Hledám vhodnou venkovní krabici na kombibox

Zabezpečení systémů proti přepětí, úderu bleskem, svodiče napětí, hromosvody, proudové ochrany, jištění, pojistky, bezpečnost elektrických zařízení, zkušenosti, rady, doporučení.
cuki
Příspěvky: 254
Registrován: úte říj 25, 2022 11:40 pm
Lokalita: Berounsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6,4kWp
Kapacita baterie [kWh]: 16kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Hledám vhodnou venkovní krabici na kombibox

Příspěvek od cuki »

Nemá někdo nějaký tip na nějakou cenově přijatelnou krabici, kterou lze osadit din lištou s lepším IPčkem? Stačí pár slotů 4-6 pozic. Všechny levné jsou buď nízké a nebo z pár desetikorun vyskočí na několik set. Potřeboval bych jich poměrně dost.
cuki
Příspěvky: 254
Registrován: úte říj 25, 2022 11:40 pm
Lokalita: Berounsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6,4kWp
Kapacita baterie [kWh]: 16kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Hledám vhodnou venkovní krabici na kombibox

Příspěvek od cuki »

Tak jsem hledal a hledal a na vejšku mi tam nic rozumného nesedlo.

Nakonec jsem našel tohle: Solar photovoltaic PV Combiner Box With Lightning Protection 1 input 1 out DC 600V Fuse MCB SPD Waterproof Box IP65
https://www.aliexpress.com/item/1005005 ... ry_from%3A

Potkal jsem to na dotační FVE, tak to snad taková hrůza nebude, na tu značku už jsem koukal a taky to nevypadá zas ta hrozivě. Nic nemusím bastlit vrtat, koupím 4 tyhle krabičky a jsem vcelku spoko. Doufám že IP 65 bude sedět, protože to bude ležet na střeše.
cipis
Příspěvky: 4930
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Hledám vhodnou venkovní krabici na kombibox

Příspěvek od cipis »

To jsi celkem dobrodruh ... IP65 není odolnost proti slunku a ohni, ale proti vniknutí předmětů a vody dovnitř. Tj. je to možná vodotěsné, ale to je tak všechno.
Vevnitř není mechanický spojený pojistkový odpínač panelů, proč? Já to sice aktuálně také u některých stringů nemám, ale to je jen doplnění tyčky, kdežto tady tyčka nepomůže, protože to není u sebe.

Podle té ceny to máš sežrané do dvou let na té střeše. Pokud se to dříve nerozteče.
13,38 kWp: 9850 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
záloha čerpadla ve sklepě MP12/3000/120-16 + 100Ah 12V monbat
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
kyocera
Příspěvky: 1281
Registrován: čtv led 15, 2015 1:37 pm

Re: Hledám vhodnou venkovní krabici na kombibox

Příspěvek od kyocera »

Do venkovního prostoru raději krabici z nerezu. Např. AXS-S16
https://www.elimport.cz/produkt/axs-ner ... abice-ip66
nebo zde
https://cz.rs-online.com/web/p/nastenne-krabice/8428383
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dotace NE, 6,9kWp ,reg.Harmonie Ver.1, 60A,aku 4kWh LTO,BMS Sokol 400E,řízení Leonardo, LF a HF měnič vlastní Ver.1 a Ver.2, LF Modrá trojka 3kVA,modul HIS,ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.1
Příprava instalace panel 18kWp,reg.Harmonie12kW Ver.4,měnič AC-DC-AC 1f PECKA 22kW,BMS Sokol 400E řízení Leonardo 360V, modul HIS, DC modul AFDD,modul chytré řízení,Aku 360V, ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.4
Atman
Příspěvky: 333
Registrován: ned čer 20, 2021 10:09 am
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 11525
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: Západné Slovensko

Re: Hledám vhodnou venkovní krabici na kombibox

Příspěvek od Atman »

Ja používam tieto kovové krabice, majú 300x200 ale majú aj väčšie:
https://ema-elektro.sk/elektromaterial/ ... 0-mb32-150
spolu 16,1kWp - JVV 2,2kWp sklon 45°, JJZ 4,9kWp sklon 55°, JJZ 4,4kWp sklon 24°, nové: bifaciálna pergola 4,6kWp JJZ sklon 9°
Victron Easysolar 5000/48V + Epever Ipower plus 5000/48V iba na vyťažovanie TUV, ÚK, bazén + ďalší 5kW Ipower záloha a príprava na nabíjanie elektromobilu.
Victron Bluesolar MPPT 150/35, 2x Smartsolar 250/85. Lifepo4 48V/560Ah cca 28kWh -16x 320Ah LiitoKala ( reálna kapacita 283 - 294Ah) + 16x 280Ah Eve spolu na Victron Smartshunte.
cuki
Příspěvky: 254
Registrován: úte říj 25, 2022 11:40 pm
Lokalita: Berounsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6,4kWp
Kapacita baterie [kWh]: 16kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Hledám vhodnou venkovní krabici na kombibox

Příspěvek od cuki »

Atman píše: čtv črc 04, 2024 8:01 am Ja používam tieto kovové krabice, majú 300x200 ale majú aj väčšie:
https://ema-elektro.sk/elektromaterial/ ... 0-mb32-150
Ta nemá požadované krytí :-(
kyocera píše: čtv črc 04, 2024 2:51 am Do venkovního prostoru raději krabici z nerezu. Např. AXS-S16
https://www.elimport.cz/produkt/axs-ner ... abice-ip66
nebo zde
https://cz.rs-online.com/web/p/nastenne-krabice/8428383
No 25k jen za 4 krabičky je pro mě trochu mimo.

Kde přesně a pro co je uveden ten plechový box?
Materiál je nehořlavý a samozhášivý. I když dojde k jeho roztavení nezpůsobí další větší škody. A navíc se k nim nedostane laik. I kdyby byl hořlavý, tak mi prostě udělá na plechové střeše ohníček a nikam dál se to nedostane. To mě víc trápí že je přepěťovka jen T2.

Od komboboxů toho nejvíce vzdáleného je to 8,6m. I když je to pod 10m, přemýšlím jestli nedát T1+T2 ještě před měnič.
cuki
Příspěvky: 254
Registrován: úte říj 25, 2022 11:40 pm
Lokalita: Berounsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6,4kWp
Kapacita baterie [kWh]: 16kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Hledám vhodnou venkovní krabici na kombibox

Příspěvek od cuki »

Vím že by T1+T2 měla být nahoře, ale pak bych potřebovat 4. Já se rozhodl i přes téměř dvojnásobné kabely to vést všechno paralelně. Takže mi dole u měniče bude končit 8 vodičů. Ale dosáhnu tím toho že po celé cestě až měniči bude s přimhouřenýma očima všude bezpečné napětí (124V pracovní 148V naprázdno).
Taky řeším jestli ty vodiče pod střechou povedu jen v klasickém kopoflexu a na střeše na hřebeni jednotlivé dvojice v něčem ÚV odolném. A nebo tam připevním nějakou sběrnici.
Ruza
Příspěvky: 6
Registrován: stř dub 13, 2022 2:15 pm
Bydliště: JM

Re: Hledám vhodnou venkovní krabici na kombibox

Příspěvek od Ruza »

A co třeba plechovou použitou od Schneidera? Bral jsem před týdnem z tohoto inzerátu https://www.sbazar.cz/dydy008/detail/20 ... on-panelem, vevnitř vypadá jako nová. Akorát bys musel udělat jiný ten horní průchod, tento už je děravý...
cipis
Příspěvky: 4930
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Hledám vhodnou venkovní krabici na kombibox

Příspěvek od cipis »

Vymenit plech a hotovo.

Jinak tech 120 V se bere naprazdno, pri odpojeni reglu. Takze 148 V je uz krapet vic.
To spis udelej udelej odpinani nahore (jistice se spousti). Trasa od panelu k tomu v plechu - jeden kabel ale neni trasa, to az se potka prislusny kabel plus s kabelem minusem, tak odtud to musi byt chraneno az k tomu odpinani. A tim je jasna ta krabice - plechova.
13,38 kWp: 9850 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
záloha čerpadla ve sklepě MP12/3000/120-16 + 100Ah 12V monbat
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
cuki
Příspěvky: 254
Registrován: úte říj 25, 2022 11:40 pm
Lokalita: Berounsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6,4kWp
Kapacita baterie [kWh]: 16kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Hledám vhodnou venkovní krabici na kombibox

Příspěvek od cuki »

cipis píše: čtv črc 04, 2024 3:22 pm Vymenit plech a hotovo.

Jinak tech 120 V se bere naprazdno, pri odpojeni reglu. Takze 148 V je uz krapet vic.
To spis udelej udelej odpinani nahore (jistice se spousti). Trasa od panelu k tomu v plechu - jeden kabel ale neni trasa, to az se potka prislusny kabel plus s kabelem minusem, tak odtud to musi byt chraneno az k tomu odpinani. A tim je jasna ta krabice - plechova.
Jo to vím že se to bere naprázdno, s tím ale nic neudělám, jsem si toho vědom a jenom se snažím tomu údaji co nejvíce přiblížit. Proto nespojim dva 1600Wp stringy dál do série i když by se to nabízelo.

Ale zajímalo by mě kde se přesně říká, že to musí být v plechu a proč.

Ty jednotlivé stringy ukončim přímo v těch kombiboxech (proto jsou 4) od tama po povrchu střechy a pak pod hřebenovým plechem dovnitř a po vazníku dolů na vnější zeď stavby (sklep), kde bude baterie a měnič.

Krabičky jsou sic levný, ale je na nich ještě hromada práce a nejisté IP.
cipis
Příspěvky: 4930
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Hledám vhodnou venkovní krabici na kombibox

Příspěvek od cipis »

Ktery jiny material ma pozarni odolnost A?
Jo, treba i ta kopoflexka, ale zazdena ve zdi.
Navic ten material musi vydrzet i vodu, takze tim pada treba protipozarni sadros.
Vsak klidne je spoj nahore, za usetrene penize koupis ty jistice s odpinacema a vyhovis. Odpinat to budes primo na strese, takze tim padem nebudes mit pod napetim celou stupacku.
Doplnis dokumentaci a cedulky a je to :⁠-⁠)

Co treba jedna velka 60x60 skrin a dotahat to vsechno k ni?
13,38 kWp: 9850 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
záloha čerpadla ve sklepě MP12/3000/120-16 + 100Ah 12V monbat
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
ElektroEzs
Příspěvky: 1535
Registrován: stř zář 21, 2022 10:03 am
Lokalita: okolí Teplic
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5460
Kapacita baterie [kWh]: 14,4
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Hledám vhodnou venkovní krabici na kombibox

Příspěvek od ElektroEzs »

Ja daval u rodicu ven plast od Schrack kde je psano 1500V DC. Jsou tam odpojovace a T1+T2 Dehn prepetovky pak u MPPT jsem daval Citel T2 110V. Stringy na prazdno maji cca 128V.
1: JZ 5460 Wp Ja Solar, MPPT 250/100, 2x parallel Multiplus 2 5000VA, Cerbo GX + touch LCD, 16 x EVE 280Ah LiFePO4 + JK BMS 200A + SmartShunt 500A

2: JZ 3600 Wp Canadian Solar, V 1800 Wp Canadian Solar, MPPT 150/70, MPPT 150/35, Multiplus 2 5000VA, Cerbo GX + touch LCD, 16 x EVE 280Ah LiFePO4 + JK BMS 200A + BMV700
cipis
Příspěvky: 4930
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Hledám vhodnou venkovní krabici na kombibox

Příspěvek od cipis »

Tady nejde vubec o odolnost DC, ale o pozarni. DC je podminka nutna, nikoliv vsak dostacujici.
Proste co nejde odepnout, tak musi byt v A materialu na A podlozkach na strese, a pokud se to tahne dal dovnitr (120V+), tak musi mit odolnost EI30.
Proto je lepsi tu neodpinatelnou trasu co nejvic zkratit. A jedna velka bedna vyjde mnohem levneji nez rada malych. Navic je to centralne.
Pokud je strecha "nehorlava" a do jistych metru ctverecnich, tak staci otevrene zlaby, tj. ty profily s drazkou pro kabely.
13,38 kWp: 9850 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
záloha čerpadla ve sklepě MP12/3000/120-16 + 100Ah 12V monbat
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
ElektroEzs
Příspěvky: 1535
Registrován: stř zář 21, 2022 10:03 am
Lokalita: okolí Teplic
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5460
Kapacita baterie [kWh]: 14,4
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Hledám vhodnou venkovní krabici na kombibox

Příspěvek od ElektroEzs »

Tak jsem zase chytrejsi:)
1: JZ 5460 Wp Ja Solar, MPPT 250/100, 2x parallel Multiplus 2 5000VA, Cerbo GX + touch LCD, 16 x EVE 280Ah LiFePO4 + JK BMS 200A + SmartShunt 500A

2: JZ 3600 Wp Canadian Solar, V 1800 Wp Canadian Solar, MPPT 150/70, MPPT 150/35, Multiplus 2 5000VA, Cerbo GX + touch LCD, 16 x EVE 280Ah LiFePO4 + JK BMS 200A + BMV700
cuki
Příspěvky: 254
Registrován: úte říj 25, 2022 11:40 pm
Lokalita: Berounsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6,4kWp
Kapacita baterie [kWh]: 16kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Hledám vhodnou venkovní krabici na kombibox

Příspěvek od cuki »

cipis píše: čtv črc 04, 2024 5:24 pm Tady nejde vubec o odolnost DC, ale o pozarni. DC je podminka nutna, nikoliv vsak dostacujici.
Proste co nejde odepnout, tak musi byt v A materialu na A podlozkach na strese, a pokud se to tahne dal dovnitr (120V+), tak musi mit odolnost EI30.
Proto je lepsi tu neodpinatelnou trasu co nejvic zkratit. A jedna velka bedna vyjde mnohem levneji nez rada malych. Navic je to centralne.
Pokud je strecha "nehorlava" a do jistych metru ctverecnich, tak staci otevrene zlaby, tj. ty profily s drazkou pro kabely.
Tak právě já to odpínám už hned za panely a připojuju to přímo na origoš MC4. Vlastně tím omezuji počet spojů na minimum. A co je důležité zachovávám určitou symetrii. Pa se to dobře komparativně kontroluje. To mi přijde jako velice užitečné.

Nevěděl bys přímo ty normy a konrétní statě, které to udávají, to bych si rád pročetl. Rád bych se v tomto ohledu dovzdělal. :-)
Prakticky co se může stát? při Zásahu bleskem to začne hořet uvnitř? Není moc co, všechno má retardery hoření. Pravděpodobně to do té doby bez problému vybaví a odpojí už na střeše od dalšího vedení. I když se to celé vypaří, škoda nebude velká, střecha je plechová. A to mi přijde jako super, proto ty 4 krabice. Nic to nestojí a odpojí to hned za panely. Pokud to budu potřebovat odpojit odpojím to sám rovnou na střeše. I za plného slunce, kdy přes dané 4 panely hodím jenom plachtu. Ale věřím že by to šlo i bez toho. Druhá věc proč plast. Protože mám snadný vizuální kontakt, jestli je uvnitř vše ok.

Jen popravdě nechápu proč je tam odpínač i DC jistič. Ale viděl jsem to takto udělané všude.

Ale co mě teď trápí, potřebuju se dostat zemnícím vývodem z přepětovky na AlMgSi 8 mm. Původně jsem žil v domění že to na něj připojím mezi panely, ale mě tam překáží nerezová svorka která drží ten AlMgSi 8 mm u panelu.

Můžu to heftnout nerezem přímo do panelu, ale na ten svod AlMgSi 8 mm mi to přijde mnohem lepší. K tomu drátu se velice špatně dostanu pod panelem, ale nevím čím to spojit. Ideálně třeba 10mm2 CY na AlMgSi 8 mm?
cipis
Příspěvky: 4930
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Hledám vhodnou venkovní krabici na kombibox

Příspěvek od cipis »

Jistic se spousti je na odpojeni cervenym hribeckem.
Vsechno to cele je kvuli pozarni bezpecnosti. Tj. to ma za ukol chranit hasice, ne ze ty tam polezes to odpojit a az pak oni zacnou hasit.
Nehorlave je to kvuli tomu, aby zustala zachovana funkce i pri tom pozaru, odolnost je 30 minut, tj. se predpoklada, ze nez to prohori k necemu, co to ma odepnout, tak se to zacne hasit. Tj. to ma ziskat cas, aby si to hasici odpojili a mohli zacit hasit.
Venku je to chranene kvuli tomu, aby to neodpojitelne neco vydrzelo a nemohlo byt poskozene v momente, kdy tam ti hasici polezou.
Takze manualne ovladany vypinac primo pod panely, v plastu, defacto popira pozarni bezpecnost, protoze to proste nikdo nebude schopny vypnout.
Proto ma byt chranena ta neodpinatelna cast. Tj. hasic vybehne nahoru, podle povinnych znaceni zjisti, kde se to vypne, a vypne si to a zacne hasit. Po strese rajtovat muze, protoze by to v tom plechu nemelo byt poskozene, nemelo by to "probijet".
Ty tvoje propojovaci krabice funguji pouze jako propojovaci krabice, pro bezne odpojeni, nikoliv pro nouzove odepnuti. Defacto je to k nicemu, pri pozaru nepouzitelne.

Pro technickou normu je tu primo vlakno.
13,38 kWp: 9850 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
záloha čerpadla ve sklepě MP12/3000/120-16 + 100Ah 12V monbat
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
ElektroEzs
Příspěvky: 1535
Registrován: stř zář 21, 2022 10:03 am
Lokalita: okolí Teplic
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5460
Kapacita baterie [kWh]: 14,4
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Hledám vhodnou venkovní krabici na kombibox

Příspěvek od ElektroEzs »

Je fajn ze mi to tady resime u systemu kolem 150V a firmy co delaji FVE se stringy 800-1000V to neresi vubec nejake ulozeni kdyz vidim vetsinou jak se kabely vali na strese
1: JZ 5460 Wp Ja Solar, MPPT 250/100, 2x parallel Multiplus 2 5000VA, Cerbo GX + touch LCD, 16 x EVE 280Ah LiFePO4 + JK BMS 200A + SmartShunt 500A

2: JZ 3600 Wp Canadian Solar, V 1800 Wp Canadian Solar, MPPT 150/70, MPPT 150/35, Multiplus 2 5000VA, Cerbo GX + touch LCD, 16 x EVE 280Ah LiFePO4 + JK BMS 200A + BMV700
rva
Příspěvky: 3855
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Hledám vhodnou venkovní krabici na kombibox

Příspěvek od rva »

Je dobré vědět jak se to má dělat. I když si to udělám jinak, protože požadavky norem jsou nereálné.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
cipis
Příspěvky: 4930
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Hledám vhodnou venkovní krabici na kombibox

Příspěvek od cipis »

Ono to taky plati mesic ...
A ty pozadavky nerealne nejsou, jen to stoji vic ... A dost podstatne je tech 120 V.
13,38 kWp: 9850 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
záloha čerpadla ve sklepě MP12/3000/120-16 + 100Ah 12V monbat
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
cuki
Příspěvky: 254
Registrován: úte říj 25, 2022 11:40 pm
Lokalita: Berounsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6,4kWp
Kapacita baterie [kWh]: 16kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Hledám vhodnou venkovní krabici na kombibox

Příspěvek od cuki »

cipis píše: čtv črc 04, 2024 6:18 pm Jistic se spousti je na odpojeni cervenym hribeckem.
Vsechno to cele je kvuli pozarni bezpecnosti. Tj. to ma za ukol chranit hasice, ne ze ty tam polezes to odpojit a az pak oni zacnou hasit.
Nehorlave je to kvuli tomu, aby zustala zachovana funkce i pri tom pozaru, odolnost je 30 minut, tj. se predpoklada, ze nez to prohori k necemu, co to ma odepnout, tak se to zacne hasit. Tj. to ma ziskat cas, aby si to hasici odpojili a mohli zacit hasit.
Venku je to chranene kvuli tomu, aby to neodpojitelne neco vydrzelo a nemohlo byt poskozene v momente, kdy tam ti hasici polezou.
Takze manualne ovladany vypinac primo pod panely, v plastu, defacto popira pozarni bezpecnost, protoze to proste nikdo nebude schopny vypnout.
Proto ma byt chranena ta neodpinatelna cast. Tj. hasic vybehne nahoru, podle povinnych znaceni zjisti, kde se to vypne, a vypne si to a zacne hasit. Po strese rajtovat muze, protoze by to v tom plechu nemelo byt poskozene, nemelo by to "probijet".
Ty tvoje propojovaci krabice funguji pouze jako propojovaci krabice, pro bezne odpojeni, nikoliv pro nouzove odepnuti. Defacto je to k nicemu, pri pozaru nepouzitelne.

Pro technickou normu je tu primo vlakno.
Dík, přiznám se že tohle mě vůbec nenapadlo, to odpínání tam chci pro svou bezpečnost, nikoli pro požárníky, kteří jsem díky obci jen tak nepřijedou.
Tedy to tam mám z důvodu toho, abych to mohl odepnout (nebo se to při poruše samo odeplo) co nejblíže panelům. U měniče bude další odpojení.
Co pro požárníky považuju za nejdůležitější, aby bylo možno bezbečně odpojit baterii. Nějak nepředpokládám, že při požáru přikvačí na střechu hasič a začne běhat po hořící střeše a otevírat rozpálené plechové krabičky, které předtím bude hledat. To je trochu parodie. Jediné co se tu může stát, že přiletí vrtulník a shodí na to vodu. Bydlím asi půl km od místa kam se ten hasič dostane s technikou. A voda se tu taky nekoná.

Tedy plechová skříňka je za mě v tomto případu zbytečnost a nebo by musela být úplně jinde.

Co se týče další bezpečnosti, chci se spíše soustředit na baterii. Ta mě asi trápí víc. Obecně třeba dílnu koncipuji tak, že tam budu nehořlavý prostor na bezpečné nabíjení baterií.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek