Tepelne cerpadlo-zkusenost

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
PetrDubi
Příspěvky: 1478
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Tepelne cerpadlo-zkusenost

Příspěvek od PetrDubi »

A TČ má teda samozřejmě svůj vlastní chránič a ještě nikdy nevypadl.
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68 a Victron 75/15 MPPT
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
Uživatelský avatar
sindyk
Příspěvky: 571
Registrován: pát kvě 21, 2021 12:53 pm
Bydliště: Semily

Re: Tepelne cerpadlo-zkusenost

Příspěvek od sindyk »

Já mám aku a tepelko připojené napřímo. Když hodně mrzne, vypínám tepelko a přecházím na uhlí (cca měsíc celkem za topnou sezonu). V tu chvíli se mi voda v tepelku točí samotíží a nemusím tedy ani čerpat :)
3800 Wp (10s Elerix 380 Wp) | Deye SUN-8K-SG04LP3-EU | olovo mix 492Ah/48V
Domovské vlákno: FVE Pojizeří, povinná četba: Victron Wiring Unlimited
eman
Příspěvky: 1412
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Tepelne cerpadlo-zkusenost

Příspěvek od eman »

Já mám TČ napřímo do podlahy, protože nevidím důvod akumulovat do vody, když to může dělat podlaha. Nepozoruji problém, ale musí být objem vody v podlaze aspoň 100l.
Neznám nikoho s nemrznoucí kapalinou v podlahovém topení. Často mají lidi TČ i na ohřev TUV a vzhledem k jedovatosti nermzky je to dost roziko při úniku.
Chránič na TČ je naprostá zbytečnost.
Nezámrzný ventil je paradoxně nejslabší místo instalace, protože není izolovaný a v místě svého připojení nejvíce ochlazuje vodu. Diskuze na FB, ale i na polských fórech o TČ jsou plné stížností, jak tyhle ventily vypustili lidem topení, ikdyž nebyla žádná extra zima. Já dal přednost dvojité kaučukové izolaci trubek a zaizoloval jsem pořádně i výměník v TČ.
3,3kWp + 3,4kWp JJZ, 2x SmartSolar 150/85, 3xVictron MP II 5kVA v paralelním režimu, Smartshunt, Cerbo GX, 16x400Ah LiFePO4 s JK BMS B2A24S20P + JK BMS Invertor
ElektroEzs
Příspěvky: 1547
Registrován: stř zář 21, 2022 10:03 am
Lokalita: okolí Teplic
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5460
Kapacita baterie [kWh]: 14,4
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Tepelne cerpadlo-zkusenost

Příspěvek od ElektroEzs »

Ja mam ted udelany elektrokotel primo do podlahy mimo akumulaci a stejne bych udelal i tepelko+ohrev TUV. Akumulaci natapi krb nebo termika taky nebudu natapet 500L akumulaci zbytecne, dal bych jen malou co pouzivat tepelko treba 60L
1: JZ 5460 Wp Ja Solar, MPPT 250/100, 2x parallel Multiplus 2 5000VA, Cerbo GX + touch LCD, 16 x EVE 280Ah LiFePO4 + JK BMS 200A + SmartShunt 500A

2: JZ 3600 Wp Canadian Solar, V 1800 Wp Canadian Solar, MPPT 150/70, MPPT 150/35, Multiplus 2 5000VA, Cerbo GX + touch LCD, 16 x EVE 280Ah LiFePO4 + JK BMS 200A + BMV700
mihlit
Příspěvky: 611
Registrován: ned říj 17, 2021 7:43 pm
Lokalita: okr. Vyškov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5800
Kapacita baterie [kWh]: 24
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Tepelne cerpadlo-zkusenost

Příspěvek od mihlit »

AN u TČ má i ten význam, že v zimě může být dost velký rozdíl teplot v noci vs ve dne a to má nemalý vliv na účinnost. Případně pro některé při nákupu elektriky na spotu.
Pawel
Příspěvky: 844
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: Tepelne cerpadlo-zkusenost

Příspěvek od Pawel »

Když to berete jako AN tak jaký rozdíl teplot v AN si představujete a jakou teplotu potřebujete do domu? Budeme brát že AN má těch 500l.
mihlit
Příspěvky: 611
Registrován: ned říj 17, 2021 7:43 pm
Lokalita: okr. Vyškov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5800
Kapacita baterie [kWh]: 24
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Tepelne cerpadlo-zkusenost

Příspěvek od mihlit »

To není otázka, to je chyták :D Pro praktické teploty u TČ je 500l větší taktovací nádrž, nikoliv akumulační. Tam je potřeba s objemem poněkud přitlačit.

Jinak aby bylo nějaké číslo, tak pro klasické nízkoteplotní TČ je u 500l využitelné cca 10kWh, pro vysokoteplotní cca dvakrát tolik. Ještě než to začne někdo počítat s TZ domu, tak připomínám, že ta je při -15/-12 stupních a jen jednotky dní za rok.
soami
Příspěvky: 695
Registrován: pon lis 08, 2021 9:10 pm
Lokalita: Posázaví
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Posázaví

Re: Tepelne cerpadlo-zkusenost

Příspěvek od soami »

AKU nádrž z principu snižuje účinnost - jako každý jiný výměník. A pokud je na topné a navíc používaná cyklicky, tak při použití invertoru výrazně degraduje celkovou účinnost - navíc pak invertor postrádá smysl. Používám akumulaci podlah bez AKU. Pokud by někdo měl málo vody v okruhu, lze použít malou taktovací nádrž na zpátečku. Pokud někdo jede na spotu, tak efektivnější mi připadá koupit aku baterii, než aku nádrž. Levné ceny (v noci) pojede TČ z DS + nabije se baterie, a den pojede z baterie. Při TZ 6,5kW se bavíme o potřebě tepla 80kWh/den při průměrné teplotě 0st., což při COP 4 je 20kWh energie/den, z toho min. 30% krytí TZ připadá na noc, kdy jede TČ z DS, takže na baterie zůstává 14kWh/den (bez FV). Při dimenzování na mrazy to tedy bude cca x2 v baterii. Shodou okolností mám stejné TZ 6,5kW - do podlah jde 28-32st. Při natopení 500l na 80st. a deltě 50st. je tedy ve vodě 29kWh. To by tedy stačilo na krytí max. 9hod průměrných TZ. AKU nahřeju TČ max na 50st. s COP možná 2,5, takže zbytek patronou s COP 1. To přece nedává smysl.
ElektroEzs
Příspěvky: 1547
Registrován: stř zář 21, 2022 10:03 am
Lokalita: okolí Teplic
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5460
Kapacita baterie [kWh]: 14,4
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Tepelne cerpadlo-zkusenost

Příspěvek od ElektroEzs »

Urcite chci invertor a ohrivat rovnou podlahu, akumulaci si necham kdyz budu topit krbem a pro termiku.
1: JZ 5460 Wp Ja Solar, MPPT 250/100, 2x parallel Multiplus 2 5000VA, Cerbo GX + touch LCD, 16 x EVE 280Ah LiFePO4 + JK BMS 200A + SmartShunt 500A

2: JZ 3600 Wp Canadian Solar, V 1800 Wp Canadian Solar, MPPT 150/70, MPPT 150/35, Multiplus 2 5000VA, Cerbo GX + touch LCD, 16 x EVE 280Ah LiFePO4 + JK BMS 200A + BMV700
Pawel
Příspěvky: 844
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: Tepelne cerpadlo-zkusenost

Příspěvek od Pawel »

500l nádrž má výhodu když bude mít v sobě nerez výměník pro TUV. Výměník je v horní části nádoby a tak stačí ohřívat jen horní polovinu nádrže. Nádrž jde ohřívat jak TČ tak přebytky z FV a tím si vytvořit zásobu vody na dny kdyby nesvítilo. Jasný že jde připojit i další zdroj topné vody.
soami
Příspěvky: 695
Registrován: pon lis 08, 2021 9:10 pm
Lokalita: Posázaví
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Posázaví

Re: Tepelne cerpadlo-zkusenost

Příspěvek od soami »

Ještě k těm TČ. V uvedených výkonových parametrech 10kW počítej, že min. příkon bude min. 800W, což při plusových teplotách znamená výkon do vody 4kW. TZ 6,5kW znamená v plusových teplotách TZ <3kW bez slunečních zisků a provozu v domě. Tzn. 10kW TČ je předimenzované, což nemusí být špatně, pokud to umíš uregulovat. Jinak to bude při >+3st pořád cyklovat - přetopí na topné vodě, vypne, teplota vody klesne, protočí vodu, TČ se zapne na 5min a pořád dokola. V tomto paradoxně může pomoct AKU nádrž... Ale je to takový rovnák na ohýbák. Nebo jet na teplotu v domě, kdy to zase bude dělat dlouhé cykly - vypne na hysterezi, podlahy vychladnou, teplota klesne. TČ zapne a 2 hod bude natápět podlahy. Mezitím bude teplota uvnitř dál klesat a TČ pojede naplno... Také špatně. Já mám o něco předimenzované TČ (9kW), ale příkon si řídím sám nadřazenou regulací a buď TČ v přechodovém období přes den vypnu, nebo cíleně přetápím do podlah - tzn. TČ nevypne a necykluje. Všechny parametry je potřeba předem spočítat a podle toho vybrat nejlepší řešení.
jankre
Příspěvky: 24
Registrován: ned srp 27, 2023 9:42 am
Lokalita: Zlín
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 1900
Kapacita baterie [kWh]: 1,7
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Tepelne cerpadlo-zkusenost

Příspěvek od jankre »

Dovolím si přispět, protože jsem po první zimě šťastným majitelem monobloku HAIER 5kw. Instalaci v jednom patře dvoupatrového RD (celkem 220m2, TČ vytápělo cca 150m2 v kombinaci s plynovým kotlem (ZP). TZ nemám spočítanou, ale pro celý dům byla spotřeba ZP cca 17-18MWh (topení,TUV, sporák=minimum).
Asi to tedy nebude jednoduchý příklad pro srovnání přechod plyn/TČ, ale pár bodů k instalaci a postřehů pro případné zájemce sem dám:
1. TČ na cenovém minimu oficiálních dodavatelů, cca 70tis. Pořizoval jsem k němu i řídící modul vstupů a výstupů, protože jsem ho propojoval do stávajícího systému ÚT s plynovým kotlem a kombinovaným bojlerem TUV (120l) ale celková cena byla do 100tis., vč. ofiko zprovoznění.
2. Hlavní motivací nebyla ani tak úspora peněz (odhad, a i čísla pak ukázala, že proti plynu TČ mnoho uspořit nemůže) ale spíš diverzifikace zdrojů tepla (plánoval jsem ho v turbulentní době 2021-22, kdy energie dělaly nepředvídatelné kotrmelce)
3. Soustavu mám trošku komplikovanou, chtěl jsem hodně řídících prvků (jsem blázen do různých IoT "krabiček", a až se to po... - ale to je známá nemoc i ve vedlejším FVE fóru:-). Základem je tedy oddělovací nádrž 50l (malá, aby se dala nazvat akumulační, topenáři jí říkají taktovací) která odděluje okruh monobloku a vnitřní, cca 50l vody v radiátorech a jednom okruhu podlahovky. Dál je okruh bojleru TUV, který připojuje 3c ventil a malý okruh nástěnného fancoilu, který pomáhá topení a v létě by mohl chladit.
4. I když zimy už nejsou co bývaly, jsem rád, že jsem zažil i pár dnů mrazů pod -10°C, kdy jsem masochisticky nepřepnul na plyn, ale "vychutnal" si cca 50kWh denní spotřeby elektřiny:-)
5. Do okruhu čerpadla jsem dal i nezávislý měřič tepla, abych mohl měřit okamžitý COP, jednak ho elektronika Haieru neukazuje, jednak bych mu stejně asi moc nevěřil. COP se tedy dost liší od optimistických hodnot z prospektů, ale to nechci řešit, určitě bych našel spoustu důvodů (chyby v zapojení, mix radiátorů, ztráty ve vedení k monobloku, apod.) Přehled dosažených COP za celou topnou sezónu (bez ohřevu TUV) je v příloze.
6. Co bylo zřejmé hned po začátku sezóny, že ohřev TUV (tedy nad teploty 50°C) je pro COP tragedie a tak to bylo první, co jsem přepnul zpět na plynový kotel. Zbytek zimy se pohyboval mezi COP 2-3, což proti plynu úsporu nedá, ale pokud by někdo přecházel z přímotopů, i takto lowcost čerpadlo smysl určitě má.
Navíc, jako sice pasivní, ale dlouholetý fanda vedlejšího fóra, ohřívám TUV i sluncem (1,9kWp+Oplocký), takže začátek a konec sezóny je ovlivněn i tímto příspěvkem.
Prehled_COP.jpg
eman
Příspěvky: 1412
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Tepelne cerpadlo-zkusenost

Příspěvek od eman »

Já mám taky herku Haier a je to děsný krám. Sice funguje, ale má zaříznuté jakékoliv externí řízení, nemá topnou křivku a hlavně špatnou regulaci výkonu. Polákům se na to sice podařilo naroubovat nějaký bastl, ale prodávají ho asi za 6tis., což je u TČ za 50tis, mimo mísu.
Jinak COP mám vysoký už proto, že máme většinu zimy topnou vodu kolem 26°C. V -10°C kolem 30-32°C. I v takových mrazech je pak COP kolem 3, kolem 0°C je COP 4. Já přešel z elektrokotle, takže úspora značná a TČ koupené v Polsku za 50tis, když ho u nás dotačníci prodávali za 130tis.
3,3kWp + 3,4kWp JJZ, 2x SmartSolar 150/85, 3xVictron MP II 5kVA v paralelním režimu, Smartshunt, Cerbo GX, 16x400Ah LiFePO4 s JK BMS B2A24S20P + JK BMS Invertor
ElektroEzs
Příspěvky: 1547
Registrován: stř zář 21, 2022 10:03 am
Lokalita: okolí Teplic
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5460
Kapacita baterie [kWh]: 14,4
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Tepelne cerpadlo-zkusenost

Příspěvek od ElektroEzs »

Ja mel minuly rok dve firmy na naceneni tepelka a kdyz obe rekli ze by to pousteli rovnou do akumulace tak jsem zacal trosku pochybovat. Zatim topime drevem ale chtel jsem vyzkouset tepelko jaky to bude rozdil, vzdycky jsem trvdil ze tepelko a FVE nikdy nechci a FVE uz mam a ted se blizi i to tepelko😂Znamej ma tepelko Viessmann 5kw na dvoupatrovej barak nejakych 210m2 a rikal ze to v pohode stiha. Samozrejme chapu ze nejde Viessmann srovnavat s obyc tepelkama. Nevim zda ma smysl davat za tepelko 200tis takze bych radeji neco obyc na zkousku. Vsem dekuju moc za konzultaci, je to super ze se tu vzdy najdou lidi co maji nejake zkusenosti:-) Jeste jsem nasel: https://allegro.cz/nabidka/tepelne-cerp ... 5058852496 ale tam se mi zda ta cena az nejaka divna😂
1: JZ 5460 Wp Ja Solar, MPPT 250/100, 2x parallel Multiplus 2 5000VA, Cerbo GX + touch LCD, 16 x EVE 280Ah LiFePO4 + JK BMS 200A + SmartShunt 500A

2: JZ 3600 Wp Canadian Solar, V 1800 Wp Canadian Solar, MPPT 150/70, MPPT 150/35, Multiplus 2 5000VA, Cerbo GX + touch LCD, 16 x EVE 280Ah LiFePO4 + JK BMS 200A + BMV700
Uživatelský avatar
sindyk
Příspěvky: 571
Registrován: pát kvě 21, 2021 12:53 pm
Bydliště: Semily

Re: Tepelne cerpadlo-zkusenost

Příspěvek od sindyk »

Mám taky ten 5 kW Haier, co kolegové výše. Pokud je nějaký alternativní výkonný zdroj, tak fakt stačí na pokrytí 3/4 sezóny taková šunka za pár korun. Mě to vyšlo tak, že místo uhlí nakoupím elektřinu a jsem na tom plus minus stejně. Jedu výstup na cca 47 °C do NADO 500/25 V6, topím do radiátorů a zároveň TV přes nerez výměník.
Koupil jsem jen z důvodu lenosti manipulace s uhlím, takže ač provoz není optimální, tak účel splněn.
3800 Wp (10s Elerix 380 Wp) | Deye SUN-8K-SG04LP3-EU | olovo mix 492Ah/48V
Domovské vlákno: FVE Pojizeří, povinná četba: Victron Wiring Unlimited
emedium
Příspěvky: 203
Registrován: ned led 15, 2023 5:29 pm
Lokalita: Frenštát pod Radhoštěm

Re: Tepelne cerpadlo-zkusenost

Příspěvek od emedium »

Narazil jsem na bazénové tepelko, kterému se dá nastavit max. teplota až na 80C. Před sezónou bylo za 15.5k, a teď za necelých 20k. Lepší počkat na podzim až nebude sezóna. Kupodivu funguje, mám ho ve sklepě hned vedle bojleru, podobně jak se dávají doplňková tepelka na bojlery

https://www.hutermann.cz/produkt/tepeln ... az-do-60-c

Tohle má na štítku PW008-KZXYC-F
soami
Příspěvky: 695
Registrován: pon lis 08, 2021 9:10 pm
Lokalita: Posázaví
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Posázaví

Re: Tepelne cerpadlo-zkusenost

Příspěvek od soami »

Ten Grundig nevím. Nejsou reference. Psal jsem k němu https://diskuze.divamse.cz/?thread=477 TČ i dohřev je na 1 fázi - pokud být to nešlo rozdělit na 2f, tak chtějí 40A jistič, což je blbost. Nenašel jsem k tomu žádné schéma. Jedině si to upravit. TČ asi nebude žádný zázrak. Klíčová je regulace, což je slabé místo většiny levných TČ. Ještě nedávno na Allegro vyprodával Woltair 9kW monobloky LG therma za 25tis. To byla výhodnější nabídka-i přes jejich špatnou regulaci.
Co říká nějaká instalační firma bych moc neřešil-ti to sekají jako Baťa cvičky, stejně jako FV. Projekt je ctrl\c ctrl\v. A pak si lidi stěžují, jaký je TČ podvod... Možná, že je aku nádrž řešení, možná ne. Je tam hodně proměnných, které je třeba zohlednit - typ TČ, lokalita, TZ, celková potřeba tepla, fungování domácnosti, setrvačnost/akumulace RD. Pro 130m² bych dnes čekal TZ kolem 3,5kW. Třeba budeš do budoucna plánovat lepší zateplení a pak se to zase celé změní.
K TČ Viessmann -některé typy jsou jen přelepená Čína(stejně jako ten Grundig, Sinclair atd). To nemusí být špatně, ale značku bych moc neřešil.
rva
Příspěvky: 3859
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Tepelne cerpadlo-zkusenost

Příspěvek od rva »

ElektroEzs píše: stř črc 10, 2024 9:07 am Jeste jsem nasel: https://allegro.cz/nabidka/tepelne-cerp ... 5058852496 ale tam se mi zda ta cena az nejaka divna😂
Dávám si do záložek, že existuje za pár korun 1f monoblok. Kdybych ho aktuálně potřeboval, klidně bych si ho pořídil a napojil na podlahovku a třeba i jeden výměník v boileru. My, co máme 1f fotovoltaiku 15 kW, to v pohodě utáhneme. Mají i odkaz na manuál se zapojením.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
soami
Příspěvky: 695
Registrován: pon lis 08, 2021 9:10 pm
Lokalita: Posázaví
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Posázaví

Re: Tepelne cerpadlo-zkusenost

Příspěvek od soami »

emedium píše: stř črc 10, 2024 9:49 am Narazil jsem na bazénové tepelko, kterému se dá nastavit max. teplota až na 80C. Před sezónou bylo za 15.5k, a teď za necelých 20k. Lepší počkat na podzim až nebude sezóna. Kupodivu funguje, mám ho ve sklepě hned vedle bojleru, podobně jak se dávají doplňková tepelka na bojlery

https://www.hutermann.cz/produkt/tepeln ... az-do-60-c

Tohle má na štítku PW008-KZXYC-F
A odkud si to ve sklepě bere teplo? Že se dá zastavit 80st je stejné, jako když budu mít na 1.2 HTP tachometr do 240km/hod.
emedium
Příspěvky: 203
Registrován: ned led 15, 2023 5:29 pm
Lokalita: Frenštát pod Radhoštěm

Re: Tepelne cerpadlo-zkusenost

Příspěvek od emedium »

Ted je tam stabilně 19-20C a vlhkost kolem 70. Je tam asi 100 kubíku vzduchu. Průměrný COP je při nahřátí bojleru na 60C asi 2,5 Při vyšší teplotě to má i vyšší spotřebu, při 70C kolem 1200W. Sežere to průměrně asi třetinu energie oproti spirále. Zároveň to bere třetinový proud z baterek, což je asi největší výhoda.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek