Indukční vařič vs nádobí

Pračky, mikrovlnky, lednice, myčky na nádobí, mrazáky, rychlovarné konvice, remosky, vysavače ...
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2738
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Indukční vařič vs nádobí

Příspěvek od kybos »

V rámci testování přechodu od vaření na plynu k vaření na indukci jsem si zakoupil indukční dvojvařič Sencor SCP 4501BK. Nádobí na vaření na indukci by mělo mít silné sendvičové dno s vrstvami magnetického materiálu. Část nádobí jsem již kupoval s perspektivou vaření na indukci se silným sendvičovým dnem (dle návodu by mělo být vhodné na indukci, sklokeramiku i plyn). Dosud vařím na plynu a používám univerzální nerezové hrnce vhodné pro všechny typy ohřevu. Část nádobí z dřívější doby (taktéž nerez) nebylo deklarováno jako vhodné pro indukci a tak jsem pro něj pořídil redukční podložku od firmy Orion, která by údajně měla zabezpečit použití nádob nevhodných pro indukci (se sendvičovým dnem bez magnetického materiálu) na indukčním vařiči. Po prvních pokusech o srovnání plynového a indukčního ohřevu jsem byl poněkud rozčarován výsledky mých zjištění. V první fázi jsem použil redukční podložku Orion s nerezovým nemagnetickým hrncem nevhodným pro indukci. Základní předpoklad pro použití podložky je rovné dno hrnce a vhodný průměr podložky (optimálně shodný s průměrem dna hrnce). Tyto předpoklady jsem splnil, leč výsledek nebyl takový, jaký bych očekával. Za studena dno hrnce krásně lícovalo s povrchem podložky. Po naplnění hrnce vodou a spuštění vařiče došlo vlivem nerovnoměrného ohřevu podložky (ohřev pouze v malém mezikruží přibližně v polovině průměru podložky) k tomu, že se podložka prohnula do konkávního tvaru, jelikož okraj byl studený a střed horký. Vzhledem k tomu že průměr podložky i hrnce byl téměř shodný, došlo k oddálení horké části podložky od hrnce a výracnému omezení přenosu tepla díky izolační vzduchové mezeře, která vznikla mezi hrncem a podložkou. Předpokládal jsem (mylně), že přenos tepla bude pokračovat zářením. Lesklé nerezové dno ale asi bylo schopno odrazit více tepelného záření, než jsem předpokládal a došlo k tomu, že prohnutí podložky se se zvyšující teplotou zvětšovalo tak dlouho, až vařič ukončil ohřev s chybou, která indikovala přehřátí vařiče. Voda v hrnci se ohřála na konečnou hodnotu 80°C a vařič zůstal v poruše až do vychladnutí redukční podložky. Podložka byla určena pro přenos výkonu do 2500 W a vařič měl udávaný výkon 2000 W. Výkonové podmínky byly tedy splněny a průměr hrnce a podložky byl téměř shodný. Nevím tedy jakou chybu jsem udělal, ale první pokus se nezdařil. Ani opakované provedení pokusu s menší podložkou a menším hrncem nevedlo k cíli (dostat vodu do varu).
Podložka Orion - návod k použití
Podložka Orion - návod k použití
Podložka Orion po pokusu o použití
Podložka Orion po pokusu o použití

V duchu jsem tedy odepsal starší sortiment nemagnetického nádobí a jal jsem se zahájit druhou etapu pokusů s hrnci určenými pro indukční vařiče.
Hrnce se sendvičovým dnem pro univerzální použití tvoří sice menší část mého sotrimentu, ale běžně je používám k vaření na plynu. Jejich dna jsou magnetická a rovná, tedy vhodná i pro indukční vařiče. Naplnil jsem tedy hrnec litrem vody a spustil vařič na plný výkon (2000 W) a odstartoval stopky, abych mohl porovnat rychlost uvedení do varu s dříve zjištěným časem ohřevu na plynovém vařiči. K mému překvapení ohřev vody trval výrazně déle než na plynovém vařiči a při ohřevu se ozývaly divné zvuky. Při pozorném sledování jsem zjistil, že se hrnec po vařiči pohyboval a poskakoval, přesto že vařič byl ve vodorovné poloze. Po ukončení pokusu jsem zjistil proč to tak bylo. Dno hrnce se nepravidelně vyboulilo a sendvič materiálů ve dně hrnce se zjevně poškodil. Následně jsem opakoval s týmž hrncem ještě jednou pokus ohřevu stejného množství vody na plynu. I tady byl nyní čas poněkud delší než při prvním pokusu. Hrnec je tedy zřejmě zničený z důvodu delaminace dna. Vzduchové vrstvy izolují teplo a nedovolují přenos tepla sdílením jako při prvním pokusu na plynu.
Hrnec před použitím na indukci - rovný
Hrnec před použitím na indukci - rovný
Hrnec před pokusy - rovné dno
Hrnec před pokusy - rovné dno
Hrnec po použití na indukci
Hrnec po použití na indukci
Deformovaný hrnec
Deformovaný hrnec
Můj přechod k vaření na indukci je tedy ohrožen minimálně do té doby, než zjistím, co bylo špatně. Zda to byla chyba hrnce nebo vařiče. Udělal jsem tedy ještě palačinkový test. V pánvi se silným sendvičovým dnem jsem opekl palačinku. Pánev tentokrát přežila bez zjevné újmy na kráse. Z výsledku bylo evidentně patrné, že palačinka je opečena jen v určirém mezikruží. Zase si ale nejsem jistý, zda je to způsobeno pánví (třeba proto, že má feromagnetický materiál v sendviči dna jen na omezeném mezikruží) nebo vařičem, proto že magnetické pole indukční cívky má nerovnoměrně rozloženou intenzitu.
A teď bych si chtěl přečíst reakce spokojených uživatelů indukčních vařičů, zda se setkali se stejnými obtížemi, případně jak je vyřešili.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Franta2776
Příspěvky: 2644
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm

Re: Indukční vařič vs nádobí

Příspěvek od Franta2776 »

Pro moji ženu po přestěhování do domu byl největší pokrok právě Indukce ne sušička ne myčka ,ale přechod z plynu na indukci z toho byla nejvíc nadšená je to 12let.Nádobí používáme buď klasický smalt, nerez Tescoma nebo Fabini. Staré nerezové hrnce jsme převezli na chalupu(občas se nechtěli na induci chytit).Nikdy jsme podobný problém nezaznamenali.
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, baterie štítkových 73kWh(Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel štítkových 1230Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Mppt Easun 6048
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
glottis
Příspěvky: 2218
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Indukční vařič vs nádobí

Příspěvek od glottis »

podlozky mezi hrnec a indukci jsou k nicemu a znouzectnost. Je to tak na to, kdzy si tam chce dat clovek neco maleho, co nespusti ohrev nebo s tenkym dnem.

V tvem pripade bude problem asi jak v hrnci tak i ve varici. Nektere hrnce stoji za prd, dostane se do dna voda a ta to pak delaminuje. Je mozne, ze i varic nebude opravdu rovnomerne generovat magneticke pole. Bezne pouzivam hrnce na nejvetsi plotynce, co da na booster 4kw a nikdy se nic nestalo.

Ty sis musel nekde poskodit karmu, neco hrozneho provest ze te to tak tresta :)
Franta2776
Příspěvky: 2644
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm

Re: Indukční vařič vs nádobí

Příspěvek od Franta2776 »

glottis píše: úte kvě 21, 2024 3:07 pm podlozky mezi hrnec a indukci jsou k nicemu a znouzectnost. Je to tak na to, kdzy si tam chce dat clovek neco maleho, co nespusti ohrev nebo s tenkym dnem.

V tvem pripade bude problem asi jak v hrnci tak i ve varici. Nektere hrnce stoji za prd, dostane se do dna voda a ta to pak delaminuje. Je mozne, ze i varic nebude opravdu rovnomerne generovat magneticke pole. Bezne pouzivam hrnce na nejvetsi plotynce, co da na booster 4kw a nikdy se nic nestalo.

Ty sis musel nekde poskodit karmu, neco hrozneho provest ze te to tak tresta :)
Souhlasím s tou karmou: :lol: :lol: Pár našich známých se inspirovalo přechodem na indukci u nás. Žádný vývoj nedělali. Šli do obchodu, koupili desku v horším případě staré hrnce někomu podarovali nebo vyhodili a od té doby jsme o tom neslyšel.
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, baterie štítkových 73kWh(Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel štítkových 1230Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Mppt Easun 6048
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2738
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Indukční vařič vs nádobí

Příspěvek od kybos »

glottis píše: úte kvě 21, 2024 3:07 pm Ty sis musel nekde poskodit karmu, neco hrozneho provest ze te to tak tresta :)
Já to vidím spíš tak, že když člověk dosáhne nějaké mety bez překážek, tak je to jen chabé vítězství. Teprve když musí pořádně zabojovat, je to vítězství hodnotné a přesvědčivé.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
tomer
Příspěvky: 247
Registrován: čtv pro 17, 2020 3:16 pm
Bydliště: Senica

Re: Indukční vařič vs nádobí

Příspěvek od tomer »

Mam indukciu roky, ale toto sami nestalo, teda neviem o tom, pretoze mam panvicu (2.5mm tlusty kov, resp "tenky kov") a tam sa to prehlo, ale kedze je na palacinky, mozno to bolo dizajnom.
Tipol by som to na vysoku teplotu v kominacii s tenkym dnom.
Na indukcii netreba peckovat "rychlo rychlo", pokial tam nie je chladivo (tj voda), ja to radsej "pomalu a dlouho" tj nech sa kov rovnomerne rozohreje..
Ale nemam varic, mam "platnu" normalne 4platnu nemeckej (samozrejme made in china asi) znacky Bosch. A ano, dokaze sa to chovat tak, ze to hreje bodovo. Ten kov to nedokaze jednoducho "roztiahnut" to teplo dostatocne rovnomerne, podla mna preto, lebo su tenke ako plech auta, obrazne povedane.. 1cm hruba panvica, to by bola krasa, ale taku by malokto udvihol, a pri zlom uchope by roztrieskala sklo na indukcii.
Neviem ako hruba je ta podlozka, ale jedna z indukcii ktore doma mam, dokazu "dosiahnut" aj na vzdialenost cez 1cm, cize by preskocili 1cm hrubu podlozku, mozno...
Ale toto co si opisal sa mi nestalo ani na hrnci z AliExpress...
rva
Příspěvky: 3641
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Indukční vařič vs nádobí

Příspěvek od rva »

Indukcí zničený hrnec jsem neviděl. Jestli není příčinou třeba předchozí používání na plynu, kdy je hrnec kontaktem s plamenem ohříván na vyšší teplotu a třeba se uvnitř nějak poškodí, což indukce zvýrazní.
A nějaká mezipodložka degraduje indukci na špatný sklokeramický vařič.
Někde jsem narazil na informaci, že vařením na plynu vznikne i něco CO a koncentrace v domácnosti je pak cca 3 ppm. Venku v Praze je to cca 1 ppm. Ale není to nic oproti kuřákům, kde koncentrace CO ve vydechovaném vzduchu je 17 ppm.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2738
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Indukční vařič vs nádobí

Příspěvek od kybos »

Věřím, že cesta k fungující indukci s použitelným nádobím existuje, nicméně je pro mne hodně kostrbatá, protože mám k této problematice nedostatek informací. Proto postupuji metodou pokus - omyl. Obě moje děti vaří na indukci ale když koupí nějaké nádobí a ono na indukci nefunguje tak jak si představovali, prostě ho vyhodí a koupí si jiné. Když nefunguje podle jejich představ varná deska, bez rozpaků ji vyhodí a koupí si novou. Můžou si to dovolit, jsou na vrcholu produktivního věku, jsou moderní spotřební typy, nelimitují je finance a nebudou se zabývat nějakými nedodělky a zmetky protože čas je pro ně dražší. Já mám tuhle etapu života za sebou a mám teď času dost a chci spíš pochopit podstatu problému a kvalitně jej vyřešit. Nejsem vyloženě spotřební typ a když si něco koupím, tak mám představu, že mi to bude fungovat dokonale a nejmíň do smrti.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
cipis
Příspěvky: 4600
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Indukční vařič vs nádobí

Příspěvek od cipis »

"Testoval" jsem tři indukční desky, Mora na předchozím bytě, kde dodnes slouží svému účelu, a to ta paní tam vaří asi tak 1000x jak já :D
Pak jsem na nový byt koupil Amica (v akci spolu s troubou), tam vaří známý, a vůbec si nestěžuje, koupil jsem tam nádobí Kolimax, ty s tou keramickou vrstvou vevnitř. No a na svůj byt mám nachystanou bazarovou Concept, kde by měla být i plynulejší regulace (je tam místo plus a mínus dlouhý pásek, kde si tahám výkon). Ty kolimax jsem měl na starém bytě, teď to mám někde u máti zaskládané i s tou deskou a troubou.
Pánev mám akorát asi 4 kg litinovou na stejky, už od výroby nemá ideálně rovné dno, ale je v toleranci. A v pohodě, žádné další prohnutí.
Pak ještě mělkou palačinkovací (už ne litina), ale tu jsem přestal používat, protože jsem si koupil palačinkovač.
Měl jsem i jiné pánve, na indukci, jednu jsem vyhodil rovnou, zkroutila se při prvním ohřátí, druhá asi při druhém, tu jsem vyreklamoval a vrátili mi peníze, no a třetí jsem dal máti na plyn.
Takže "negativní" zkušenost není s indukční deskou, ale s nekvalitní pánvičkou. Od té doby cokoliv jsem potřeboval smažit, tak v kastrolu. Nenašel jsem prostě rozumnou pánvičku, co by vydržela.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
záloha čerpadla ve sklepě MP12/3000/120-16 + 100Ah 12V monbat
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2738
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Indukční vařič vs nádobí

Příspěvek od kybos »

cipis píše: úte kvě 21, 2024 4:11 pm Nenašel jsem prostě rozumnou pánvičku, co by vydržela.
Nejraději smažím na této pánvi:
Pánev
Pánev
Nezklamala na žádném typu vařiče. Jediný problém byl u indukce, jelikož pánev zakrývala část ovládací dotykové zóny. Prostě si budu muset koupit indukci s ovládáním z čela a ne s dotykovým panelem nahoře na varné ploše (tak jak se jich vyrábí většina).
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Franta2776
Příspěvky: 2644
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm

Re: Indukční vařič vs nádobí

Příspěvek od Franta2776 »

Dobré majì tady, ty s nepřilnavÿm povrchem nebrat.
https://www.fabini.cz/collections/panve
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, baterie štítkových 73kWh(Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel štítkových 1230Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Mppt Easun 6048
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
Keraj
Příspěvky: 233
Registrován: čtv dub 21, 2022 7:15 pm
Lokalita: Poblíž Hradce Králové
Systémové napětí: 48V

Re: Indukční vařič vs nádobí

Příspěvek od Keraj »

Jako mazec, hrnec takhle zdeformovaný jsem ještě neviděl, to je jak od autogenu 🙄.
Ten hrnec musel být špatný.

My používáme nerezové hrnce se silným dnem od Tescomy již 12 let, a hliníkovo-teflonové z Penny za body ( teflon dá max. 3 roky ).
Také máme konvici a pisklavý hrnec na mléko z magnetického nerezového plechu ( max. 1 mm, žádné sendvičové dno).
Pánve používáme keramické.
Tedy nic drahého a vše bez újmy používání na indukci i přes hojné využívání fce Boost.

Z toho zmiňovaného Orionu máme plechový smaltovaný pekáč tzv. husák, je to plech do 1 mm, a i ten na indukci občas používám ( když chci vysmažit výpek ). Ten pekáč rovný moc není, nikdy nebyl, aby to nedrnčelo tak pod něj dávám pečící papír .

Jinak na tom slabém plechu je dobře vidět jak hřeje celé kolo... Možná by stálo za zkoušku dát pečící plech z trouby na vařič a zkusit palačinky na něm, tak bude vidět nejlépe zda vařič za něco stojí.
16 panelů DHM-72L9-450 Wp = 7200Wp jih, sklon 17°
2 regulátory EPever Tracer 6415 AN = 6000W
Paralelní adaptér PAL-ADP-50AN
měniče 5 + 3 kW
EPever IP5000-42-plus-T a IP 3000-42-plus-T
135 + 135 + 230 = 500Ah LiFePo na 48V
3* BMS a Balancer Seplos
PetrDubi
Příspěvky: 1420
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Indukční vařič vs nádobí

Příspěvek od PetrDubi »

Ten vařič nebude nic moc, na normální desce nebývá žádný kroužek, ale normálně to hřeje prakticky po celé ploše (kromě prostředka).
A pánve používáme už pomalu dvacet let jenom těžké s tlustým dnem a začali jsme s tím už na plynu, protože s tenkým dnem se rychle prohnula, zatímco s tlustým dnem je bez problémů i po letech. Ta s tenkým dnem měla například u volských ok kroužek usmažený a zbytek syrový., jak tam byl plamen. A pokaždé když manželka někde vzala levnou pánev za pár stovek, tak za chvíli letěla nebo byla darovaná, takže už léta se kupují jenom dražší, který mají masivní dno (a příslušnou váhu). Na kecy o speciálním sendviči, který rozvádí teplo a je lehký už nevěří ;)
A hrnce máme některý i 20 let (sada tří hrnců ze supermarketu z výprodeje za 700) a fungují bez problémů do dneška. Nikdy žádný neodešel.
A starý komunistický smaltovaný fungujou taky bez problémů.
Ale ten vařič bych vrátil a koupil jiný - klidně třeba desku se 2 vařičema, pokud to má být menší.
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68 a Victron 75/15 MPPT
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2738
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Indukční vařič vs nádobí

Příspěvek od kybos »

Vařič už jsem na druhý pokus úspěšně vyreklamoval. Neměl deklarovaný výkon a byla to typová (nikoliv kusová) vada. Prostě výrobce spoléhal na to, že to zákazník nebude schopen ověřit a prokázat. Takový už je dnešní svět. Teď musím někde vytipovat sporák s indukční deskou se čtyřmi plotnami s ovládáním z čela, který bude možno připojit na jednu fázi a bude široký 50 cm (max 55), protože 60 cm široký mi nevleze do kuchyně. Když ho neseženu, hrozí mi přestavba celé kuchyně a to by bylo nejméně půl mega (to už bych asi z důchodu do smrti nezaplatil). Mám vytipovaný indukční sporák AEG Mastery CIB56481BM nerez, ale zase nevím, jaké má háčky a co se na webu neprezentuje a v návodu je zamlčeno. To vždy kupující zjistí až po nějaké době provozu.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
mihlit
Příspěvky: 509
Registrován: ned říj 17, 2021 7:43 pm
Lokalita: okr. Vyškov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5800
Kapacita baterie [kWh]: 24
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Indukční vařič vs nádobí

Příspěvek od mihlit »

Jen jedna technická poznámka - ta podložka na indukci je nesmysl a zdroj problémů. Většina výrobců dokonce v manuálu vysloveně zakazuje ji používat.

cipis: Pokud jde o pánve, tak na základě doporučení jsme brali pánev Woll. Používáme již delší dobu a funguje v pohodě a bez problémů. Není tedy úplně nejlevnější. Tehdy byla o sedm stovek levnější než teď https://www.top-kuchynske-potreby.cz/Pa ... -d8434.htm Kromě této používáme ještě litinovou pánev skeppshult. A pro kompletní doplnění, tak hrnce jsou smaltované belis lux (má silnější plech, než běžné smalťáky z tesca).
rva
Příspěvky: 3641
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Indukční vařič vs nádobí

Příspěvek od rva »

kybos píše: úte kvě 21, 2024 7:34 pm sporák s indukční deskou se čtyřmi plotnami s ovládáním z čela
U nás se vaří denně a hodně, těžko by se hledala rodina kde je kuchyň takto využívaná. Ale přesto stačí 2 plotýnková indukce (+ 2 plotýnkový plyn pro případ že by elektrony přestaly téci). Třeba by i tady vyhovovalo něco takového. I kvůli penzistům máme s otočnými mechanickými točítky, ale něco takového je už dnes silný atyp. Až doslouží, příští by měla být něco jako:
Příští indukce
Příští indukce
aby se daly zóny sdružit a mít tam jeden pekáč s dobrotami.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2738
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Indukční vařič vs nádobí

Příspěvek od kybos »

My běžně vaříme jen pro dva penzisty, ale když o víkendu přijedou děti s vnoučaty, tak je nás hned deset a když přijdou i bráchové a vaří se i pro stařečky, tak je to čtrnáct strávníků. A vnoučata jsou děsně vybíravý a tak se běžně vaří dva až tři hlavní chody a dva druhy polévky a většinou k tomu běží i fritéza a gril. Zvládnout to na čtyřech plotýnkách je kolikrát logistický rébus, zvlášť když se chce, aby to bylo všechno dokončeno najednou. Takže s nápadem na dvě plotýnky indukce jsem neuspěl. A ovládání točítky z čela chci hlavně proto, že když položím velkou pánev na plotnu a nemohu s ní nikam uhnout (i na ostatních plotnách je obsazeno), tak mám částečně zakryté ovládání jejím dnem a to není zrovna šikovné.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
FíraD
Příspěvky: 164
Registrován: pon dub 16, 2018 7:46 pm

Re: Indukční vařič vs nádobí

Příspěvek od FíraD »

My jsme doma s indukcí začali před dvěma roky.
Myšlenka byla taková, proč pálit plyn, když energie zůstává na střeše.
Koupil jsem dvou plotýnkovy vařič od Sencoru.
Asi před měsícem přestal fungovat, ještě byl v záruce, tak snad vrátí peníze.
Po této pozitivní zkušenosti jsme koupili sporák.
Electrolux LKI564202W
Jde zapojit i na 230v, proto jsem ho bral. Pravděpodobně ale nepojede na plný výkon. Zkoušet to ale nehodlám.
V návodu je že při napájení 230v, má být použity kabel 3x10.
Já jsem natáhl nový kabel 3x4 a protože věřím, že by manželka zkoušela co to dovede, tak jsem to odjistil 16A jističem. Samozřejmě jsem jí o tom řekl.
Asi by byla lepší 20A jistič, ale za těch 14 dní co to funguje, ještě nevypadl a je to trochu i pojistka proti přetěžování měničů při souběhu.
Jak jsem psal, máme to 14 dní, tak je to krátká doba na nějaké závěry.
Ale co určitě doporučuji a bylo to i na tom vařiči, je ovládání výkonu kolečky, je to pohodlnější než dotykové.
Mex
Příspěvky: 474
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: Indukční vařič vs nádobí

Příspěvek od Mex »

No a co na ty indukce říkají vaše měniče? Pokud to jede v řežimu topi-netopí, tak to musí být pro měnič a jeho regulaci docela záhul.
Máte odsledováno jak se to projevuje na přetocích nebo naopak odběrech z gridu (pokud nemáte čistý ostrov) ?
Miyuki
Příspěvky: 176
Registrován: úte bře 21, 2023 1:42 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 2240
Kapacita baterie [kWh]: 19+Nádrž

Re: Indukční vařič vs nádobí

Příspěvek od Miyuki »

Já mám AEG indukci a ta reguluje normálně plynule
Ale i když spíná trouba a ta je ON/OFF samozřejmě, tak to měniči nic nedělá
Horší je mikrovlnka, to světla bliknou a UPS u počítače si postěžuje

Jinak co se týče nádobí, tak z hrnců nejlíp fungujou klasický smaltovaný, i se v nich cokoliv mnohem míň chce připalovat, jak je ohřev rovnoměrný
Pánev jakákoliv lepší dneska funguje bez problémů

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek