FVE po radách od členů

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Pepsin
Příspěvky: 124
Registrován: sob črc 02, 2022 10:11 pm
Lokalita: Petřvald u Karviné

Re: FVE po radách od členů

Příspěvek od Pepsin »

👍
Diablo1st
Příspěvky: 1626
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: FVE po radách od členů

Příspěvek od Diablo1st »

Pepsin píše: pon pro 11, 2023 4:41 pm Je docela zvláštní jak lidé někdy reaguji na ty,co jdou nějakou cestou,mají i výsledky,dokonce tvoří pro druhé a vyvíjejí nové věci🤔
No neviem, či to na spomenutého autora celkom platí. Ten jeho nadradený systém vyzerá super, len je otázka ako je to z podporou do budúcna. Kopec takýchto projektov skončilo, keď s tým autor sekol.
Pre začiatočníkov by som ho za príklad rozhodne nedával, hlavne kvôli chýbajúcemu isteniu. Ono dať 3 "hlúpe" meniče na jednotlivé fázy nie je nič svetoborné, a navyše tie čierne čínske krabice už teda vôbec nie sú lacné. Ak by som chcel takýto jednoduchý systém, skôr by som šiel do 5kW Epever, ktorý je o polovicu lacnejší. Ak chceš potom takýto hlúpy systém zinteligentniť, musíš použiť také niečo ako má on, a to nie je rozhodne zadarmo. Potom keď si zrátaš cenu všetkých veci čo tam má on, t.z. 3+1 čierne krabice + ten nadradený systém + nabíjačka pre prípad nízkeho SoC, nie si ďaleko od sumy za Victron systém, ktorý má monitoring, riadenie, nabíjačku a prepínanie už v cene.

Osobne mi niekedy príde, že sa snaží vymyslieť koleso napr. s tým nabíjaním LiFePo4. ;) Tomu jeho nadradenému systému fandím, ale keďže je to one-man show je to troška riziko, že ak sa niečo po**rie, bude ťažké niekoho nájsť na opravu.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
Pepsin
Příspěvky: 124
Registrován: sob črc 02, 2022 10:11 pm
Lokalita: Petřvald u Karviné

Re: FVE po radách od členů

Příspěvek od Pepsin »

Diablo

Tak takhle podobně s tím rezonuji,mám úctu ke všem co se snaží posunout sebe i ostatní,věnují svůj čas aby zlepšili, vyzkoušeli nám předkládané možnosti
A ano často to může být jen slepá cesta,nebo taky jen pro dané zařízení v místě
Byli i systémy, které byly podstatně lepší než ty co se uchytily,třeba VHS na úkor mnohem lepší Bety
Tak to v životě bývá
Já v něm vidím krásnou ukázku toho,kde začal a kam to fakt posunul
Ale za mne už jen ten startovací prostor,je složitý
Já šel cestou budování soběstačnosti od nového domu a díky tomu,to budu mít mnohem jednodušší
Vodu, Teplou vodu,topení dřevem z lesa, vlastní výpěstky,stromy, keře tak už jen zbývají dvě věci ta El a internet, které platím a ta El by šla vyřešit a vypadá to,že smysluplně pokud ten generátor fakt pojede na ty oleje
Pak není co řešit 🙏
kodl69
Příspěvky: 7404
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE po radách od členů

Příspěvek od kodl69 »

generátor... to je točivej stroj s konečnou životností. V mé blízkosti provozovali kogenerace Tedom, původní s motorem z favorita/felicie. Motor dal při nějakejch 23kW cca 1mWh a byl zralej na generálku. dokud toho byly plný vrakoviště a na učilišti se učili automechanici, tak to bylo řešitelný, ale přišel den, kdy vyměnili tedom za novej s 2l subaru. nevím jestli je to výhra, ale oprava bude o to dražší. A mám obavy, že jakejkoliv běžnej motor, kterej namotá pár MWh, bude na odpis. Co vydrží hodně, tak jsou starý stabiláky Slavia, ale ani ty nejsou nesmrtelný, navíc je to hroznej klumpr.
Ještě ke kapacitě baterek: každý množství lifepo4 je málo. Co je potřeba si uvědomit, že do nějakejch 80% SOC to naženeš za chvilku, ale pak už najednou ta baterka "nebere proud" tj je to analogický olovu, distaneš se na 3.4V na článek a další zvyšování napětí je jenom o průšvih, a trvá několik hodin, než se dostaneš na 100% SOC, tj na jaře a na podzim to stejně nejde. Nehledě na to, že je potřeba mít možnost do baterek (nebo třeba do TUV) dostat všechnu energii, která je v kratších dnech k dispozici, tj dvě hodiny svítí, když náš pole 10kWp, a dává 8kW, tak těch 16kWh musíš někam během těch dvou hodin dostat. 4kWh pojme běžnej boiler, 7.5kWh ta 15kWh baterka a najednou máš cca 4.5kWh, se kterejma si nevíš rady, pokud je nedokážeš uplatnit někde v topení a pod. Tohle se taky nikde nedočteš, že slunko si svítí jak chce. stejně nejde vybít až na 0% SOC, rozumný minimum je 30% SOC, aby zůstalo na nějakou nepředvídanou událost (v zimě i víc) tj z 15kWh se ti to najednou smrskne na 7.5kWh reálně využitelné
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Pepsin
Příspěvky: 124
Registrován: sob črc 02, 2022 10:11 pm
Lokalita: Petřvald u Karviné

Re: FVE po radách od členů

Příspěvek od Pepsin »

Právě proto jsem přesně popsal o co jde,tady i jinde na diskuzích se to řešilo
https://youtu.be/VB36RNJwQyg?si=wzI2tCMUT9zMvZpS
Pan je velice ochotný,ví o čem mluví,má náhradní díly je to od 3kw až třeba po 30kw
Tohle se spraví na koleně
Píšou že to jede na fritovací olej, hydraulický což sice jsem úplně neověřil,ale jumper 1,9 jel taky
Co se týče spotřeby,vše vyřešeno jen diodové osvětlení, největší žrouti indukční deska,trouba,ale místo ní používám hlavně remosku,malý odběr proti ní
Telka sporadicky,lednička a mrazák,vše max když budu chtít do 2kw za den,když pripoctu dům od maminky,tak do 4kw
Na střeše 10kwp jižní strana,žádné stínění baterky 10kw úvaha vybíjení 80/40 možná k 20% pak generátor 5kw když nebude kde vzít energii, spotřeba 1l motohodina,pokud nebude na panelech pokrývka sněhu,myslím,že max hodina denně při zatažené obloze,ale to ukáže praxe
Pepsin
Příspěvky: 124
Registrován: sob črc 02, 2022 10:11 pm
Lokalita: Petřvald u Karviné

Re: FVE po radách od členů

Příspěvek od Pepsin »

A jak jsem psal,mám 32 kubikovy bazén a vybíjet přebytky do něj není problém 🙃

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek