Výkon panelů v zimě

Srovnání výkonů v zimním období, odmražování panelů, zimni údržba, čištění panelů v zimním období, péče o panely v zimě, zkušenosti s provozem v zimním období.
vk_1
Příspěvky: 299
Registrován: ned čer 28, 2015 7:31 pm

Re: Výkon panelů v zimě

Příspěvek od vk_1 »

RoNo píše:
ZdZ píše:tak udělám 55 to mi připadá jako kompromis
Panely se sklonem 49° tedy z difůzního záření vyrobí to samé co panely položené vodorovně.
Mně přijde ukvapené dělat takový závěr výpočtem, bez přímého porovnání na jedné střeše.
Třeba počítat s tou účinností mi přijde divné, když to je účinnost měřená pro STC. Účinnost za různého osvětlení se vůbec nemusí chovat lineárně.
RoNo
Příspěvky: 21
Registrován: úte pro 13, 2022 11:19 pm
Lokalita: Chomutov

Re: Výkon panelů v zimě

Příspěvek od RoNo »

vk_1 píše:
RoNo píše:
ZdZ píše:tak udělám 55 to mi připadá jako kompromis
Panely se sklonem 49° tedy z difůzního záření vyrobí to samé co panely položené vodorovně.
Mně přijde ukvapené dělat takový závěr výpočtem, bez přímého porovnání na jedné střeše.
Třeba počítat s tou účinností mi přijde divné, když to je účinnost měřená pro STC. Účinnost za různého osvětlení se vůbec nemusí chovat lineárně.
Samozřejmě těch nepřesností bude víc. Ani senzor měření záření není absolutně přesný. Pozice pár metrů od panelů neznamená stejné podmínky pro měření. Nicméně narážím na zavádějící informaci ze sousedního vlákna, že difuzni záření je směrováno polohou Slunce. To lze na zmíněném příkladu snadno vyvrátit. Samozřejmě se sklonem panelů už to není tak jednoznačné a bude ovlivněno i okolním terénem, sněhovou pokrývkou kolem a podobně.

Při záření pod 200Watt/m2 účinnost panelů klesá. Samozřejmě těžko dohledat o kolik přesně, ale nebude to zas tak dramatický rozdíl jinak bychom tu shodu těžko vysvětlili.
ZdZ
Příspěvky: 816
Registrován: pon led 24, 2022 7:27 pm

Re: Výkon panelů v zimě

Příspěvek od ZdZ »

a nemáte někdo náhodou vedle sebe panely vodorovně a nastojáka, aby se to porovnalo ?
Ostrov. Aktuálně v provozu 15 kWp 12+10+10 55°jih, 30kWh 48V + 3kWk 12V Lifepo4 a 2x Easun smp 5kW sfázovaný + 3x Must mppt 6kW + UPS 12V 500Va + 3F měnič 3x400V 6kW.
Nabíječka 1kW z generátoru. Elektro koltel 48V DC, 9kW 9 stupňů regulace. 750lt aku nádrž, 200l bojler. 3x split klima na topení a chlazení a samozřejmě automat na uhlí. Protože jsem Eko a Wegan v jedné osobě :-) !
RoNo
Příspěvky: 21
Registrován: úte pro 13, 2022 11:19 pm
Lokalita: Chomutov

Re: Výkon panelů v zimě

Příspěvek od RoNo »

Tak mi to nedalo a vytáhnul jsem výkonové grafy ze dvou prosincových dnů a doplnil výrobou energie na každém stringu.
Sklon obou stringů 49°.
Přílohy
Výroba 181222.JPG
Výroba 131222.JPG
ZdZ
Příspěvky: 816
Registrován: pon led 24, 2022 7:27 pm

Re: Výkon panelů v zimě

Příspěvek od ZdZ »

dneska 21.2. ve 12h 55° čistej jih, 12kWp do baterek 9,3k
kdybych měl hi tech mppt tak by šlo asi o něco víc

musím dodělat měření zbytku
Ostrov. Aktuálně v provozu 15 kWp 12+10+10 55°jih, 30kWh 48V + 3kWk 12V Lifepo4 a 2x Easun smp 5kW sfázovaný + 3x Must mppt 6kW + UPS 12V 500Va + 3F měnič 3x400V 6kW.
Nabíječka 1kW z generátoru. Elektro koltel 48V DC, 9kW 9 stupňů regulace. 750lt aku nádrž, 200l bojler. 3x split klima na topení a chlazení a samozřejmě automat na uhlí. Protože jsem Eko a Wegan v jedné osobě :-) !

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek