Malé levné domácí úložiště energie (nabíčka+vybíječka baterií) na 3F ? (atyp? svépomoc)

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Elfman83
Příspěvky: 9
Registrován: stř říj 13, 2021 6:16 pm
Bydliště: Černíkovice (HK)

Malé levné domácí úložiště energie (nabíčka+vybíječka baterií) na 3F ? (atyp? svépomoc)

Příspěvek od Elfman83 »

(předem se omlouvám za dlouhý román, ale trochu atypický problém s atypickým řešením tzv. pro "chudé socky" snad kromě slova "zhovadilost" popsat kratším slohem nejde)

Pozn.: i když to tak nevypadá, v tomto vlákně neřeším přetoky, ale skladování a spotřebu vyrobené energie ;)Úvod:


Tento rok, zřejmě kvůli nárustu počtu domácích instalací FVE, se cena energie na spotu pravidelně propadá k nule (což by až tak moc nevadilo), ale někdy (dříve hlavně o víkendech, teď už i v pracovní dny?) až do celkem "šílených" záporných čísel (a předpokládám, že gravitačních úložišť nebo výroben syntetických paliv se asi během pár měsíců nedočkáme, aby cenu udržely alespoň na nule).

Vlastním malou FVE bez úložiště, projektovanou s ohledem na co nejjednodušší systém kvůli nákladům a servisu. Doteď s tím problém nebyl, ale teď by možná stálo za to se podívat po nějaké možnosti, jak skladovat část energie, resp. převádět jí z času, kdy je spotová cena 0 až -150 EUR/MWh do doby, kde je cena +50 až +150 EUR/MWh.Zatím zkouším přemýšlet o různých variantách a hledat pro ně komponenty, ale ne vždy se mi to daří, takže bych se chtěl zeptat, viz. níže u různých řešení, zda jste třeba něco podobného už neřešili, a třeba nevěděli o něčem = správně mne nakopnout. Stačí i jen část řešení a já už si to pak nějak poskládám (mixování "paskvilů" je moje hobby :) ).

Kdybyste znali nějaké řešení na klíč ("kup krabičku a zapoj do zásuvky"), budu rád, ale myslím že nebude vyhovovat cenově (tzn. ekonomická nenávratnost) a hlavně nebude na 3 fáze, takže prozatím přemýšlím o nějaké "prasárně" "na klíč" na koleni (protože mě baví vymýšlet "kraviny" a bohužel mám tendenci si dělat věci složijší, než je nutné) viz. níže:


Výchozí situace:

3F symetrická OnGrid FVE instalace

Problém:

Hodiny na spotu, kdy jde cena hodně pod nulu

Řešení:

Už jsem asi našel, viz. druhý příspěvek, ale nejsem si jistý, jestli je to to nejlepší.Zatím bych prosím potřeboval vyřešit jen silovou část/regulaci/elektroniku. Teprve na to se naváže kabeláž a ovládací prvky (přepínače, stykače, pojisky, atd.)

a bateriový systém - tam půjde nejspíš o Lithium s ohledem na nízké samovybíjení (přes zimu musí vydržet třeba 3 měsíce v nabitém stavu do jara) a lepší využití kapacity než olovo - tady jsem se zatím nepídil po konkrétním typu, takže můžete ale nemusíte doporučit (ať už by šlo o 12 nebo 24V a nebo přímo sestavu jednotlivých článků + BMS, ale cílil bych ideálně na napětí systému okolo 48V)Co netřeba řešit:


- dotační tituly. Dotace neberu (ani se nevyplatí), takže pokud bude nějaký noname kvalitní, beru i tak
- přetoky a vytěžitelnost (řekněme, že nemám problémy s tím, když cokoliv uteče), tzn. netřeba ani sledovat spotřebu domu, atd.
- asymetrii (dům má cca. symetricky rozfázovanou spotřebu, a jakékoliv odchylky mě nevadí)
- monitoring - cokoliv "inteligentního" jen žere energii navíc a stojí prachy, takže čím blbější v tomto případě, tím lepší (také menší poruchovost) (aka čím méně kontrolek a displeyů, tím budu šťastnější; USB/Wifi netřeba)Požadavky na systém:


- maximální jednoduchost jak s ohledem na počet komponent, tak ovladatelnost (ideálně "jedním přepínačem")

- co nejnižší cena s ohledem na návratnost (takových dnů bude nejspíš řádově pár desítek ročně, takže by bylo vhodné, aby se systém vrátil cca. za 1000-1250 takových dnů)

*) Zatím orientačně kalkuluji s celkovou cenou do okolo 50-60 tisíc včetně baterií 10+ kWh vč. BMS s DPH (montáž a nákup vlastními silami), +/- když to bude o něco výš, stane se, ale nad 100 tisíc to postrádá ekonomicky smysl. V nejhorším se spokojím s nižší kapacitou do začátku s možností rozšíření v budoucnu.

**) pokud přeliji 10 kWh z oblasti s cenou -1 Kč do oblasti s cenou +3 kč, jedná se o cca. 40 Kč za den (nepočítám případě ušetřenou distribuci 0,5 Kč, POZE 0,6 kč a poplatek za ochylku 0,4 Kč za kWh při neodběru) (mínus nějaké ty 10% ztráty)

Jen pro hrubou představu :) https://www.kaufland.cz/product/488334331 - obejdu se ale i bez kravinek typu display kapacity. Nižší počet cyklů (řádově 4000) asi vzhledem k četnosti použití (100 plných cyklů ročně?) nehraje moc roli a je pravděpodobné, že baterie odejdou spíš na staří, a jejich pohřeb zajistí moji dědicové (sám mám před sebou už tak jen možná 40 let života)Již zamítnuté / nevhodné varianty:


1. akumulace přebytků do boileru - denně by se jednalo klidně až o 12 kWh, často i víc dnů po sobě, a my jsme doma dva a stačí nám jeden 100l boiler (navíc ohřívaný termikou). Taktéž nemáme (a neplánujeme) bazén. I kdyby se mi chtělo se vrtat v rozvodech vody, není ho (300l+ zásobník na TUV) stejně kam dát (malý domek).

2. nabíjení elektromobilu - nevlastníme a neplánujeme. V budoucnu možná nějaký elektroskútr nebo čtyřkolka, ale to musí nejdřív stát rozumné peníze, a i tak nevím, zda bychom projezdili 12+ kWh denně; kromě klasického benzíňáku, co teď máme (a ten jezdí za 4.3l/100 km).
Možná, ale zatím nevhodná varianta:


- odebírání energie přímo z DC rozvodů a pak jejich napájení z baterií zpětně.

Toto řešení má ale příliš mnoho problémů, počínaje nutností složit HV baterii + dimenzovat všechny prvky v systému na napětí 200V až 500V (pro dobíjecí komponentu; panely mají napětí běžně 385-455V), resp. pro 250V a víc (pro vybíjecí komponentu), zahrnout proudový limiter pro vybíjení pracující s 200V DC a víc, výstupní regulátor/měnič DC-DC napětí pro udržení napětí nad startovacím napětím měniče a nutnost instalace 6 pólového 0-I-II(-III) přepínače (který snad ani neexistuje) pro odpojování buď střídačů a nebo panelů a připojování vstupů a výstupů, prostě chaos. Toto řešení navíc znemožňuje dost dobře používat oboje najednou (jak oba měniče kvůli MPPT, tak baterie a panely), a nechci zrovna mít baterie o takovém napětí (preferuji pod 60V).

*) Nechci rovněž moc zasahovat do stávajícího systému, a už vůbec ne měnit střídač - jednak kvůli tomu, že dělá přesně to, co chci, jeho spotřeba standby je pod 3W, a jednak kvůli papírování s distributorem.

Jediná výhoda je, že rozložení do 3F by si pak zajistil už sám měnič/střídač (OnGrid, Fronius Symo 3F 3kW) a malé přenosové proudy (při vysokém napětí) řádově jednotky A, ale to je trochu málo benefitů.
Použitelná varianta, ale ne zrovna moc košér:


- pálit energii v odporech/přímotopech. Je to sice 100% účinná metoda, jak zamezit přetokům do sítě, a nebo si vydělat na účet elektráren (záporná cena na spotu víc než kolik strojí distribuce, POZE a další poplatky), ale nedává to moc smysl z hlediska úspory ani ekonomicky, ani ekologicky ;) Je fakt, že z počátku jara se tím zdarma dal vytápět dům, a teď nedávno jsem si na "účet podniku" vysušil zdivo a prádlo při spotřebě 6 kWh/hodinu, ale do budoucna bych si přál něco lepšího mno, abych nemusel FVE jakoby vypínat/prožírat.
Martin Lux
Elfman83
Příspěvky: 9
Registrován: stř říj 13, 2021 6:16 pm
Bydliště: Černíkovice (HK)

Re: Malé levné domácí úložiště energie (nabíčka+vybíječka baterií) na 3F ? (atyp? svépomoc)

Příspěvek od Elfman83 »

Možné varianty řešení, se kterými zrovna pracuji:V podstatě by šlo o paralelně připojenou 3F nabíječku a vybíječku baterií s proudovým omezovačem pro vybíjení. Výhoda je rovněž, že takové zařízení lze provozovat jako "přenosné" (kabel do 3F zásuvky), tudíž nezatěžovat distributora papírováním. Jen si musím ručně hlídat časy nízkých cen, a nepřekročit celkový povolený výkon domu jakožto výrobny (opět se dá ale řídit elektronikou hlavního střídače, který při poklesu výkonu sepne sám externé relé, atd.)
1. využití hybridních měničů v paralelním režimu (síť TN-S)


- podmínka je, aby měnič uměl omezit výstupní proud na nějakou volitelnou pevnou hodnotu, klidně symetricky do všech fází (3F měnič je tedy podmínka + sfázování se sítí, jelikož tři jednofázové často nevychází cenově ani komfortně, když budu neustále měnit směr toku energie)

- blbuvzdornost, aby se měnič dal připojit v libovolném pořadí (baterie první, síť první, případně panely první, ale to je spíš okrajová varianta; i když vše by se dalo řešit nějakým řídicím 12V modulem, který by nejprve připojil měnič k bateriím a následně by spožďovací stykač AC/DC připojil zbytek)

- měnič by se buď nabíjel z panelů (ale to zase vyžaduje zásah do instalace, montáž přepínače a jediné plus je, že by se nemuselo nic nastavovat v menu, protože vybíjení by se řídilo jednoduše připojením k síti; navíc některé hybridy mají velmi omezený rozsah napětí i výkonu na DC vstupu),

a nebo lépe ze sítě (z každé fáze symetricky, což je zásadní podmínka - 1F nabíjení neřeší problém 3F symetrické OnGrid FVE), kde se nastaví určitý počet ampér jako limit.

- v případě vybíjení by se měnič nastavil pro dodávku do domácí sítě s nějakým pevným limitem na všech tří fázích (třeba 3x 500W). Podmínka je (většinou to ani jinak nejde myslím), aby měnič dodával i do "vstupu" bez snahy něco měřit. BackUp výstup by se v takovém případě většinou nepoužíval vůbec. (proto je vhodné, aby tam nebylo 10 úrovňové menu, protože se tam poleze dost často)


Řízení takového systému by v podstatě zahrnovalo jen 3F vypínač/jistič mezi měničem/střídačem a sítí, a DC vypínač/pojistkový odpojovač mezi měničem a bateriemi (protože většina hybridů žere ve standby jak nezavřená, takže by se na zbytek dnů prostě vypnul totálně), a v menu by se nastavilo nabíjení a nebo vybíjení - čili, čím jednodušší měnič, tím lépe.


Zatím jsem se porozhlížel po těchto typech:

https://www.eshopelektronika.cz/trifazo ... rowatt-5kw - 30 tisíc, ale vyžaduje baterie 100V a víc :( (ale asi lepší než 250V DC mno - to by se složilo z 10 ks po 12V v sérii)

https://eshop.solareco.cz/home/1115-dey ... ridac.html - 48V baterie, ale ta 60 tisíc cena :(

ale přijde mi to spíš jako jít s raketometem na komára, tak nevím.. (a to jsem ještě nestudoval ani manuál, jak se to vůbec ovládá, kolik to žere na vlastní provoz, atd.)
2. Samodomo z jednotlivých komponent


- výhoda je ve snazším ovládání: vzhledem k použití hloupých součástí lze řídit jednoduše vypínačem, kdy by se jedním vypínačem připojila 3F nabíječka k bateriím, a dalším by se připojil 3F invertor do sítě z baterií, žádné menu

- další výhoda je nízká vlastní spotřeba všech komponent (řádově ve Wattech). Žádné displaye znamená rovněž menší spotřeba

- 3F nabíječku je trochu problém najít, ale nejspíš by se dalo řešit pomocí tří jednofázových nabíječek, ale přijde mi, že jejich cena vzhledem k max. výkonu (ideálně bych potřeboval 800-1000W) je celkem "vysoká"

Například: https://www.bighobby.cz/autonabijecka-p ... b--flooded - 48V při 13A je slabých 624W (sice lepší než nic, ale kdyby bylo něco lepšího, budu rád).

To by dávalo pro 3F systém už 7500 Kč jen na dobíjení (zase to krásně řeší symetrický odběr a pokud je nabíječka skutečně automatická, tedy připojím a jede, bez mačkání tlačítek, proč ne). Šlo by připojit 6 nabíječek, ale to už jsme cenově téměř na hybridním měniči (a s 300W na fázi si ještě poradit dokážu spotřebou v domě).

Pokud by byl problém s pořadím (nutnost nejprve připojit baterie a až pak síť), řešilo by se nějakým 12V modulem, co by nejprve připojil baterie DC stykačem k nabíječkám, a pak až 3F stykač by připojil nabíječky k síti.

- 3F vybíječku lze vytvořit s pomocí tří 1F mikrostřídačů, a opět by se to dalo ovládat jednoduchým vypínačem bez přenastavování menu (ty jsou navíc dost chytré, že jim nevadí v jakém pořadí se připojí k oběma stranám) (plus se samy odpojí v případě výpadku sítě a nebo když je frekvence/napětí mimo jistou mez)

například:

https://www.ebay.com/itm/355498394087 - 600W - 1600 Kč + daň doprava x 3, rozsah napětí do 50V
https://www.ebay.com/itm/364316843310 - 700W - 1950 Kč + daň doprava x 3, rozsah napětí do 50V (MPPT sice pracuje jen do 40V, ale u baterií moc netřeba)

3F mikroměniče jsou spíš taková pohádka minulosti a nebo drahé - https://allegro.cz/nabidka/mikroinverto ... 4298218564


Sice baterie mají BMS, ale na přívodu od baterií by raději byl 12V hlídací modul měřící napětí a při poklesu pod určitou mez by jednoduše shodil stykače (s nutností manuálního resetu, aby se nezacyklil například po ustálení napětí na vyšší hodnotě - https://www.ebay.com/itm/315329822500 či https://www.ebay.com/itm/333756616964 (pochopitelně DC a AC bude spínáno vlastními stykači, které budou ovládany tímto modulem - 50A bychom přes toto těžko prohnali) - čili by zároveň sloužil i jako "zapínač"/vypínač pro Vybíječku a "hlavní vypínač" by pak jen odpojoval tento modul od baterek (čili stačí nějaký levný na pár A při 12V), zatímco vše ostatní výkonové by řídily stykače.


Kámen úrazu je omezovač proudu / limiter. Vzhledem k nutnosti mít tři měniče na jedné DC lince, které mohou dělat bůh ví co, je vhodné omezovat proud do každého z nich zvlášť (jinak by se musel omezit tak max. 1,5 až 2-násobek max. hodnoty jednoho z nich, pro případ, že by jeden bral o dost menší výkon), protože bez limiteru bychom je proudem z baterií usmažili.

A teď.. jak omezit DC proud bez toho, abych tam vrazil rezistor? Společný jeden pro všechny by byl pro 1200W při 48V na proud 25A, tedy odpor cca. 2 ohmy. Výkonová i napěťová ztráta z toho pak dělá přímotop :(


Možná pro bateriový systém 48V by se daly použít tyto buck převodníky (resp. něco bytelnějšího v tomto stylu): https://www.aliexpress.com/item/1005006132533921.html

Stojí to pár stovek, a údajně to zvládne až 600W (chladič a ventilátor vypadá, že by to SNAD i dalo). Tři takové pro tři mikroinvertory a mohlo by to šlapat. Líbí se mi možnost regulace potenciometrem (není třeba řešit jak dlouho si to pamatuje nastavení), ale jaksi tu nevidím slibovanou možnost udržovat konstantní proud (jen regulátor výstupního napětí)


Pozn.:

již totiž provozuji podobné řešení, kdy z olověných baterií napájím noční provoz domu přes jeden společný 20A buck měnič, který omezí spotřebu na 150-200W (dle nálady součástek a napětí baterií 24.5-30V) a o tento proud/výkon (2 potenciometry - napětí a proud) se pak poperou tři 300W levné mikroměniče (na tři fáze), kterým buck zajišťuje, že napětí je těsně pod jejich MPPT dolní hranicí, ale tady jde o 24V systém s kapacitou 3,5 kWh za den, takže spíš taková hračka, ale není to pro mne tím pádem úplně neznámá oblast.

Čili pokud byste věděli o nějakém step-down měniči s proudovým limiterem na rozsah napětí 20-60V DC při trvalém výkonu 1000-1500W (řádově hodiny, lepší ho nejet na plnou zátěž), za slušnou cenu (řádově tisíc max.), beru.
Zatím osobně preferuji možnost č2 (aka sice víc součástek, ale primitivnějších a v případě poruchy se nemusí měnit jedna hlavní komponenta za deset dvacet tisíc a víc, a velmi snadné ovládání/přepínání celé soustavy), ale třeba mě nějaký hybridní měnič přesvědčí (řešení vše v jednom).
Martin Lux
Uživatelský avatar
sindyk
Příspěvky: 534
Registrován: pát kvě 21, 2021 12:53 pm
Bydliště: Semily

Re: Malé levné domácí úložiště energie (nabíčka+vybíječka baterií) na 3F ? (atyp? svépomoc)

Příspěvek od sindyk »

Ten Deye lze koupit tady levněji.
Když se k němu dokoupí Raspberry a Solar Assistant, který umí řídit měnič podle ceny na EPEXu, tak to může chodit i automaticky.
3800 Wp (10s Elerix 380 Wp) | Deye SUN-8K-SG04LP3-EU | 14 kWh olova (4s2p JPC12-100 + 4s 12V92F)
Domovské vlákno: FVE Pojizeří, povinná četba: Victron Wiring Unlimited
Elfman83
Příspěvky: 9
Registrován: stř říj 13, 2021 6:16 pm
Bydliště: Černíkovice (HK)

Re: Malé levné domácí úložiště energie (nabíčka+vybíječka baterií) na 3F ? (atyp? svépomoc)

Příspěvek od Elfman83 »

sindyk píše: úte kvě 14, 2024 12:45 pm Ten Deye lze koupit tady levněji.
Děkuji, zvážím. Odkaz teda zatím nefunguje ( Origin is unreachable Error code 523 ), ale Google mi našel cenu 50.500 Kč.. to je celkem zatím ještě pořád dost, když uvážím nutnost ještě zaplatit baterie (jen měnič sám by se splácel 1300-1500 hodin při tomto stylu používání (8-16 let)). O automatice jsem také přemýšlel jako o celkem komfortním řešení, jen by se to muselo dát naprogramovat i s ohledem na konkrétní hodinu (aby měnič nezačal vybíjet kvůli vysoké ceně zrovna v době, kdy by hodně svítilo slunce, a tak by nejspíš překročil rezervovaný výkon v součtu s Froniusem) - tady by mi ale ruční ovládání nevadilo (zapnul bych to třeba až večer bez ohledu na to, zda je cena 1,5 nebo 3 Kč, protože vím, že v tu dobu Fronius nic dodávat nebude a nějaká spotřeba bude vždycky (vaření večeře třeba).
Martin Lux

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek