FVE 19,95 kWp bez kompromisů - Dolní Posázaví

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Uživatelský avatar
Kobra23
Příspěvky: 456
Registrován: ned úno 12, 2017 9:32 pm

Re: FVE 19,95 kWp bez kompromisů - Dolní Posázaví

Příspěvek od Kobra23 »

Obrázek ledasco vysvětlí.
Přílohy
IMG_5759.jpeg
dusanmsk
Příspěvky: 356
Registrován: pát říj 15, 2021 10:41 am
Lokalita: Stredocesky kraj
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 11250
Kapacita baterie [kWh]: 9.6
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE 19,95 kWp bez kompromisů - Dolní Posázaví

Příspěvek od dusanmsk »

Tesla? Inak si neviem tych 20kW prikonu vysvetlit.
30*375 Wp JJZ, 2xXTM4000, 2xVT-80, 2xUS5000
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2622
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: FVE 19,95 kWp bez kompromisů - Dolní Posázaví

Příspěvek od NOPARasito »

Kobra23 píše: sob čer 01, 2024 8:59 pm Obrázek ledasco vysvětlí.
Kolik kWh v bateriich mas? Jake mas moznosti dynamickeho rizeni wallboxu??
Pravdepodobne si delas spotrebu castym pricucem ze site, protoze tahas velke vykony?!
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3393
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: FVE 19,95 kWp bez kompromisů - Dolní Posázaví

Příspěvek od marko250 »

Jako proč se odebírá 2kW z DS,když máš nabito na 100% a panely regly zavřely,proč jede výkon z baterky?
16kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /15xJAsolar / Mono 385, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x EASUN <100A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Uživatelský avatar
Kobra23
Příspěvky: 456
Registrován: ned úno 12, 2017 9:32 pm

Re: FVE 19,95 kWp bez kompromisů - Dolní Posázaví

Příspěvek od Kobra23 »

Už je to na samotné měniče moc a tak si pomohly přisosáním ze sítě.
Uživatelský avatar
Kobra23
Příspěvky: 456
Registrován: ned úno 12, 2017 9:32 pm

Re: FVE 19,95 kWp bez kompromisů - Dolní Posázaví

Příspěvek od Kobra23 »

dusanmsk píše: ned čer 02, 2024 8:38 am Tesla? Inak si neviem tych 20kW prikonu vysvetlit.
Tesla a vytěžování.
Uživatelský avatar
Kobra23
Příspěvky: 456
Registrován: ned úno 12, 2017 9:32 pm

Re: FVE 19,95 kWp bez kompromisů - Dolní Posázaví

Příspěvek od Kobra23 »

NOPARasito píše: ned čer 02, 2024 10:31 am
Kobra23 píše: sob čer 01, 2024 8:59 pm Obrázek ledasco vysvětlí.
Kolik kWh v bateriich mas? Jake mas moznosti dynamickeho rizeni wallboxu??
Pravdepodobne si delas spotrebu castym pricucem ze site, protoze tahas velke vykony?!
Baterie zatím jen 56 kWh. Budu přidávat 28,4 kWh.
Ano, je to tak. Proto musím zapojit připravené strídače. Pak v nich bude 28 kW a to už ta síť nebude tolik potřeba na vykrytí špiček.
Mám regulaci všeho kromě topení ve vířivce (budu předělávat na SSR řízení), ale prostě jsou situace, kdy pár sekund trvá, než po připojení něčeho se něco vypne nebo ztlumí a Studer je rychlejší a připojí se k síti.
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2622
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: FVE 19,95 kWp bez kompromisů - Dolní Posázaví

Příspěvek od NOPARasito »

Kobra23 píše: ned čer 02, 2024 10:48 am
NOPARasito píše: ned čer 02, 2024 10:31 am
Kobra23 píše: sob čer 01, 2024 8:59 pm Obrázek ledasco vysvětlí.
Kolik kWh v bateriich mas? Jake mas moznosti dynamickeho rizeni wallboxu??
Pravdepodobne si delas spotrebu castym pricucem ze site, protoze tahas velke vykony?!
Baterie zatím jen 56 kWh. Budu přidávat 28,4 kWh.
Ano, je to tak. Proto musím zapojit připravené strídače. Pak v nich bude 28 kW a to už ta síť nebude tolik potřeba na vykrytí špiček.
Mám regulaci všeho kromě topení ve vířivce (budu předělávat na SSR řízení), ale prostě jsou situace, kdy pár sekund trvá, než po připojení něčeho se něco vypne nebo ztlumí a Studer je rychlejší a připojí se k síti.
Greenbono umi take ridit wallboxy 👍🏻.
Jinak 100kWh bude pro tebe optimal 😉
Hyblos
Příspěvky: 11
Registrován: úte črc 03, 2018 4:03 pm

Re: FVE 19,95 kWp bez kompromisů - Dolní Posázaví

Příspěvek od Hyblos »

Můj názor je ten, že aby něco spolehlivě fungovalo tak to musí být jednoduché a robusní. Navíc elektronika není NIKDY 100% spolehlivá, má svoji životnost. Takže varianta 1 je ta, že to máte jako koníček a za pár let budete neustále řešit co se v tom systému podělalo, který měnič zlobí a vyhazuje ochranu, kde je problém a bude to chození pořád kolem elektroniky. Ale někoho to baví, to chápu. Varianta 2 je ta, že se vám něco stane a ten dům jak je perfektní, tak se pro nezasvěcené obyvatele stane jejich zhoubou, protože nikdo kromě vás se v tom nevyzná. Jako jo, vymyšlené a zařízené to je pěkně. Ale když lezu po střeše a sázím tam teď svépomocí 10kWp, každý den si říkám že jsem se na to měl asi vykašlat - ale baví mě to, to je pravda. Ale chodím kolem toho už od prosince minulýho roku, takže to bude rok - příprava, komponenty, nakreslit si nějaký projekt a propočítat ho. Vytvořit k tomu nějakou dokumentaci a zabezpečit to všechno včetně požární ochrany. To stojí hodně času a sil. A vědomí toho, že jestli se mě něco stane tak se nikdo z naší rodiny v tom nevyzná. Bohužel je to tak. Až začnu vyrábět budu možná trochu optimističtější, ale jestli se do takového projektu chcete pouštět svépomoci, tak jo, dobré, ale je vysoká pravděpodobnost, že něco nedomyslíte, protože s takovým projektem souvisí i spousta neelektrikářských věcí. Hlodavci a ptactvem počínaje, a nekvalitou výrobků kde se u výrobce šetřilo na materiálu konče. Taky si myslím že i když běží elektrárna v ostrovním provozu tak musí být schválena provozovatelem distribuční soustavy (nejsem si tím jistý ale dává to smysl). Někdo musí zkontrolovat že se ven nic nedostane - že nepustíte do sítě 230V v době kdy je síť bez napětí a 230V z vaší elektrárny přes transformátor naindukuje 22kV do VN a nezabije to elektrikáře na sloupě. Jestli budete o toto žádat tak pro ostrovní provoz by jste asi měl vždycky dostat kladné povolení, ale problém nastane ve chvíli, kdy žádáte o 20kWp a tam už potřebujete projektovou dokumentaci. Já bych se do velikánství nepouštěl. Začněte na 10kWp a pak podle zkušeností okopírujete instalací na druhé, to samé řešení.
unicast
Příspěvky: 1408
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE 19,95 kWp bez kompromisů - Dolní Posázaví

Příspěvek od unicast »

Hyblos píše: sob srp 10, 2024 10:35 pm Taky si myslím že i když běží elektrárna v ostrovním provozu tak musí být schválena provozovatelem distribuční soustavy (nejsem si tím jistý ale dává to smysl).
Ne, smysl to nedává. Jednak ostrov by nijak (kromě PE) neměl být spojen s DS a v takovém případě do toho provozovatel DS nemá co mluvit. Navíc provozovatel DS je vůči provozovateli ostrova v konkurenčním postavení a tedy ve střetu zájmů. Dělat z konkurenta ještě navíc arbitra, to zavání lokajstvím až na půdu.
Hyblos píše: sob srp 10, 2024 10:35 pm Někdo musí zkontrolovat že se ven nic nedostane - že nepustíte do sítě 230V v době kdy je síť bez napětí a 230V
z vaší elektrárny přes transformátor naindukuje 22kV do VN a nezabije to elektrikáře na sloupě.
A kdo zkontroluje třeba tovární čínskou UPS, kterou si lze koupit někde v obchodě, jestli není proražená?

Elektrikář na sloupě si to má nejdřív vyzkratovat, než začne cokoli dalšího dělat -- a on to moc dobře ví.
Hyblos
Příspěvky: 11
Registrován: úte črc 03, 2018 4:03 pm

Re: FVE 19,95 kWp bez kompromisů - Dolní Posázaví

Příspěvek od Hyblos »

No on si to má vyzkratovat, ale jestli tam něco bude, tak je to obecné ohrožení a na to je sazba. Čínskou UPS někdo dodává na trh a je povinností toho, kdo ji v daném státě dodává na trh provést také její Evropskou certifikaci. A pokud ta UPS způsobí puštění napětí do sítě, tak je to zase obecné ohrožení a viník je ten kdo tu UPS dodal v Evropě na trh. To jsou přesně ty věci, které běžný lajk nedomyslí, dokud se něco nestane.

A ještě k tématu dodám, že ostrovní elektrárna je taková, která je provozovaná v místě, kam není vůbec zavedena elektřina. Tam si můžete dělat co chcete. Ale pokud začnete instalovat v místě, kam máte přípojku z distribuční síťe, tak to není ostrovní elektrárna, jak se mylně hodně lidí tady na fóru domnívá. Důvody a rizika této definice jsem psal. Takže bacha na to.

Vím že to neslyšíte rádi, ale každýmu kdo se mě na moji elektrárnu ptá jasně říkám: "Hele, stejnosměrný napětí fakt není prdel" (doufám že nedostanu ban :-) To není jako zapojit fázi a nulák a všechno šlape. Např. problematika ionizace vzduchu u DC nad 80V. Malá krabička a DC odpínač. Na pohled to izoluje dobře jako klasické jističe. Jenže ionizace vzduchu očima nejde vidět a může se stát že se mezi + a - zionizuje vodivý kanál a výtáhne to oblouk který hoří a nezhasne. Zase, kutil toto nikdy nedomyslí. Je potřeba k tomu přistupovat s respektem. Jak říkal můj učitel elektrotechniky - "Elektřina je dobrý sluha, ale zlý pán"

Pokud uvažujete o svépomocné FVE, tak nehledejte jen informace jak to udělat, ale i informace kde FVE selhala a co to způsobilo. Pak si dejte na misku vah pro a proti a jestli jsem schopný těmto situacím svým řešením předcházet, ošetřit je a celou instalaci vůbec se svými svépomocnými znalostmi zrealizovat. V případě požáru od toho může dát i pojišťovna ruce pryč (viděl jsem návrh smlouvy kde je na konci smlouvy jasně napsáno, že pojišťovna neplní v případě, kdy byl požár způsoben zkratem).

V ČR k problematice toho moc nenajdete, ale v zahraničí jsou na tom mnohem dále, viz. např. níže:
https://www.acsolarwarehouse.com/blog/a ... faults-224
Naposledy upravil(a) Hyblos dne sob srp 10, 2024 11:21 pm, celkem upraveno 2 x.
unicast
Příspěvky: 1408
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE 19,95 kWp bez kompromisů - Dolní Posázaví

Příspěvek od unicast »

Ne, není to obecné ohrožení, ani v jednom případě. Ani kdyby těch montérů bylo na těch sloupech v jednu chvíli sedm, protože není splněna ani druhá podmínka, aby odstranění nebezpečí nebylo v moci ohrožených osob. Kromě toho bych chtěl vidět to dokazování...

Nestačí proto, když jednáním pachatele byla vytvořena jen taková situace, v níž obecně nebezpečný následek může sice vzniknout, avšak jen za splnění dalších podmínek, které jsou ještě v moci pachatele nebo jiných osob. Pro stav obecného nebezpečí – i když k porušení nemusí vůbec dojít – je typická živelnost a neovladatelnost průběhu událostí, při nichž vznik poruchy je závislý na nahodilých okolnostech, vymykající se vlivu pachatele i ohrožených osob (srov. č. I/1966, č. 12/1988 Sb. rozh. tr.). Zda takové bezprostřední nebezpečí vzniklo, je nutno posuzovat vždy v souvislosti se všemi okolnostmi konkrétního případu, se způsobem provedení činu, s časem i místem spáchání činu a s jeho povahou, zejména účinností prostředků, které pachatel použil (srov. Šámal, P. a kol. Trestní zákoník II. § 140 až 421. Komentář. 2. Vydání. Praha: C. H. Beck, 2012, 2770 s.). Za vydání lidí v nebezpečí smrti nebo těžké újmy na zdraví ve smyslu znaků trestného činu obecného ohrožení se rozumí takové ohrožení nejméně sedmi osob. Otázka, zda byl v konkrétním případě ohrožen větší počet osob na životě nebo zdraví, bude záviset na různých okolnostech, zejména povaze místa, kde k ohrožení došlo, a způsobu, jakým k němu došlo (srov. č. 39/1982 Sb. rozh. tr.).
cipis
Příspěvky: 4895
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: FVE 19,95 kWp bez kompromisů - Dolní Posázaví

Příspěvek od cipis »

Co to je za kecy, že je třeba ostrov kontrolovat a schválit? Nic takového není.
Jen v připojovacích podmínkách DS bývá vyžadováno oznámení, že máš záložní zdroj. A to jen z důvodu odstávek, aby se nedivili, že svítíš, když to přece vypli.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
záloha čerpadla ve sklepě MP12/3000/120-16 + 100Ah 12V monbat
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Uživatelský avatar
Kobra23
Příspěvky: 456
Registrován: ned úno 12, 2017 9:32 pm

Re: FVE 19,95 kWp bez kompromisů - Dolní Posázaví

Příspěvek od Kobra23 »

Já už podobných FVE provozuji více a jediné co po mě provozovatel distribuční soustavy donutil na jedné z těch FVE bylo, že při navýšení jističe z 25A na 50A jsem musel přidat mezi hodiny a trasu do domu Hlavní vypínač. Jinak je mu to evidentně jedno, když nepočítám ty návštěvy z NTZ první rok po instalaci a výrazném snížení spotřeby.
Martin P
Příspěvky: 620
Registrován: ned úno 25, 2018 5:04 pm
Lokalita: Havlíčkův Brod
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 19845
Kapacita baterie [kWh]: 66
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: FVE 19,95 kWp bez kompromisů - Dolní Posázaví

Příspěvek od Martin P »

Ostrovní elektrárna nemá měnič spojen s distribuční sítí. Tudíž se do distribuční sítě nemá co dostat. A ani kudy (když tam není drát).
Tudíž to ani netřeba s distribucí řešit.
S-UPS.
20kWp v panelech rozdělených mezi východ, jih a západ. Do osmi stringů.
Baterie
Staré LiFePo4 o kapacitách 12, 24 kWh
Nové LiFePo4 o kapacitách 14, 14 kWh (od listopadu 2022), 14kWh (srpen 2024).
Rezerva Pb vrla 200Ah.
Systémové napětí 48V
Hlavní měnič Victron 5000VA.
Pomocné měniče 2x REVO VM 5000
Regulátory PCM60X
Systém je modulární s možností dalšího rozšíření (kdyby bylo kam) řešený tak, aby při výpadku kteréhokoliv jednoho modulu mohly ostatní fungovat dál bez omezení.
Uživatelský avatar
Kobra23
Příspěvky: 456
Registrován: ned úno 12, 2017 9:32 pm

Re: FVE 19,95 kWp bez kompromisů - Dolní Posázaví

Příspěvek od Kobra23 »

Všechny jsou ostrovní s možností sosání ze sítě. A měniče jsou galvanicky oddělené od sítě.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek