 100Ah 12V monbat
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
piriegro
Příspěvky: 25
Registrován: úte čer 04, 2024 10:57 am
Lokalita: Praha
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: jaký vhodný měnič potřebuji?

Příspěvek od piriegro »

Podle toho co jsem si dosud o fotovoltaice našel, bych ty pole zapojil paralelně, to napětí už je i tak velké. A nebo udělal dva nezávislé systémy, ale to bude asi zase zbytečně drahé. Hledám řešení bez přetoků do sítě. V ideálním případě automaticky přepojitelné mez sítí a baterií (panelem).
cipis
Příspěvky: 4930
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: jaký vhodný měnič potřebuji?

Příspěvek od cipis »

Jj, paralelne.
Ale jak rikam, kdyby to byl pripad B, tak se je o cem bavit. Ale neni to tvoje, je to komercni budova a ma nejakeho majitele a existuji nejake predpisy. To zacni hledat slusnou firmu, co ti to zapoji, jak se domluvite.
13,38 kWp: 9850 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
záloha čerpadla ve sklepě MP12/3000/120-16 + 100Ah 12V monbat
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
piriegro
Příspěvky: 25
Registrován: úte čer 04, 2024 10:57 am
Lokalita: Praha
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: jaký vhodný měnič potřebuji?

Příspěvek od piriegro »

cipis píše: pon čer 24, 2024 10:03 pm Kdyz se podivas do katalogu na jiny panel, tak logicky bude mit i jine parametry ...
Na strechu stejne budes muset, s novym revizakem.
Potrebujes to zprovoznit, takze uz podle noveho, tak to budes beztak predelavat, vzhledem k napeti.
Abys nadimenzoval napeti MPPT reglu, potrebujes parametry panelu v zime, kdyz nemas, tak aspom +15 %.
Mas to pronajate, vyrobis dalsi pozarni useky atd., takze jedine majitel a oficialni firma.
To neni jako kdyz se pristehujes za babou a po jejim byvalem tam neco zustalo ...
Jasně že budou jiné, ale pracovní U x I nedá úplně přesně štítkový výkon. To jsem tím chtěl říct.
Ale nechápu podle čeho nového? A co mám konkrétně předělávat? Na střechu se nedostanu pod střechou je pronajatý prostor a nemám povolení tam nějak do ničeho zasahovat. Navíc od toho už je revizní zpráva. Smím ty panely pouze dál využívat od toho rozváděče dál. To je jediné co původnímu majiteli zůstalo. Bylo toho tady asi víc, je tu vidět že tu pod tím rozvádečem stál nějaký rack.
cipis
Příspěvky: 4930
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: jaký vhodný měnič potřebuji?

Příspěvek od cipis »

Od 1. června platí nová norma na požární bezpečnost FVE. Ty budeš něco oficiálně zprovozňovat, tak k tomu budeš muset mít revizní zprávu.
Zprovozněním FVE měníš požární bezpečnost stavby, takže se to bude posuzovat celé.
K panelům se musíš dostat, musí tam být přístup i kvůli těm hasičům.
Nová zpráva bude potřeba, protože od toho 1.6. jsou jasně daná pravidla, jak má nevypínatelná trasa od panelů až k regulátoru vypadat. Takže jestli je to celé ze střechy až dolů, bez vypínačů nahoře, tak to budeš muset předělat. Ať už trasu udělat jako požární úsek (tj. odolnost EI30 pro celou trasu), či zajistit nahoře na střeše odpojení od panelů, aby těch 120+ Voltů zůstalo jen na panelech.
Teoreticky to máš popsáno v té revizní zprávě, ale prakticky nejspíš ne. Včetně toho, jestli a kde jsou přepěťovky atd.

Samotný měnič s baterkou bude také požární úsek, pokud z toho neuděláš instalaci malého rozsahu, tj. panely se do limitu vlezeš, ale baterku nemůžeš udělat víc jak 20 kWh.

Celkově tohle všechno je nejlepší řešit sundáním starého a udělat komplet celé nové. V tomto konkrétním případě, na komerční budově, co není tvoje.

Se situací podle varianty B se s tím dá celkem pracovat, protože to odnese akorát ta tvoje (majitelka nemovitosti). To bys koupil nějakou kombi bednu a baterii, či to poskládal z jednotlivých komponent, a zapojil a na nějakou revizi se vysral.

Tak jak tak budeš v obou případech sypat prachy do cizího.
13,38 kWp: 9850 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
záloha čerpadla ve sklepě MP12/3000/120-16 + 100Ah 12V monbat
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
soami
Příspěvky: 694
Registrován: pon lis 08, 2021 9:10 pm
Lokalita: Posázaví
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Posázaví

Re: jaký vhodný měnič potřebuji?

Příspěvek od soami »

Po každém zásahu do instalace je třeba nová revize. A tady zřejmě došlo k podstatnému zásahu, když polovina instalace zmizela. Sehnal bych si firmu/revizáka pro posouzení a návrh. Ale když to není tvoje, tak stejně potřebuješ souhlas/součinnost majitele.
piriegro
Příspěvky: 25
Registrován: úte čer 04, 2024 10:57 am
Lokalita: Praha
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: jaký vhodný měnič potřebuji?

Příspěvek od piriegro »

cipis píše: pon čer 24, 2024 10:10 pm Jj, paralelne.
Ale jak rikam, kdyby to byl pripad B, tak se je o cem bavit. Ale neni to tvoje, je to komercni budova a ma nejakeho majitele a existuji nejake predpisy. To zacni hledat slusnou firmu, co ti to zapoji, jak se domluvite.
Není to žádná komerční budova, je to původně nějaký větší RD, ze kterého je v tuto chvíli moje kancelář pronajata mě jako osobě nikoli komerčnímu subjektu. Láká mě to použít a mám k tomu plné svolení majitele. Je to můj bývalý kolega. Pokud do toho bude zasahovat nějaká firma a bud řešit nějaké další povolení, tak to tam raději nechám jak to je. Za prvé z toho nic mít nebudu, nic se na tom nenaučím a za druhé to bude stát naprostý nesmysl. Jsem ochoten do toho vrazit tak odhadem 50-80 tisíc, které mám teď k dispozici. Nás společný kolega by to pak zapojit a udělal revizi. Ale ten se nebude zabývat ani návrhem ani sháněním materiálu.
piriegro
Příspěvky: 25
Registrován: úte čer 04, 2024 10:57 am
Lokalita: Praha
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: jaký vhodný měnič potřebuji?

Příspěvek od piriegro »

Revize na vrchní úsek je a byla předána původnímu majiteli. Původně to mělo být celé na klíč ale firma prý šla do konkurzu. A jemu se na poslední chvíli podařilo alespoň část peněz ze zálohy zajistit touto cestou. Jinak by si to prý odvezli celé.

Ale obecně bych pokračoval tou metodou za B. Pravděpodobně je to jediná část instalace, která tu má revizi.
Takže určitě to chci udělat bezpečně, ale nějaké povolení pokud není nutné řešit nechci. Navíc do budoucna bych to rád koupil. Původně jsme to měli koupit na půl, ale já pořád neprodal starou nemovitost, tak se to muselo udělat takto.

Nevím jaké je znění těch nových předpisů a kdo pozná, kdy to bylo zhotoveno. Pokud nebudu dodávat do sítě, tak to doufám moc řešit nemusím. V každém případě určitě není možné měnit cokoliv v elektroměrovém rozvaděči úplně na vstupu. Tam je to malinko složitější, protože elektroměr není na hranici pozemku a to by bylo nutné změnit a na to není v tuto chvíli prostor.

Baterii chci co nejmenší, protože to je asi to nejdražší co mě čeká. Zběžně jsem se díval, že to vše jede shodně na 48V systému, takže jen za baterie samotné dám odhadem půlku plánované investice. Mám vyhlédnuté články 230Ah za asi 26000Kč pak asi nějakou tu BMS s integrovaným balancerem: https://www.aliexpress.com/item/1005006 ... ry_from%3A
a dál moc netuším co chtít. 20kW mít jistojistě nebude.
Soban
Příspěvky: 3734
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: jaký vhodný měnič potřebuji?

Příspěvek od Soban »

3,6kWp ::pv:: | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt*
piriegro
Příspěvky: 25
Registrován: úte čer 04, 2024 10:57 am
Lokalita: Praha
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: jaký vhodný měnič potřebuji?

Příspěvek od piriegro »

Takže tedy radíš to zapojit vše na jednu fázi? To by asi nemusel být takový problém. Myslím že tři fáze nejsou ani nikde vyvedeny. Trochu mě znervózňuje informace max PV current 18A. Bude to problém? Pokud počítám 18A x 246V to je nějakých 4500W a zároveň maximální nabíjecí proud PV je 80A, tedy pak 80A x 50V je 4000W. Tedy budu pouze výkonově omezen a víc nepustí dál a nebo se s tím může něco stát?
Tím, že není hybridní se nemusím bát přetoků do sítě?

Baterie je ale poměrně neforemná a drahá. Ale zase jsem netušil jsem že u nás děláme i baterie. Já bych si je rád vyskládat na polici do vejšky, kde bude tepleji. Mám představu, že by mohla být v garáži, kterou nevyužívám, auto nemám.
rva
Příspěvky: 3855
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: jaký vhodný měnič potřebuji?

Příspěvek od rva »

Pokud to je sídlo firmy, tak je řada podmínek, které musí splňovat a které můžou úředníci/hasiči/... přijít zkontrolovat.
Pokud tomu nerozumíš, tak pravděpodobně ani nemáš vybavení na instalaci, měření, ... a když se něco dělá poprvé, je chyba častější.
Pokud do toho ale přesto chceš jít:
1. Baterie musí být blízko té bedně, protože tam tečou velké proudy a musí být propojeny tlustými kabely (od 35 mm2 nahoru)
2. Víc fv panelů nevadí, tyto bedny si berou jen tolik, kolik zvládnou a zbytek se nevyužije.
3. Bedna nesmí být "on-grid". U takové jsou přetoky jisté. Off-grid přetoky nedovede a hybrid se dá nastavit, že přetoky neudělá. Stáhni si k takové bedně návod, tam je vše potřebné i k instalaci.
4. Elekřina potřebuje vhodné kabely, pojistky, jističe, chrániče.
5. Nákupem tady na fóru nebo v ČR máš snad lepší podporu a záruku. Nákupem z ciziny obvykle lepší cenu, ale kupuješ třeba zajíce v pytli.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
cipis
Příspěvky: 4930
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: jaký vhodný měnič potřebuji?

Příspěvek od cipis »

Hlavně je potřeba se zamyslet nad rozpočtem. Těch 50-80 tisíc je tak půlka potřebných peněz. Ono to, že existují nějaké panely na nějaké konstrukci na střeše, a svod od nich, tak není ta většinová část instalace. Řekněme, že spíše ta menší část.

Podle všeho tam byl ongrid se zálohou, kdy to stačilo !jen" připojit na přívod a hotovo.

Máš schéma (a revizi) elektroinstalace? Bez toho se nepohneme dál, tedy bez toho schématu. Co s tím chceš napájet? Jak dlouho to má vydržet bez sítě?
Baterku nemůžeš dát nejmenší, co seženeš, ale podle maximálního odběru a předpokládané doby zálohy.
13,38 kWp: 9850 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
záloha čerpadla ve sklepě MP12/3000/120-16 + 100Ah 12V monbat
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
piriegro
Příspěvky: 25
Registrován: úte čer 04, 2024 10:57 am
Lokalita: Praha
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: jaký vhodný měnič potřebuji?

Příspěvek od piriegro »

Nemám tu sídlo a je to napsané na mě jako fyzickou osobu. Až dořeším rozvod a prodám starou nemovitost, tak tuhle (její část koupím). Střecha mi ale patřit nebude, protože rozdělení je jiné. Pronajímatel (budoucí spolumajitel) panely ani nikdy nevyužije. Nespotřebovává elektřinu. Nějaké základní vybavení mám. Třeba na běžné domácí rozvody. To co nebudu mít buď koupím a nebo to nechám na někom kdo mi to oživí.
1. Baterie bude přímo pod a nebo vedle bedny. Za tou zdí je 3m rozváděč ze kterého napojím hlavní přívod.
2. Ok, to jsem si nebyl jistý, co čtu tady na fóru, tak to u těch vysokonapěťových může být problém. Tak proto se pro jistotu ptám.
3. Také to zde řeší mnoho lidí a moc si nejsou jistí, že nic zpátky nejde
Má představa je taková že panelu to půjde prioritně to zátěže, zbytek do baterie. V případě, že u baterie poklesne napětí pod 48V (3V na článek -touto hranicí si nejsem ještě jistý). Přepne krabice na síť a panely budou mezitím dobíjet baterii až do napětí minimálně 3,7V na článek (zase si nejsem hodnotou úplně jist), kdy už panely nebudou moct dodávat plným výkonem. A teprve po té by se to přeplo zpátky na panely s baterií. Myslím že je to pod zkratkou SBU.
4. Chápu tohle nechám určitě zkontrolovat kvalifikovanou osobu. Ochrana panelů je dle předpisu, pod střechou z vnější části budovy, ale tam se bez žebříku nedostanu. Ale stejně si to budu muset ověřit. Svítí tam čtyři bílé krabičky. Jedno jištění, pravděpodobně pojistkový odpínač a nebo tlačítko této části chci umístit ještě hned za svorkovnici která mi tu končí, ale to pole má téměř 250V To bude asi dost složité a nebo drahé najít vhodný výrobek, aby nevznikl elektrický oblouk.
U baterie si představuji něco podobného s pojistkou na každém pólu. Přívod ze sítě bude odpojitelný jen v rozváděči za zdí.
5. Toho jsi sem vědom, ten zmíněný měnič je za rozumnou cenu, tam je bezpředmětné uvažovat o nečem jiném. Ten bateriový box mi nevyhovuje ani rozměrem ani cenou. Ten asi složím z primárních článků z Číny a zde dokoupím maximálně jenom elektroniku BMS.
cipis
Příspěvky: 4930
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: jaký vhodný měnič potřebuji?

Příspěvek od cipis »

Jen technická - i když to rozdělíte na bytové jednotky a zrušíte podílové spoluvlastnictví, tak jakým způsobem docílíš toho, že ti nebude patřit část střechy dle poměru velikostí vlastněných bytových jednotek? Půdu, balkon, sklep atd. dostaneš případně do výhradního užívání, ale stejně jak ta střecha zůstává ve společném vlastnictví, stejně tak jako nosné zdi, fasáda atd.

A u spoluvlastnictví dochází s tou střechou k zajímavé věci. Poměr vlastnictví je ideální, tj. ne že si ty vezmeš jižní střechu a kolega severní. A pokud panely nechce a ty chceš využít víc střechy než je tvůj podíl, tak se to pak řeší pronájmem toho místa "navíc". Dobré vidle do toho hážou střešní okna bytové jednotky pod střechou. Také ubírají z plochy střechy místo ...

Jestli je to takto, tak jedině oficiálně, se všema papírama. Dřív nebo později dojde k nějakému sporu, nějakému průseru. A budeš v tom mít nasypaných x desítek až stovek tisíc. Bez ničeho?

Požární bezpečnost stavby se bude týkat všech, nějak to také budete muset pojistit. Jakmile je tam nějaké spoluvlastnictví, tak veškeré divočiny musí pryč. Nebo z toho bude jiná divočina.

Má tahle část nemovitosti vlastní elektřinu? Anebo alespoň oddělenou podružným elektroměrem? Zvlášť jističe?
13,38 kWp: 9850 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
záloha čerpadla ve sklepě MP12/3000/120-16 + 100Ah 12V monbat
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
piriegro
Příspěvky: 25
Registrován: úte čer 04, 2024 10:57 am
Lokalita: Praha
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: jaký vhodný měnič potřebuji?

Příspěvek od piriegro »

cipis píše: úte čer 25, 2024 9:40 am Hlavně je potřeba se zamyslet nad rozpočtem. Těch 50-80 tisíc je tak půlka potřebných peněz. Ono to, že existují nějaké panely na nějaké konstrukci na střeše, a svod od nich, tak není ta většinová část instalace. Řekněme, že spíše ta menší část.

Podle všeho tam byl ongrid se zálohou, kdy to stačilo !jen" připojit na přívod a hotovo.

Máš schéma (a revizi) elektroinstalace? Bez toho se nepohneme dál, tedy bez toho schématu. Co s tím chceš napájet? Jak dlouho to má vydržet bez sítě?
Baterku nemůžeš dát nejmenší, co seženeš, ale podle maximálního odběru a předpokládané doby zálohy.
Pokud ty tři okruhy sjednotím a zapojím je na jednu fázi. Doufám, že to spotřebiče ustojí. Tak počítám maximální proud od velikosti jističe 25A x 230V = 5750W pokud vydělím cca 50V vychází to na 115A při maximálním trvalém výkonu, tedy od toho jsem usoudil že 230Ah baterie je rozumná volba.
tedy zatím na hrubo počítám:
1) baterie 26 000Kč
2) ten https://www.mivvyenergy.cz/cs/fotovolta ... 5200w.html 19 000Kč
3) bms a balancer JK-B2A20S20P 3000Kč https://www.aliexpress.com/item/1005006 ... ry_from%3A
takže to jsme na 48000Kč. No a pak nějaká ta kabeláž a jištění s odpínači a přepěťovými ochranami. Zapomněl jsem ještě na něco drahého?
cipis
Příspěvky: 4930
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: jaký vhodný měnič potřebuji?

Příspěvek od cipis »

Ano, tu práci.

Ty ostatní věci taktéž vychází po desítkách tisíc ...

115 A trvale z 230 Ah je 0,5C. Používá se spíše půlka či ještě méně. Navíc nepočítáme účinnost, takže tam bude spíše 140 A.

Píšeš jeden 25A jistič na patro, ale to je 3f nebo 1f? Když nad tímto mluvíš o spojení fází?

Jak je tlustý nulák do kuchyně? Vede tam teda 3f anebo je každý žravý spotřebič samostatným kabelem?

Potřebuješ extra vedení k bojleru a tomu přímotopu, jestli ho chceš na vytěžování. Lepší bude dát klimatizace, kterýma můžeš v přechodném období dotápět a v létě chladit.
13,38 kWp: 9850 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
záloha čerpadla ve sklepě MP12/3000/120-16 + 100Ah 12V monbat
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
rva
Příspěvky: 3855
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: jaký vhodný měnič potřebuji?

Příspěvek od rva »

Když jseš tak rozhodnutý, tak já bych dnes bral články https://eu.nkon.nl/rechargeable/lifepo4 ... 008wh.html. Je to dodavatel, kde jsem už několikrát bez problémů objednával. JK-BMS je správná volba, těch 200A by mělo být v pohodě, prodává to kdekdo. Počítej s tím, že můžou být krátké kablíky od BMS. I když články jdou poskládat i jinak než do řady a pak to vyjde.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek