Uzemnění

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
pibi
Příspěvky: 729
Registrován: ned led 01, 2023 6:17 pm
Lokalita: Východně od 3nce
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 14kWp
Kapacita baterie [kWh]: 28kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Uzemnění

Příspěvek od pibi »

Ano, pokud bych připojoval plný měděnný drát na hliníkovou konstrukci, tak bych použil takové. Je to vhodné i pro vodivý spoj přes elox, nebo barvu. Samozřejmě z nerezu i šrouby, matky, pozink se s hliníkem nemá rád.
7,5kWp JV, 3,75kWp JZ, 2 x Victron MP II 5kVA, 3 x SmartSolar 150/70, Smartshunt, Cerbo, 16x280Ah + 16X300Ah LiFePO4 + 2xJK BMS.
K levné elektřině se dostaneme jen vytrvalou prací a svým kapitálem. Vladimír List, Elektrisace Československa 1934
tomer
Příspěvky: 131
Registrován: čtv pro 17, 2020 3:16 pm
Bydliště: Senica

Re: Uzemnění

Příspěvek od tomer »

Toto by mohlo zakusnut do materialu pekne hlboko..
To vyzera, ze sa to da vyskladat z tych sroubu a matek, ktore sa bezne pouzivaju pri tychto AL setoch, samozrejme ak budu nerezove..
nerezovy sesthran, do toho AL profilu, takato podlozka, nerezova matka, a uz by to CU lanko tam mohol drzat a chemicky neragovat..
tomer
Příspěvky: 131
Registrován: čtv pro 17, 2020 3:16 pm
Bydliště: Senica

Re: Uzemnění

Příspěvek od tomer »

Napadlo mi, nedalo by sa to uzemnit napr zavitovou tyci?
Boli by spojene tymi dlhymi matkami.

Pripadne, ono sa to neda tahat po plechovom okape/zvode, kedze to by som spojil s bleskozvodom, ze ?

V mojom pripade by to potom bolo najlahsie realizovatelne tak, ze by som tahal po skridle AlMgSi8 obisiel by som plechovy okap a potom priamo do zeme. - tomu by stacila jedna pasovina v zemi?

EDIT:
az teraz som si vsimol na tvojej fotke, ze je tam ten AlMgSi8 do zeme, ale zaroven aj do kombiboxu?
Tam zemnis kombibox ? Alebo napr T2 ?
pibi
Příspěvky: 729
Registrován: ned led 01, 2023 6:17 pm
Lokalita: Východně od 3nce
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 14kWp
Kapacita baterie [kWh]: 28kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Uzemnění

Příspěvek od pibi »

S těma závitovkama netuším, raději bych použil materiál určený na hromosvody.
Na předchozí stránce píšu, že do kombiboxu mám odbočku pro připojení přepěťových ochran, použil jsem Citel 240-130DC, vždy 1 v kombiboxu a druhá v technické místnosti před MPPT. Mám to celé 2x na domě a 1x na hospodářské budově.
Obejít okap není problém, stačí spočítat dostatečnou vzdálenost, já použil program přiložený ke https://www.kniska.eu/
PXL_20230512_055014684.jpg
Samozřejmě vše, co tady píšu, je jen můj laický názor. Návrh hromosvodu a souvisejících věcí by měl vždy dělat autorizovaný projektant a montáž autorizovaná firma.
7,5kWp JV, 3,75kWp JZ, 2 x Victron MP II 5kVA, 3 x SmartSolar 150/70, Smartshunt, Cerbo, 16x280Ah + 16X300Ah LiFePO4 + 2xJK BMS.
K levné elektřině se dostaneme jen vytrvalou prací a svým kapitálem. Vladimír List, Elektrisace Československa 1934
tomer
Příspěvky: 131
Registrován: čtv pro 17, 2020 3:16 pm
Bydliště: Senica

Re: Uzemnění

Příspěvek od tomer »

Mam AlMgSi 8 , s ktorym som chcel FV spojit s bleskozvodom, ale nakoniec som ho nespojil, cize toto bude asi dobry material, ktory mozem vyuzit na uzemnenie FV, dik za tip.

Len nerozumiem, preco mi kolega, ktory montoval identicky "setup" poradil 1100V aj poistky aj zvodic, nie je to vela, na system, kde "menic" moze prijat max 350V a 12A ? Co ak mi prepusti 900V, to mi odpali menic, nie?
pibi
Příspěvky: 729
Registrován: ned led 01, 2023 6:17 pm
Lokalita: Východně od 3nce
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 14kWp
Kapacita baterie [kWh]: 28kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Uzemnění

Příspěvek od pibi »

Běžné pojistkové vložky mívají provozní napětí 500VAC/250VDC (OEZ), pokud máš až 350VDC, tak je pojistka na 1000V správně. Přepěťové ochrany bych vybíral těsně nad těch 350V.
7,5kWp JV, 3,75kWp JZ, 2 x Victron MP II 5kVA, 3 x SmartSolar 150/70, Smartshunt, Cerbo, 16x280Ah + 16X300Ah LiFePO4 + 2xJK BMS.
K levné elektřině se dostaneme jen vytrvalou prací a svým kapitálem. Vladimír List, Elektrisace Československa 1934
tomer
Příspěvky: 131
Registrován: čtv pro 17, 2020 3:16 pm
Bydliště: Senica

Re: Uzemnění

Příspěvek od tomer »

|Hm, ono je to pomerne problem take zvodice najst, napr Saltek ma len 510V alebo 170V
Mozno iny vyrobca? napr existuje aj Zvodič prepätia Citel DS240S-350DC

Ale toto vyzera lepsie
Zvodič prepätia Citel DS240S-280DC
alebo chapem to zle?
Parametre
Menovité napätie 280Vdc
Maximálne prevádzkové napätie 350Vdc

ten Citel 350DC ma az
Parametre
Menovité napätie 350Vdc
Maximálne prevádzkové napätie 460Vdc
pibi
Příspěvky: 729
Registrován: ned led 01, 2023 6:17 pm
Lokalita: Východně od 3nce
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 14kWp
Kapacita baterie [kWh]: 28kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Uzemnění

Příspěvek od pibi »

Vždy to má nějaký výrobní rozptyl, a když se podíváš na jiné výrobce, tak zjistíš, že skutečné napětí, které udrží při velkém přepětí je třeba 3 násobek jmenovitého.
7,5kWp JV, 3,75kWp JZ, 2 x Victron MP II 5kVA, 3 x SmartSolar 150/70, Smartshunt, Cerbo, 16x280Ah + 16X300Ah LiFePO4 + 2xJK BMS.
K levné elektřině se dostaneme jen vytrvalou prací a svým kapitálem. Vladimír List, Elektrisace Československa 1934
tomer
Příspěvky: 131
Registrován: čtv pro 17, 2020 3:16 pm
Bydliště: Senica

Re: Uzemnění

Příspěvek od tomer »

Takze to co mi poradil elektrikar, 1100V DC zvodic, to je potom zle?
Mal by som hladat idealne 350V DC ?

Pisal som aj predajcovi/vyrobcovi, som zvedavy co napise, ci ma len odkaze na elektrikara, alebo usmerni, pretoze mam pocit, ze papier znesie, ale mne ide o fyziku, aby to bolo idealne pre ochranu zariadenia a zivota :)
pibi
Příspěvky: 729
Registrován: ned led 01, 2023 6:17 pm
Lokalita: Východně od 3nce
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 14kWp
Kapacita baterie [kWh]: 28kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Uzemnění

Příspěvek od pibi »

Saltek v katalogovém listu píše:
Volba maximálního provozního napětí SPD: UCPV ≥ 1,2 × UOC STC

Dehn u ochrany Dehncube pro 1000V uvádí ochrannou úroveň 4kV, což možná platí i pro ostatní výrobce, jen to tak nějak neuvádějí. Předpokládám, že pro 350V bude ochranná úroveň okolo 1500V, Pro ty moje Citely 130VDC okolo 500V.
Snímek obrazovky 2024-04-27 095621.jpg
Ochrana pře přepětím a bleskem je asi o tom, že snížíš pravděpodobnost poruchy, jistotu asi nebudeš mít nikdy, leda bys měl podzemní bunkr bez jakéhokoliv vodivého spojení s povrchem. :yes: *sun*
7,5kWp JV, 3,75kWp JZ, 2 x Victron MP II 5kVA, 3 x SmartSolar 150/70, Smartshunt, Cerbo, 16x280Ah + 16X300Ah LiFePO4 + 2xJK BMS.
K levné elektřině se dostaneme jen vytrvalou prací a svým kapitálem. Vladimír List, Elektrisace Československa 1934
tomer
Příspěvky: 131
Registrován: čtv pro 17, 2020 3:16 pm
Bydliště: Senica

Re: Uzemnění

Příspěvek od tomer »

Tak ono ten DC spotrebic by asi mal zniest kusok nad 350V (sekundy), asi to neodpali okamzite, i ked.. uz som videl ako sa 5V zariadenie odpalilo na 12V adapteri prakticky asi aj okamzite.. ale zas to bol aliexpress...
Takze ono je to prakticky asi jedno, ci dam 350V ochranu alebo 1100V ochranu ako uz mam doma, kedze bud tam potecie stabilne 260V ako mam na streche v serii panely, alebo sa nieco pokazi a potecie tam X kV a potom zareaguje, a az karty ukazu, ci to MPPT napriklad zachranilo alebo nie...
Takto to chapem dobre? :D
Ale potom asi je lepsie mierit na co najnizsiu ochrannu uroven, neviem ale preco niektore eshopy pisu, ze ten tvoj je pre 48V DC
napr tu
https://ecoprodukt.cz/p/80426-svodic-pr ... v-dc-20458
to tam maju chybu ?
pibi
Příspěvky: 729
Registrován: ned led 01, 2023 6:17 pm
Lokalita: Východně od 3nce
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 14kWp
Kapacita baterie [kWh]: 28kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Uzemnění

Příspěvek od pibi »

Asi špatná formulace, dole mají odkaz na katalogový list a tam jsou uvedeny i ochranné úrovně pro jednotlivé modely.
Snímek obrazovky 2024-04-27 101849.jpg
7,5kWp JV, 3,75kWp JZ, 2 x Victron MP II 5kVA, 3 x SmartSolar 150/70, Smartshunt, Cerbo, 16x280Ah + 16X300Ah LiFePO4 + 2xJK BMS.
K levné elektřině se dostaneme jen vytrvalou prací a svým kapitálem. Vladimír List, Elektrisace Československa 1934
tomer
Příspěvky: 131
Registrován: čtv pro 17, 2020 3:16 pm
Bydliště: Senica

Re: Uzemnění

Příspěvek od tomer »

pibi píše: čtv dub 25, 2024 6:41 pm Mimo jiné i kvůli riziku zavlečení potenciálu do domu jsem tahal všechny kabely od FVE po fasádě, pak kombibox a teprve potom do technické. A taky jsem nechtěl rozebírat zateplené podkroví. Navíc mám oddálený hromosvod, protože hliníková krytina.
Hovoril som s elektrikarom, a on mi na tieto zemnice povedal, ze to by musel clovek kazdy rok merat, ci je vsetko OK a zemnice vykazuju to co maju, inak je to horsie, ako nema nic..
Nechapal, preco by mal potencial tiect do domu... A odporucil mi prave do domoveho HOP/MET potiahnut kabel na uzemnenie panelov.
Hm...

Alebo to mas spojene s bleskozvodom v zemi?
Mne sa tento napad netahat ZZ kabel od FVE do domu, ale priamo do zeme pacil, preto som sa ho pytal pri rodinnej debate :D Ale hovoril, ze je to "blbost"...
Alebo len preto, lebo jemu "nevychadza" navratnost FV :D
pibi
Příspěvky: 729
Registrován: ned led 01, 2023 6:17 pm
Lokalita: Východně od 3nce
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 14kWp
Kapacita baterie [kWh]: 28kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Uzemnění

Příspěvek od pibi »

tomer píše: ned dub 28, 2024 7:52 pm Alebo to mas spojene s bleskozvodom v zemi?
Ano, mám starý dům, takže základový zemnič ani náhodou, loni jsem si domluvil malý bagr, udělal výkop okolo 3 stran domu, než dokopal, měl jsem položený zemnící pásek a nasvorkované vývody pro svody ze střechy, hned mi to i zahrabal. Mám k němu připojené svody hromosvodu, uzemění panelů a samozřejmě vývod pro MET. Časově nestíhám, tak některé svody jsou uzeměné na prasáka, potřebují ještě učesat a ve dvou místech musím trochu kopat a spojit to se starším uzeměním. Ještě mám v plánu udělat přepěťovku na přívod VDSL (vzdušná telefonní linka CETINu) do domu - plechový rozvaděč, Saltek DL-VDSL3 a svod přímo do země.
7,5kWp JV, 3,75kWp JZ, 2 x Victron MP II 5kVA, 3 x SmartSolar 150/70, Smartshunt, Cerbo, 16x280Ah + 16X300Ah LiFePO4 + 2xJK BMS.
K levné elektřině se dostaneme jen vytrvalou prací a svým kapitálem. Vladimír List, Elektrisace Československa 1934
tomer
Příspěvky: 131
Registrován: čtv pro 17, 2020 3:16 pm
Bydliště: Senica

Re: Uzemnění

Příspěvek od tomer »

Tak to mas fajn.
Hm, takze ak mam okolo celeho domu FeZn v zemi, tak by som panely mohol na toto napojit? To mi najskor nenapadlo, hned som rozmyslal nad tycami, zbytocne.. (Niekto mi povedal, ze by som to nemal spajat s hromozvodom, tak som si automaticky myslel, ze ani s tym, ktory je v zemi :D )
Otazne asi bude, ake ma vlastnosti pocas roku, kedze blesky udieraju aj za sucheho pocasia,resp este pred dazdom..
Ale ak je alternativa tahat ZŽ do domu, na MET, tak ono sa to tak ci tak spaja so zemou, cize - ako sa hovori, kazda situacia a kazdy dom je jedinecny a neda sa povedat..
Tiez by som sa rad vyhol tahaniu ZŽ do domu, ale zas, on ak bude v ochrannej zone bleskozvodu, nemam co do domu natiahnut ,nie? Ale zas ty to mas tiez v ochrannej zone a obaval si sa potencialu :)
pibi
Příspěvky: 729
Registrován: ned led 01, 2023 6:17 pm
Lokalita: Východně od 3nce
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 14kWp
Kapacita baterie [kWh]: 28kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Uzemnění

Příspěvek od pibi »

Nikdy nemáš 100% jistotu, že blesk trefí hromosvod. Proto je vhodné uzemnit všechny kovové prvky na střeše. A klidně Tě může trefit i na silnici u vysoké věže. Takže uzemnit všechny prvky. Když jsou jednotlivá uzemění spojená až pod zemí, je mnohem menší šance, že domů zavlečeš nějaký potenciál. Když si představíš celou délku svodu, při zásahu je nahoře na jímači pár desítek, nebo stovek kV, v zemi bude to napětí mnohem menší, ale při velkém proudu bude i v zakopaném zemnícím pásku napětí možná v kilovoltech. No a když bys měřil napětí na svodu v úrovni okapu, tak bude někde mezi, ale stále poměrně dost.
7,5kWp JV, 3,75kWp JZ, 2 x Victron MP II 5kVA, 3 x SmartSolar 150/70, Smartshunt, Cerbo, 16x280Ah + 16X300Ah LiFePO4 + 2xJK BMS.
K levné elektřině se dostaneme jen vytrvalou prací a svým kapitálem. Vladimír List, Elektrisace Československa 1934
tomer
Příspěvky: 131
Registrován: čtv pro 17, 2020 3:16 pm
Bydliště: Senica

Re: Uzemnění

Příspěvek od tomer »

Ono to dava logiku, kedze aj "s" je v zemi blizko k 1cm..
Tak aj predajca mi povedal, ze on by netahal ZŽ do domu do MET , ale exterierom by to tahal do zeme..
Nemam uz moznost si nabuchat zemniace tyce, tak by som to spojil zemnicom/pasovinou v zemi, myslim ze mi to eletkrikar vykopal len do 60cm.
Niekto radi aj to, ze "pre isotu nabuchat 1 zemnic" a niekto na toto odpovie "ked to modifikujes, mozes to cele pokazit"
Hold, nexistuju ziadne istoty, okrem politickych :)

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek