Správné zacházení s LIFePO4

LiFePO4, LiFeYPO4, atd., zkušenosti, rady, tipy ...
ctirad
Příspěvky: 71
Registrován: pon čer 25, 2012 12:18 am

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od ctirad »

Při jakém odběru a kapacitě článků? Pokud to dělá při odběrech v řádu 0,5C a výš, tak je to úplně normální. Běžné Lifepo4 články bohužel nejsou žádní přeborníci ve tvrdosti.
serfar30
Příspěvky: 75
Registrován: čtv úno 23, 2012 10:02 pm
Bydliště: Česká Skalice

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od serfar30 »

obděr mám v rozmezí 23-29 A kapacitu článků mám 100Ah .Včera jsem si všimnul že se to kolísání zvětšuje ke konci vybití aku což je asi OK.
8xLifepo4 tristar 60A Siemens logo Power Jack 3500w solar 1960Wp pro zatím
borco
Příspěvky: 20
Registrován: ned bře 31, 2013 9:54 pm

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od borco »

Ctirad, mas skusenosti s tymi solarnymi LifePo? Neviem ci je to podobna technologia, ale ja som mal v supliku baterku z mojich modelrskych cias LiFE 2s 6,6V 2100mAh- asi 3-4roky dozadu nabijana. Nezdalo sa mi co pises o Lifepo, dal som ju teraz vybijat takmer 2c - skoro som spadol z noh - vytiahol som z nej cez 2Ah:)) mozem poslat excel priebeh napatia a prudu z nabijacky/vybijacky- lietal som naposledy pred minimalne 3 rokmi, baterka skladovana pri izbovej teplote. A pri vybijani takmer 2C - 3,7-4A - kleslo napetie na 3v/clanok az po 29minutach. Podla mna je Life dost tvrdy zdroj. Neviem si predstavit skratovat vacsiu baterku - uz tato 6,6V 2,1Ah dava slusne iskry ked nedam pozor. Inak pravidelne som ju nabijal 4C invertorom v aute - 15 minutove full nabitie - takze som lietal 15minLife, 15min Nimh zatial sa nabila Life, a potom zas Life, to mi stacilo na den:))

Life baterky som mal velmi rad, trebalo sice strazit napatia pri lietani - ale oni dost prudko klesaju pri vybitii, takze to nebol problem, pri 1. mirnom poklese vykonu som zletel bez motora dole.

Tabulka a graf vybijania:vybijanie Pozeral som aj mnozstvo Ah pri nabijani a pri vybijani je priblizne rovnaka, co by bolo moc super, preto som pocital v jednom stlpci watthodiny, ktore lepsie vystihuju energiu ukladanu a vycerpanu - vychadza tam strata cca 10percent medzi dodanou a vytiahnutou energiou.
ctirad
Příspěvky: 71
Registrován: pon čer 25, 2012 12:18 am

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od ctirad »

borco píše:Ctirad, mas skusenosti s tymi solarnymi LifePo?
Žádné solární LifePo neznám, pokud myslíš žluté Winstony, co tu všichni používají, tak s těmi mám zkušenosti značné. Opravdu to z hlediska zatížitelnosti žádný zázrak není. Samozřejmě je to daleko lepší než olovo, ale ve srovnání právě třeba s modelářskými články, A123 nebo dokonce s moderníma "lipolkama" je to bída. Už při 1C zatížení se napětí dost propadá a maximální stabilní odběr je někde kolem 3C, zatímco u těch zmiňovaných jsou to mnohdy i desítky.

Ono to u FV kdovíjak nevadí, tam se používají typicky zlomky C pro vybíjení i nabíjení, ale je dobré to vědět.
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od LIX »

Pokles napätia u LiFeYPO (winston,žltá) je úplne normálny a už sa to tu niekde rozoberalo. Tento pokles je kvôli počtu cyklov. Winston má na rozdiel od napr. sinopoly LiFeYPO viac cyklov a je to mäkší zdroj, no a sinopoly je tvrdý zdroj ale za to má asi o polovicu menej cyklov(možno aj viac ako o polovicu). Nie je to žiadny extra tvrdý zdroj ale to my podla mňa ani nepotrebujeme. Ešte sa mi nestalo aby som potreboval dlhodobo alebo krátkodobo dostať z LiFeYPO batérie viac ako 1C..
borco
Příspěvky: 20
Registrován: ned bře 31, 2013 9:54 pm

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od borco »

Diky za uvedemie do obrazu, naivne som si myslel ze tieto LiFePO4 baterky maju podobne parametre ako a123 :(, u ktorych nieje problem nabijanie 4C a vybijanie kludne aj viac ako 10C :( - . Idem dohladat tie info winston/sinopoly - dik za info.

Tak ale ak znasaju 3C - tak to je v pohode, ale zas na druhej strane ak je to mekky zdroj, tak potom moze moc skoro to napatie pri odbere 3C pod minimalne napatie clanku? Tak isto potom bude pri vyssich odberoch klesat ucinnost - vlozena/vytiahnuta energia:( - mate nejake merania kolko percentna je cca ucinnost, tychto baterii?
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od LIX »

Ono je to tak ze ju mozes vybijat 10c a nabijat 4c, ale na co by si to robil? Zbytocne si znizis pocet cyklov. Predsa len tu vo fv si mozme nadimenzovat vsetko tak aby sme bateriu zbytocne netrestali. Niesme obmedzeny ani vahou a ani rozmerom. Jedine co nas obmedzuje je cena. Preto je dobre si vsetko pekne nadimenzovat spravne a rozmyslat dopredu aby sme si nekopali pod sebou jamu.
ctirad
Příspěvky: 71
Registrován: pon čer 25, 2012 12:18 am

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od ctirad »

LIX píše:Winston má na rozdiel od napr. sinopoly LiFeYPO viac cyklov a je to mäkší zdroj, no a sinopoly je tvrdý zdroj ale za to má asi o polovicu menej cyklov(možno aj viac ako o polovicu).
Jaký je zdroj této informace? Nikdy jsem nic takového neslyšel. Z testů, měření ani zkušeností lidí na zahraničních fórech nic takového nevyplývá. Naopak se všichni shodují že čínské velkoformátové články ať už jde o Winston, původní Thudersky, Sinopoly, CALB atd jsou vesměs jedno a totéž s jinou nálepkou. Výjimkou jsou články CHL, které mají opravdu několikanásobně menší vnitřní odpor.

Kromě toho výše uvedená informace technicky nedává moc smysl, protože pokud je článek tvrdší (tedy má menší vnitřní odpor), tak by měl naopak cyklů při stejném zatížení vydržet víc, protože je méně namáhaný.
ctirad
Příspěvky: 71
Registrován: pon čer 25, 2012 12:18 am

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od ctirad »

borco píše:Diky za uvedemie do obrazu, naivne som si myslel ze tieto LiFePO4 baterky maju podobne parametre ako a123 :(, u ktorych nieje problem nabijanie 4C a vybijanie kludne aj viac ako 10C :( - . Idem dohladat tie info winston/sinopoly - dik za info.
Použitá chemie katody dělá asi jenom třetinu vlastností celého článku. Zásadní vliv má výrobní proces, který bude u A123 sofistikovanější. Stačí se podívat třeba na ty modelářské "lipolky" před lety a dnes. Dřív vydržely několik desítek cyklů a při zkratu nebo mechanickém poškození vybuchly. Dnešní mají počet cyklů jdoucí do tisíců a vydrží ledasjaké zacházení. Přitom chemie katody je pořád stejný Lithium-Cobalt.

Nicméně ty výše udané hodnoty pro A123 mi přijdou krajně nadhodnocené, alespoň je-li řeč o plochých 20Ah článcích. S válcovými nemám zkušenosti.
Tak ale ak znasaju 3C - tak to je v pohode, ale zas na druhej strane ak je to mekky zdroj, tak potom moze moc skoro to napatie pri odbere 3C pod minimalne napatie clanku?
Správně udělaná BMS by s těmito poklesy ve špičkách měla počítat a dělat kompenzaci podle odebíraného proudu, aby nevypínala hned, jakmile se napětí článku vlivem zatížení dotkne minimálního napětí.
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od vata »

Zdravím, stavím druhou sadu 200Ah Life, kterou si tentokrát iniciačně nabiju sama. Podle zkušeností na tomto fóru jsem obstarala modelářskou nabíječku Turnigy 6A. Zajímavá zkušenost s prodejcem: na jiných fórech jsem vyčetla, že přibalené kablíky téhle nabíječky trpí značnými přechodovými odpory, ale i tak mě dostalo, že nabíječka při 6A přeměřovala napětí na článku o cca 0,4V, což samozřejmě nabíjení vylučuje. Po přeměření jsem zjistila, že ty kablíky lze použít při proudech do 1A, pak už jsou nepoužitelné kvůli rozdílu napětí na baterii / nabíječce.
Káblíky si samozřejmě vyrobím vlastní, to není problém, ale i tak jsem si popovídala s prodejcem, a ten se zasekl na argumentaci, že při nabíjení modelářských baterií do 5Ah nemůžou ty orig. káblíky ani při 6A způsobovat tuhle potíž, takže ani teoreticky by to neuznal na reklamaci. Dokonce řekl, že tahle nabíječka není určena pro nabíjení průmyslových baterií a nelze zaručit její správný provoz.
Mě to připadá jako blbost, jediný rozdíl je snad v délce nabíjení, jinak snad charakteristika nabíjení bude stejná. Co myslíte? Díky :)
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od LIX »

Ja som s ňou nabíjal v pohode 90Ah LIFe do solárneho systému a v pohode, pravdaže s vlastnými drôtmi. :D
střídač
Příspěvky: 544
Registrován: stř led 02, 2013 4:28 pm

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od střídač »

vata píše: že nabíječka při 6A přeměřovala napětí na článku o cca 0,4V, což samozřejmě nabíjení vylučuje.
Po mnoha pochvalných recenzích jsem si taky tento šmejd koupil. Nebudu popisovat strasti a uchýlím se ke zkratce.
Vrátit, zapomenout, neb škody mohou být obrovské na těch dvoustovkách.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

já mám také tuto modelářskou nabíječku a jsem s ní spokojen . Jediné co mi vadí je pravděpodobně prohození Li-ion 4,1V a Li-Pol 4,2 co vím tak by to mělo být naopak .
Problém se slaboučkými dráty vyřešily kabely k auto-audio systému 2x1,5mm2 transparentní dvoulinka s jemnými chlupy - dobře vypadá a je měkká na ohyb ;) .
Nedávno sem si pořídil trochu výkonější kousek , Turnigy accucell 8150 :yes: umí 8 článků v sérii výkonem až 150W , max proud je 7A . Orig. káblíky vyněněny za 2x2,5mm2 a jede :yes: .

Nejde mi do hlavy jak mohlo dojít k navýšení napětí na článku o 0,4V oproti napětí nabíječky (není to tak trochu proti fyzikálním zákonům ? ) U orig. drátků tomu bylo právě naopak a samozřejmě se docela hřáli :hell: .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
střídač
Příspěvky: 544
Registrován: stř led 02, 2013 4:28 pm

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od střídač »

abrams píše:Nejde mi do hlavy jak mohlo dojít k navýšení napětí na článku o 0,4V oproti napětí nabíječky (není to tak trochu proti fyzikálním zákonům ? )
Nejde o fyzikální, ale výrobní zákony. U výrobních zákonů je možné naprosto všechno. Nabíječka ukazuje a vykazuje znaky uvedené na ukazateli. Káblíky to nezmění.

Kdo má štěstí na nějakou dobrou Čínskou směnu nabíjí, ostatní se trápí. U vaty Číňan neměl dobrý den. Patrně u něj ještě doznívala slova o boji za lepší zítřky, tak ztratil výrobní ostražitost.

Jde o zmetkový kus.
matej
Příspěvky: 826
Registrován: čtv zář 01, 2011 6:30 pm

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od matej »

Taky mám tuto nabíječku, ale ve variantě Imax B6 (originál s hologramem) a je pravda, že ty kablíky nejsou nic moc, ale myslím,že takový problém to není. Sice se pomaleji dosáhne vrchlolového napětí při nabíjení, ale poškození článků nehrozí. Nabíjím s tím i velké sady LiIon baterií, NiCD do utahovačky, malé NiMH 9V do měřáků (proudem 0,1A) a i olovo. Za tu cenu, jsem s ní spokojen.
jak mohlo dojít k navýšení napětí na článku o 0,4V oproti napětí nabíječky (není to tak trochu proti fyzikálním zákonům ? )
Samozřejmě na článku při nabíjení nemůže být vyšší napětí než je výstupní napětí z nabíječky. Proste jde o to, že nabíječka a svém konci kabelu vidí při nabíjení napětí o U=R*I větší a při vybíjení o U=R*I menší než je na opačné straně(R je odpor kablíků a I je proud).
To samozřejmě nezpůsobuje přebíjení.
Pravda a Láska zvítězí!.
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od vata »

Ano, nabíječka sama o sobě se zdá ok, problém je v kablících. Při proudech > 1A nabíječka měří víc, protože mezi ní a baterkou je významný odpor. Nicméně mě zaujalo tvrzení prodejce, že prostě s tímhle velké baterky nabíjet nelze...
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
bert
Příspěvky: 365
Registrován: stř zář 07, 2011 10:09 pm

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od bert »

Gratulujem k novým batériám!
No kúpa nabíjačky sa mi zdá zbytočná. Nabíjanie 200Ah článku 6A nabíjačkou, bude trvať asi:
17 hodín x 4 články = nekonečno :D (pri dobití asi 50% kapacity). Ja by som sa na 100% na nabíjač pri prvotnom nabíjaní nespoliehal. A bez dozoru už vôbec. No ak máte nejakú rozumnú činnosť na blízku a môžete to dozorovať, potom v poriadku.
Ak nemáte pre nabíjačku ďalšie využitie, bude zbytočne ležať niekde na polici.
Držím palce :yes: , nech *batt* *batt* *batt* *batt* dlho slúžia.

Prajem všetkým veľa slnka. *sun*
honzaL
Příspěvky: 412
Registrován: pon kvě 21, 2012 11:33 am
Bydliště: Hradec Kráové

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od honzaL »

vata píše:.......ale i tak mě dostalo, že nabíječka při 6A přeměřovala napětí na článku o cca 0,4V, což samozřejmě nabíjení vylučuje. Po přeměření jsem zjistila, že ty kablíky lze použít při proudech do 1A, pak už jsou nepoužitelné kvůli rozdílu napětí na baterii / nabíječce.
Ano, to se mi stalo také, ale s vlastním připojením (a již jsem to ve fóru psal). Ve vašem případě je někde na cestě mezi baterií a nabíječkou odpor asi 0,066 ohmů. Není to žádný velký odpor :( a dá se získat na konektorech i na kabelu či na přechodu konektor kabel a při pár ampérech to hned udělá pár desetin voltu !!! :shock: Doporučuji měřit a měřit spolehlivým multimetrem (s dobrou baterií, nedávno jsem si nevšiml, že mám vybitou baterii a multimetr hned přidal asi 0,5V :x ).
18x 550Wp, 16xLiFePO 780Ah (stáří 0, 8, 10 let), STUDER: 3x MPPT VT65; 3x Xtender 4000-48. PLC UNIPI
(v minulosti = CEEG 15x230 Wp, 16xLiFePO 500 Ah, MS TS60A, Studer 4000-48, PLC Siemens,)
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

též gratuluji k rozšíření LiFe :handshake: .

Vlastně jsem také před pár dny rozšiřoval ... o 240Ah na současných 440Ah :celebrate4: . Modernizací nebyla ušetřena ještě nabíječka ... původní Gamu 1550 s účinností kolem 71% nahradil festovnější stroj s účinností kolem 86% :mrgreen: .
Akorát mě štve že jsou v tomhle počasí baterky za chvíli nabité při malé spotřebě přebitků ... :sm1: .

Kábliky nabíječky rozhodně vyměnit , ty originální stojí za prd :uh: .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od vata »

Díky :) Každopádně už delší dobu mi bylo jasné, že nějaká nabíječka pro nabíjení jednotlivých článků se hodí, jednak na inicializační nabíjení a taky na srovnání sady, až se v ní články po čase rozhodí. Kupodivu na inicializační nabíjení s koncem na 4,1V jsem nic vhodnějšího než tuhle Turnigy nenašla. Tedy pominu-li inicializaci svářečkou alla abrams - na to nemám nervy ani tu svářečku :).
Samosebou to nabíjím jen pod přímým dohledem a s navěšeným měřákem, na noc to přerušuji, nevadí mi, že to tak dlouho trvá, s tím se počítalo.
Proste jde o to, že nabíječka a svém konci kabelu vidí při nabíjení napětí o U=R*I větší a při vybíjení o U=R*I menší než je na opačné straně(R je odpor kablíků a I je proud).
To samozřejmě nezpůsobuje přebíjení.
To je mi jasné, nicméně přechytřelá nabíječka po chvíli zahlásí nesprávný počet článků a vypne se.
Můj původní záměr byl ale pozeptat se na váš názor na postoj prodejce - s tímhle velké články nenabíjet, nemusí to fungovat. To že jsou orig káblíky totální šunt, to se zjistí hned a napravit se to dá jednoduše.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek