greenbono a SSR s externím napájením

Ohřev TUV, aku nádrže, boilery, ohřívače vody, vytápění, klimatizace
Uživatelský avatar
alfonsak
Příspěvky: 21
Registrován: pát zář 02, 2022 4:55 pm
Lokalita: Chrudimsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5400

greenbono a SSR s externím napájením

Příspěvek od alfonsak »

Zasílám dotaz na šikovnější odborníky, jestli nevíte.
Greenbono Aku a připojení SSR.

Mám k dispozici SSR relé RM1E..V od Eniky - což je SSR říditelné externím napětím 0-10V DC, ALE vyžaduje ještě stále napětí 24VDC - na obrázku je vidět, kdy řízení je řešeno tak, že

kontakt 1 - 0V
kontakt 2 - 0-10V
kontakt 3 - 24V

Tedy předpokládám, že kontakt 1 propojím s kontaktem 7 (zem na GB) a kontakt 2 propojím s kontaktem 8 (řízení SSE1 GB)

Problém je, jak dostat těch 24VDC. Mám k dispozici trafo od LED, které mi poskytne 24VDC - kontakty 4 (V+) a 5 (V-)
Pokud změřím napětí mezi 4 a 5 - naměřím správně 24V

Problém nyní je ale, jak to "uzemnit".
Pokud nyní změřím napětí mezi kontakt 5 (V-) a kontakt 7 (GB zem), pak se mi zobrazí napětí -21V :-(

Pokud propojím kontakt 1+2 s greenbono 7+8 a na kontakt 3 přivedu pouze kontakt 5 - tak mezi kontaktem 1 a kontaktem 3 je cca -2V

Poradíte prosím, co s tím? Já vím, jsem lama.
Nerad bych GB "odrovnal".
Přílohy
Screenshot from 2023-01-20 13-32-04.png
5,4kWp jih (12x 455Wp 6S2P, instalováno na louce) | PIP 5048 mkx 5kW/48V | 4??kWh batt (4x 12V/100Ah Pb trakce)
bereda20
Příspěvky: 130
Registrován: úte led 25, 2022 4:19 pm
Lokalita: Klatovy
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6300
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: greenbono a SSR s externím napájením

Příspěvek od bereda20 »

Musis propojit vsechny zeme. Tj 1 na SSR s V- a s 7 na GBO. Dale napajeni V+ na 3 SSR a signal 8 GBO na 2 SSR
Uživatelský avatar
alfonsak
Příspěvky: 21
Registrován: pát zář 02, 2022 4:55 pm
Lokalita: Chrudimsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5400

Re: greenbono a SSR s externím napájením

Příspěvek od alfonsak »

Děkuji bereda20 - ano jsem lama, kompletní uzemnění dle jeho rady samozřejmě zabralo.
SSR relé již zapíná.

Mám ale dotaz ještě k GBO - v rozhraní mi hlásí, že SSR (fázové řízení) je otevřeno na 100procent (a GBO pustilo všechny relé), ale na výstupu pro SSR1 (dle obrázku 7 a 8) to dává napětí pouze v rozmezí 3,4-3,7V - což bohužel toto relé otevře jen asi na 10 procent ....

V čem může být závada?
I když to ale vypadá, že to "vytěžuje" - protože se mění Load na měniči (kolísá), ale v rozssahu cca 200W. Přitom slunce svítí jak divé, solar nyní odebírá 1kW z celkem 3,6kWp (a panely jsou čišté)

Je možné, že GBO kontroluje i, kolik A dodává do baterek? Mám olovo, takže se snaží dobíjet až na 58,4V..
(V GBO mám zapojené napěťové čidlo na baterky a proudový měřič z baterie - vytěžování je nastaveno od 54,5V)
5,4kWp jih (12x 455Wp 6S2P, instalováno na louce) | PIP 5048 mkx 5kW/48V | 4??kWh batt (4x 12V/100Ah Pb trakce)
Kostěj
Příspěvky: 587
Registrován: úte úno 25, 2014 9:33 pm
Lokalita: Dobrovicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: greenbono a SSR s externím napájením

Příspěvek od Kostěj »

alfonsak píše:Mám ale dotaz ještě k GBO - v rozhraní mi hlásí, že SSR (fázové řízení) je otevřeno na 100procent (a GBO pustilo všechny relé), ale na výstupu pro SSR1 (dle obrázku 7 a 8) to dává napětí pouze v rozmezí 3,4-3,7V - což bohužel toto relé otevře jen asi na 10 procent ....
Mám pocit, že je chybka v napětích. Relé čeká 0-10V, ale greenBono dává max. 5V (nebo 3V?). Byl by potřeba ještě převodník PWR na 0-10V, někde to p. Trochta na yorix.cz zmiňuje.
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: greenbono a SSR s externím napájením

Příspěvek od Vitek »

https://www.enika.cz/rm1b48d50-ssr-io-4 ... dc_z10794/

kdyby autor použil správné a doporučené SSR tak nemá problémy.
spínám 5 x ssr na vzdálenost 30m, přímo výstpem z GBO. uplně bezprobémů----
mám to ve fázovém řízení. a vytěžuju 0 - 12 kW plynule dle potřeby

škoda že lidi vždy vymýšlejí cesty zdánlivě jednodušší.

kdybys cokoliv potřeboval dej vědět mám asi 2 tuny volova a 2 GBO Aku... jak s limiterem proudu tak s limiterem měničů a vstupním limiterem na straně AC in do měniče.
Uživatelský avatar
alfonsak
Příspěvky: 21
Registrován: pát zář 02, 2022 4:55 pm
Lokalita: Chrudimsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5400

Re: greenbono a SSR s externím napájením

Příspěvek od alfonsak »

autor nemohl použít doporučené relé, protože jde variantou fázového řízení a ne spínání v 0 (navíc mi není jasné, když u toho je uvedeno: rozsah řídícího napětí: 4 - 32VDC a GBO má 0-5V - ale jsem laik a Vítkovi to funguje). Relé případně vyměním, jakmile seženu.

Trochu jsem s s tím hrál a problém je asi jiný -
Jde o snímač proudu, který vypadá, že dává divné hodnoty - jakmile GBO začne zatěžovat vstup, tak najednou snímač proudu dá nesmyslnou hodnotu - např. na půl sekundy hodí -60A (tedy odběr z baterie) a tím GBO zase omezí... zkusím ten snímač vyřadit.
Může to být i tím olovem, kdy při navýšení zátěže (např. o 200W) poklesne napětí na baterii.

Proto GBO dává napětí mezi 3,4 - 3,7V - prostě víc nepustí, protože už začně omezovat.
5,4kWp jih (12x 455Wp 6S2P, instalováno na louce) | PIP 5048 mkx 5kW/48V | 4??kWh batt (4x 12V/100Ah Pb trakce)

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek