plánování rozmístění panelů - úvaha

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
mischanek
Příspěvky: 10
Registrován: sob bře 04, 2023 10:24 pm
Lokalita: Beskydy
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

plánování rozmístění panelů - úvaha

Příspěvek od mischanek »

Hezký den všem - ve fázi plánování bych se rád zeptal stran mé úvahy s příp. rozmístěním jednotlivých polí.

Domek má jednu delší stranu orientovanou na VJV (cca. 130°) - podél této stěny jsem uvažoval s jedním polem orientovaným na 120° - s tím, že by to mělo být jakýsi životaschopný směr pro zimní období.

Dále pak ve vzdálenosti cca. 35 m od domu je nevyužívaný kus pozemku, který bych tak rád "zužitkoval".

Proto tak uvažuji nad jižním polem (180°) a zrcadleným směrem prvního pole směrem na západ - tedy třetí pole 240° - což by opět měl být životaschopný směr pro zimní období.

Jsem tak nějak ovlivněn "Upířím doupětem" - konceptem Homo domo od Vlasty T. - a tak výhledově uvažuji o třech střídačích (každá pro jednu fázi) - pravděpodobně Growatty (které by měly zvládnout 6000W pole každý).

Je podle vás tato úvaha dobrá, příp. bylo by nějaké lepší řešení..?
Přílohy
orientace.jpg
pave69
Příspěvky: 51
Registrován: ned čer 26, 2022 9:27 pm

Re: plánování rozmístění panelů - úvaha

Příspěvek od pave69 »

Já bych jen podotkl, že pro zimní období jsou nejživotaschopnější panely směrem na jih, co nejvíce skloněné.
mischanek
Příspěvky: 10
Registrován: sob bře 04, 2023 10:24 pm
Lokalita: Beskydy
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: plánování rozmístění panelů - úvaha

Příspěvek od mischanek »

Co nejvíce skloněné je myšleno co nejvíce svisle..?

Podle té interaktivní mapy PVGIS jsem si dělal i tabulku sklonů pro jednotlivé směry se zohledněním zimního provozu - tedy vyšší výkon v zímě, ale ne zcela, pak rapidně klesal celoroční výnos. A co jsem tak pochopil, v létě + jaro/podzim s výkonem probélm není.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek