Žvanírna, bylo Energie zdraží víc, než se čekalo

Nezařaditelné
Matess
Příspěvky: 1524
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od Matess »

To máš sice pravdu, ale cena elektřiny nemůže takhle vysoko zůstat dlouho. Je to likvidační pro spousty firem. Rychlonabíječky budou dražší a tam mě to nějak nepřekvapuje a dává to smysl - z něčeho se ty nabíječky zaplatit musí. Chvilku se to vydržet dá, ale dlouho ne. Tato cena by měla motivovat výrobce elektřiny k výstavbě elektráren, protože teď se zaplatí jako nikdy předtím. Je otázkou kdyby Francie neměla tak velkou odstávku na jádře jestli by ty ceny byly takhle drastické.
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od rottenkiwi »

Priklad:
Najazdim rocne 8000 km, benzin bol 1.4 - 1.78, priemer 1.6 €.
Spotreba: leto 5.3, zima 6.6, priemer 6 l.

12 r. 96000 km == 9200 € benzin.
Servis kazde 2 roky == 1800 €. Dokopy:
auto + poistka + benzin + servis: 9900 + 500 + 11000 =´= 21400 €.

Teraz kupim Daciu za 18600 €. Mam uz FVE, ktora sa mi za 10 r. zaplatila, baterky sluzia,
ucim sa vyrobit si BMS, menice a MPPT a celkom sa mi dari.

Predpokladajme znova 8000 km, z toho 500 v zime. Za 7500 km rocne nezaplatim nic,
lebo FVE a mozem odlozit cestu aj o tyzden ked treba, 500 km v zime == 11 kWh x 0.2 € x 5
co je , 11 €. Neviem kolko stoji poistka ani servis a ci nebudem musiet jazdit do servosu 100 km dalej.

Ale za 12 r.. ak bude aspon jedno MPPT a jeden menic fukcny, tak tu malu baterku v Dacii
nabijem za 2 dni.

Co je energeticky vyhodnejsie ? No Dacia, lebo palivo ma vyjde 140 € na 12 r.
Bude sa ma tykat zdrazovanie energii ? Ano, proporcionalne tym 140 € na zimu.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Matess
Příspěvky: 1524
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od Matess »

problem tveho vypoctu je v porizovaci cene. Spalovaci auto jsi schopen koupit za 2k€ v pouzitelnem stavu (nejakou fabii 2 treba) kdezto na spring potrebujes o 16k€ vic a pokud je nemas musis si na to pujcit a tam jsou navic i uroky.

Pokud bych mel mluvit za sebe tak potrebuji k zivotu velke auto nikoliv male a v elektromobilech je vyber dost bida. Nejake cinske kombi na baterku je kolem 40k€.

Pokud bych kupoval male auto na elektrinu mozna bych misto springu volil jete bmw i3... Je to trochu radost z jizdy proti dacii (a to rikam jako docela spokojeny vlastnik dacie)
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od rottenkiwi »

Ale ja nechcem jazdene auto, ja porovnavam nove s novym.
A aj to porovnanie nie je presne, lebo 10000 € za Clio z r. 2013
a terajsich 18600 € za Daciu su uplne ine peniaze.
Nedavno ta Dacia stala 16500 € a bez DPH je cena zase inde.

Ked si mam kupit auto, tak si za 200 € kupim Feliciu s 60000 km najazdom.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
ChlapeczDediny
Příspěvky: 235
Registrován: sob říj 16, 2021 10:55 am
Lokalita: Juh BBSK
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 1700
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od ChlapeczDediny »

rottenkiwi píše: Neviem si predstavit, ze by niekto isiel 400 km + 18 min + 400 km na jeden zatah, bez jedla,
mocenia, a inych veci, ako je pravidelne precvicenie svalov.
No vidíš, a napriek tomu som takto fungoval poldruha roka, týždeň čo týždeň. A popoludní späť domov.
No dobre, bolo to 400 km + 50 minut + 200 km. A po 8 hodinách práce domov. Pravda, na dieslu. S jedlom počas tej pauzy. A bol som mladší.

Dnes by mi práve stačil aj EV so 150 km.
3s2p Amerisolar 285 1,7 kWp JJV, Epever 5420AN, 14s100p LiIon 18650 12 kWh + JK BMS 200A, Epever iPower 5 kW
ChlapeczDediny
Příspěvky: 235
Registrován: sob říj 16, 2021 10:55 am
Lokalita: Juh BBSK
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 1700
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od ChlapeczDediny »

rottenkiwi píše:Nie, to ked clovek chce nekoho predjed, tak by sa mal vratit do autoskoly.
Da sa ist pomaly za nim, podobne ako za autobusom ci kamionom a este usetrim na palive.
Skús s touto tvojou teóriou každú stredu otočiť, od teba, Brno....
3s2p Amerisolar 285 1,7 kWp JJV, Epever 5420AN, 14s100p LiIon 18650 12 kWh + JK BMS 200A, Epever iPower 5 kW
eman
Příspěvky: 1016
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od eman »

rottenkiwi píše:Priklad:
Najazdim rocne 8000 km, benzin bol 1.4 - 1.78, priemer 1.6 €.
Spotreba: leto 5.3, zima 6.6, priemer 6 l.

12 r. 96000 km == 9200 € benzin.
Servis kazde 2 roky == 1800 €. Dokopy:
auto + poistka + benzin + servis: 9900 + 500 + 11000 =´= 21400 €.

Teraz kupim Daciu za 18600 €. Mam uz FVE, ktora sa mi za 10 r. zaplatila, baterky sluzia,
ucim sa vyrobit si BMS, menice a MPPT a celkom sa mi dari.

Predpokladajme znova 8000 km, z toho 500 v zime. Za 7500 km rocne nezaplatim nic,
lebo FVE a mozem odlozit cestu aj o tyzden ked treba, 500 km v zime == 11 kWh x 0.2 € x 5
co je , 11 €. Neviem kolko stoji poistka ani servis a ci nebudem musiet jazdit do servosu 100 km dalej.

Ale za 12 r.. ak bude aspon jedno MPPT a jeden menic fukcny, tak tu malu baterku v Dacii
nabijem za 2 dni.

Co je energeticky vyhodnejsie ? No Dacia, lebo palivo ma vyjde 140 € na 12 r.
Bude sa ma tykat zdrazovanie energii ? Ano, proporcionalne tym 140 € na zimu.
Tohle je typický příklad, proč se majiteli EV nedá diskutovat. Vždycky si přizpůsobí podmínky tak, aby jim z toho vyšla EV krásně a spalovák strašidelně.

V reálu..benzínová verze prakticky jakéhokoliv auta je skoro o polovinu levnější, má 3x takový dojezd, má o polovinu levnější pojištění a pokud je to nové auto, tak směšné servisní náklady. EV je navíc masivně dotované jak státem, tak výrobci a ve výsledku i zákazníky co kupují benzíny.
To že EV zlevní je naprostá iluze, protože teď se prodává pod výrobní cenou, aby výrobci nemuseli platit brutální výpalné za spalováky. Až přijdou o příjem ze spalováků a naně navázaným servisem, tak bude auto jenom pro horních 10tis.
3,3kWp + 3,4kWp JJZ, 2x SmartSolar 150/85, 3xVictron MP II 5kVA v 3F režimu, Smartshunt, Cerbo GX, 16x120Ah LiFePO4 s JK BMS B2A24S20P.
ChlapeczDediny
Příspěvky: 235
Registrován: sob říj 16, 2021 10:55 am
Lokalita: Juh BBSK
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 1700
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od ChlapeczDediny »

rottenkiwi píše:
Problem je vtedy, ked idem 92 a za mnou je niekto a ide 3 m zamnou,
dam na tempomat 96, zase je 3 m za mnou, nevidim mu svetla,
dam na tempomat 122, zase je 3 m za mnou.
To predsa riešia ostrekovače xenonovych svetlometov ;)
3s2p Amerisolar 285 1,7 kWp JJV, Epever 5420AN, 14s100p LiIon 18650 12 kWh + JK BMS 200A, Epever iPower 5 kW
ChlapeczDediny
Příspěvky: 235
Registrován: sob říj 16, 2021 10:55 am
Lokalita: Juh BBSK
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 1700
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od ChlapeczDediny »

Matess píše:To máš sice pravdu, ale cena elektřiny nemůže takhle vysoko zůstat dlouho. Je to likvidační pro spousty firem.
Bingo! Takže zlevní, až budou skoupené a zglobalizované.
3s2p Amerisolar 285 1,7 kWp JJV, Epever 5420AN, 14s100p LiIon 18650 12 kWh + JK BMS 200A, Epever iPower 5 kW
Matess
Příspěvky: 1524
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od Matess »

je to dost možné. Za mě je energetika součástí kritické infrastruktury a je to jedna z mála věci co má být státní. (pro obyvatele, nikoliv pro zisk)
ChlapeczDediny
Příspěvky: 235
Registrován: sob říj 16, 2021 10:55 am
Lokalita: Juh BBSK
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 1700
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od ChlapeczDediny »

Matess píše:je to dost možné. Za mě je energetika součástí kritické infrastruktury a je to jedna z mála věci co má být státní. (pro obyvatele, nikoliv pro zisk)
Otazka ovšem je, co je cílem...
3s2p Amerisolar 285 1,7 kWp JJV, Epever 5420AN, 14s100p LiIon 18650 12 kWh + JK BMS 200A, Epever iPower 5 kW
jahodovák
Příspěvky: 1941
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od jahodovák »

cipis píše:Jízda autem není pro to, aby si to člověk užil, ale aby se dopravil z bodu A do bodu B. A pokud tam jede kochajícíse čepičář, tak je výrazně vyšší riziko následné nehody, než když tam někdo jede stovkou na 90 ...
Čím míň času člověk stráví na silnici, tím je méně času na nehodu.
Lepší vnímání není důvod pro pomalou jízdu, silnice jsou pro přepravu, ne pro dívání se.
Tak jsem náhodou kouknul na seznam a jak jsem zjistil,na dálnici je to asi samej čepičář,prý 10 kilometrová fronta...
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od rottenkiwi »

eman píše: Tohle je typický příklad, proč se majiteli EV nedá diskutovat. Vždycky si přizpůsobí podmínky tak, aby jim z toho vyšla EV krásně a spalovák strašidelně.

V reálu..benzínová verze prakticky jakéhokoliv auta je skoro o polovinu levnější, má 3x takový dojezd, má o polovinu levnější pojištění a pokud je to nové auto, tak směšné servisní náklady. EV je navíc masivně dotované jak státem, tak výrobci a ve výsledku i zákazníky co kupují benzíny.
To že EV zlevní je naprostá iluze, protože teď se prodává pod výrobní cenou, aby výrobci nemuseli platit brutální výpalné za spalováky. Až přijdou o příjem ze spalováků a naně navázaným servisem, tak bude auto jenom pro horních 10tis.
Pre mna spalovak nedava zmysel, lebo by ma naklady na palivo vysli:
9200 / 140 == 65.7-krat viac.
A to nehovorim a zabitych ludoch a zvieratach vdaka spalovakom a ich exhalatoch.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Matess
Příspěvky: 1524
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od Matess »

hele já neříkám že elektromobil je špatně. Když se mi poštěstí a budu někdy bydlet ve svém domě budu zcela jistě nějaký chtít, nebo minimálně plugin hybrid. Problém je že většina lidí nežije v domě a nemůže doma nabíjet a potom to posouvá vlastnictví EV do nesmyslu s malou vyjímkou toho když máš starou teslu s nabíjením zdarma u superchargeru - s tou se to dá. (pokud nemáš nejbližší supercharger jako já 2-3 hodiny cesty).

V jakém elektroautě teda jezdíš?
kuli
Příspěvky: 448
Registrován: pon bře 01, 2021 10:27 am
Lokalita: Horná Orava
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od kuli »

Čítam toto vlákno, čítam už som nevydržal.

10 / 2021 som kupil 1 EV

12 / 2021 spustil 1 solárnu elektráreň stále vo výstavbe

10 / 2022 som kupil 2 EV

Pracujeme s manželkou v gastre, ona je generálny riaditeľ, ja údržbár. Jazdíme okolo komína.

Áno 2 staré Tesly S 85 r.v 2015 s doživotným nabíjaním zdarma , boli s nájazdom do 100 tis.

Áno majú muchý, ale to v inom vlákne, chcem tú ekonomiku.

Nechcel som ísť rovno do tesly, ale plug in hybrid - slepá cesta, iné - aj tak drahé. Mám kamarátov v Poľsku pozháňali mi ich, sú to obchodníci, len ich treba prizrieť.

1 EV 33 000 e , 2 EV 34 000 e . Jasné, že mali aj nejakú tu históriu, ale za tú cenu ? Potrebujem to na robotu.
2 kufre na tovar a keď tie sedačky zložíte ( fandovia tesly ma zabijú ).

manželka jazdí 35 - 40 tis km /ročne, ja už iba 15 - 20 tis km. Jasne, že teraz už viac, lebo si ich aj deti požičiavajú.

Keď som to vtedy kalkuloval a tak 40 000 km x 0,03 ( náklady na kilometer, keď budem EE kupovať )
1200 e / PHM rok, nafta v Octávií 40 000 km x 0,1 ( náklady na kilometer, kúpa nafty ) 4000e / PHM rok.

Lenže mám FVE, v práci ďalšia vo výstavbe, kogeneračné jednotky na vyfrít vo vývoji,
Supercharger na sever 100 km, na juh 60 km, Kaufland zatiaľ zadarmo.

Som vyučený automechanik tak asi aj o tom niečo viem a mám aj vyhlášku 21.

Návratnosť sa nedá presne vyrátať, ale už len na tých pohonných hmotách sa to rýchlo vráti, nehovoriac o pohodlí a bezpečnosti. Kedˇ ideme na dlhšiu trasu, človek vôbec nie je po jazde unavený.

Kupovali sme si to ako darčeky na 50 tku.

Ta údržba vôbec nie je taká drahá a batéria uvidíme mám ju kde dať.

Proste nie je to vhodné pre každého, ale keď spojíte príjemné s užitočným a ste fanda tak prečo nie.

Tak sa do mňa pustite. Dúfam, že to nie je off topic, ak tak admine presuň to do ineho vlákna.
8,64 kWp JJZ 12 % sklon, 24 x 360 Wp Longi Full Black , 3 x PIP 5048 MK na 1 f, Batéria Li-ion Tesla 12s - 40 kWh/ pracovný rozsah batérii 42 - 49 V
MilosV
Příspěvky: 72
Registrován: pon říj 05, 2020 11:28 pm

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od MilosV »

rottenkiwi píše: A to nehovorim a zabitych ludoch a zvieratach vdaka spalovakom a ich exhalatoch.
No, při zjištění mixu zdrojů el. energie a započtení celého životního cyklu EV aut ani toto tvrzení není pravda.
Ale jako technologie to je zajímavé.
2x 11s panelů 310Wp, Axpert MAX 7200, baterie LiFePo4 3p16s 360 Ah.
eman
Příspěvky: 1016
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od eman »

rottenkiwi píše: Pre mna spalovak nedava zmysel, lebo by ma naklady na palivo vysli:
9200 / 140 == 65.7-krat viac.
A to nehovorim a zabitych ludoch a zvieratach vdaka spalovakom a ich exhalatoch.
To je ta EV matematika pro věřící. Pokud kWh na nabíječce stojí 10kč+ a EV ma spotřebu cca 20kWh/100km, tak reálná matematika je 2Kč/km náklady a to je tabulková spotřeba.
Nafta nebo benzín 6l/100km = 6x36Kč/100=2,16Kč/km

Já musím počítat reálné náklady. Mě nikdo dotace nedává.

A jak píše kuli, koupil 7 letou ojetinu za šílených 850tis.Mě stejně staré MPV ve výborném stavu se 118tis. km stálo 170tis. a jeho užitná hodnota je úplně jinde.
A spekulovat s nabíjením doma může jenom důchodce...já s manželkou před den pracujeme, takže nevím jak bych doma nabíjel. Možná z baterky do baterky a pak je ekonomika úplně v *****.
3,3kWp + 3,4kWp JJZ, 2x SmartSolar 150/85, 3xVictron MP II 5kVA v 3F režimu, Smartshunt, Cerbo GX, 16x120Ah LiFePO4 s JK BMS B2A24S20P.
jahodovák
Příspěvky: 1941
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od jahodovák »

Kdo chce najde řešení,kdo nechce hledá výmluvy proč to nejde...
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
cipis
Příspěvky: 4431
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od cipis »

Fyziku a matematiku ale neokecas ...
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
mirekcafa
Příspěvky: 346
Registrován: úte zář 06, 2022 2:47 pm
Lokalita: českotřebovsko
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: českotřebovsko

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od mirekcafa »

řešíte trochu neřešitelné, každý má jiné podmínky, jak finanční tak technologické. Situace je jiná u rod. domu a třeba na sídlišti. A ne každý má milion na elektroauto.
Měnič Easun SMX II 5,6 Kw, 7x Huasun HTJ 445Wp stříbrný rám, bifaciální, Lifepo4 16x 105 AH JK BMS

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek