pouze ohřev TUV

Ohřev TUV, aku nádrže, boilery, ohřívače vody, vytápění, klimatizace
tssk
Příspěvky: 9
Registrován: pát čer 09, 2023 6:03 pm

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od tssk »

Dobrý den

chtěl bych poprosit o radu někoho kdo má zkušenosti s provozem OPL 9AC 3kW. Minulý rok jsem koupil regulátor ale k instalaci se dostávám až nyní a snažím se zjistit jaký je nejvhodnější návrh systému. Cílem je získávat maximum teplé vody v období jaro-podzim. Mojí hlavní otázkou je kolik FV panelů a jakou topnou patronu?

Mám nakoupené FV panely JAM60S10-340/MR které mají podle dokumentace parametry:

Při 1000W/m2 a 25°C:

Pmax 340W
Voc 41.55V
Vmp 34.73V
Isc 10.46A
Imp 9.79A

Při 800W/m2 a 20°C

Pmax 257W
Voc 38.90V
Vmp 32.40V
Isc 8.35A
Imp 7.93A

Panely budou zapojeny sériově. Nasměrovány na jih ve sklonu 35°.

Ideální odpor počítám jako

počet_panelů * Vmp / Imp

Ideální patronu pak

230 * 230 / ideální_odpor

V dokumentaci regulátoru je uvedeno že optimální odpor elektrické spirály je 18 až 25 Ω.

Připadá mi že nejlepší čísla vycházejí při 6 panelech (odpor do 25 Ω a patrona 2000-2500W). Ale to pouze asi za ideálních podmínek které nejspíše většinu roku nejsou. Nevím jak velký vliv na celkový výkon bude mít odchýlení se od ideálních parametrů a jestli se nevyplatí dát 7 nebo i 8 panelů které by celkově měly větší výkon?

Může mi někdo ze zkušenosti prosím doporučit kolik panelů a jakou topnou patronu?

Díky
kodl69
Příspěvky: 7416
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od kodl69 »

selská logika říká, že potřebuješ kousek nad 230V pro 230V těleso, a to vychází pro 7 panelů, což je celkem obvyklej postup.
A jestli bude těleso 2200W nebo 2500W je asi celkem jedno, stejně zůstaně nějaká elektrika na střeše, nevím jak Oplocký, ale Bel si s většími proudy moc neporadí, siton až po úpravě...
Počítáš jeden konec charakteristiky, ale neřešíš to, že
1.) panely se v létě ohřejí na 70-90°C -poklesne Voc, poklesne výkon. 6 panelů ti potom dá do 230V spirály tak 1.5kW, když moc.
2.) v zimě ti výrazně vzroste Voc, čímž u osmi panelů už asi riskuješ překročení max napětí regulátoru (400V je podle mě při daných součástkách značně optimistická hodnota), raděj bych výrazně přes 300V Voc pro -35°C nešel.
drobná upozornění: ještě potřebuješ nějakou rozvodnici, ve které budeš mít DC odpojovač a přep. ochranu, to stojí peníze...
kompletní Siton v bedně s odpojovačem a přepěťovkou jsem nedávno prodával za 9kKč. Ten chladič, co z toho čumí ven, je izolovanej jenom přes silikonový podložky, a netuším, jestli je uzemněnej, tj takhle podle mě nevypadá bezpečnej výrobek, určitě bych udělal všechno proto, aby si na něj při normálním provozu nikdo nemohl sáhnout. Ale tuhle chybu mají i ostatní měniče bez provedení patřičnýho tuningu.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
tssk
Příspěvky: 9
Registrován: pát čer 09, 2023 6:03 pm

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od tssk »

@kodl69 Díky za odpověď. Pro informaci ten chladič je uzemněný.
kodl69
Příspěvky: 7416
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od kodl69 »

Tak potom už jenom dodržet odpory a průřezy ochranných vodičů. V případě druhé poruchy (první je třeba jedna podložka pod mosfetem) jako je třeba zkrat topné spirály na obal boileru, poteče veškerej proud z panelů přes ochrannej vodič. Sice to nebude ani 10A, ale jenom drobný upozornění, že je potřeba to dopojit až na boiler...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
drahussk
Příspěvky: 2
Registrován: čtv čer 22, 2023 5:28 pm

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od drahussk »

Zdravim nemate kontakt na Tomasa Nevrelu, v minulosti sme spolu boli v kontakte avsak po dlhej dobe sa mi neozval na email. Dakujem
amater007
Příspěvky: 8
Registrován: ned pro 17, 2023 6:03 pm
Lokalita: Chrudim

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od amater007 »

Ahoj, chtěl bych se zeptat, jestli zmiňovanými regulátory pro TUV (například "MPPT regulátor OPL 9AC 3kW - PUIT") je možné napájet i elektrické podlahové topení. Je to prosím tak?

Rád bych využil FVE k ohřevu místnosti el. podlahovým topením. Mám v plánu si udělat dva samostatné okruhy el. podlah. topení, jeden budu napájet standardně ze sítě, druhý bych napájel FVE. Když bude sluníčko, bude mi to vytápět (nebo temperovat), když nebude sluníčko, postará s o to ČEZ :-).
Nejedná se o primární zdroj tepla. Mám to na chatě, tímto bych si chtěl "zadarmo" temperovat teplotu i když tam nebudeme (a bude sluníčko).

Součástí instalace by byla samozřejmě i standarní regulace podahového dopení (tj. aby to vyplo když se dosáhne požadovaná teplota).
cipis
Příspěvky: 4413
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od cipis »

Ano. A třeba i koupelnové žebříky.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
kodl69
Příspěvky: 7416
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od kodl69 »

U těch podlahovek bych byl trochu opatrnej. Norma pro podlahovky předepisuje fi 30mA, a někteří výrobci, pokud je topná plocha i pod sprch. koutem, dokonce 10mA, a jak známo, fi funguje jenom v síti TNC-S, což výstup ze sitonu (nebo pod, nechce se mi vypisovat) jistě není , a nemá ani ochrany pro IT sítě (hlídač izolačního stavu), ani nemá žádnou ochranu proti průniku DC na AC výstup v případě porchy izolace panelů, poruchy samotného střídače, tj doporučuju tím napájet pouze pevně připojený spotřebiče, který jsou spolehlivě uzemněný k uzemnění se známým, ne zbytečně velkým odporem, a nebo třídy II (např. přímotopy pro pevnou instalaci). A ta podlahovka tomu úplně moc neodpovídá. Topnej žebřík ještě snad, pokud je správně provedený doplňující pospojování.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
cipis
Příspěvky: 4413
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od cipis »

Pro instalaci do prostor s vanou nebo sprchou splňuje podmínky dle ČSN 33 2000-7-701 ed. 2 – Elektrická instalace budov – Část 7-701

Můžeš prosím tě mrknout, co to teda splňuje? LDTS od fénixu, má ochranné opletení.

A pokud to vezmeme kolem a kolem, tak defacto jakékoliv konstrukce, mimo ty schválené v zelené úsporám, tak jsou nepoužitelné obecně, kvůli tomu, co jsi zmínil. A je jedno, jestli bojler nebo žebřík nebo podlahovka.

Takže je to na klasický měnič, nejlépe s trafem, a chráničem A, jinak chráničem B.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Uživatelský avatar
JirkaE
Příspěvky: 227
Registrován: pát dub 21, 2023 7:17 pm
Lokalita: Kousek od Rozvadova
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 2kWp+2,25kWp
Kapacita baterie [kWh]: 10+10
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od JirkaE »

Amater007 nenapsal, že se jedná o podlahu v koupelně, ale temperování chaty, ve dvou samostatných okruzích.

Fenix umí vyrobit - ale i cokoliv na přání, délka, odpor, druh izolace, cokoliv...

Například od Fenix je podlahové topení i pro (zde tak kritizovaný :mrgreen: ) Logitex řešení, kde jde do topného kabelu přímo DC napětí z panelů bez úprav. Topný kabel má watty a odpor na míru pro Logitex LXDC BOX 1-2,3kW.

Teď jsme dělali temperování místností na 1720W, a super, podlaha hřeje od 300Wp na panelech a v nepřítomnosti majitelů chaty žene vše do temperování chalupy. (2 x 1720Wp)

Můžou si sami zvolit je-li priorita temperování proti zamrznutí, nebo voda a mají pod kontrolou na wifi termostat.
Vodu a samotný OKC hlídá i AC spirála a termostat.
kodl69
Příspěvky: 7416
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od kodl69 »

všude je povinnost ten chránič na topný kabely. jenom náhodně jsem klikl na jeden z produktů fenix jeseník https://www.fenixgroup.cz/sites/default/files/n200.pdf je to v první třetině stránky. A návod výrobce je dnes víc než norma. Že něco funguje, neznamená, že je to obecně bezpečný, tj v souladu s platnými nomami a dalšími právními předpisy. A dát tam chránič s vědomím, že nic nechrání je fakt alibismus spíš hraničící s debilitou, navíc problémy s přepínáním na DS. Proto bych se tomu raděj vyhnul a nainstaloval samostatnej vývod pro přímotop, je to jednoduchý a levný řešení, který je jistě bezpečnější, už proto, že na přímotop nešlapeš bosou nohou prakticky nikdy :) Pak je otázka, jestli i pro takovejhle IT systém platí beze zbytku ČSN 33 2000-7-712, potom je to jak píše Cipis. Protože jakmile se začnou dělat rozvody, už to nikdo neukecá jako izolovanej systém pro napájení jednoho spotřebiče. A zase jsme u toho: Doma si můžu nabastlit cokoliv, až do úrovně obecnýho ohrožení tím, že když shoří i sousedův barák, to mi pak nikdo neodpáře, ale jako elektrikář na některý věci nesmím ani navádět :)
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
amater007
Příspěvky: 8
Registrován: ned pro 17, 2023 6:03 pm
Lokalita: Chrudim

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od amater007 »

Kluci, díky moc za rady. Fajn že to jde, jen koukám, že to zas není úplně triviální a má to i nějaké to "ale".

Ten proudový chránič - když není součástí toho měniče, nemůžu použít jakýkoliv jiný? Napr:
https://www.kvelektro.cz/proudovy-chran ... 1-p1703708

Jinak ten topný kabel mám v plánu zalít do cca 5-7cm vrstvy betonu. To by měl být dostatečný izolant, ne?

Ještě mám jednu otázku ohledně ovládání/regulace teploty podlahového topení. Toto zařízení na regulaci (nic zatím koupené nemám), bude korektně fungovat když ho budu napájet tím AC výstupem z toho měniče? Když tomu rozumím správně, tak výsledný výkon je regulován snížením napětí, navíc výstup nebude čistá sinusoida... to mu nebude vadit, co myslíte?
cipis
Příspěvky: 4413
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od cipis »

To je typ A, tj. použitelný třeba u victronu s trafem, voltpolska s trafem atd.
Na cokoliv jiného (pokud to teda není napsáno v návodu, že nemusíš), tak musíš použít chránič B.
Ta armovací síť v betonu izolaci zrovna nepomůže.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Migel
Příspěvky: 951
Registrován: ned zář 25, 2022 10:47 am
Lokalita: Pod Karpatmi

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od Migel »

Amater007:navíc výstup nebude čistá sinusoida... to mu nebude vadit, co myslíte?
Kablu to vadit nebude ale elektronickemu termostatu ano.musel by si pouzit termostat napajany z plnohodnotneho AC zdroja ktory by cez nejake ssr rele alebo stykac spinal prud na ten vyhrievaci kabel..
10 x Jasolar 380W 2s5p 3,8kWp jz
1x Epever 8415 AN
2x MP2 5000V/A paralelne
13s Li-ion 48V 760Ah/35kWh
a stále v štádiu budovania (rozširovania)
Uživatelský avatar
JirkaE
Příspěvky: 227
Registrován: pát dub 21, 2023 7:17 pm
Lokalita: Kousek od Rozvadova
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 2kWp+2,25kWp
Kapacita baterie [kWh]: 10+10
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od JirkaE »

amater007 píše: pon pro 18, 2023 9:58 pm
Jinak ten topný kabel mám v plánu zalít do cca 5-7cm vrstvy betonu. To by měl být dostatečný izolant, ne?
Ještě dodávám ke všemu již napsanemu, že je možné použít analogový prostorový termostat bez napájení, ale záleží na tepelných ztrátách.
Podlaha pak může být i velmi horká, pokud teplo utíká a termostat nevypne.

Také záleží na ploše. ,, Zalít " 5-7cm není tak snadné.
Obvykle je u toho potřeba chodit po kabelech.
Což je trochu problém, v kombinaci s ostrými kousky písku a kamínků.

Pokud je nutný ten beton, doporučuji použít některé ze systémových řešení, viz foto, kde je kabel trochu ukrytý, v předem připravené ,,cestičce"
Zalít vrstvou po které lze chodit a až pak ten beton.

Taky bude trvat velmi dlouho, než se takový ,,špalek" betonu ohřeje a efekt bude až dlouhodobý za 2-3 dny... ale zase to bude akumulacni efekt, totéž bude platit i opačně.
Přes den se bude ohřívat a v noci dal hřát.

Někdy je výhodnější přichytit k podlaze a zalít pouze do poslední vrstvy, například 1cm Nivelačky.
Na nohy staré ,,kecky" a na podrážku přilepit třeba 1cm filc.
Jakékoliv porušení izolace topného drátu může být fatální.

A jak je v návodu, u každého kroku měřit odpor a kontrolovat topný drát.
Přílohy
Ditra Heat d.jpg
Ditra Heat d.jpg (93.3 KiB) Zobrazeno 495 x
cipis
Příspěvky: 4413
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od cipis »

LDTS od toho Fénixu vydrží neskutečně, netřeba se toho bát. Já mám vyzkoušené na několika podlahách nivelačka 1 cm a na to dlažba do flexi lepidla. Takový lehounce poloakumulační systém.
Podlaha nemůže být v žádném případě horká, za a) je limit daný normou a za b) nechceš, aby ti odskákaly dlaždice.
Proto takový systém musí mít teplotní čidlo mezi topnou rohoží a těma dlaždicema.
Poslední podlahu zaliji do více cm nivelačky, byť to teda bude dražší, ale bude to v přechodném období krmené z FVE, takže se to nahřeje v průběhu dne a navečer to ještě chvilku vydrží.
Na veškeré nesinus krámy jsem se vykašlal, stavebnice BELu se mi doma válí už druhým rokem ... Ve finále totiž člověk zjistí, že to nemá cenu, že chce víc, tak je lepší tento mezikrok vynechat.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
amater007
Příspěvky: 8
Registrován: ned pro 17, 2023 6:03 pm
Lokalita: Chrudim

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od amater007 »

@cipis do čeho jsi teda šel? (jakým způsobem si řešil FVE systém pro napájení toho podlahového topení?) Nepochopil jsem to...
Uživatelský avatar
JirkaE
Příspěvky: 227
Registrován: pát dub 21, 2023 7:17 pm
Lokalita: Kousek od Rozvadova
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 2kWp+2,25kWp
Kapacita baterie [kWh]: 10+10
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od JirkaE »

cipis píše: úte pro 19, 2023 10:28 am Podlaha nemůže být v žádném případě horká, za a) je limit daný normou a za b) nechceš, aby ti odskákaly dlaždice.
Proto takový systém musí mít teplotní čidlo mezi topnou rohoží a těma dlaždicema.
Nemyslel jsem horká tak, že skákají dlaždice a jde pára z betonu :lol: :lol:
Nepříjemně teplá /horká pro bosou nohu a nezdravá pro lidsky organismus.
Vždy záleží na okolnostech.

Pokud chce někdo ohřát špalek betonu a využít k tomu FV, je nutné jít s teplotou o kousek výš, než říkají normy, aby se to stihlo prohřát co nejvíc, od rána do večera, než zas zajde slunce, protože pak zas chladne.
Vytěžit ze slunce co nejvíce.

Pojistné odpojení na podlahové čidlo jde ale i tak. Může tam být zabetonovaná i trubka a termostat s kapilárou, cokoliv.
Některé podlahy ve sklepích a bez izolací to nestihnou nikdy, přesto je to k temperování možné použít.

Originál termostat s čidlem a externím napájením se také může porouchat.
Viz moje foto, kde jsou čidla dvě, pro jistotu, kdyby jedno odešlo, lze přepojit na to druhé.

Těch variant je opravdu mnoho, vždy lze najít řešení pro konkretní podlahu - pokud si to dělám pro sebe :)

A jak zde již bylo řečeno, to platí u všeho a vždy :
kodl69 píše: A zase jsme u toho: Doma si můžu nabastlit cokoliv, až do úrovně obecnýho ohrožení tím, že když shoří i sousedův barák, to mi pak nikdo neodpáře, ale jako elektrikář na některý věci nesmím ani navádět :)
kodl69
Příspěvky: 7416
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od kodl69 »

Taky jsem instaloval nějaký LDTS, a nikdy s tím nebyl problém, ani na stavbách, kde se s tím zedníci fakt nemažou. Jedinej problém je nalepit tu rohož na podklad. Na napenetrovaným betonu to moc nedrží, tak si dyky pomáhám mamutem a pod, co je zrovna po ruce. Není nic horšího, než když ti ta rohož začne vyplavávat nahoru, a úplně nejhůř, že to udělá až ve chvíli, kdy jsi od toho odešel...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
cipis
Příspěvky: 4413
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od cipis »

Jo, přesně moje zkušenosti :D
První někde vyplavala, tak jsem holt použil víc lepidla pod dlaždice a s opatrností používal zubovou stěrku.
Dával jsem to skoro všude na polystyrenbeton, na který se musí za čerstva ještě dát lepidlo s perlinkou, tak to kupodivu po napenetrování i celkem drželo, ale stejně ty poslední 4 jsem přelepil ještě páskou. A už po zalití nivelačkou neodcházím, či to přijdu zkontrolovat, když to ještě není úplně tuhé. Ale párkrát jsem to musel zatížit klacíkem/laťkou/drátem, co bylo po ruce. Na jaro mě čeká ještě jedna podlaha, tam dám aspoň 2 cm nivelačky, ať mám "akumulaci". Ty LDTSka jsou fakt dobré, na infrajeseník asi převrátili paletu nebo co, mají tam nějaké furt ve výprodeji v neorigo obalu, ale nic jim není, a jsou za dobrou cenu. Aspoň člověku zbude na tu nivelačku. Jen lepidlem jsme to zaléval dvakrát, a nikdy více. Prostě lepší nivelačka (musí být na vyhřívané podlahy), pohlídat vyplavání, a výsledek je výborný.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek