Kalibrace SOC u Daly BMS

Baterie, dobíjení, údržba, zapojení, diskuze i nad jinými způsoby uložení energie
emedium
Příspěvky: 202
Registrován: ned led 15, 2023 5:29 pm
Lokalita: Frenštát pod Radhoštěm

Kalibrace SOC u Daly BMS

Příspěvek od emedium »

Zkouším na Daly zkalibrovat SOC u baterky, ale moc se mi to zatím nedaří. V manuálu je potřeba dobití na max, ale to je kolik ?

Prakticky jde na externím dotykovém displayi nastavit manuálně 100% při jakémkoliv napětí. To jsem například udělal u floatování na 54.4 V. Odečet coulombů funguje ok, ale problém je, že se mi při nabíjení nic nepřičte, pouze se to pak při dalším vybíjení dál odečítá, až to spadne na chybovou hlášku Low SOC.

Tak nevím jestli tam mám něco blbě nastavené...

Na YT řeší mj i přesnost https://www.youtube.com/watch?v=W4rUQDMxe7k

Má přenastavený max na 3,6 V takže aby se SOC automaticky zkalibrovalo, muselo by se to dobít na 57,6 V ? (16x3,6) To mi přijde jako napětí, u kterého se už má bmska rozepnout.
Mogul
Příspěvky: 196
Registrován: sob srp 20, 2022 9:20 pm
Lokalita: Litoměřice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 11kWp
Kapacita baterie [kWh]: 48kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Kalibrace SOC u Daly BMS

Příspěvek od Mogul »

Pokud jedeš na nabíjení do 80% kapacity, pak bys to měl v Daly zohlednit / nastavit.
emedium
Příspěvky: 202
Registrován: ned led 15, 2023 5:29 pm
Lokalita: Frenštát pod Radhoštěm

Re: Kalibrace SOC u Daly BMS

Příspěvek od emedium »

Můžu nastavit

cell volt high protect na 3,4 (54,4/16) a sum volt high protect na 54,4 V

Ale to mi přijde že při dosažení těch hodnot se bmska rozpojí

Případně můžu při dosažení 54,4 V nastavit SOC na 80, pak ale jede ještě absorpce (snižování proudu při 54,4V k nule), která by měla baterku prakticky doplnit na plno. To jsem minule nastavil ručně, odečítalo se to při vybíjení správně, ale nic to nepřičetlo, když se baterka začala nabíjet.
Mogul
Příspěvky: 196
Registrován: sob srp 20, 2022 9:20 pm
Lokalita: Litoměřice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 11kWp
Kapacita baterie [kWh]: 48kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Kalibrace SOC u Daly BMS

Příspěvek od Mogul »

Bezpečnostní nastavení neměň. To se nezmění, ani kdybys baterii provozoval jen mezi 40-60%. Tyto bezpečnostní nastavení Ti chrání baterii, aby se Ti nepřebíjely a nezničily se.

Daly má skutečně nepovedené počítání SOC. Mám 4 stejné BMS a i při naprosto stejném nastavení každá počítá úplně jinak.
Možná je to i tím, že baterie mají různý vnitřní odpor a tím pádem teče do baterie trošku jiný proud a už se to projevuje na různém SOC.

Pokud chceš dosahovat 100% SOC, a to i při využívání baterie mezi 20-80%, pak sniž napětí článku o 20% od provozního napětí a kapacitu baterie na hodnotu rovnající se 80% z maxima. V ten moment při dosažení 80% napětí a kapacity baterie, Ti BMS ukáže 100% SOC. Poté se bude i resetovat SOC.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek