Home Assistant

Diskuze, rady a návody ohledně HomeAssistant
glottis
Příspěvky: 2100
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Home Assistant

Příspěvek od glottis »

Jeste jsme si vzpomel, ze tohl erozsireni koliduje s modbus entitama v HA zadane pres konfigurak. Pokud tam neco mas, tak neco z toho asi nepojede. Chlapik snad dela na oprave tohohle problemu. Ja zadne dalsi modbus zarizeni nemam tak mi to jede ok
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Home Assistant

Příspěvek od rottenkiwi »

Zadal som IP, z ktoreho berem data do InfluxDB + mam 2 dashboardy v Grafane pre 24 a 48 V FVE,
port som dal 502. ako tam bol. Ale ziadne entity nie su, ani ze by boli v supervisorovi zakazane
ani tam niesu, nic od victronu nejde.

Grafana ide OK uz roky:
https://www.youtube.com/watch?v=BU7Bc8vutqg

V configu nic od victronu ani modbusu nie je.

.
victron_services.png
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Home Assistant

Příspěvek od rottenkiwi »

Trapim sa tu s tou Victron integraciu a nejde to:

https://github.com/lucode/home-assistant

Nakopiroval som vsetky adresare aj yaml subory.
A pise mi:

Kód: Vybrat vše

Component error: modbus - Exception importing homeassistant.components.modbus
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Home Assistant

Příspěvek od rottenkiwi »

Tak konecne sa mi podarilo do grafu dostat hodnotu a nie retazec.

Kod HA: / configuration.yaml /

Kód: Vybrat vše

mqtt:
  sensor:
    - name: Esp32_Cell_1
      state_topic: "esp32/V1"
      unique_id: Esp32V1
      unit_of_measurement: "V"
      value_template: "{{ value_json.voltage }}"
KOd ESP322:

Kód: Vybrat vše

          // Publish an MQTT message on topic esp32/V1
          s = "{ ";
          s = s + "\"voltage\""+": ";
          s = s + String(cell0,4);
          s = s + " }";
          
   uint16_t packetIdPub1 = mqttClient.publish(MQTT_V1, 1, true, s.c_str());                            
  // Serial.printf("Publishing on topic %s at QoS 1, packetId: %i", MQTT_V1, packetIdPub1);
  // Serial.printf("Message: %.2f \n", cell0);
.
HA_MQTT_08012023.png
KOnecne to ukazuje to co chcem, teraz sa naucit robit automatizacie a skripty.

.
HA_MQTT_OK_08012023.png
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Home Assistant

Příspěvek od rottenkiwi »

Veci z ESP32 + MQTT funguju, veci z parametrov HW funguju
ale veci z Victron integracie stale ukazuju nuly ???

https://youtu.be/s2MHhQ_uAqo
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Zak
Příspěvky: 81
Registrován: pon říj 11, 2021 1:19 pm

Re: Home Assistant

Příspěvek od Zak »

Zdravím,

poradil by mi někdo, jak založit senzor, který si nastavuje svou hodnotu z dalších již aktivních senzorů na základě času?
Tak nějak tuším, že správná volba je vytvořit template senzor, ale s HA spíše začínám a s tímto nemám vůbec zkušenosti. Poradil by někdo, jak by takovýto template senzor měl vypadat? Je případně i nějaká jiná cesta, jak tohoto docílit? Jde nějak například vytvořit prázdný senzor a do něj triggery v automatizaci ukládat data?

Předem díky
Uživatelský avatar
mgx
Příspěvky: 485
Registrován: stř dub 15, 2015 1:14 pm
Bydliště: Tatranska Lomnica

Re: Home Assistant

Příspěvek od mgx »

skus vysvetlit co tym chces dokazat,mozno existuje jednoduchsia cesta
Zak
Příspěvky: 81
Registrován: pon říj 11, 2021 1:19 pm

Re: Home Assistant

Příspěvek od Zak »

Udělal jsem si senzory, které scrapují z webu hodinové ceny elektřiny (24 senzorů), ale zjišťuji, že bych asi potřeboval i nějaký, který ukazuje cenu v aktuálním čase, tj. vybere správný z těchto senzorů a ukáže hodnotu.
Aktuálně bych si to chtěl například zobrazit na nějakém dashboardu (power flow card)
Uživatelský avatar
mgx
Příspěvky: 485
Registrován: stř dub 15, 2015 1:14 pm
Bydliště: Tatranska Lomnica

Re: Home Assistant

Příspěvek od mgx »

ak ma byt cielom zobrazovat spotovu cenu energie, netreba ti 24 senzorov, stacia tri. Jeden je base_load, druhy peak_load a treti off_peak_load. Problem je, ze neviem kde ziskas tie aktualne ceny. Zadarmo asi nikde, mozno niekde ako vystup z burzy (PXE) ale online zadarmo urcite nie.

https://community.home-assistant.io/t/h ... ant/316048

Na co to ma sluzit? Zobrazovat kolko aktualne stoji kwh? A co z toho, aj ked ju ty za tu cenu nekupis...zbytocna vec.
Zak
Příspěvky: 81
Registrován: pon říj 11, 2021 1:19 pm

Re: Home Assistant

Příspěvek od Zak »

Ano, chtěl bych zobrazovat aktuální cenu elektřinu. Zbytečné to myslím není, protože mám průběhové měření a tarif se SPOTem, takže v případě odběru mám opravdu účtovanou reálnou cenu v danou hodinu.
Ty ceny si z webu vyčíst umím, akorát na každou hodinu mám jeden senzor (aktualizuji to celé jedenou denně na načte to všechny ceny na další den). No a chtěl bych to ještě umět zobrazovat v závislosti na konkrétní hodině, tj. asi opravdu nějaký template senzor, který se co hodinu aktualizuje z daného jiného senzoru.
Uživatelský avatar
mgx
Příspěvky: 485
Registrován: stř dub 15, 2015 1:14 pm
Bydliště: Tatranska Lomnica

Re: Home Assistant

Příspěvek od mgx »

ktora hodina aktualne je je v premennej

Kód: Vybrat vše

now().hour
ak mas spotove ceny v premennych cena1...cena24, zvysok je uz len zobrazit spravnu premennu cena$hodina.

https://jinja.palletsprojects.com/en/latest/templates/
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Home Assistant

Příspěvek od rottenkiwi »

Tu je video, ako zmenit MQTT entity, aby to bolo OK vo verzii 2022.9.


Home Assistant MQTT Changes & Moving to Packages
https://www.youtube.com/watch?v=VhHzBXYkVhw
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
kodl69
Příspěvky: 7416
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Home Assistant

Příspěvek od kodl69 »

rozhodl jsem se pustit nějakou korunu, a do Intel NUC 6i3 jsem koupil 1TB M2 SSD s vysokým počtem zápisů, když už na tom budou i ty kamery... A teď co řeším: už existuje i hasos pro x64 architekturu, je to lepší, nebo mám zůstat u dockeru na debianu? Tam vím, že jsem se dost natrápil při instalaci, ale to mě asi čeká zas.
Co je dobrý si zazálohovat ? config.yaml, moje výtvory v ESPHome a ještě něco?
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
mgx
Příspěvky: 485
Registrován: stř dub 15, 2015 1:14 pm
Bydliště: Tatranska Lomnica

Re: Home Assistant

Příspěvek od mgx »

Sam som asi pred 3ma mesiacmi presiel z raspi na Lenovo i7 tinyPC, kde v proxmoxe (virtualizacny hypervisor) bezi v jednom image hassio 64bit (dal som 4gb pamate, 64gb ssd disku z poolu) a mozem odporucit.

Vyhoda behu v takomto rezime je nasledovna:

1) izolacia - hassio je jedna vec, moje vlastne dockery a ine VM druha. Poslednych 5 verzii zacal HA uz nemat rad supervisor a sprava dockerov pod jednou kapotou zacala byt problematicka. Napr. portainer som musel vypinat...

2) spotreba - aktualna masina zerie cca 10W, co je v porovnani s raspi4 5w nic. Ale vykon je neporovnatelny (4 plnotucne jadra i7 s 2 threadmi). CPU sa flaka niekde na 2%. pamat ani nehovorim, upgrade o 16GB ma stal presne 40euro.
3) vykon SSD - NVMe 6.5gb/s, raspi 50mb/s. bez komentara :)

prechod je jednoduchy -> v starej masine si klikni na HA -> backup. daj plny. Stiahni so ho na lokal. Staru masinu vypni, nainstaluj cisty HASSIO, daj rovnaku IP, siet, atd... daj restore backupu. Po cca 5minutach ficis...

Mozno spravim o tom dakedy video :)
dusanmsk
Příspěvky: 321
Registrován: pát říj 15, 2021 10:41 am
Lokalita: Stredocesky kraj
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 11250
Kapacita baterie [kWh]: 9.6
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Home Assistant

Příspěvek od dusanmsk »

To su slusne parametre. Kolko stalo to lenovo? Nemozem to nikde najst (resp. nachadzam len stroje za raketu). Inak usb3 ssd na rpi4 mi pretlaci pohodlne 300MBps, akurat som musel poladit boot parametre kernelu, pretoze vyrobcovia usb ssd prevodnikov (skoro vsetci) su banda debilov co seru na normy, nieco neimplementovali (nepamatam sa co to bolo) a to ssd potom slo sotva 20MBps. Samozrejme s vvme to nejde porovnavat, ale mne to bohate staci.
30*375 Wp JJZ, 2xXTM4000, 2xVT-80, 2xUS5000
glottis
Příspěvky: 2100
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Home Assistant

Příspěvek od glottis »

Jak pise mgx, rozhodne hassio pouzit. V zasade to tam v dockerech bezi dal jen cele ve sprave hassia a ten backup/restore by mel fungovat.
glottis
Příspěvky: 2100
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Home Assistant

Příspěvek od glottis »

dusanmsk píše:To su slusne parametre. Kolko stalo to lenovo? Nemozem to nikde najst (resp. nachadzam len stroje za raketu). Inak usb3 ssd na rpi4 mi pretlaci pohodlne 300MBps, akurat som musel poladit boot parametre kernelu, pretoze vyrobcovia usb ssd prevodnikov (skoro vsetci) su banda debilov co seru na normy, nieco neimplementovali (nepamatam sa co to bolo) a to ssd potom slo sotva 20MBps. Samozrejme s vvme to nejde porovnavat, ale mne to bohate staci.
zajimave jsou i tyhle pasivni kompiky. Procesorove jsou ruzne. Samozrejme ze i7 pak je drazsi :) Ale i ten celeron je s malinou nepomer vykonem. Az mi odejde odroid h2+ tak neco takoveho poridim.

https://www.aliexpress.com/item/1005004825130366.html
Solarnoob
Příspěvky: 123
Registrován: pát dub 29, 2022 9:35 am
Lokalita: Kadaň
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 1680

Re: Home Assistant

Příspěvek od Solarnoob »

ja to jedu na tomhle, je to kompletně pasiv, žádnej větrák,ve vnitř je AMDecko 4 jadra,256GB M2, 8GbRam
https://support.hp.com/ie-en/document/c04356040
a ted jsem dostal i tohle, ale to uz se zda být moc. velikostně je to malinkaté, ale 500Gb M2 společně s 16GRam je fakt pecka. Ale asi si to nechám na Win11 docela pěkně to tam běhá.
https://www.levnapc.cz/hp-elitedesk-800 ... gJu4vD_BwE
6x 280 Wp AmeriSolar| Axpert King I 5000-48V | 4x Sonnenschein SRP 12V 175 A RAIL
lzahradil
Site Admin
Příspěvky: 926
Registrován: ned srp 12, 2012 1:18 am
Lokalita: blízko Plzně
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5840
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: CZ

Re: Home Assistant

Příspěvek od lzahradil »

Jako vhodný HW mám vyzkoušené také např. Fujitsu futro S920 ve verzi 4jádrového CPU. Na Ebayi se dají sehnat z německa s dodáním do týdne.
Spotřeba při max vytížení do 15W
FVE 5,84kWp [Axpert 5048MK - LiFePO4 580Ah@48V (zatím) | 3x Axpert MSXE 2400W - NiCd 800Ah@24V]
Uživatelský avatar
mgx
Příspěvky: 485
Registrován: stř dub 15, 2015 1:14 pm
Bydliště: Tatranska Lomnica

Re: Home Assistant

Příspěvek od mgx »

Ja som kupil 2ks Lenovo ultra tiny PC M900 s i7 6700CPU, 240gb ssd a 16gb pamate za 200e. dokupil som 1ks 16gb pamate za 50e a som vybaveny. Jedno PC som nechal mame (domaci win), je tam windows 10 ofic licencia. Kupovane na SK, bazos chlapik vozi dakde z talianska.
lenivo.jpg
Pre mna bol prioritny vykon, chcel som i7. Podporu virtualizacie maju len i5 od 6500 vyssie i7. Ak je priorita rozsirovanie pamate, netreba ultra tiny pc, staci tiny a tam su 4 pamatove porty (ultra tiny ma len 2). maximum je myslim 64gb pamate.

Ak ides po cene, da sa pouzit aj starsia verzia M73 alebo M93 (ceny hore). tam tiez treba pozriet podporu intel virtualizacie. Dalsie moznosti AMD, to som neskumal, ale cenovo vyjdu asi lacnejsie. Spotreba M900 na idle (bezia 2 image) je cca 10W. vykon s raspi neporovnatelny.

Pozor na zdroj, treba mat zdroj co podporuje aspon 55-60W, ked to bootuje tak to chvilku chce poriadny zdroj. s notebookovym 45W sa mi to rebootovalo.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek