Omezení nab. proudu při paralelních MPPT s vytěžováním

LiFePO4, LiFeYPO4, atd., zkušenosti, rady, tipy ...
acmetelka
Příspěvky: 25
Registrován: úte kvě 02, 2023 4:09 pm
Lokalita: kousek na východ od Prahy
Systémové napětí: >48V

Omezení nab. proudu při paralelních MPPT s vytěžováním

Příspěvek od acmetelka »

Ahojte,

mám momentálně 16S LIFEPO4 48V 305 Ah a Easun MPPT, panely 8S 4,4 kWp JJZ. Na podzim bych rád přidal druhé pole kolem 5kWp směr VJV a druhý MPPT, Epever nebo Victron 150/100. Co řeším, abych případně využil maxima z panelů, ale nedobíjel baterii příliš velkým proudem. 9kWp může dát při 50V i kolem 180A, což mi přijde na 305Ah už dost. Druhou baterii kolem 300Ah plánuju, ale později, pak se proudy rozdělí.
Tedy rád bych našel nějaký způsob, jak nastavit společný max dobíjecí proud obou MPPT na nějaké maximum kolem 100A, ale přitom mohl využít panely na max a "přebytky" z nabíjení poslat např. do vytěžovače.
Někdo jste toto řešil?
Co mě napadá, jestli tedy nekoupit 2x Epever nebo 2x Victron, vykašlat se na MPPT v Easunu a třeba ty dva MPPT budou umět komunikovat a omezovat nabíjecí proud dohromady. I když asi tím stejně nic nevyřeším, vytěžování mám řízené dle napětí a SOC: SOC nad 90%, napětí na SSR ubírám pod 54,05 a přidávám nad 54,15V. Pokud bude baterie pod 54V, stejně mi tento systém do vytěžovače nic nepustí. :?:
V1: (6/2023 -> 3/2024) - JJZ 3,3 kWp 6 x "Xtend Solarmi Schutten STM-550/144-S3"; BEL stavebnice + DIY chlazení; AKU 500l ohřev TUV; snad přitápění v přechodných obdobích
V2: (3-2024 -> ) JJZ 4,4 kWp 8 x 550Wp, EASUN SMH-II-7KW, 16xLiFePO4 z NKON 305Ah + JKBMS 150/2A, přepínač sítí, PLC Foxtrot, EmonCMS grafy - ve fázi ladění, dokončování
cipis
Příspěvky: 4930
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Omezení nab. proudu při paralelních MPPT s vytěžováním

Příspěvek od cipis »

Epever neumi regulovat nabijeci proud.
Takze jedine 2x Victron, a nastavene a pripojene BMSky (jbd, jk, ..) a nastaveny maximalni proud, treba pomoci serialbattery.
Resp. aspon to druhe MPPT Victron, aby bylo mozno ubirat aspon na nem.
13,38 kWp: 9850 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
záloha čerpadla ve sklepě MP12/3000/120-16 + 100Ah 12V monbat
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
glottis
Příspěvky: 2401
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Omezení nab. proudu při paralelních MPPT s vytěžováním

Příspěvek od glottis »

Na victronu bys to vyresil ... mozna je vic cest ale ja to udelal nasledovne. Neresil jsme stejny problem ikdyz se to vlastne tak da rict.

mam 2x smartsolar 250/100, cerbo, 3x modraska

modrasek je pro victron DC load. Asi jak to vytezovani do bojleru. A ja chtel udelat to, abych mel maximalni proud do baterii 100A ikdyz mppt dokazou dat 200A a zaroven kdyz je odber na modraskach treba 5kw ~ 100A tak bych porad baterie dokazal nabijet tema 100A.

Cesta byla trnita, koupil jsme si druhej shunt na dc load, ladil dvcc ve venus, a prd ... a tak jsme to udelal pres home assistenta v node red. Pokud se ve venusu zapne dvcc, jde tam pak nastavit opravdu maximalni proud co jde z mppt. A ten ja nastavuju v node red. Kazdych nekolik vterin vezmu proud co jde do modrasku, prictu 100A na nabijeni baterii a to nastavim do limitu dvcc. A funguje to paradne.

Podle me je to cesta jak bys to dokazal udelat. X smartsolar mppt idealne s canbus, cerbo, do cerba si dat velkou verzi venusu, kde uz node red je (pokud nemas HA) a udelat to tam. Pokud mas zatez jen on/off a ma fixni prikon, nemusis dc load ani merit a proste pri sepnute zatezi nastavit proud do baterie + proud co bere asi zatez.

Cesta pres BMS je taky moznost ale podle me o dost trnitejsi a ikdyz BMS pres serial batery a battery agregator mam ve victronu, zustal jsem u nastavovani proud jak pisu vysse.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek