Victron a pokles cen

Diskuze o regulátorech Victron
modem
Příspěvky: 43
Registrován: čtv pro 23, 2021 2:42 pm

Victron a pokles cen

Příspěvek od modem »

Ví někdo co se stalo/děje/bude dít ? MPPT pokles 37% a 48V hybrid měniče i o 40%. Něco se chystá ? Díky
rva
Příspěvky: 3864
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Victron a pokles cen

Příspěvek od rva »

Asi konkurence. Není možné držet cenu vysokou a spoléhat na značku, když se objevují produkty podobných vlastností a podstatně nižší ceny.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
modem
Příspěvky: 43
Registrován: čtv pro 23, 2021 2:42 pm

Re: Victron a pokles cen

Příspěvek od modem »

Mno ale skoro o polovinu ?? Si říkám, jestli nevyjedou s něčím novým..
sisdale
Příspěvky: 294
Registrován: sob črc 02, 2022 9:13 pm
Bydliště: středočeský kraj, 400 m n.m.

Re: Victron a pokles cen

Příspěvek od sisdale »

No jenom aby nesnizili cenu a spolu s tim i kvalitu pouzitych komponent uvnitr, protoze marzi si dobrovolne nepodseknou urcite.
8.56 kWp - orientace JJV (160st.) sklon 23 st. - PERC, 72-half cut, bifacial
11 kW invertory - 2x Sorotec REVO II 5.5kW (aka Easun iGrid VE II 5.5kW) v paralelenim 1f zapojeni
33 kWh LiFePO4 baterie - cylindrical pack 100 AH a dve prismatic REPT 280 AH v 16-ti clankovem provedeni
plně elektrický dům, plná automatizace, 50+ ESP8266 + RPi, inteligentní vytěžovaní - samoučící prediktivní energetické rozvrhovaní
více v mém domovském vlákně zde
modem
Příspěvky: 43
Registrován: čtv pro 23, 2021 2:42 pm

Re: Victron a pokles cen

Příspěvek od modem »

To si nemyslím, prostě to před pár dny kleslo. Produkty jsou stejný
sodar2
Příspěvky: 75
Registrován: pát úno 21, 2020 7:25 am
Lokalita: Napajedla
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 6008
Kapacita baterie [kWh]: 11kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Napajedla

Re: Victron a pokles cen

Příspěvek od sodar2 »

Nepamatuje si někdo cenu ještě před slevou, aktuálně 23 847 s dph.
Victron MultiPlus-II 48V/5000VA/70A-50A
multipluse jsem nesledoval tak nevím kolik se tak pohybovala cena.

Tak veze GX je ještě o dvě stovky levnější.
Naposledy upravil(a) sodar2 dne úte led 16, 2024 7:18 pm, celkem upraveno 1 x.
Antrac1t
Příspěvky: 346
Registrován: ned čer 26, 2022 3:33 pm
Lokalita: Znojemsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5500
Kapacita baterie [kWh]: 11
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Victron a pokles cen

Příspěvek od Antrac1t »

tak pred akci 2+1 stavala 5kVa klidne aji 42tisic ...
string1 - 5.5kwp 3S4P - 460wp | 3x Multiplus ii 3000VA 1F systém | Lifepo4 230AH 48V + Seplos BMS
modem
Příspěvky: 43
Registrován: čtv pro 23, 2021 2:42 pm

Re: Victron a pokles cen

Příspěvek od modem »

Victron MultiPlus-II 48V/5000VA/70A-50A ... cca 42k ... ale tady je to asi OT ;)
Hyp
Příspěvky: 506
Registrován: ned zář 19, 2021 7:38 pm

Re: Victron a pokles cen

Příspěvek od Hyp »

sodar2 píše: úte led 16, 2024 7:02 pm Nepamatuje si někdo cenu ještě před slevou, aktuálně 23 847 s dph.
Victron MultiPlus-II 48V/5000VA/70A-50A
multipluse jsem nesledoval tak nevím kolik se tak pohybovala cena.

Tak veze GX je ještě o dvě stovky levnější.
Tak si dej na heurece graf “od pocatku veku”, pokud je zalistovan produkt na heurece, tak to sleduje i jeho cenu od pocatku, da se to pouzit i na zjisteni, od kdy je dany obecny vyrobek na trhu, jednou tydne se ta cena zaznamena (tedy jen 2 denni pokles se nemusi do historie zachytit)…
„Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušení sekyry.“ — Abraham Lincoln
Dagus
Příspěvky: 1980
Registrován: ned úno 17, 2019 9:07 pm
Lokalita: Liberec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7820
Kapacita baterie [kWh]: 32
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Victron a pokles cen

Příspěvek od Dagus »

modem píše: úte led 16, 2024 6:50 pm Mno ale skoro o polovinu ?? Si říkám, jestli nevyjedou s něčím novým..
Tak už vyjeli
7820Wp, SV 12° 1710Wp Poly, J 90° 1820Wp Mono, JZ 12° 1680Wp Poly, JZ2 12° 1800Wp Mono, J 40° 810Wp Hyundai
MP2 5000VA, MPPT1 150/60tr, MPPT2 150/60tr, 16.8kWh 17S 310Ah AKU1, 15.2kWh 17S 280Ah AKU 2, 2xJK-BMS
Diablo1st
Příspěvky: 1764
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Victron a pokles cen

Příspěvek od Diablo1st »

Dagus píše: ned čer 16, 2024 2:58 pm Tak už vyjeli
A s čím?
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
kodl69
Příspěvky: 7520
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Victron a pokles cen

Příspěvek od kodl69 »

stačí juknout na victron.com: https://www.victronenergy.com/blog/2024 ... 19th-21st/ zajímavý věci jsou až někde na druhé stránce shora, Multi HS19 15kW HV/HF 3f do racku, s HV baterkou? nebo multi RS19, 6kW měnič +mppt na 48V do racku. Cenovky u toho raděj nemají...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Mex
Příspěvky: 691
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: Victron a pokles cen

Příspěvek od Mex »

No vida, tak už i Victron jde cestou vysokonapěťových kombibeden.
Já to říkám furt, že velcí voltové fungují líp než velcí ampérové.
Trocha plastu na silnější izolaci vyjde určitě levněji než spousta mědi na nízkonapěťový systém.
A účinnost je pak jinde.
Není náhoda, že HV systémy často jedou bez ventilátorů, kdežto lepší LV systémy řvou jako startující stíhačka. Hy horší LV pak jako startující bombardér. ;)

Potěšili by mě, kdyby udělali samostatnou MPPT vysokonapěťovou nabíječku. Ale na to to zatím bohužel nevypadá.
emedium
Příspěvky: 203
Registrován: ned led 15, 2023 5:29 pm
Lokalita: Frenštát pod Radhoštěm

Re: Victron a pokles cen

Příspěvek od emedium »

Nj ale převážná většina HV měničů jsou ongridy s limitéry, některé nemají ani AC in, ale jen out.

Chci ať se mi úplně odpojí od gridu a připojí nabíječku pokud dojde baterka, případně se přepnou do bypassu, ať nemusí jít konverze AC/DC a DC/AC.
Mex
Příspěvky: 691
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: Victron a pokles cen

Příspěvek od Mex »

Hybridní 3f kombibedny jsou dneska asi většinou HV. Určitě HV řešení není jen doménou ongridů.
Naopak 3f kombibeden na 48V je velice málo. Víc se snad používá jenom nějaký ten Deye, ne? A i Deye má HV varianty.

Všecky ty Solaxy, Solintegy, Sofary a co já vím jak se ty další kombibedny jmenují, to všechno má HV panely a HV baterky. Takže v celém systému vesměs není nikde nižší napětí než nějakých 200V DC.

On už Edison zjistil, že nízké napětí je problém. A že to byl pořádně zatvrzelý borec, co hodně dlouho nechtěl uznat porážku své koncepce.

To úplné odpojení od gridu a jen ON/OFF připojení bypassu když dojdou baterky je možná problém v tom, že často to není jen jedno nebo druhé.
Občas se hodí dotáhnout z gridu jenom trochu, a to už znamená konverzi.
Ale konverze podobných napěťových úrovní a s malými proudy není tak náročná a nemá velké ztráty.
Nicméně i to odpojení většina kombibeden asi umí. Jen se pak používá výstup zálohovaného napájení, kterému většinou říkají EPS.
Starší měniče to uměly jen s baterkami, třeba Solax s novým firmware to umí i jen s napájením z panelů (se starým firmware to taky neuměl).
eman
Příspěvky: 1416
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Victron a pokles cen

Příspěvek od eman »

Kde bereš argumenty pro tvrzení, že HV měniče mají lepší účinnost než LV? Dokud jsem chtěl jít do HV, tak mě dostávalo, jak většina HV měničů má při nominálu s bídou 90% účinnost a fungují spíš jako přímotop. Victrony mají prakticky v celém rozsahu cca 95%. Já v LV vidím problém jenom v proudech a tedy drahé kabeláži. Do baráku bych si vživotě nenatáhnul 500V+ a navíc, aspoň zatím, je celá koncepce HV o totální závislosti na výrobci. Každý si dělá vlastní předražené baterky, je to pouze řešení All in one. Pro dotačního koncáka super....nebezpečné zařízení mu prodá a zapojí banda matlalů, dodá revizi od stolu a když někde vznikne problém, stačí jenom zaklapnout víko rakve. S vysokým napětím jsem za mladých let pracoval a už...Ne díky.
3,3kWp + 3,4kWp JJZ, 2x SmartSolar 150/85, 3xVictron MP II 5kVA v paralelním režimu, Smartshunt, Cerbo GX, 16x400Ah LiFePO4 s JK BMS B2A24S20P + JK BMS Invertor
Mex
Příspěvky: 691
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: Victron a pokles cen

Příspěvek od Mex »

Kolik LV měničů jede bezventilátorově?
U HV měničů jsou jich mraky.

Fyzika nám říká, že všechny ztráty dříve nebo později skončí jako teplo.
Tak pokud nějaký systém netopí a nějaký jiný ano, nemusím se ani dívat do manuálu jaká čisílka o účinnosti tam někdo napíše.

Zřejmě málokdo by si chtěl doma připojit varnou desku nebo bojler na 48V a připadá mu rozumnější ji mít nejmíň na 230V (ne-li na sdružených 400V).
A to ta varná deska nebo bojler berou míň než LV měnič z baterek.

Já to neprodávám ani neinstaluju, takže je mi fuk, co si kdo kam natáhne.
Jen píšu, že mi to jako dobrý nápad nepřipadá.

Ano, HV baterky se skládají ne tak snadno jako nějaké ty 48V.
Ale to neznamená, že to nejde.
Já si třeba svoji HV baterku stavím. A to s i s BMS vlastní konstrukce.
A vím, že ji můžu klidně dát do jiné místnosti než měnič, protože tam potečou srandovní proudy.
eman
Příspěvky: 1416
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Victron a pokles cen

Příspěvek od eman »

Pasivní chlazení v historii elektroniky nikdy nefungovalo. Určitě ne v seriové výrobě. Když si jako kutil koupíš SSR relé a přišroubuješ ho na hliníkový ingot, tak to fungovat bude, ale všechny pasivní měniče mají životnost spočítanou na záruku, jako u čehokoliv jiného.
3,3kWp + 3,4kWp JJZ, 2x SmartSolar 150/85, 3xVictron MP II 5kVA v paralelním režimu, Smartshunt, Cerbo GX, 16x400Ah LiFePO4 s JK BMS B2A24S20P + JK BMS Invertor
glottis
Příspěvky: 2407
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Victron a pokles cen

Příspěvek od glottis »

to ze maj nebo nemaj vetrak neni pro to ze hv ma o tolik vetsi ucinost ale o tom, ze to tak chteli udelat a ze neni potreba chladit trafo. HV HF menice muzou mit trafo mensi pro vyssi vykon a lip to dokazou uchladit treba zalitim do nejakeho kusu hliniku, jako nedavno ukazoval dave na eevblog. Pro LV jako victron zase hraje pretizitelnost. Kazdy system ma neco ale co maji spolecneho je, ze prubeh ucinosti ma nejaky vrchol a pokud vetsinu energie spotrebovavam jinde, jde ucinost do kopru v obou pripadech.

Kamarad ma 10kw solax a bez gridu ho je schopny shodit rychlovarkou. Jak se to pak hreje, pokud z toho budu tahat 6 hodin 10kw a nabijet auto nevim ale neverim, ze na max vykon to bude mit vic jak 90-95% ucinost. to je 500-1000W ztrata, co s emusi vytopit na tom kusu hliniku. Jestli mate nekdo nejaka cisla, grafy, tak sem s tim. Pro victron jsme to kdysi nekde nasel. Pro jine HVHF menice jsem nic konkretniho nenasel ale moc nehledal
Mex
Příspěvky: 691
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: Victron a pokles cen

Příspěvek od Mex »

eman píše: pon čer 17, 2024 6:40 pm Pasivní chlazení v historii elektroniky nikdy nefungovalo. Určitě ne v seriové výrobě. Když si jako kutil koupíš SSR relé a přišroubuješ ho na hliníkový ingot, tak to fungovat bude, ale všechny pasivní měniče mají životnost spočítanou na záruku, jako u čehokoliv jiného.
Naopak. Každý větrák je v průmyslu časovaný průser.
Živím se průmyslovou automatizací. Kde to jen trochu jde, tak se nasazuje bezvětrákové řešení.

SSR jistě nějakou ztrátu z principu bude mít. Pokud je na něm úbytek kolem 2V, tak to při vyšších proudech už udělá svoje.
Mimochodem proto to chce co nejvyšší napětí a tedy co nejnižší proudy. V rozumném rozsahu, aby se daly používat levné komponenty (řekněme tak do 600 až maximálně 1000V).

Ne, není to náhoda, že třeba nová auta jdou s napětím baterky nahoru na 800V. Nebo že i u běžných 12V baterek v autech se už dlouho mluví o přechodu na 48V, a nedošlo na to zatím proto, že je problém se zpětnou kompatibilitou u miliard vyrobených aut.
Neznám snad odvětví, kde by se silové napájecí napětí snižovalo.
Výjimkou jsou polovodiče, kde se interně snižuje napájecí napětí až někam k jednomu voltu. Ale tam to má prozaický důvod, a to jsou spínací ztráty na vnitřních kapacitách.
glottis píše: pon čer 17, 2024 6:44 pm to ze maj nebo nemaj vetrak neni pro to ze hv ma o tolik vetsi ucinost ale o tom, ze to tak chteli udelat a ze neni potreba chladit trafo. HV HF menice muzou mit trafo mensi pro vyssi vykon a lip to dokazou uchladit treba zalitim do nejakeho kusu hliniku, jako nedavno ukazoval dave na eevblog. Pro LV jako victron zase hraje pretizitelnost. Kazdy system ma neco ale co maji spolecneho je, ze prubeh ucinosti ma nejaky vrchol a pokud vetsinu energie spotrebovavam jinde, jde ucinost do kopru v obou pripadech.

Kamarad ma 10kw solax a bez gridu ho je schopny shodit rychlovarkou. Jak se to pak hreje, pokud z toho budu tahat 6 hodin 10kw a nabijet auto nevim ale neverim, ze na max vykon to bude mit vic jak 90-95% ucinost. to je 500-1000W ztrata, co s emusi vytopit na tom kusu hliniku. Jestli mate nekdo nejaka cisla, grafy, tak sem s tim. Pro victron jsme to kdysi nekde nasel. Pro jine HVHF menice jsem nic konkretniho nenasel ale moc nehledal
Víš, ono okecat fyziku moc nejde.
A dokud EU nezruší nebo nenovelizuje termodynamické zákony, tak se prostě ztráty projeví teplem.

Pokud má kamarád 10kW Solax (který na jedná fázi dá 5kW, a opravdu je tam umí dát), tak je někde problém. Buď v rychlovarce, nebo v tom Solaxu.
Rozhodně je to něco, co by se mělo (podle mě) řešit. A kdyby to byl můj kamarád (nebo ideálně kamarádka), tak bych mu/jí s tím určitě šel pomoct.

Ty Solaxy do 10kW nemají oficiálně větrák vůbec a mají mít jen "natural cooling".
Ale v reálu mají vevnitř utajený maličký ventilátor, který ale zapnou jen ve stavu nejvyšší nouze. Mám několik kamarádů s těmito desítkami Solaxy. Ti, co mají měniče v normálním vnitřním prostředí, ještě nezažili start toho větráku. Jeden má ten měnič v naprosto šílených podmínkách, a v létě, kdy má v té komoře snad 40 stupňů, a trvalou zátěž na hranicí přetížení (ohřívá bazén), tak mu už prý několikrát na chvíli nastartoval.

Větší hybridy 12 a 15kW už větráky mají. Ale jsou spínané, a podle kamaráda co ten 15kW má (slušně zatížený, táhne to malou strojařskou dílnu) ho ještě neslyšel zapnout.

Není v tom žádná magie ale jen jednoduché principy. Nižší napětí znamení vyšší proud. A ztráty závisí víc na proudu než na napětí (pokud nemusím kvůli velmi vysokému napětí použít nějakou jinou technologii).
A další moment je v tom, že u DC-DC měničů je účinnost tím vyšší, čím jsou si zdrojové a cílové napětí blíž.

Takže tady fakt není moc co řešit. Jistě se dají udělat dobré i blbé konstrukce.
Ale pokud budou 2 výrobky podobně dobře/blbě navržené, tak ten HV prostě bude mít nižší ztráty.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek