Konstrukce panely rovná střecha

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
fidos
Příspěvky: 11
Registrován: pát úno 19, 2016 3:43 pm

Konstrukce panely rovná střecha

Příspěvek od fidos »

Zdravím solárníky,

chtěl bych tady vznést téma na konstrukci pro panely na rovnou střechu - konkrétně se spádem na sever 5 stupňů, krytina lepenka - ipa, pod ní OSB desky na trámkách. Panely chci dát čistý jih ve zhruba 3 řadách po 5 panelech naležato, úhel cca. 20 - 25 stupňů. ::pv::

Obracím se sem proto, protože bych chtěl poradit, inspirovat, jak panely kotvit nebo případně zatížit. Nejprve myslel, že panely bude lepší zatížit, abych nemusel vrtat do střechy, ale potom co jsem se tady dočetl, že by se kontrukce pod vahou zatavila do lepenky, se přikláním ke kotvení. Otázka je ale jak ??? Neměl byste někdo konkrétní příklad, jak jste to ukotvili případně fotky? Ještě dodám, že na střeše je také atika 0,6m vysoká - zda by také nešlo využít...

Uvažoval jsem taky o variantě konstrukce samozatěžové jako je např. krajiczech fischer apod. kde bych měl vysledný úhel 10 °, ale vzhledem k tomu, že bych chtěl více vytěžovat na podzim, tak si nemyslim, že by to bylo rozumné, ale kažodpádně bych nemusel zatěžovat takovou vahou betonů konstrukci, což by bylo fajn.

Díky
cipis
Příspěvky: 4911
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Konstrukce panely rovná střecha

Příspěvek od cipis »

Mezi nama, asi nejlepsi bude tu strechu rozebrat, a udelat se sklonem na jih. A tu horlavou lepenku dat do prdele. Beru ale, ze je to investice o rad jinde, nez nejaka konstrukce.
Ja takhle cekam na konec zivotnosti Onduline strechy, co mam ve dvore, sklon na jih sotva 11°. A kompletni reko mi vychazi lepe, nez to napul rozdelat kvuli tomu onduline, a jeste vyresit vetsi sklon, protoze Onduline uz nechci a plech/plast take ne. To abych si nachystal ctvrt mega ... Ale mam na to jeste cca. 5 let, je to nejakych 70 m2.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
záloha čerpadla ve sklepě MP12/3000/120-16 + 100Ah 12V monbat
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
rva
Příspěvky: 3832
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Konstrukce panely rovná střecha

Příspěvek od rva »

Tak je dej naplocho co se vejde. Kolik řad se naplocho vejde a kolik to dá ročně energie?
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
fidos
Příspěvky: 11
Registrován: pát úno 19, 2016 3:43 pm

Re: Konstrukce panely rovná střecha

Příspěvek od fidos »

cipis píše: ned čer 30, 2024 8:23 pm Mezi nama, asi nejlepsi bude tu strechu rozebrat, a udelat se sklonem na jih. A tu horlavou lepenku dat do prdele. Beru ale, ze je to investice o rad jinde, nez nejaka konstrukce.
Ja takhle cekam na konec zivotnosti Onduline strechy, co mam ve dvore, sklon na jih sotva 11°. A kompletni reko mi vychazi lepe, nez to napul rozdelat kvuli tomu onduline, a jeste vyresit vetsi sklon, protoze Onduline uz nechci a plech/plast take ne. To abych si nachystal ctvrt mega ... Ale mam na to jeste cca. 5 let, je to nejakych 70 m2.
Střecha je pár let stará :) takže to asi neklapne. Ale právě vrtat do nové střechy se mi taky nechce, ale asi lepší než rozmačkat krytinu tunama betonu... Právě to bych chtěl slyšet od někoho, kdo s tím má praktické zkušenosti, co bude lepší... Varianta samozátěže, kde by výsledný sklon byl těch 10 °, je taky ve hře - stačilo by méně patníků, méně váhy. Otázka je o kolik míň patníků vs. kostrukce na těch cca. 30 ° ??? Kdyžbych dal více panelů, tak bych něco vykompenzoval ohledně zisků na podzim, ale co jsem se dočetl tak ten úbytek výkonu oproti 30 ° je znatelný. Takže pořád dilema :)
cipis
Příspěvky: 4911
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Konstrukce panely rovná střecha

Příspěvek od cipis »

Právěže když je nová, tak bude nová i s panely.
Takže jedině vrtat, žádná zátěž.
Akorát fakt ta volba lepenky, no ... Chápu, před těmi 25 lety jsem také tak uvažoval, co nejlevnější. A místo, abych v klidu "splácel", tak to budu muset za 5 let předělávat ... Ono by to chtělo už teď, ale musí to vydržet.

Dočetl, to si musíš spočítat, zde:
https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/#PVP

Zadej prvně celou plochu rovně, no a pak, kolik toho tam dostaneš s konstrukcí.
Momentálně ty panely vychází mnohem levněji než konstrukce. Jestli tam nacpeš 2x tolik panelů a zisk bude stejný, tak není co řešit.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
záloha čerpadla ve sklepě MP12/3000/120-16 + 100Ah 12V monbat
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
rva
Příspěvky: 3832
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Konstrukce panely rovná střecha

Příspěvek od rva »

Nechci nikoho poňoukat k nepravostem, ale když se mi nechtělo dělat díry do krytiny, tak jsem je tam nedělal. Tady mám na plechové pultové střeše s mírným sklonem fv pole 3 řady, každá po 6 fv panelech. Do solárních profilů jsem zespodu vtlačil kousky žluté hadice, která byla na vyhození. Tím Al profil neleží přímo na plechu a plech se nepoškrábe. No a ty profily střechu mírně přesahují, kde jsou přišroubovány k hliníkovému L profilu. A teprve ten mám na každé straně uchycen do "krokví", aby to všechno neuletělo.
FV pole 6x3 bez děr do krytiny
FV pole 6x3 bez děr do krytiny
Mám pak ještě jednu střechu, klasické "A" s fv poli na obou stranách a tam jsem opět skrz plechovou krytinu nevrtal. Profily jsem podkládal polystyrénem, ale ta hadice je lepší.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Mex
Příspěvky: 668
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: Konstrukce panely rovná střecha

Příspěvek od Mex »

Ty jsi teda odvážná školačka, že jsi ty panely nalepil takhle úplně těsně nad povrch střechy.

Já mám panely taky na plechové střeše s mírným sklonem, ale falcované. Tam jsem to chytil na takové ty falcové chňapky.
Ale ještě jsem to zvýšil další 20mm podložkou a teprve na to položil solární profil. Chtěl jsem dodržet pravidlo, aby panel byl minimálně 10cm nad povrchem (u mě je 11cm).

Nicméně k těm chňapkám jsem přidal ještě 16 šroubů skrz plech. Sice jsem taky dlouho váhal než jsem vzal do ruky vrtačku, ale nakonec jsem do toho šel.
Pokud se to slušně utěsní EPDM těsněním a ještě navíc zaleje tmelem a natře (jako UV ochranu), tak to prostě musí vydržet nafurt. Navíc jsou ty průvrty schované pod panelama, takže budou celou doby prakticky v suchu.

Mimochodem já jsem měl větší bobky z tepelné roztažnosti než z vody. Tak jsem si tam vyrobil takové "kluzáky", které se můžou po kluzném materiálu omezeně posouvat a tak kompenzovat délkovou roztažnost té něco přes 8m dlouhé sestavy panelů.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek