Střídač Infinisolar a pipsolar, zapojení

Diskuze, rady a návody ohledně HomeAssistant
Uživatelský avatar
Bonzimor
Příspěvky: 2
Registrován: úte úno 13, 2024 5:45 pm
Lokalita: Nové Veselí

Střídač Infinisolar a pipsolar, zapojení

Příspěvek od Bonzimor »

Zdravím vás všechny,

zkoumám možnosti, jak dostat střídač Infini do HA. Nechci za to utrácet tolik peněz (např.za Solar assistanta) a poohlížím se po lepších variantách. Momentálně se mi asi nejvíce líbí pipsolar na ESP home. Ale není mi vůbec jasné zapojení. Z návodů je tak nějak patrné že to ze střídače tahají přes RJ45 konektor (má zapojené tři dráty), to převedou na TTL a to už je do ESP desky. Je nutné to tahat přes ten RJ45? Střídač Infini má RS232 port. Tam bych chtěl zapíchnout UART kabel, z toho to rovnou převést na TTL a to poslat do ESP. Je to takto možné? Prosím o co nejvíc "polopatistické" odpovědi.
PetrDubi
Příspěvky: 1361
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Střídač Infinisolar a pipsolar, zapojení

Příspěvek od PetrDubi »

Na tom RJ45 v návodech je vyvedený ten RS232. Takže na tvůj port RS232 se připojí kabel, který vede na převodník RS232/TTL UART a ten se připojí na ESP desku. Převodník z RS232 na TTL UART by měl mít výstupy na 3,3V nebo se mezi něj a ESP musí připojit konvertor logických úrovní (level shifter), protože ESP má signály 3,3V.
Ale jestli bude Infinisolar fungovat přes pipsolar netuším - nevím jestli má Infinisolar stejný protokol jako Axperty.
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
Uživatelský avatar
Bonzimor
Příspěvky: 2
Registrován: úte úno 13, 2024 5:45 pm
Lokalita: Nové Veselí

Re: Střídač Infinisolar a pipsolar, zapojení

Příspěvek od Bonzimor »

PetrDubi píše: úte úno 13, 2024 6:28 pm Na tom RJ45 v návodech je vyvedený ten RS232. Takže na tvůj port RS232 se připojí kabel, který vede na převodník RS232/TTL UART a ten se připojí na ESP desku. Převodník z RS232 na TTL UART by měl mít výstupy na 3,3V nebo se mezi něj a ESP musí připojit konvertor logických úrovní (level shifter), protože ESP má signály 3,3V.
Ale jestli bude Infinisolar fungovat přes pipsolar netuším - nevím jestli má Infinisolar stejný protokol jako Axperty.
Díky za rychlou odpověď. Měl jsem právě trochu strach že by se to muselo dělat přes ten RJ45 kabel, tohle mě docela potěšilo. Co se týče převodníku, díky za radu, určitě budu hledat ten s napětím 3,3V.

Já si ještě nejsem úplně jistý, jestli se dá u pipsolar nastavit, jaké příkazy tam chci posílat. Axpert má malinko jiné příkazy než moje Infini. Např. QPIGS u Axpertu je u Infini nahrazeno příkazem ^P003GS. Ale komunikační protokol od Infini mám, tak si myslím, že si s tím půjde nějak vyhrát. Vím, jaký příkaz z Axpertu odpovídá příkazu u Infini. Takže mi stačí vyměnit jenom příkaz QPIGS za jiný a budu mít tak nějak vyhráno.
josse
Příspěvky: 1147
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm

Re: Střídač Infinisolar a pipsolar, zapojení

Příspěvek od josse »

Myslím si, že pi17 je ta implementace protokolu co hledáš: https://github.com/jblance/mpp-solar/tr ... /protocols

On to spojil do jednoho balíku, měniče, baterky, balancery, odesílání... Je to v Pythonu, takže pro inspiraci...

Já jsem z toho čerpal balancer komunikaci ještě než to spojil všechno dohromady.
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek