Prosím o radu před pořízením fve

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
agassi
Příspěvky: 11
Registrován: úte bře 19, 2024 1:43 pm
Lokalita: okoli decin
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Prosím o radu před pořízením fve

Příspěvek od agassi »

Zdravím vás,nedokážu si ji sám sestavit ale přesto by jsem si rád pořídil na snížení spotřeby z DS v rd kde bydlím menší fve.Proto ,,uvažuji" o koupi předpřipraveného 48v Victron setu,jedná se o sestavu multiplus II 5kw,mppt 250/70,panely zrejme 3700-4000wp,baterie lifepo4 -4,8kw.Využíval by jsem ho v ostrovním režimu, DS pouze na případné nabíjení baterie.Je mi jasný,že minimálně 3 měsíce v roce nevyužitelný.Nabízejí dálkovou podporu.Dům mám situovaný na jih a na zahradě mám již panely 2700wp které slouží na ohřev bojleru.Na tuto zahradu by byly instalovány i ty zmíněné na fve.Přívod kabelů by byl přiveden v chráničce cca 30m k té zamýšlené technologii.Moje denní spotřeba je 5/6 kw roční max do 2 mwh jen díky tomu ohřevu který mi za rok používání vyrobil přes 2 mwh elektřiny.Asi tuším,co mi napíšete,chápu i tu nenávratnost,ale čtením různých článků a především zde na vašem foru propadám touze si fve pořídit.Jen nevím,zdali je zamýšlený systém na desce to nejlepší řešení a proto vás prosím o radu.Je dohledatelný na netu,nevím zda sem můžu dát odkaz.Ten set se dá koupit i jen částečný,bez panelů,bez baterie kterou lze pořídit jinde,levnějiDěkuji za názor a radu,prosím o pochopení jsem zde úplná 0.
Soban
Příspěvky: 3497
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Prosím o radu před pořízením fve

Příspěvek od Soban »

Tak za:

1.) Než něco koupíš tak to zde prodiskutuj!
2.) Olověné baterie nepořizuj (jedině že by jsi je měl za cenu šrotu, velké místo a přísun dalších....)
3.) Ten ohřev vody byl na dotace? (Zda to jde předělat a integrovat do FVE a nebo nechat tak.)
4.) Odkaz na to co chceš koupit sem můžeš dát aby jsme to posoudily.....
5.) Když se v tom absolutně nevyznáš kdo to bude zapojovat? (Prostě to na okruhy v baráku nějak musíš připojit?)

Když máš denní spotřebu 5-6kW tak by to chtělo baterku kolem té denní spotřeby.
Taky kolik peněz do toho chceš investovat, victron je značka, ale zaplatíš to.....

Jinak pokud se v tom nevyznáš co třeba toto: https://shop.mypower.cz/all-in-one-life ... 1800-14978
K tomu vlastně připojíš pouze panely, kde budou pojistky a přepěťová ochrana a připojíš to do rozvaděče v domě přes přepínač to by slušný elektrikář měl zvládnout.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
rva
Příspěvky: 3561
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Prosím o radu před pořízením fve

Příspěvek od rva »

Každý někdy začínal. Máš dvě možnosti.
1. Bude to koníček.
Skvělé, jseš na správných stránkách a časem se vše doučíš. Bonusem budou nové znalosti i nějaká úspora za elektřinu.
2. Chceš ušetřit za elektřinu a jinak tě to nezajímá
Špatné, dostaneš další krám do baráku, který se bude záhadně chovat a o který se ti bude muset někdo (asi za peníze) starat.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
agassi
Příspěvky: 11
Registrován: úte bře 19, 2024 1:43 pm
Lokalita: okoli decin
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Prosím o radu před pořízením fve

Příspěvek od agassi »

3.) Ten ohřev vody byl na dotace? (Zda to jde předělat a integrovat do FVE a nebo nechat tak.)
4.) Odkaz na to co chceš koupit sem můžeš dát aby jsme to posoudily.....
5.) Když se v tom absolutně nevyznáš kdo to bude zapojovat? (Prostě to na okruhy v baráku nějak musíš připojit?)
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
- ohřev je bez dotací, zhotoven s pomocí kamaráda
- https://ecoprodukt.cz/p/87144-plug-play ... 2kwh-33651
jak jsem psal výše,připraví dle požadavku potřeb
nebo
- https://www.solar-elektro.cz/ostrovni-s ... -zapojit-/
u druhého mi prodejce nabídl zapojení setu,oživení za +10 000kč

- nevyznám se.Celou dobu si myslím,jak mi prodejci řekli,že se musí udělat samostatný okruh (nebo prodlužováky ke spotřebičům) mimo stávající rozvody,že to prý ani nejde.Pokud nechci a já nechci přetoky do ds tak system musí pracovat odděleně od ds a pouze v ostrovnim režimu,tím pádem by jsem nevyužíval funkci hybridního měniče MP II na 100%.Když jsem se zeptal jak se baterie dobíjí v případě potřeby,tak je možnost elektrocentrálou či z ds,pokud z ds tak se musí multiplus II manuálně přepnout z funkce měniče do funkce nabíjení.

Prodejce z druhého odkazu mi nabídl ,že set zprovozní,připojí ds,měnič bude fungovat na 100% tak jak má,na můj dotaz co přetoky,které nesmím mít mi řekl,že sice vznikají ale jen malé v řádech W při přepínání relátek,vše se nastaví v MP II.a to prý DS nevadí.Já ale myslím,že vadí,nechci mít problém s přetoky ani s mým dodavatelem,elektroměr mám digitální.

-O systému ve tvém návrhu All-In-One LiFePO4 200Ah 51,2V 100A MUST HBP1800 nevím vůbec nic,třeba by to byla mnohem lepší varianta.Jen se chci vyhnout těm přetokům.
-investici mám do 150 tis.
-Já nevím zdali to bude koníček,chtěl bych,nyní mě více zajímá snížení spotřeby ale je to asi špatné pořadí.Možná si začínám uvědomovat,že jsem začal zde na foru od konce.Nechám si poradit a podle vašich názorů se přizpůsobím.Děkuju
rva
Příspěvky: 3561
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Prosím o radu před pořízením fve

Příspěvek od rva »

Nemusíš udělat vše najednou, ale vědět, jaký může být konečný stav a k němu se bez slepých uliček blížit. Ty máš roční spotřebu tak nízkou (2MWh), že může jet celý barák na jednu fázi a při určité kázni pravděpodobně stačí měnič 5 kW.
Obvykle se to dělá tak, že v domovním rozvaděči se vype hlavní 3f jistič, a jedna fáze L1 z něj (+PEN, nebo + PE+N) se přivede k fv elektrárně. Od fv elektrárny povedeš její fázi L1fv zpět do domovního rozvaděče a přivedeš ji tam, kam vedla původně L1.
Toť vše.
Nahodíš hlavní jistič a dvě fáze jdou do baráku a napájejí část spotřebičů.
Zapneš fv elektrárnu a ta napájí spotřebiče na třetí fázi. Když se vybije baterie (v zimě/noci), fv elektrárna automaticky přepne L1 na L1fv a pak jede na distributora celý barák.
Ostrovní měniče obvykle přetoky nemůžou udělta, u hybridů záleží na nastavení. Stačí si nechat schválit vhodný typ.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Diablo1st
Příspěvky: 1629
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Prosím o radu před pořízením fve

Příspěvek od Diablo1st »

A ten kamarát, čo ti robil ten ohrev TUV by toto nevedel zapojiť? Tie sety sú zväčša predražené. Ako to zapojiť by sme ti vedeli poradiť tu.

Tie panely na TUV by som tiež napojil to systému, aby si mal v pochmúrnych dňoch, čo najviac energie. Aké tam máš panely a koľko ks?
Batériu by som rozhodne bral silnejšiu, napr. Toto, príp. ak ti nevadí mať baterku len tak na poličke tak zobrať 280Ah články a JK BMS, to ťa víde tak na cca. 1500€.
Victron Multiplus II ti viem zohnať za 1030€ (cca. 26k kč).
Panely som teraz kupoval 415W za 70€/ks + doprava, niekedy sa dá na bazoši či FB zohnať aj lacnejšie.
Mppt treba vybrať podľa druhu a počtu panelov.
Do systému treba ešte dať Cerbo, smurtshunt a busbary.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
Soban
Příspěvky: 3497
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Prosím o radu před pořízením fve

Příspěvek od Soban »

Tak ten set All-In-One LiFePO4 200Ah 51,2V 100A MUST HBP1800 je prostě vše v jednom připojíš panely a natáhneš kabely do rozvaděče v baráku.

Victron přetoky nedělá pokud mu nezadáš grid kod nebo jak to tam přesně je (je to o nastavení).

Ty musty taky nedělají přetoky.

Pokud se rozhodneš pro ten set tak určitě ještě jednu baterku pylontech - jedna v setu je málo, ovšem pylontechy jsou drahé.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
agassi
Příspěvky: 11
Registrován: úte bře 19, 2024 1:43 pm
Lokalita: okoli decin
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Prosím o radu před pořízením fve

Příspěvek od agassi »

od rva » úte dub 09, 2024 11:31 am
,,Obvykle se to dělá tak, že v domovním rozvaděči se vype hlavní 3f jistič, a jedna fáze L1 z něj (+PEN, nebo + PE+N) se přivede k fv elektrárně. Od fv elektrárny povedeš její fázi L1fv zpět do domovního rozvaděče a přivedeš ji tam, kam vedla původně L1.
Toť vše."

Tento postup zapojení do rozvaděče lze dělat se všemi hybridními měniči v ostrovním režimu?(příklad i ten na té předpřipravené desce z ecoproduktu?) nebo jen ten navržený od Sobana - All-In-One LiFePO4 200Ah 51,2V 100A MUST HBP1800
Vy to někteří nebo většina z vás máte takto zapojené? Předpokládám že budu muset na pobočku čez nahlásit mikro zdroj? Tomu bych se chtěl vyhnout.Jinak doma využívám 380v spotřebiče,nevím jestli je tato info pro vás potřebná.
Dnes jsem telefonoval do mivvy a hovořil jsem s p.Šlajsem ohledně MUST HBP1800,na těch kolečkách za 93000kč,představte si,že já si celou dobu myslel, že to je něco podobného jako ecoflow delta pro a má to v sobě veškere jištění,10kw uložiště!! atd,jen zapojit panely,ds a hotovo. Asi po 20min.jsem byl vyveden z omylu a vrácen do reality.
Stále je to o tom, celý systém sestavit a zprovoznit, vždyt to sami víte.Já zvládnu tak leda ten stojan na panely a přivézt kabely z bodu A na B. Můžu, nebo chcete vidět konverzaci s prodejcem, odborníkem, jedná se o ten systém na desce, kde jsem mu též zminoval nechtěné přetoky? Z části mě přesvědčil, ale chtěl jsem se utvrdit zde a proto tedy můj dotaz jestli nabízená sestava je dobrá jako sestavený celek nebo či je potřeba něco přidat. Cena asi NE, ale z mého pohledu a vědomostí asi ideální. Nemyslím tím nic špatného a jeho rad si vážím stejně jako vašich, všech co vám kradu váš čas.
ps: nebyla by pro ,,mě" spíše lepší alternativa dotované fve?
Děkuji za rady Sobanovi,rva,Diablo1st
Soban
Příspěvky: 3497
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Prosím o radu před pořízením fve

Příspěvek od Soban »

Nějak nechápu?????

K tomu mustu fakt připojíš pouze panely a rozvaděč v domě, samozřejmě panely musí být přes pojistky a přepěťovky, samozřejmě to musí být uzeměné a připojené spotřebiče přes přepínač sítí na jednotlivé okruhy v rozvaděči doma.

Fakt to už jednodušeji nejde, vše ostatní budeš mít ještě složitější........

www výrobce: https://www.mustpower.net/solar-inverte ... 5-2kw.html

PS. Co ti řekl že k tomu mustu ještě potřebuješ?

Samozřejmě panely, upevnění skříň na pojistky, přepěťovky atd...........upravit domovní rozvaděč atd......
Naposledy upravil(a) Soban dne úte dub 09, 2024 8:18 pm, celkem upraveno 1 x.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
rva
Příspěvky: 3561
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Prosím o radu před pořízením fve

Příspěvek od rva »

Záleží na tom, jak je kdo nastaven. Tady jsou obvykle lidé, kteří budují soběstačnost/nezávislost a to obvykle vede k tomu, že se snaží věcem kolem sebe rozumnět a být schopen se o ně starat. Tedy když se něco rozbije, tak to nejprve zkusí opravit sami a jsou na to i nějak vybaveni.
Dotované fv jsou pro někoho úplně jiného. Obvykle to dopadne tak, že šťastný majitel vlastně poskytl svou střechu ČEZu aby si na ni umístil svou elektrárnu.
Dost obecně asi platí, že když člověk něčemu nerozumí, tak může zvolit řešení, které není správné. Tady jsou obvykle dobrá řešení jak to řešili jednotliví členové, kteří už mají zkušenosti a dopracovali se k systémům, které jim vyhovují. Není potřeba spěchat, stačí si to tady pročítat a ptát se. Členové obvykle mají v podpisu i popis své elektrárny, tak i to může být inspirativní.
základní zapojení fv elektrárny
základní zapojení fv elektrárny
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
agassi
Příspěvky: 11
Registrován: úte bře 19, 2024 1:43 pm
Lokalita: okoli decin
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Prosím o radu před pořízením fve

Příspěvek od agassi »

Nový příspěvek od Soban » úte dub 09, 2024 8:09 pm
pan Šlajs mi řekl,že set od něho,jak jsi mi dal odkaz je stejný jako ostatní.Vše co se musí udělat,jištění,pojistky.atd..Právě to co neumím a nemám nikoho,kdo by sestavil.Utvrzoval mě.že to není vůbec náročný na sestavení,pár nastavení v měniči.že to používá od roku 2013 k plné spokojenosti.Tak jsem mu řekl,že budu ještě získávat informace,no.
Zmínil,že u vysoko stringových měničů které jsou synchronizované ze sítí vznikají vždy nějaké technické přetoky,jasně,že se mi snažil vše popsat,propjení ze sítí lze,ale spousta věcí mi unikla nebo jsem nevěděl na co se ptát..
Naposledy upravil(a) agassi dne úte dub 09, 2024 9:05 pm, celkem upraveno 1 x.
agassi
Příspěvky: 11
Registrován: úte bře 19, 2024 1:43 pm
Lokalita: okoli decin
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Prosím o radu před pořízením fve

Příspěvek od agassi »

od rva » úte dub 09, 2024 8:14 pm

Zdravím,nechci dělat unáhlené rozhodnutí, ty peníze jsem nevydělal jednoduše. Budu číst příspěvky a vzdělávat se.
Já už měl pár nabídek od dotovaných fve,zrovna nedávno od solaxu,mají slevy,ale tak nějak mi to tíhne k tomu ostrovu,je to svobodnější ale ne zatím tedy pro mě.
rva
Příspěvky: 3561
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Prosím o radu před pořízením fve

Příspěvek od rva »

Ještě snad:
1. žádný mikrozdroj nehlásíš, protože přetoky neděláš a co je za "hodinama" je tvoje i když se distributor snaží tě přesvědčit, že ne.
2. 3f (380V ) spotřebiče? snad jedině pokud máš někde 3f motor (čerpadlo, tepelné čerpadlo), vše ostatní je 1f i když to je třeba rozhozené na 3 fáze. Skutečné 3f spořebiče se nechávají obvykle na DS.
3. Victron je značkový, často používaný a má silnou podporu uživatelů. Alternativou je Axpert/EASun/ISolar/(různé krabice, kde je vše v jednom) - to je levnější ale i tak spolehlivé a případná porucha se obvykle řeší nákupem podobného typu.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
agassi
Příspěvky: 11
Registrován: úte bře 19, 2024 1:43 pm
Lokalita: okoli decin
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Prosím o radu před pořízením fve

Příspěvek od agassi »

od rva » úte dub 09, 2024 8:47 pm

bod 2 -myslel jsem sporák,kompresor v garáži,cirkulu, nevěděl jsem,děkuji za vysvětlení
bod 1 p.Šlajs dnes mi řekl: Zmínil,že u vysoko stringových měničů které jsou synchronizované ze sítí vznikají vždy nějaké technické přetoky
Samozřejmě že je komfort využít stávající rozvod a mít podporu ds.Tady je ale ta moje obava z přetoků jak mi dnes pán potvrdil.Nebo je něco co ty technické přetoky nepustí?
Naposledy upravil(a) agassi dne úte dub 09, 2024 9:25 pm, celkem upraveno 1 x.
rva
Příspěvky: 3561
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Prosím o radu před pořízením fve

Příspěvek od rva »

Tuším, že u vysokonapěťových stringů může dojít k přetoku, pokud je daný systém provozovaný bez baterií. Například to, co mám já, je vysokonapěťové a žádné přetoky to nedělá, což ukazuje i elektroměr, který zobrazuje u přetoků stále stejnou hodnotu.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
agassi
Příspěvky: 11
Registrován: úte bře 19, 2024 1:43 pm
Lokalita: okoli decin
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Prosím o radu před pořízením fve

Příspěvek od agassi »

od rva » úte dub 09, 2024 9:21 pm
No a to už jsme u dost náročnýho témata,tedy alespon pro mě,já kam jsem telefonoval tak mi řekli,že v případě využívání ds jde o hybridní systém a v tom případě jsou technické přetoky,sice nízké v jednotkách W ale jsou.
To jsou slova prodejců,rva,musím prostě číst a pochopit.
Vždy jsem prodejci zmínil ,že se jedná o systém z baterií
Nyní vidím,co vy máte za mega elektrárnu,to už je něco,hezký.
Ještě mi napadlo,že zkusím někoho z okolí požádat o ukázku z praxe jak má fve,ne zadarmo a třeba o pomoc.
Diablo1st
Příspěvky: 1629
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Prosím o radu před pořízením fve

Příspěvek od Diablo1st »

Ak pôjdeš do Victronu tak pri správnom nastavení technické pretoky nehrozia.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
betmen
Příspěvky: 186
Registrován: stř led 11, 2023 2:54 pm
Lokalita: nedaleko od Trencina
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 2080 + 2400
Kapacita baterie [kWh]: 9,6
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Prosím o radu před pořízením fve

Příspěvek od betmen »

mas podobnu spotrebu el. energie ako ja (kolisem medzi 4-6kWh) a uz teraz vidim, ze 8,6kWh bateria je v zamracenych dnoch na hrane a to potom zena frfle ak nemoze zapnut pracku, lebo po dni temna zostava 30% kapacity na poobedie a noc...
takze skus zvazit vyskladat si bateriu s vacsou kapacitou za cenu toho 4,8kWh co planujes...
stacionárny dom :
2080Wp JV, Siton210, 2x 100L Drazice
2400Wp JV, Must PV1800 VHM 5548, Calb 16 x 180Ah
pojazdný dom:
1 x 100Wp + 12V, 100Ah
prenosná elektraren :
homemade skladaci 2x60Wp + 12V, 75Ah olovo
Soban
Příspěvky: 3497
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Prosím o radu před pořízením fve

Příspěvek od Soban »

Podívej asi jsi špatně pochopil to připojení k síti.

Vše je o nastavení a i ten můj doporučovaný must žádné přetoky nedělá.

Jsou totiž dva režimy Ostrov a Hybrid.

Ostrov nic z DS nebere a vše jede z baterek a panelů, v případě že baterky a panely nestíhají tak cvakne relátko a odpojí měnič a propojí AC IN s AC OUT -> bypass takže pak prochází elektřina přes ten měnič a z panelů se pouze nezávisle dobíjí baterka.

Hybrid když baterka a panely nebudou stíhat tak si chybějící elektřinu přicucne z DS a zde když pak zátěž pomine tak nějakou chvíli trvá než se sníží výkon měniče a zde nějaký přetok vždy vznikne.

Tady je řešení buď to mít nahlášené jako mikrozdroj, a nebo ten hybridní režim nepoužívat - nastavit to do ostrovního režimu.

Jinak připojit panely fakt není nic složitého prostě ty dva dráty vedeš na pojistky a z pojistek na přepěťovku a do měniče na mppt vstup u těch kompletních krabic.

Daleko horší je pak se pohrabat a zapojit to do rozvaděče v baráku.

Tam se dá přepínač sítí a prostě přepneš zda to pojede na DS nebo FVE, ty 3f motory se nechávají na DS (pila a další....) protože se to neoplatí předělávat na FVE je to sezónní provoz u šporáku záleží na typu zda jde připojit na 1f.

Baterku to chce dimenzovat na jeden den aby jsi přežil když bude škaredě, víc se to neoplatí, a míň taky ne protože největší spotřebu máš když nesvítí.

U mě největší položkou 50% ceny FVE jsou baterky v kterých mám utopeno 100 000,- kč
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
agassi
Příspěvky: 11
Registrován: úte bře 19, 2024 1:43 pm
Lokalita: okoli decin
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Prosím o radu před pořízením fve

Příspěvek od agassi »

Já děkuji za vaše příspěvky.
pro Sobana - určitě jsem to špatně pochopil a ještě spoustu dalších věcí co se týče fv nechápu, snážíš se mi přitom tak poradit.Pozitivní je,že jste mě zastavili v tom co jsem chtěl koupit.Nyní alespon vím,že tyto zařízení mohou fungovat i jinak,což jsem na začátku nevěděl. Na to aby jsem někoho pustil do rozvod.skříně k připojení P.sítí musím mít jistotu,že ten člověk ví co dělá a především ho musím najít.Budu zde zjištovat co a jak.Vašich rad si velmi vážím. Ted vím,že jsem si na začátek vzal velké sousto a přesně to napsal rva,bud to bude koníček nebo starosti. Potřebuji čas a nebudu to zbytečně uspěchávat.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek