Tepelne cerpadlo-zkusenost

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
tRp
Příspěvky: 96
Registrován: čtv kvě 05, 2022 6:32 pm

Re: Tepelne cerpadlo-zkusenost

Příspěvek od tRp »

Antrac1t píše: pát črc 12, 2024 11:48 am tak on modbus ma, je to i ve specifikaci, jen seznam registru chybi volne ke stazeni ... inak kdyz jsi u toho byl, jak to na tebe pusobi jako produkt?
Jo, o MODBUSU tam píšou. Popis komunikace jsem také nikde nenašel. Ale pokud už přes něj bude komunikovat displej, je čeho se "chytnout". ;) Chce to vyzkoušet. :D
Antrac1t
Příspěvky: 346
Registrován: ned čer 26, 2022 3:33 pm
Lokalita: Znojemsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5500
Kapacita baterie [kWh]: 11
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Tepelne cerpadlo-zkusenost

Příspěvek od Antrac1t »

tRp píše: pát črc 12, 2024 7:53 pm
Antrac1t píše: pát črc 12, 2024 11:48 am tak on modbus ma, je to i ve specifikaci, jen seznam registru chybi volne ke stazeni ... inak kdyz jsi u toho byl, jak to na tebe pusobi jako produkt?
Jo, o MODBUSU tam píšou. Popis komunikace jsem také nikde nenašel. Ale pokud už přes něj bude komunikovat displej, je čeho se "chytnout". ;) Chce to vyzkoušet. :D
jako cist data je v klidu, pres QModMaster zjistis vsechny read registry a priradis k nim pak hodnoty z displaye ... horsi je write
string1 - 5.5kwp 3S4P - 460wp | 3x Multiplus ii 3000VA 1F systém | Lifepo4 230AH 48V + Seplos BMS
camel1cz
Příspěvky: 799
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Tepelne cerpadlo-zkusenost

Příspěvek od camel1cz »

Se zájmem sleduji tuhle debatu. Mám TČ Linsam https://linsamtech.com/dc-inverter-heat-pump-11kw/
Příjde mi dost podobné těm popisovaným - máte někdo znalosti na to zkusit reverse engineering, popř. jak zkusit ověřit kompatibilitu s řešením pro zmiňovaný Grundig?

Potřeboval bych nějak lidsky řídit výkon ideálně přes HA.

Z TČ vede ovládací kabel se 4 žílami (VCC, GND, A a B) - předpokládám teda modbus. Na tom kabelu je zapojený dost hloupý ovladač - umí to nastavit režim (chlazení/topení), teplotu vody a pak přes servisní menu nastavit hafo interních proměnných a pak jde zapnout fixní frekvence kompresoru a dále měnit 10 výkonových stupňů, mezi kterými to čerpadlo pak samo přepíná - tenhle režim ale funguje dost špatně. Pořád mi utíká z tolerance hystereze i když je nastavena na 8 stupňů. Když se pohybuju v tom servisním menu, tak to vypadá pomalu jak když natvrdo upravuju registry modbusu...

Moc díky!
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [3s4p AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
a) 5 kVA Axpert King @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono] do paralelu k prvnímu
b) 15x 280 Ah LiFePo4, JK BMS paralelně k Pylontechům
c) Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]
tRp
Příspěvky: 96
Registrován: čtv kvě 05, 2022 6:32 pm

Re: Tepelne cerpadlo-zkusenost

Příspěvek od tRp »

Antrac1t píše: pát črc 12, 2024 8:03 pm
tRp píše: pát črc 12, 2024 7:53 pm
Antrac1t píše: pát črc 12, 2024 11:48 am tak on modbus ma, je to i ve specifikaci, jen seznam registru chybi volne ke stazeni ... inak kdyz jsi u toho byl, jak to na tebe pusobi jako produkt?
Jo, o MODBUSU tam píšou. Popis komunikace jsem také nikde nenašel. Ale pokud už přes něj bude komunikovat displej, je čeho se "chytnout". ;) Chce to vyzkoušet. :D
jako cist data je v klidu, pres QModMaster zjistis vsechny read registry a priradis k nim pak hodnoty z displaye ... horsi je write
Jo, určitě nezjistíš všechny možnosti, ale předpokládám, že se bude nastavovat z displeje. Pak máš šanci "lecos odposlechnout".
Ale tohle je jen teoretizování. Je třeba ověřit.
ElektroEzs
Příspěvky: 1550
Registrován: stř zář 21, 2022 10:03 am
Lokalita: okolí Teplic
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5460
Kapacita baterie [kWh]: 14,4
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Tepelne cerpadlo-zkusenost

Příspěvek od ElektroEzs »

Myslim ze i to Grundig bude mit regulaci na prd ale pro me ten modbus uz je slozity. Snad to nejak bude fungovat i kdyz ta hystereze asi bude delat bordel no
camel1cz píše: pát črc 12, 2024 8:21 pm Se zájmem sleduji tuhle debatu. Mám TČ Linsam https://linsamtech.com/dc-inverter-heat-pump-11kw/
Příjde mi dost podobné těm popisovaným - máte někdo znalosti na to zkusit reverse engineering, popř. jak zkusit ověřit kompatibilitu s řešením pro zmiňovaný Grundig?

Potřeboval bych nějak lidsky řídit výkon ideálně přes HA.

Z TČ vede ovládací kabel se 4 žílami (VCC, GND, A a B) - předpokládám teda modbus. Na tom kabelu je zapojený dost hloupý ovladač - umí to nastavit režim (chlazení/topení), teplotu vody a pak přes servisní menu nastavit hafo interních proměnných a pak jde zapnout fixní frekvence kompresoru a dále měnit 10 výkonových stupňů, mezi kterými to čerpadlo pak samo přepíná - tenhle režim ale funguje dost špatně. Pořád mi utíká z tolerance hystereze i když je nastavena na 8 stupňů. Když se pohybuju v tom servisním menu, tak to vypadá pomalu jak když natvrdo upravuju registry modbusu...

Moc díky!
1: JZ 5460 Wp Ja Solar, MPPT 250/100, 2x parallel Multiplus 2 5000VA, Cerbo GX + touch LCD, 16 x EVE 280Ah LiFePO4 + JK BMS 200A + SmartShunt 500A

2: JZ 3600 Wp Canadian Solar, V 1800 Wp Canadian Solar, MPPT 150/70, MPPT 150/35, Multiplus 2 5000VA, Cerbo GX + touch LCD, 16 x EVE 280Ah LiFePO4 + JK BMS 200A + BMV700
ElektroEzs
Příspěvky: 1550
Registrován: stř zář 21, 2022 10:03 am
Lokalita: okolí Teplic
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5460
Kapacita baterie [kWh]: 14,4
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Tepelne cerpadlo-zkusenost

Příspěvek od ElektroEzs »

Taky pocitam s nadrzi jen nevim jestli zkusit pouzit tu 500L co mam a nebo dat nejakou mensi jako mas ty. Vim ze vetsina lidi co znam a ma tepelko tak ma okruhy podlahovky vsechny otevreny a nepouziva elektroventily ale zase si pak clovek nemuze nastavit chladneji treba v loznici
mopadzi píše: pát črc 12, 2024 7:45 pm já si taky prošel vývojem. Samsung EHS SPLIT. Fungovalo jako elektrokotel. Teprve až jsem k tomu dal 80l taktovací nádrž tak už jsem se dostal k COP3-4
Mám tam elektroměr a kalorimetr. Akorát mě štve že nejsem schopen svázat SyncoLiving a řízení TČ. Jedu na TČ na ekvitermu a SyncoLiving mě to akorát zapíná a vypíná. Musím ale ještě pořádně hydraulicky vyvážit systém, kvůli hluku. Mám zateplený dům 200m2 a 6,5kW TČ
1: JZ 5460 Wp Ja Solar, MPPT 250/100, 2x parallel Multiplus 2 5000VA, Cerbo GX + touch LCD, 16 x EVE 280Ah LiFePO4 + JK BMS 200A + SmartShunt 500A

2: JZ 3600 Wp Canadian Solar, V 1800 Wp Canadian Solar, MPPT 150/70, MPPT 150/35, Multiplus 2 5000VA, Cerbo GX + touch LCD, 16 x EVE 280Ah LiFePO4 + JK BMS 200A + BMV700
soami
Příspěvky: 695
Registrován: pon lis 08, 2021 9:10 pm
Lokalita: Posázaví
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Posázaví

Re: Tepelne cerpadlo-zkusenost

Příspěvek od soami »

ElektroEzs píše: pát črc 12, 2024 7:15 pm Tepelne ztraty vypocitane v projektu 6,5kw ale davalo se vetsi zatepleni jak zdi tak stropu takze budou kolem 5kw cca. Pocitam s tim ze budu laborovat vetsina firem kdyz neberes tepelko od nich moc projekt delat nechce a me se nechce nikdo premlouvat navic kdyz sem videl tepelko s projektem u znameho a pak to zapojeni tak si to snad radsi udelam sam jako cele topeni😂
Nicméně to, co uvádí @FrantisekCa je poměrně důležité - těch termoventilů jsem si nevšimnul. Je nutné dodržet minimální objem vody v okruhu - nesmí se tedy stát, že všechny ventily zavřou. Tedy v případě, že máš primární smyčku do podlahového rozvaděče a domícháváš do větví. Pokud máš přímé napojení, tak stejně musíš mít jednu větev bez ventilu. Ale každopádně v okruhu musí zůstat dostatek vody pro defrost. Většinou to výrobce uvádí v instalačním manuálu. No a to souvisí s předimenzovaným výkonem TČ- že budeš přetápět a ventily budou zavírat. Ale to zjistíš po zapojení, na jaký min. příkon to jede (případně si uděláš vlastní měření výkonu - nevím, co ten Grundig ukazuje za hodnoty). Druhá věc je zachování průtoku - vesměs tam je průtokový spínač a pokud vypne na nízký průtok, TČ spadne do chyby. A třetí věc je, že nechceš řešit modbus a aspoň trochu si přizpůsobit chování TČ. Takže celkově bych řekl, že té aku se nevyhneš a rovnou to na ni zapoj. Vzhledem k monobloku aku nemůžeš dát na zpátečku vody, takže na topnou.
FrantisekCa
Příspěvky: 117
Registrován: sob zář 10, 2022 5:20 pm

Re: Tepelne cerpadlo-zkusenost

Příspěvek od FrantisekCa »

Projekt stojí cca 200€.
Prietoky sú dôležité, keď TC nemá minimálny požadovaný prietok (u tohto čerpadlo som tento údaj nenašiel), tak sa vypne s chybou.
To nastane vtedy, ak by boli zatvorené viaceré okruhy a zároveň požiadavka na kúrenie. Detto odmrazovanie.
500 litrov ako taktovacia nádrž není nič brutálne. Pri tej teplote (35 stupňov) v tom zas tak energie není uložené. Ak by sa počítal rozdiel 6 stupňov, tak je to približne 3,5 kWh v tých 500 litroch.
Aspoň by menej cyklovalo.
Ibaže je rozdiel 500 litrová taktovacia nádrž a 500 litrová nádrž s výmenníkom (hadom) v ktorom je pár litrov...
Taktovacia býva zvyčajne o objeme 100-150 litrov, to však v prípade, že dom není rozsekaný termostatmi po izbách.

Chceš v spálni nižšiu teplotu, nastav si nižší prietok.
FrantisekCa
Příspěvky: 117
Registrován: sob zář 10, 2022 5:20 pm

Re: Tepelne cerpadlo-zkusenost

Příspěvek od FrantisekCa »

mopadzi píše: pát črc 12, 2024 7:45 pm já si taky prošel vývojem. Samsung EHS SPLIT. Fungovalo jako elektrokotel. Teprve až jsem k tomu dal 80l taktovací nádrž tak už jsem se dostal k COP3-4
Mám tam elektroměr a kalorimetr. Akorát mě štve že nejsem schopen svázat SyncoLiving a řízení TČ. Jedu na TČ na ekvitermu a SyncoLiving mě to akorát zapíná a vypíná. Musím ale ještě pořádně hydraulicky vyvážit systém, kvůli hluku. Mám zateplený dům 200m2 a 6,5kW TČ
A tú Delta T máš akú? Predpokladám, že práve pridaním tej taktovacej si ju dostal na lepšiu hodnotu a preto aj účinnosť išla hore.
Ešte si spomínam na jedno TC Daikin, kde bola taktiež enormná spotreba. Hlavne cez noc. Žiaľ, Daikin nemá moc možnosti vlastneho nejakého logovania, ale podarilo sa.
Problém bol záložný ohrev.
Ono totiž, Daikin (a aj iné) nedokáže ohrievať na menšiu teplotu, než 25 stupňov. A vlastník toho čerpadlá si nastavil dolnú hranicu ohrevu na 22 stupňov, aby mu neprekurovalo, navyše s vidinou menších počtov štartov kompresora. Keďže to TC zobralo ako akceptovateľnú hodnotu, napriek tomu, že to samo nedokázalo, tak to na tú teplotu dohrievalo tou el. špirálou, napriek tomu, že priamy ohrev mal v menu zakázaný :mrgreen:
ElektroEzs
Příspěvky: 1550
Registrován: stř zář 21, 2022 10:03 am
Lokalita: okolí Teplic
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5460
Kapacita baterie [kWh]: 14,4
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Tepelne cerpadlo-zkusenost

Příspěvek od ElektroEzs »

Na podlahovce mam na vsech smyckach ventily s tim ze kdyz neni sepnuty zadny ventil vypne se i cerpadlo co taha vodu do podlahy z akumulace pokud nejaky ventil sepne zaroven se spozdenim 3min se zapne cerpadlo aby mel ventil cas se otevrit a netlacilo cerpadlo do zavrenych ventilu. U rozdelovace podlahovky je misici ventil ESBE VTA 322 30-70C. Do akumulace je pripojena pres ladomat krbova vlozka tak bych do akumulace pripojil dvoubodove jeste tepelko. Pak je v akumulaci jeste snek pro termiku. Pak kdyz zatopim v krbu tak jak bude akumulace teplejsi tak se nezapne tepelko kdyz vychladne naskoci tepelko. Vrazil bych do mist kam je pripojena krbova vlozka T-kusy a zpetnou klapku pro tepelko a krbovou vlozku. Navic jeste servo ventil pro ohrev bojleru. Zitra to nactrnu. Pokud pripojim tepelko dvoubodove do akumulace pak by nemel s prutokem byt problem?
soami píše: pát črc 12, 2024 10:05 pm
ElektroEzs píše: pát črc 12, 2024 7:15 pm Tepelne ztraty vypocitane v projektu 6,5kw ale davalo se vetsi zatepleni jak zdi tak stropu takze budou kolem 5kw cca. Pocitam s tim ze budu laborovat vetsina firem kdyz neberes tepelko od nich moc projekt delat nechce a me se nechce nikdo premlouvat navic kdyz sem videl tepelko s projektem u znameho a pak to zapojeni tak si to snad radsi udelam sam jako cele topeni😂
Nicméně to, co uvádí @FrantisekCa je poměrně důležité - těch termoventilů jsem si nevšimnul. Je nutné dodržet minimální objem vody v okruhu - nesmí se tedy stát, že všechny ventily zavřou. Tedy v případě, že máš primární smyčku do podlahového rozvaděče a domícháváš do větví. Pokud máš přímé napojení, tak stejně musíš mít jednu větev bez ventilu. Ale každopádně v okruhu musí zůstat dostatek vody pro defrost. Většinou to výrobce uvádí v instalačním manuálu. No a to souvisí s předimenzovaným výkonem TČ- že budeš přetápět a ventily budou zavírat. Ale to zjistíš po zapojení, na jaký min. příkon to jede (případně si uděláš vlastní měření výkonu - nevím, co ten Grundig ukazuje za hodnoty). Druhá věc je zachování průtoku - vesměs tam je průtokový spínač a pokud vypne na nízký průtok, TČ spadne do chyby. A třetí věc je, že nechceš řešit modbus a aspoň trochu si přizpůsobit chování TČ. Takže celkově bych řekl, že té aku se nevyhneš a rovnou to na ni zapoj. Vzhledem k monobloku aku nemůžeš dát na zpátečku vody, takže na topnou.
1: JZ 5460 Wp Ja Solar, MPPT 250/100, 2x parallel Multiplus 2 5000VA, Cerbo GX + touch LCD, 16 x EVE 280Ah LiFePO4 + JK BMS 200A + SmartShunt 500A

2: JZ 3600 Wp Canadian Solar, V 1800 Wp Canadian Solar, MPPT 150/70, MPPT 150/35, Multiplus 2 5000VA, Cerbo GX + touch LCD, 16 x EVE 280Ah LiFePO4 + JK BMS 200A + BMV700
dusanmsk
Příspěvky: 359
Registrován: pát říj 15, 2021 10:41 am
Lokalita: Stredocesky kraj
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 11250
Kapacita baterie [kWh]: 9.6
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Tepelne cerpadlo-zkusenost

Příspěvek od dusanmsk »

Co mate vsetci s tym deltaT 6 stupnov? To platilo mozno u on/off kde sa dostatocnym prietokom muselo zabezpecit odobratie tepla. Ja u svojho externe riadeneho invertoru dosahujem dT niekedy len 2 st a na COP to nema vplyv (dokonca je lepsi, pretoze idem na maly prikon a najstudensiu vodu).

Inak powerworld od gawliczka uz niekto na fb riadi uspesne modbusom, takze kto je kutil, tuya nepotrebuje.

Ventily na podlahovke su zlo a u tc ich treba idealne odstavit aby sa zaprve zabepecil prietok kvoli odmrazeniu a zadruhe zabezpecil prietok kvoli ucinnosti.
30*375 Wp JJZ, 2xXTM4000, 2xVT-80, 2xUS5000
mopadzi
Příspěvky: 1038
Registrován: úte led 24, 2012 8:55 am
Lokalita: Okolí Uherského Brodu
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Tepelne cerpadlo-zkusenost

Příspěvek od mopadzi »

já nejsem odborník na termodynamiku, ale u toho mého EHS bylo potřeba zvětšit průtok výměníkem a začalo to fungovat. Takže čerpadlo TČ honí vodu přez 80l nádrž a další čerpadlo to honí barákem. Až bude topné období trošku si s tím pohraji
kdo si hraje nezlobí
9xRenesola 240Wp+9x Benq 265Wp, 6xTrina 410Wp, 14x Leapton 450Wp, 2xStuder VT65 1xVT 80, 2x XTM4000-48, 40kW Lifepo4..vše ve výstavbě, hotovo 99%. BMW i3 BEV
dusanmsk
Příspěvky: 359
Registrován: pát říj 15, 2021 10:41 am
Lokalita: Stredocesky kraj
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 11250
Kapacita baterie [kWh]: 9.6
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Tepelne cerpadlo-zkusenost

Příspěvek od dusanmsk »

To ano, treba dodrzat nejaky prietok, ale ze by na to bolo treba projekt je podla mna zbytocne. Jednoduchsie je prietok sucasnej sustavy zmerat, napr. zapojenim prietokomeru/vodomeru, nech ma clovek predstavu. Potom pozriet do datasheetu TC a viem ci je ok, alebo potrebujem upravy sustavy.
30*375 Wp JJZ, 2xXTM4000, 2xVT-80, 2xUS5000
FrantisekCa
Příspěvky: 117
Registrován: sob zář 10, 2022 5:20 pm

Re: Tepelne cerpadlo-zkusenost

Příspěvek od FrantisekCa »

dusanmsk píše: sob črc 13, 2024 11:15 am To ano, treba dodrzat nejaky prietok, ale ze by na to bolo treba projekt je podla mna zbytocne. Jednoduchsie je prietok sucasnej sustavy zmerat, napr. zapojenim prietokomeru/vodomeru, nech ma clovek predstavu. Potom pozriet do datasheetu TC a viem ci je ok, alebo potrebujem upravy sustavy.
200€ pri stavbe domu. Projektantovi poviem svoju predstavu a neskôr to doladime k spokojnosti oboch.
Potom viem čo potrebujem, môžem nakúpiť a realizovať.
Predstava to riešiť štýlom pokus omyl sú podľa mňa vyhodené €, zabitý čas a problém s umiestňovaním, rozložením jednotlivých prvkov, kde už potom ostáva priestor iba na kompromisy. Potrebné prietoky sú uvedené v projekte, zrovna tak pre jednotlivé miestnosti/okruhy podľa ich tepelných strát, to napríklad...
ElektroEzs
Příspěvky: 1550
Registrován: stř zář 21, 2022 10:03 am
Lokalita: okolí Teplic
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5460
Kapacita baterie [kWh]: 14,4
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Tepelne cerpadlo-zkusenost

Příspěvek od ElektroEzs »

Muzu udelat ze kdyz budu topit na tepelne cerpadlo tak rele da povel a vsechny ventily se otevrou kdyz pojedu na krb zase rele vypne a pojedu na termostaty. V pripade zapojeni tepelka do aku nadrze by to melo byt jedno protoze prutok bude i kdyz budou ventily zavrene. Uvidim jak se bude tepelko chovat:-)
dusanmsk píše: sob črc 13, 2024 10:21 am Co mate vsetci s tym deltaT 6 stupnov? To platilo mozno u on/off kde sa dostatocnym prietokom muselo zabezpecit odobratie tepla. Ja u svojho externe riadeneho invertoru dosahujem dT niekedy len 2 st a na COP to nema vplyv (dokonca je lepsi, pretoze idem na maly prikon a najstudensiu vodu).

Inak powerworld od gawliczka uz niekto na fb riadi uspesne modbusom, takze kto je kutil, tuya nepotrebuje.

Ventily na podlahovke su zlo a u tc ich treba idealne odstavit aby sa zaprve zabepecil prietok kvoli odmrazeniu a zadruhe zabezpecil prietok kvoli ucinnosti.
1: JZ 5460 Wp Ja Solar, MPPT 250/100, 2x parallel Multiplus 2 5000VA, Cerbo GX + touch LCD, 16 x EVE 280Ah LiFePO4 + JK BMS 200A + SmartShunt 500A

2: JZ 3600 Wp Canadian Solar, V 1800 Wp Canadian Solar, MPPT 150/70, MPPT 150/35, Multiplus 2 5000VA, Cerbo GX + touch LCD, 16 x EVE 280Ah LiFePO4 + JK BMS 200A + BMV700
PavelR
Příspěvky: 3203
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Tepelne cerpadlo-zkusenost

Příspěvek od PavelR »

ahoj mám vodavoda invertor spirála. deltaT cca 3C topná voda cca 36C do radiátorů a fancoilů.
Když topím TČ tak všechny elektroventily otevřeny, pokud topím z akumulačky kterou natápí krb tak elektroventily ovládájí zónové termostaty.
V režimu tč jsem topil na konstatní teplotu topné vody - prozatím první rok zkouška. COP perfetkní ohaduji přes 6. spotřeba za sezonu + tuv 2MWh a to jsem topil bez útlumů na vyšší teploty v baráku. Je to naprostá pecka.
V dalším kroku si pomocí plc chci hrát s řízením dle ekvitermy a aktuálního výkonu FVE:
dusanmsk
Příspěvky: 359
Registrován: pát říj 15, 2021 10:41 am
Lokalita: Stredocesky kraj
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 11250
Kapacita baterie [kWh]: 9.6
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Tepelne cerpadlo-zkusenost

Příspěvek od dusanmsk »

Nie kazdy riesi TC pri stavbe domu, niekto dava cinske TC za 1000E. Ale ok, jasne, 200E nie je vela. Len zase to neprehanat s doverou voci projektantom. Mne moj silou mocou tlacil akumulacku, alebo aspon anuloid a nedokazal nijak vierohodne fyzikalne vysvetlit preco ho potrebujem. Nechal som ho naprojektovat podlahovky a zvysok som si nakreslil sam. V case ked som o tom vedel uplne prd (8r). Dnes by som ho umlatil gigabajtami dat z influxu.
30*375 Wp JJZ, 2xXTM4000, 2xVT-80, 2xUS5000
Pawel
Příspěvky: 844
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: Tepelne cerpadlo-zkusenost

Příspěvek od Pawel »

Jakmile má topení několik okruhů které jsou nějak nezávisle řízené tak ten anuloid je potřeba nebo ta AN která se nechá využít i v létě na zásobu TUV z FV.
ElektroEzs
Příspěvky: 1550
Registrován: stř zář 21, 2022 10:03 am
Lokalita: okolí Teplic
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5460
Kapacita baterie [kWh]: 14,4
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Tepelne cerpadlo-zkusenost

Příspěvek od ElektroEzs »

Z tepelka to poustis rovnou do podlahy nebo pres nejakou mensi akumulacku?
PavelR píše: sob črc 13, 2024 2:53 pm ahoj mám vodavoda invertor spirála. deltaT cca 3C topná voda cca 36C do radiátorů a fancoilů.
Když topím TČ tak všechny elektroventily otevřeny, pokud topím z akumulačky kterou natápí krb tak elektroventily ovládájí zónové termostaty.
V režimu tč jsem topil na konstatní teplotu topné vody - prozatím první rok zkouška. COP perfetkní ohaduji přes 6. spotřeba za sezonu + tuv 2MWh a to jsem topil bez útlumů na vyšší teploty v baráku. Je to naprostá pecka.
V dalším kroku si pomocí plc chci hrát s řízením dle ekvitermy a aktuálního výkonu FVE:
1: JZ 5460 Wp Ja Solar, MPPT 250/100, 2x parallel Multiplus 2 5000VA, Cerbo GX + touch LCD, 16 x EVE 280Ah LiFePO4 + JK BMS 200A + SmartShunt 500A

2: JZ 3600 Wp Canadian Solar, V 1800 Wp Canadian Solar, MPPT 150/70, MPPT 150/35, Multiplus 2 5000VA, Cerbo GX + touch LCD, 16 x EVE 280Ah LiFePO4 + JK BMS 200A + BMV700
dusanmsk
Příspěvky: 359
Registrován: pát říj 15, 2021 10:41 am
Lokalita: Stredocesky kraj
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 11250
Kapacita baterie [kWh]: 9.6
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Tepelne cerpadlo-zkusenost

Příspěvek od dusanmsk »

Pawel píše: sob črc 13, 2024 3:24 pm Jakmile má topení několik okruhů které jsou nějak nezávisle řízené tak ten anuloid je potřeba nebo ta AN která se nechá využít i v létě na zásobu TUV z FV.
Ano, suhlasim. Ja mam len vzdy naplno otvorene okruhy podlahovky, takze u mna zbytocnost. Inak stavat dom dnes, dam si AN v objeme jednotiek m3. Resp. mat na to prachy, postavim si v strede domu 40m³ bazen a za dom dam 3-4 cinske TC, ktore by som krmil v dobe kratkeho slnecneho svitu naplno co to da z FVE.
30*375 Wp JJZ, 2xXTM4000, 2xVT-80, 2xUS5000

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek