Indukcna doska vs Victron MP2

Pračky, mikrovlnky, lednice, myčky na nádobí, mrazáky, rychlovarné konvice, remosky, vysavače ...
ElektroEzs
Příspěvky: 1700
Registrován: stř zář 21, 2022 10:03 am
Lokalita: okolí Teplic
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5460
Kapacita baterie [kWh]: 14,4
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Indukcna doska vs Victron MP2

Příspěvek od ElektroEzs »

Nas ceka vymena desky mame nejakou beko a kdyz jsme ji kupovali nenapadlo me ze bude regulovat stylem ON/OFF takze budu taky kupovat s plynulou regulaci. Jinak jsme s indukci naprosto spokojeny:-)
1: JZ 5460 Wp Ja Solar, MPPT 250/100, 2x parallel Multiplus 2 5000VA, Cerbo GX + touch LCD, 16 x EVE 280Ah LiFePO4 + JK BMS 200A + SmartShunt 500A

2: JZ 3600 Wp Canadian Solar, V 1800 Wp Canadian Solar, MPPT 150/70, MPPT 150/35, Multiplus 2 5000VA, Cerbo GX + touch LCD, 16 x EVE 280Ah LiFePO4 + JK BMS 200A + BMV700
glottis
Příspěvky: 2506
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Indukcna doska vs Victron MP2

Příspěvek od glottis »

Každá indukce v určitém místě rozsahu jede on/off ale záleží jak rychle a hodně záleží na nádobí, jestli má tepelnou kapacitu přečkat to chvilkove vypnutí. Mám Siemens desku, petiplotynku 90cm a je to jedna z nejlepších desek co jsem měl. Ale i tam, když vezmu hrnec s plechovým dnem síly 1mm pozoruju dýchání v nízkých stupních výkonu.

Doporučuju pak desky, kde je výkon regulovaný i v půl stupních. Kde to není vždycky musím pořád přepínat 6-7-6-7 a doma dám 6,5 a je to. Třeba na pečení palačinek, a jiných opekacich cinostech
mirekcafa
Příspěvky: 407
Registrován: úte zář 06, 2022 2:47 pm
Lokalita: českotřebovsko
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: českotřebovsko

Re: Indukcna doska vs Victron MP2

Příspěvek od mirekcafa »

Máme indukci Philco, 4 plotny každá plotna cykluje do nastavení 5 od 6 pak jede plynule, ventilátor lehce šumí nevadí to nikomu. Hodně záleží na hrncích, zatím se nejlíp osvědčili Jamie Olivier Tefal z Kaufu. plynule a lehce vaří s pokličkou už na dvojku. Žádný pazvuky to nevydává. Čištění super, nic se nepřipaluje ani v hrnci ani na desce. Třeba na sklokeramice jsem jsem většinou rýži připálil, u indukce se mi zatím nestalo. Chce si to jen "ošahat"
Jo...akorát jsem musel nad troubu přidat izolaci aby horko z trouby nedělalo neplechu, myslím že to bylo doporučeno i v manuálu..
Měnič Easun SMX II 5,6 Kw, 7x Huasun HTJ 445Wp stříbrný rám, bifaciální, Lifepo4 16x 105 AH JK BMS
mihlit
Příspěvky: 633
Registrován: ned říj 17, 2021 7:43 pm
Lokalita: okr. Vyškov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5800
Kapacita baterie [kWh]: 24
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Indukcna doska vs Victron MP2

Příspěvek od mihlit »

Taky jsme vařili na plynu a že nikdy nic jiného... ale pak si nouze vynutila změnu, protože jsme se stěhovali do vlastního a tam plyn nebyl. Tak se koupila indukce a určitě nikdy zpět. Začali jsme na jednoplotýnce za tisícovku a ta měla ty uvedené necnosti výše. Zejména na nižším výkonu pulzování jak mikrovlnka, tedy chvíli to nic nedělá, chvíli se to pálí. Pak jsme přešli konečně na plně velkou desku Siemens EX675LYV1E a pohoda. Vše funguje super, včetně skvělé funkce regulace teploty. Vaření vody na boost je hodně rychlé. Kdyby ještě k desce přidali mikrofon, aby až uslyší pískání čajové konvice vypla plotýnku, vyhodil bych i rychlovarnou konvici. Smažení s regulací teploty pánve taky super. Jediná nevýhoda daného modelu je, že při hodně dlouhém vaření (hodně pomalý vývar) ji bezpečnostní pojistka po x hodinách vypne (čím nižší výkon, tím později, ale stejně mi to nestačí). Pak tam má wifi funkci, ale i ta je na houby, protože vyžaduje potvrzení, takže když je něco na plotně, jdu si odskočit na wc a zjistím, že je to na dýl, stejně to nemůžu na dálku vypnout/zeslabit.
skybor
Příspěvky: 958
Registrován: pon dub 24, 2023 8:47 am
Lokalita: Lašská brána Beskyd
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6kWp
Kapacita baterie [kWh]: 20kWh

Re: Indukcna doska vs Victron MP2

Příspěvek od skybor »

Hele Trabanta jsem měl kdysi dávno "na zkoušku" taky a na auta jsem nezanevřel. Vidím a čtu, co jsem trochu čekal. Co člověk, jiná zkušenost a jiný názor. Takže nezbude nic jiného než zkusit sám. Pořád si ale říkám, že od pravěku se vařilo na ohni, ale co s těma kW co zůstavají na střeše? Myslím, že ženě by se vaření bez očouzených hrnců líbit mohlo. Teď jenom vybrat dobře tu desku ;) Něco mezi Trabantem a Mercedesem.
SkyFVE 6 kWp (ve výstavbě) na výzkumné "chytré" chatě. 1x MPPT EASun 8048 80A, 2x MPPT EASun 6048 60A, Li-Ion 3x 12s 156Ah (20,6 kWh/44V), APC Smart-UPS 5kVA, SkyPowerBox LF 4810 1kVA + Siemens Logo! + Dell Optiplex 3040 Micro (Proxmox: HA, Node-RED, InfluxDB, Grafana, MQTT)
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2770
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Indukcna doska vs Victron MP2

Příspěvek od kybos »

ElektroEzs píše: sob kvě 18, 2024 7:06 pm Nas ceka vymena desky mame nejakou beko a kdyz jsme ji kupovali nenapadlo me ze bude regulovat stylem ON/OFF takze budu taky kupovat s plynulou regulaci. Jinak jsme s indukci naprosto spokojeny:-)
A která indukční deska má dnes plynulou regulaci? Já mám ten dojem, že se dnes prodávají jen ty stupidně jednoduché desky s nanejvýš osumnácti stupni výkonu. Asi se nenechám přesvědčit, že by se taková regulace nedala udělat alespoň kvazispojitě třeba s minimálně 256 úrovněmi výkonu. Výrobci si to prostě zjednodušili na jeden digit (devět úrovní výkonu) a dělení po půlkách se dnes považuje za luxus jen proto, že jim to zákazníci jsou ochotni kupovat. Já jsem z plynu a spojité regulace prostě asi zhýčkaný a takovou regulaci považuji za nedostatečnou. Také jsem zatím nikde neviděl nějaké komfortnější ovládání alespoň typu rychlovarné konvice (uvař vodu a zastav výkon), nebo reálně nastavitelnou teplotu typu zavařovací hrnec s termostatem (udržuj nastavenou teplotu s tolerancí +- 3 °C po nastavenou dobu /po minutách/ a pak to zastav). To jsou podle mého názoru úplně triviální požadavky na elektronickou regulaci indukční desky. Možná jen nemám přehled a někdo již takovou desku dodává. Pokud je to tak, prosil bych odkaz. Jinak to chápu tak, že se nacházíme v pionýrských dobách regulace indukčních desek a já si takovýho "Trabanta" prostě nekoupím. Moje základní požadavky bych doplnil ještě rovnoměrně rozděleným výkonem v ploše dna varné nádoby, protože nechci řešit lokálně přismahlé hrnce. Je to snad příliš mnoho požadavků na kvalitu současné produkce? Pokud ano, tak raději počkám, až vývoj v této oblasti poněkud pokročí a do té doby vydržím i s dražším plynem, protože za ten luxus plynulé regulace a rovnoměrně rozloženého výkonu jsem ochoten si připlatit. A klidně to vydržím i se čtyřicet let starým sporákem (Mora 813) s poctivým smaltem, protože nepředpokládám, že by na takovou životnost dosáhly v současné době prodávané šmejdy. Když přišly do prodeje první lepší elektrické vařiče, které se od těch předchozích (které uměly buď plný výkon nebo nic) lišily tím, že uměly dokonce tři stupně výkonu (podle počtu zapojených spirál), byl to na tu dobu luxus. Dnes je u indukce standard 9 stupňů výkonu a dělení po půlkách je luxus. Ale elektrická trouba, kterou mám už 40 let, má již kvazispojitou (PWM spínaným v nule a kvantováním po 10 ms) regulaci a tak nehodlám ustupovat tlaku výrobců, jednoduše proto, že vím, že by to šlo udělat komfortněji a nebudu se ve svých požadavcích na kvalitu vracet padesát let zpátky.
Naposledy upravil(a) kybos dne ned kvě 19, 2024 6:15 am, celkem upraveno 1 x.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Paulob
Příspěvky: 236
Registrován: čtv dub 28, 2022 8:52 am
Lokalita: Ostrava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13760
Kapacita baterie [kWh]: 21.6
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Ostrava

Re: Indukcna doska vs Victron MP2

Příspěvek od Paulob »

A kvůli těmto malicherným důvodům, že víš že by to mohlo být lepší budeš dál ochotně mít v kuchyni nastartované auto a pomalu trávit sebe a svou rodinu? Pro mě je priorita zdraví a za tu jsem ochoten kousek komfortu v nedokonalé regulaci obětovat. A o nebezpečí ve formě dobrovolně si doma udržovat otevřený oheň asi není třeba diskutovat.
Co se týče funkce uvař vodu a zastav výkon: moje deska má funkci která po uvedení do varu sníží výkon aby voda nepřetekla a udržuje. Úplně vypnout jako rychlovarná konvice nevím jestli nějaká umí ale tohle je dostačující.

https://energozrouti.cz/clanek/vareni-n ... eli-omezit
3x380Wp,12x385Wp,18x445Wp, celkem 13760Wp, 3s11p, jih, 2xVictron 150/100 , Victron Phoenix a MP2 v sérii, oba 5000VA 48V, 6xpylontech us3000c,21.6kWh
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2770
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Indukcna doska vs Victron MP2

Příspěvek od kybos »

Paulob píše: ned kvě 19, 2024 6:15 am A kvůli těmto malicherným důvodům, že víš že by to mohlo být lepší budeš dál ochotně mít v kuchyni nastartované auto a pomalu trávit sebe a svou rodinu? Pro mě je priorita zdraví a za tu jsem ochoten kousek komfortu v nedokonalé regulaci obětovat.
Mám digestoř s odtahem ven a kromě toho rekuperační větrání a monitoring kvality vzduchu v interiéru i s logováním stavu a mohu prohlásit, že to není až taková hrůza, jak by se mohlo zdát. Dokazuje to i to, že (i bez odtahu nad sporákem) to přežily předchozí generace (strýc má 96 let a celou dobu vaří na plynu) a tak není důvod se obávat, že bych to s lepší výbavou (odtah + rekuperace) nepřežil já.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
skybor
Příspěvky: 958
Registrován: pon dub 24, 2023 8:47 am
Lokalita: Lašská brána Beskyd
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6kWp
Kapacita baterie [kWh]: 20kWh

Re: Indukcna doska vs Victron MP2

Příspěvek od skybor »

Hmmm. Názory "vědců" mne opravdu pobavily. Vůbec nechápu, že naši Bruselští ochránci všehomíra ještě prodej, tak nebezpečné věci nezatrhli. Vaření pro nás není ani ekonomická otázka. Dosud vaříme na PB za cca 500Kč čtvrtletně. Jen mne to vaření na indukcí fakt láká a zajímá. Nevím jestli nám 9 stupňu regulace vaření bude stačit (a taky nechápu proč ta regulace není plynule nastavitelná), ale bez osobní zkušenosti to asi, jak vidím a čtu, nezjisitím ;)
SkyFVE 6 kWp (ve výstavbě) na výzkumné "chytré" chatě. 1x MPPT EASun 8048 80A, 2x MPPT EASun 6048 60A, Li-Ion 3x 12s 156Ah (20,6 kWh/44V), APC Smart-UPS 5kVA, SkyPowerBox LF 4810 1kVA + Siemens Logo! + Dell Optiplex 3040 Micro (Proxmox: HA, Node-RED, InfluxDB, Grafana, MQTT)
Paulob
Příspěvky: 236
Registrován: čtv dub 28, 2022 8:52 am
Lokalita: Ostrava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13760
Kapacita baterie [kWh]: 21.6
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Ostrava

Re: Indukcna doska vs Victron MP2

Příspěvek od Paulob »

Přesně tak, lidé se vždy a ve všem dělí na 2 skupiny.
Musíš si to zkusit a sám se rozhodnout.
Což je naštěstí v dnešní době snadné, vezmeš např z Alzy nějakou lepší, 2 týdny budeš testovat a když nebudeš spokojen tak vrátíš.
3x380Wp,12x385Wp,18x445Wp, celkem 13760Wp, 3s11p, jih, 2xVictron 150/100 , Victron Phoenix a MP2 v sérii, oba 5000VA 48V, 6xpylontech us3000c,21.6kWh
Migel
Příspěvky: 1139
Registrován: ned zář 25, 2022 10:47 am
Lokalita: Pod Karpatmi

Re: Indukcna doska vs Victron MP2

Příspěvek od Migel »

Nam doteraz 9 stupnov luxusne stacilo na sklokeramike ktora ako som uz posal vydrzala 9 rokov a nebola vobec draha..Skor to vidim tak ze je to ekonomicky nezmysel davat niekolko stoviek za indukciu ked to tak citam ze to vydava rozne zvuky ked tam clovek nema neviem ake hrnce a ked mam este aj tie hrnce ktomu kupovat..,tak to vobec uz..
Doma mame kameninove,klasicke plechove,aj nerez sa tam najde a v kazdom sa vari nieco ine..a ked ich ma este aj zdeformovat,nedajboze..
No a teraz sa rozhodni.. :wall: :fuuu:
10 x Jasolar 380W 2s5p 3,8kWp jz
1x Epever 8415 AN
2x MP2 5000V/A paralelne
48V 760Ah/35kWh Li-ion
a stále v štádiu budovania (rozširovania)
glottis
Příspěvky: 2506
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Indukcna doska vs Victron MP2

Příspěvek od glottis »

Ty máš problémy. Všichni co znám kdo si daly indukci nelituji a zpátky nechtějí. A když si ji dali na chalupu a nemají doma tak to předělávají. Až na kybose. Těžký rozhodování :))
Keraj
Příspěvky: 337
Registrován: čtv dub 21, 2022 7:15 pm
Lokalita: Poblíž Hradce Králové
Systémové napětí: 48V

Re: Indukcna doska vs Victron MP2

Příspěvek od Keraj »

Kybos má velké požadavky 😁

Ta trouba mě zajímá..
to jako u trouby zapneš třeba horní + dolní spirála a 250°C, a trouba odebírá např 1600W do nahřátí a pak kontinuálně odebírá výkon např. 300W?

Jistě to lze, trouba je nějak vyrobena a stanovit udržovací výkon odpovídající ztrátě uzavřeného prostoru při dané teplotě by neměl být problém.

Moje jede jen on/off co x minut.

K té indukci ano máš pravdu... v kontextu toho co píšeš se jedná o skokové nastavení výkonu dejme tomu co 5 ci 10 %.
A některé výkonové stupně jsou realizovány cyklickým přepínáním vyššího a nižšího stupně (chci 300W a deska střídá cca co 5 vteřin mezi 400 a 200W)

Beru tedy zpět není to plynulá regulace.

Indukční deska zpravidla disponuje číselně označeným vícestupňovým nastavení výkonu.

Ta moje obyč Elektrolux za 6500 Kč má například 10 stupňů výkonu + časově omezený boost.

U plynu to nastavení je sice plynulé ale stylem "asi takhle" ( max 135° na otočném ovladači průměru 2 až 4 cm)
a sklokeramika má hrubší nastavení výkonu a prodlevu.

Je to i o hrnci a jeho obsahu...

Hrnce mám sice levné nerezové od Tescomy už 12 let, bylo to šest hrnců v sadě za 1800 Kč a nic jim není.
A to třeba nemám fritézu a když občas chceme něco smažit v oleji, tak prostě naleju olej do hrnce a smažím v něm.

To vypnutí po dosažení varu by bylo fajn, ale povrch plotny je chladnější jak hrnec a jeho výška a zaplnění různé, asi by byla nutná sonda. Ani ta rychlovarná konvice se ve varu nevypne při otevřeném víku.

Ale každý má jiné požadavky.

Manželčiny rodiče stále mají starý kombi sporák s plynovým vrchem byť od podobného jednou vyhořely... samozřejmě nebylo to chybou sporáku.

Moje rodiče také vždy měli plyn a nyní mají už 12 let moderní Siemens za 25000 Kč se skleněnou deskou, ale když vidím jak to máma zpravidla v sobotu pracně čistí ... no je v důchodu a asi ji to baví 🙄
16 panelů DHM-72L9-450 Wp = 7200Wp jih, sklon 17°
2 regulátory EPever Tracer 6415 AN = 6000W
Paralelní adaptér PAL-ADP-50AN
Hlavní měniče Multiplus2 5000VA v sérii 4 + 4kW
Měniče EPever IP+ pro vytěžování 5, 3 a 2kW
135 + 135 + 230 = 500Ah LiFePo na 48V
3* BMS a Balancer Seplos
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2770
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Indukcna doska vs Victron MP2

Příspěvek od kybos »

Keraj píše: ned kvě 19, 2024 9:04 am Kybos má velké požadavky 😁
Nemyslím si, že by to byly požadavky neřešitelné technikou současné doby.
Keraj píše: ned kvě 19, 2024 9:04 am Ta trouba mě zajímá..
to jako u trouby zapneš třeba horní + dolní spirála a 250°C, a trouba odebírá např 1600W do nahřátí a pak kontinuálně odebírá výkon např. 300W?
Mám 40 let sporák Mora 813, ve kterém je pro elektrickou troubu osazen regulátor QR311 (schéma možno dohledat na webu). Funguje to přesně tak, jak popisuješ. Při nastavevení požadované teploty zapne regulátor topné spirály na plný výkon a drží je tam tak dlouho, dokud se teplota snímaná snímačem v troubě nepřiblíží k požadované hodnotě. Jakmile se dostane do pásma proporcionality, začne řídit topný výkon proporcionálně PWM modulací s kvantizací 100 ms. Integrační kondenzátor v regulátoru upravuje frekvenci cyklování. V mém regulátoru jsem jeho hodnotu poněkud snížil, jelikož na indikační doutnavce, která signalizuje stav zapnuto/vypnuto se měnil stav příliš pomalu na to, aby bylo možno na první pohled poznat, že trouba dosáhla požadovanou teplotu (doutnavka bliká po úpravě rychleji).
Keraj píše: ned kvě 19, 2024 9:04 am
K té indukci ano máš pravdu... v kontextu toho co píšeš se jedná o skokové nastavení výkonu dejme tomu co 5 ci 10 %.
A některé výkonové stupně jsou realizovány cyklickým přepínáním vyššího a nižšího stupně (chci 300W a deska střídá cca co 5 vteřin mezi 400 a 200W)

Beru tedy zpět není to plynulá regulace.
Tady je právě ta logická chyba jak se počítají ty procenta. Ty počítáš jako základ plný výkon. Já ne. Já beru jako základ aktuálně nastavený výkon. Tedy když je výkon nastaven na 200 W a chci přidat, tak mám možnost přidat o 200 W, což je 100 % aktuálního výkonu, nebo v lepším případě o 100 W (Trabant DE LUX), což je o 50 % aktuálního výkonu. Takovou regulaci já hodnotím jako ode zdi ke zdi a rozhodně ji nepovažuji za použitelnou pro daný účel nebo snad dokonce jako komfortní. Za komfort bych považoval regulaci, která by zvládla přidat nebo ubrat o 5 % aktuálního výkonu. A takovou jsem u indukce (na rozdíl od plynu) ještě nenašel.
Keraj píše: ned kvě 19, 2024 9:04 am Ale každý má jiné požadavky.
Přesně tak, někdo se spokojí s Trabantem DE LUX a já chci toho Mercedesa, na který jsem v podobě vaření na plynu zvyklý.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
vk_1
Příspěvky: 336
Registrován: ned čer 28, 2015 7:31 pm

Re: Indukcna doska vs Victron MP2

Příspěvek od vk_1 »

Mně přijde, že drtivá většina lidí přechodu na indukci nelituje. Musí to být ale opravdu kvalitní deska a k tomu kvalitní hrnce se silnějším dnem. Jinak bude člověk zklamán jako Kybos :)

Dostali jsme k Vánocům pěknou konvici na čaj z tenkého plechu. Magnet na ní držel, ale indukce do ní byla schopná poslat jen 900 W. Takže konvice je na půdě, a používáme osvědčenou levnou 10 let starou konvici z IKEA, která jede v pohodě 3900W. Rychlovarnou konvici nemáme, stejně jsem v ní tu vodu vždycky zapomněl, a za hodinu vařil znova.

Dotykové ovládání je občas naprd, ale líbí se mi, že když člověk zapomene, a přeteče hrnec, tak to deska pozná a vypne se. Při výkonu 4 kW je to už celkem potřeba......

Prostě jak už bylo napsáno, objednejte si to na Alze, ihned nainstalujte, a po 14 dnech to můžete vrátit...
Moje mamka přešla na indukci z plynu teď v důchodu, a je spokojená. Zrušila v bytě plyn, ušetří. A já jsem taky spokojenej, protože se o mamku méně bojím :)
Keraj
Příspěvky: 337
Registrován: čtv dub 21, 2022 7:15 pm
Lokalita: Poblíž Hradce Králové
Systémové napětí: 48V

Re: Indukcna doska vs Victron MP2

Příspěvek od Keraj »

Tak jasně že na kohoutu/ventilu bude ten rozsah regulace výkonu řádově vyšší, v podstatě to rozlišení bude záviset na velikosti ovladače nebo citu v prstech.

Ale rozlišení 5% z 10%, tedy 0,5%, tudíž alespoň 100 dílků na stupnici s tím že mezi dva se trefíme... no tohle jsem zatím nikde neviděl... ale u starších kombi sporáků s ovládáním z čela bylo spousta místa pro pořádný ovladač ventilu. Nebo se jedná o nějakou domácí vychytávku.

S čím mám zkušenost já, tak to byly samé malé knoflíky R 1,5 - 2,5 cm se dvěma piktogramy,kde opakovaně nastavit hodnotu alespoň s 10 % přesností bylo těžko realizovatelné.

Ten regulátor QR311 byl osazen továrně?
Pakliže ano, tak je opravdu smutné že dnešní trouba takto osazena není...
16 panelů DHM-72L9-450 Wp = 7200Wp jih, sklon 17°
2 regulátory EPever Tracer 6415 AN = 6000W
Paralelní adaptér PAL-ADP-50AN
Hlavní měniče Multiplus2 5000VA v sérii 4 + 4kW
Měniče EPever IP+ pro vytěžování 5, 3 a 2kW
135 + 135 + 230 = 500Ah LiFePo na 48V
3* BMS a Balancer Seplos
Migel
Příspěvky: 1139
Registrován: ned zář 25, 2022 10:47 am
Lokalita: Pod Karpatmi

Re: Indukcna doska vs Victron MP2

Příspěvek od Migel »

Chlapy taka otazka..
Ktej indukcnej doske co mi zhodila istic, len tak zo zaujimavosti som premeral vstup L1 a N1 a nameral nejaky odpor.
A na vstupe L2 a N2 som nenameral nic 0L cize akoby preruseny obvod.moze to byt pricina ze to vyhodilo istic?.lebo to spravilo az vtedy ked som pripojil ten obvod L2.
10 x Jasolar 380W 2s5p 3,8kWp jz
1x Epever 8415 AN
2x MP2 5000V/A paralelne
48V 760Ah/35kWh Li-ion
a stále v štádiu budovania (rozširovania)
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2770
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Indukcna doska vs Victron MP2

Příspěvek od kybos »

Keraj píše: ned kvě 19, 2024 5:53 pm Tak jasně že na kohoutu/ventilu bude ten rozsah regulace výkonu řádově vyšší, v podstatě to rozlišení bude záviset na velikosti ovladače nebo citu v prstech.

Ale rozlišení 5% z 10%, tedy 0,5%, tudíž alespoň 100 dílků na stupnici s tím že mezi dva se trefíme... no tohle jsem zatím nikde neviděl... ale u starších kombi sporáků s ovládáním z čela bylo spousta místa pro pořádný ovladač ventilu. Nebo se jedná o nějakou domácí vychytávku.

S čím mám zkušenost já, tak to byly samé malé knoflíky R 1,5 - 2,5 cm se dvěma piktogramy,kde opakovaně nastavit hodnotu alespoň s 10 % přesností bylo těžko realizovatelné.
Ten knoflík je jen akční člen. Výkon nastavuji podle velikosti plamene. Troufnu si tvrdit, že po padesáti letech praxe se opakovatelně do 10 % tolerance výkonu trefím a nepotřebuji k tomu žádnou stupnici na knoflíku. Za ty léta už prostě vím jakou výšku plamene potřebuji na palačinky, jakou na smažení špeku a jakou na udržení varu v papiňáku. A i kdybych se na poprvé netrefil úplně přesně, tak mohu o fous ubrat a ne o 50 % jak na indukci. A nebo být otrokem vařiče, stát u sporáku a ručně přepínat výkon střídavě mezi prvním a druhým stupněm.
Keraj píše: ned kvě 19, 2024 5:53 pm Ten regulátor QR311 byl osazen továrně?
Pakliže ano, tak je opravdu smutné že dnešní trouba takto osazena není...
Ano, regulátor QR311 je originální tovární výbava sporáku MORA 813 z roku 1979.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
rva
Příspěvky: 3918
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Indukcna doska vs Victron MP2

Příspěvek od rva »

Migel píše: ned kvě 19, 2024 6:20 pm moze to byt pricina ze to vyhodilo istic?.lebo to spravilo az vtedy ked som pripojil ten obvod L2.
Pro hledání takové závady mám speciální "prodlužku", na které jsou dvě zásuvky zapojené do SÉRIE. De jedné strčím zástrčku vadného přístroje a do druhé spotřebič vhodného odporového průběhu (může to být žárovka a pro žravý spotřebič třeba rychlovarná konvice).
Tím si nevyhodím jistič a mám čas v klidu něco proměřit.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 62 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2770
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Indukcna doska vs Victron MP2

Příspěvek od kybos »

vk_1 píše: ned kvě 19, 2024 3:54 pm Mně přijde, že drtivá většina lidí přechodu na indukci nelituje. Musí to být ale opravdu kvalitní deska a k tomu kvalitní hrnce se silnějším dnem.
Drtivá většina nelituje, protože na trhu nic lepšího v nabídce není. Prostě nějaký "CUT COST MANAGER" rozhodl, že na nastavení výkonu bude stačit jeden digit, tak to prostě platí a drtivá většina lidí si myslí, že to jinak nejde a musí se přizpůsobit. Vzepřelo se jen pár výrobců, kteří tečku z toho jednoho digitu používají na půlené stupně.
Asi není moc lidí, co by přemýšleli o tom, že když v jeden a půl kilové varné konvici se silným dnem ohřívají čtvrt litru vody na kafe, že vlastně tři čtvrtiny energie jen tak vyplýtvají na ohřev té mohutné konvice.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek