Správné zacházení s LIFePO4

LiFePO4, LiFeYPO4, atd., zkušenosti, rady, tipy ...
Pan Taum
Příspěvky: 569
Registrován: sob úno 25, 2012 9:36 pm

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od Pan Taum »

vata píše:stavím druhou sadu 200Ah Life
Až budeš mít nové články nabité na 100%, dej je do systému výměnou za ty starší. Nechej je tam asi týden samotné, aby se rozcvičily a aby si udělaly několik cyklů. Ideálně by bylo řekněme 5 cyklů v rozsahu 95% - 50% tj. asi 3,40V až 3,20V. Články se rozhýbou a tzv. si sednou, poté se budou jednodušeji kamarádit se staršími brášky.
Uživatelský avatar
Frenky
Příspěvky: 815
Registrován: pon led 21, 2013 6:36 pm
Lokalita: Doubravička
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8700
Kapacita baterie [kWh]: 25
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Doubravička

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od Frenky »

Dobrý večer. Dnes jsem zakoupil nové baterie LiFePo4 100W 8ks (24V). Mám MPPT TRISTAR-60. Potřeboval bych poradit jak nastavit tristar. Díky. (Možná že to tu někde je, ale asi hodinu to hledám a nalésti nemohu :wood:
24x Solární panel JINKO SOLAR 225 Pmpp=225W, 2x Regulátor STUDER VT-80, 2x Střídač Studer XTM 4000-48, BSP, RCC, 1x AKU 48V LFP200Ah 1x AKU 48 V LFP280Ah. Řizení a dohled, SDS, vlastní vyčítání arduinem DUE v krabičce (ARMOSY), export dat do RPi s databází a html stránkou.
http://95.85.214.80, viewtopic.php?t=4809
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od vata »

Zdravím, hned první příspěvek k tomuto vláknu, pátý odstavec :)
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Pan Taum
Příspěvky: 569
Registrován: sob úno 25, 2012 9:36 pm

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od Pan Taum »

jako základ si vem tohle http://uloz.to/xuvYM4QT/konfigurace-tri ... 0ah-tsmppt , v případě potřeby se můžeš více porýpat v nastavení.
Uživatelský avatar
jarík
Příspěvky: 75
Registrován: úte zář 25, 2012 1:46 pm
Bydliště: SK

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od jarík »

;) pozdravujem všetkých zúčastnených
natrafil som na tento link

http://translate.googleusercontent.com/ ... RayfhpssLQ

hľadal som kde ho priložím a rozhodol som sa ho dať do tejto témy možno niekomu pomôže nájsť riešenie svojho problému *batt* :repair:
Uživatelský avatar
Toul
Příspěvky: 322
Registrován: čtv dub 21, 2011 2:46 pm

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od Toul »

Pan Taum píše:jako základ si vem tohle http://uloz.to/xuvYM4QT/konfigurace-tri ... 0ah-tsmppt , v případě potřeby se můžeš více porýpat v nastavení.
koušel jsem váš soubor, ale nedaří se mi jej otevřít v programu MS wiew:-( Mohl bych poprosit o print screeny nastavení tristaru? je tam několik věcí které mě nejsou moc jasné. Děkuji.
Pan Taum
Příspěvky: 569
Registrován: sob úno 25, 2012 9:36 pm

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od Pan Taum »

Momentálně vypadá nastavení takto
Přílohy
tsmppt60.png
Uživatelský avatar
Toul
Příspěvky: 322
Registrován: čtv dub 21, 2011 2:46 pm

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od Toul »

Týjo, moc díky za rychlost, už se v tom šťuorám:-) Už jsem i odstranil chybu v MS wiew, měl jsem starší verzi a ta neuměla přečíst soubor z nové verze.

Tak teď v tom mám už totální hokej:-) Vaše nastavení výše se liší s doporučeným nastavením tady na foru v prvním příspěvku. Zejména se liší časy absorption a float. Myslel jsme že by mělo být Absorption 5min a float co nejdéle???
Uživatelský avatar
Toul
Příspěvky: 322
Registrován: čtv dub 21, 2011 2:46 pm

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od Toul »

Ještě prosím, co se to skrývá pod položkou Absorption extension?
Děkuji
Pan Taum
Příspěvky: 569
Registrován: sob úno 25, 2012 9:36 pm

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od Pan Taum »

Toul píše:Týjo, moc díky za rychlost, už se v tom šťuorám:-) Už jsem i odstranil chybu v MS wiew, měl jsem starší verzi a ta neuměla přečíst soubor z nové verze.
Nebyl jsi první, kdo si "stěžoval", takže už ten obrázek existoval.
Toul píše:Tak teď v tom mám už totální hokej:-) Vaše nastavení výše se liší s doporučeným nastavením tady na foru v prvním příspěvku. Zejména se liší časy absorption a float. Myslel jsme že by mělo být Absorption 5min a float co nejdéle???
Časem jsem jednoduše přišel na to, že i bez balancování není problém v mém případě nechat LiFePO4 články nasávat i 40 minut při absorption napětí, prostě do nich nacpu vše co se vejde.

položka "float timeout" určuje, za jak dlouho přejde regulátor z fáze "float" zpět do fáze maximálního výkonu "MPPT", jestliže se napětí po určenou dobu nepodaří udržet na nastavené hodnotě. Ve floatu totiž regulátor netestuje tak často výkonovou křivku panelů, protože je nadbytek výkonu a nemá cenu hledat bod maximálního výkonu.

příklad "float 13,6 V timeout 5 min" - Když je Tristar ve fázi "float" a napětí baterie bude 5 minut (kumulativně) méně než 13,6 V, přejde zpět do bulk MPPT
Toul píše:Ještě prosím, co se to skrývá pod položkou Absorption extension?
Děkuji
"Absorption extension" je funkce, kterou je možné nastavit jinou dobu (zpravidla delší) trvání fáze "absorption", jestliže předchozí noc dojde k vybití baterie pod nastavenou hodnotu.

příklad "enable AE - 12,5V 60min" - Když napětí baterie v noci klesne na jakkoliv krátkou dobu pod 12,5 V, bude následující den trvat absorpce 60 minut.
Uživatelský avatar
Toul
Příspěvky: 322
Registrován: čtv dub 21, 2011 2:46 pm

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od Toul »

tak to je perfektní vysvětlení díky:-)

Ještě mám jednu otázku. Dá se s tímto nastavením provozovat i systém kdy mám přes den puštěnou lednici na měnič? tedy při startu je vysojý odběr (2s 100A) a po té se ustálí odběr na cca 6A co běží kompresor. NEvm jestli zapnutí kompresoru ledničky nespustí opět bulk nabíjení.
Pan Taum
Příspěvky: 569
Registrován: sob úno 25, 2012 9:36 pm

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od Pan Taum »

Samozřejmě, není problém jakýkoliv spotřebič. K přechodu dojde jen při delší dobu zatažené obloze nebo při fakt velkém dlouhodobém odběru.
Uživatelský avatar
Toul
Příspěvky: 322
Registrován: čtv dub 21, 2011 2:46 pm

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od Toul »

já to chápu tak že k přechodu do bulk dojde pokud je po 5min float i krátkodobě (díky odběru) sníženo napětí pod hodnotu 13,6V? nebo je to jinak?
Pan Taum
Příspěvky: 569
Registrován: sob úno 25, 2012 9:36 pm

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od Pan Taum »

Ne ne, počítá se doba po jakou je napětí menší než 13,6 V (tedy, že panely nestíhají dodávat výkon) a až je v registru načtená doba větší než nastavená (5 minut) přechází se na bulk. Čas je měřen kumulativně tzn. když během celého dne bude jen např. 3x 1 minutu pod mrakem, nebo velká zátěž, stále bude fáze "float".
Uživatelský avatar
Toul
Příspěvky: 322
Registrován: čtv dub 21, 2011 2:46 pm

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od Toul »

No tak to je pro mne ovšem objevení Ameriky:-) To je krásná fce:-)
Moc díky za vysvětlení:-)

No ještě mě vrtá hlavou jak přesně tedy funguje Absorption? Chápu správně že bulk dává 100% proudu, po dosažení Absorption se začne snižovat proud až do fáze Float která je určena časem?
dlabas
Příspěvky: 67
Registrován: pon led 02, 2012 10:38 am

Re: Správné zacházení s LIFePO4 - Dlabas-test

Příspěvek od dlabas »

Ahoj všem,
dlabas
Příspěvky: 67
Registrován: pon led 02, 2012 10:38 am

Re: Správné zacházení s LIFePO4 - Dlabas-test

Příspěvek od dlabas »

Ahoj všem,
tak na Dlabas test už nejsou baterie 2x100Ah Pb Deep Cycle od Vision, ale nové 8ks WB-LYP60AHA LiFeYPO4 (3.2V/60Ah) :-)
Tímto děkuji uživatelce Vata za pomoc s nastavením.
Všechny jsem dobil na 4,0V paralelně, to byla doba, jelikož ten laboratorní zdroj neumí víc jak 15A, ale za to si nastavíte max. napětí, takže člověk je víc v klidu.
Mám tam 24V/10A balancér (3,6V) a CellLog (ten program je ale šílenej)
Každopádně je to absolutně nesrovnatelné s jakýmkoliv Pb akumulátorem.
Jsou o dost tvrdší a stabilnější. Hlavně kapacitně drží líp a víc než ty staré 2 roky.
Testuji to v kanceláři a záteží je HQ1500W/24 měnič modif a na něj připojený NTB, MON + tiskárna.
Jinak zdroj je 245Wp mono panel (západ se sklonem 75°) a regulátor zde oblíben Tristrar MPPT60.
Postupně podle času budu ladit a dám info. LiFe je super *batt* :yes:
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: Správné zacházení s LIFePO4 - Dlabas-test

Příspěvek od vata »

:handshake2:
dlabas píše: Všechny jsem dobil na 4,0V paralelně, to byla doba, jelikož ten laboratorní zdroj neumí víc jak 15A, ale za to si nastavíte max. napětí, takže člověk je víc v klidu.
4x200Ah jsem inicializovala pomocí 6A Turnigy celý měsíc :)
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od dracekvo »

Co myslíte.
Má cenu při nabíjení používat absorpci na 3,45V po dobu řekněme 15 min a při ní balancovat. Nebo jen nabíjet do floatu na 3,4 a balancovat na toto napětí?
SJM
Příspěvky: 586
Registrován: pon dub 23, 2012 2:51 pm

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od SJM »

Záležet bude asi především na možnostech toho balancéru - tedy čím nižší proud, tím delší čas balancování; záležet bude zřejmě i na mnnožství cyklů dosahovaných za jeden den.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek