měniče z Hadexu

Diskuze na téma solárních, větrných a ostatních regulátorů, datové komunikace mezi regulátory a PC, instalace software, zapojení regulátorů, chování a zkušenosti s různými typy regulátorů.
Matess
Příspěvky: 1706
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

měniče z Hadexu

Příspěvek od Matess »

Řeším potencionální budoucí instalaci na firmě. Aktuálně je to ve fázi před rekonstrukcí střechy a po rekonstrukci tam bude střecha lehce členitá a prostě ve zkratce tam nebudu schopen nikam dostat více jak 4 panely tak aby nějaký z nich nebyl zastíněný, aby všechny měly shodný sklon atp... Když k tomu navíc přidám druhou podmínku že nesmím mít nikde víc jak 120V na panalech, tak budu muset buď řešit optimizéry, nebo jít nízkonapěťovou cestou.

Na hadexu jsem narazil na asi klony starých axpertů za velice rozumné peníze

https://hadex.cz/g508d-hybridni-menic-n ... ni-provoz/

Mají karty pro paralelní provoz, stojí pod 10k bez DPH, takže za 30k mám 3f 12kW / 15kVA a mohu to tam zapojovat po 2 panelech v sérii. Víc jak 9kWp tam stejně nedostanu, takže varianta 3 mppt trackeru na každý cca 3kWp mi docela vyhovuje.

Zkoušli jste to někdo z hadexu koupit? jsou to šmejdy, nebo to chodí? S hadexem mám obecně dobré zkušenosti...

Napadá vás někoho způsob jak to smysluplně řešit jinak?
Soban
Příspěvky: 3790
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: měniče z Hadexu

Příspěvek od Soban »

Chodí to, ale je to šmejd, pájení hala bala, každá součástka jiný sklon.

Ber ze zdejšího shopu must.
3,6kWp ::pv:: | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt*
Matess
Příspěvky: 1706
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: měniče z Hadexu

Příspěvek od Matess »

akorát to je cena skoro x2... to už se dostávám do kategorie 12kW deye
emedium
Příspěvky: 211
Registrován: ned led 15, 2023 5:29 pm
Lokalita: Frenštát pod Radhoštěm

Re: měniče z Hadexu

Příspěvek od emedium »

Deye bude chtít asi víc voltů pro rozběh mppt
cipis
Příspěvky: 5070
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: měniče z Hadexu

Příspěvek od cipis »

Proč nesmíš mít víc jak 120 V na panelech?
Jestli je to v práci, tak tam stejně máte řadu požárních úseků, takže další (tvořený kabelovou trasou) navíc asi už žádná hrůza nebude. A stejně jeden přibude tak jak tak, totiž místo s měničem/baterkou. Nevím, jakou tam máš střechu, ale celoocelový žlab také nebude problém na jakékoliv střeše.

Myslím, že rozdíl v ceně je celkem malý vůči tomu, co to bude stát celé, kolik se musí nasypat do toho všeho okolo.
13,38 kWp: 9850 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 5 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
záloha čerpadla ve sklepě MP12/3000/120-16 + 100Ah 12V monbat
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
bokser01
Příspěvky: 1515
Registrován: pon úno 07, 2022 2:43 pm
Lokalita: Okolí Pardubic
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 7770
Kapacita baterie [kWh]: 13,4
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: měniče z Hadexu

Příspěvek od bokser01 »

Hadex neber, měniče jsem od nich nějaké měl a obojí končilo reklamací. Měniče daty připomínali perpetum mobile... Radši MUST ze zdejšího shopu který maká perfektně a peníz taky rozumný!
MUST 3KW 80A MPPT 24V/ 3,75kWp stringy 5s3P 200wp + 5s1P 150wp. 2 měnič MUST 3KW 80A MPPT 24V 4kWp stringy 2S4P 400wp bifacial + 2S1P 410wp Baterie 13,4KWh lifepo4 (2X 8S 280Ah EVE), Celek tedy 7770Wp :yes:
Matess
Příspěvky: 1706
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: měniče z Hadexu

Příspěvek od Matess »

já jsem nějaké klony apxertu z hadexu bral, ale používám je jen jako ups (některé už asi 2 roky) a neřeším data ani přesnost měření... jen vidím že to dělá co po tom chci.

Co se týká toho mustu... pokud potřebuju 3f tak musím brát variantu plus za 20k, nebo jsem něco přehlédl?

Ano deye je HV mppt.... původně jsem ho měl v plánu, ale musel jsem jej vyřadit právě kvůli té nové střeše.

120V limit je nový předpis platící od tohoto roku.. v případě výpadku, selhání, odstávky - prostě čehokoliv nesmí být nikde více jak 120V DC. Tigo na to má odpojovače, má i odpojovače s optimizéry. Lze to řešit i přes rapid shutdown.

https://ecoprodukt.cz/p/88404-rapid-shu ... 120v-41691

co jsi u nich reklamoval? umřelo to? mě právě chodí všechno, ale jak říkám.... 99% času v bypassu
Soban
Příspěvky: 3790
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: měniče z Hadexu

Příspěvek od Soban »

Prostě v hadexu je to neznačková čína a tak se k tomu chovají, měl jsem dva a oba putovaly o dům dál.

Prostě koukneš na desku jak je to udělané a když každá součástka trčí z desky jinak, koukneš jak je to pájené to když koukneš do mustu tak je to 100 a 1 a to je taky čína.

Jinak k mustum paralelní karty by měly jít doplnit do všech 48V systemů snad, ale s paralelní kartou se prodává tento model: https://www.mivvyenergy.cz/cs/fotovolta ... 5000w.html

Viz: model: PV18-5048 VHM
typ modelu: základní / paralelní
značka: MUST

Ovšem pokud chceš skládat 3f systém tak bych šel do victronu.....

Teď jsem se díval na hadex ale vždyť tam nic nemají pro paralelní provoz......

Našel jsem pouze: https://www.hadex.cz/g512c-hybridni-men ... 3f-provoz/ a to je vysokonapěťový mppt 120-500V a aby slušně fungovaly potřebuješ minimum 200V a je za 19000,-

A pak: https://www.hadex.cz/g508d-hybridni-men ... ni-provoz/ ovšem ten ve mě nebudí dobrý dojem..... taky výkon pouze 5000VA / 4000W ? Ano victron to má podobně, ale je vyzkoušené že dobře snáší přetížení.
3,6kWp ::pv:: | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt*
cipis
Příspěvky: 5070
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: měniče z Hadexu

Příspěvek od cipis »

Toto není pravda. Viz. viewtopic.php?p=236872#p236872

Pokud to nejde udělat přes ty odpínače (třeba i na střeše), tak je pak ta kabelová trasa, ta nevypínatelná část, požárním úsekem. A jako takový musí něco splňovat, třeba odolnost EI30. Tigo se za odpínač nepovažuje!
Tzn. třeba celoplechové žlaby. Ale pokud je to do určitých metrů čtverečních, tak se má za to, že střecha něco splňuje, a pak ty žlaby mohou být otevřené, což splní i ten žlábek v hliníkových profilech.
Prostupy musí být ošetřeny (protipožární uzávěr) či musí být prostor kolem něho nehořlavý (kamenná vata je nehořlavá ;-) ).
Protipožární odolnost trasy v baráku je celkem snadné dodržet - zasekaná kopoflexka, či třeba ty celoplechové žlaby nebo trubky.
Co dalšího je třeba, tak označení (na přístupech na střechu apod.), že je tam víc jak 120 V, že se třeba nesmí hasit vodou či pěnou atd.
Musíš mít detektory, a když jich je víc, tak musí hlásit poplachy všechny, když se aktivuje jeden.
Prostor s měničem a bateriemi je vždy další požární úsek, bez ohledu na napětí.

Ta norma je předběžná a platí od 1. června.

Tzn. je lepší tam nemít 120 V, ale když už je, tak řešení není nikterak složité, sice o fous dražší (ty celoocelové žlaby jsou poněkud dražší než obyčejné), ale nic hrozného, co se nedá udělat i doma.


Matess píše: pon čer 24, 2024 12:23 am
120V limit je nový předpis platící od tohoto roku.. v případě výpadku, selhání, odstávky - prostě čehokoliv nesmí být nikde více jak 120V DC. Tigo na to má odpojovače, má i odpojovače s optimizéry. Lze to řešit i přes rapid shutdown.
Stačí si přečíst tu poznámku v odkazovaném obrázku z příspěvku nahoře v tomto příspěvku. Ochrana je pro ty hasiče. Tj. to splní i ty elektroinstalační pozinkované trubky.
Holt žádný volně ložený husí krk, žádné kabely volně po střeše, musí se to udělat pořádně. Ale 120+ V neznamená nemožnost to realizovat.

Jo a za trasu se považuje až svazek kabelů, tj. ne samotný přívod k jedné straně pole a druhé straně pole. Až se tyhle dva kabely svedou k sobě, tak teprve je to trasa - logicky, samotný jeden kabel je v "luftě". Jde prostě o to, aby to nezničila voda a aby to něco vydrželo a nemuseli v tom hasiči šlapat/šahat ...
13,38 kWp: 9850 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 5 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
záloha čerpadla ve sklepě MP12/3000/120-16 + 100Ah 12V monbat
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
cipis
Příspěvky: 5070
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: měniče z Hadexu

Příspěvek od cipis »

Jo, a než řešit to odpínání něčím "chytrým", co stejně musí být "zodolněné", tak je lepší udělat rovnou tu trasu zodolněnou.

Prostupy skrz zeď stačí zamaltovat a objet požárním tmelem. Není nijak moc dražší než ostatní paply v tubě.
13,38 kWp: 9850 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 5 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
záloha čerpadla ve sklepě MP12/3000/120-16 + 100Ah 12V monbat
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Matess
Příspěvky: 1706
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: měniče z Hadexu

Příspěvek od Matess »

díky za doplnění těch věcí kolem 120V, ale stejně tam moc panelů prostě nedám tak aby žádný z nich nebyl zastíněný.

to soban: V prvním příspěvku je link

a co nějaký "bezpřetokový hybrid? máte nějaký tip na nějaký low voltage mppt?

Máme v kanceláři průměrný odběr kolem 800W se špičkama kolem 6kW (když se potkají 2 laserové tiskárny, rychlovarka, nebo kávovar s mikrovlnkou, nebo třeba někdo náhodou použije vysavač), ale současně tam plánuji nabíječku na auto, které papá tolik že vyžere 12kW měniče jak nic. Možná by pro mě byl lepší spíše ten hybrid s backup výstupem (kanceláře na backup, nabíječka na regulérní vstup/výstup), který technicky nemohu přetížit - jen se zbytek vezme z DS.
emedium
Příspěvky: 211
Registrován: ned led 15, 2023 5:29 pm
Lokalita: Frenštát pod Radhoštěm

Re: měniče z Hadexu

Příspěvek od emedium »

Ideální napětí pro konverzi DC/AC je kolem 370 voltů, tak by to spíš chtělo dát na jeden string + optimizéry kolem komínu.

Mám na pergole pole, které jede v rozsahu 110-160V a nenašel jsem prakticky nic, kde by se to teď vešlo. Buď je to do 145V nebo od 150V.

Jede mi tam teď Isorar SMH II 7kW, který startuje mppt od 55V a jede do 450V, umí offgrid s asistencí nabíjení a bypassu při vybití baterky (mód SBU).

Je celkem za facku (kolem 8k) https://www.aliexpress.com/item/1005006 ... 1802Iu8AT7

Tyhle jsem po třech týdnech musel urgovat, že nic nepřišlo, ale nakonec to poslali

Diskuse o tunningu viewtopic.php?p=233262

Nevýhodou je vysoká vlastní spotřeba 150VA a téměř neustálý kravál z větráků. Nakonec jsem mu udělal do deklu flexou dvě okýnka a dal 120x120 větráky a dělá už kravál jako klima v silent módu, ale originál je otravný vysavač.
Matess
Příspěvky: 1706
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: měniče z Hadexu

Příspěvek od Matess »

psal jsem na hadex email s dotazem kolik toho prodali a jak je to se spolehlivostí (mám ten obchod rád a komunikují tam nadprůměrně dobře) a dostal jsem odpověď že jich neprodali tolik aby se dalo mluvit o nějakém vzorku, ze kterého by šlo něco vyvozovat...

nakonec teda možná vyberu hybrid a pojedu to s optimizéry....

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek