Migelova elektrárna

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
glottis
Příspěvky: 2103
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Jednoduchy monitoring

Příspěvek od glottis »

PetrDubi píše:Ta ono záleží co od toho očekáváš, já mám třeba JBD BMS (od Mikela) nastavenou v oficiální aplikaci a potom jsem jí připojil na ESP32, kde mi běží monitoring a k tomu mi to ESP rovnou přes relé zapíná a vypíná měnič podle SOC a napětí a není problém ten měnič takhle ovládat na dálku i ručně.
Teď je na cestě další baterka, kterou plánuju taky nastavit přes aplikaci a potom připojit úplně stejně.

To nastavování BMS přes bluetooth je zajímavá věc, ale já jsem nastavil BMS po zprovoznění, potom jsem na začátku doladil několik parametrů a od té doby jsem na to nastavení ani nesáhl, takže třeba pro mě to nemá smysl.
Ale ovládat jde samozřejmě i v monitoringu (zapnout/vypnout nabíjení, vybíjení a balancování).
Stejně by se mělo nastavování provozu odehrávat mimo BMS a ta funguje jenom jako kontrola a ochrana baterie, když něco selže, takže to nastavování asi ani není potřeba. To už je smysluplnější vzdálené nastavování měniče (režimy nebo třeba hodnoty pro nabíjení).
po kabelu to jde taky vypnout/zapnout nabijeni/vybijeni/balancing? To me nejak uteklo. Videl jsem to prave jen pres BT. V prikaldech ma jen binary senzor pro to. Jen vycitani stavu. Nechces poslat konfak z esphome jak to mas?
Migel
Příspěvky: 958
Registrován: ned zář 25, 2022 10:47 am
Lokalita: Pod Karpatmi

Re: Jednoduchy monitoring

Příspěvek od Migel »

A pocujte aky mate nazor na dlzku vodicov co idu od bms na kazdy clanok?..
Myslym tym dlzdku vodicov ci nechat rovnake alebo skratit podla potreby alebo na tom nezalezi?..
10 x Jasolar 380W 2s5p 3,8kWp jz
1x Epever 8415 AN
2x MP2 5000V/A paralelne
13s Li-ion 48V 760Ah/35kWh
a stále v štádiu budovania (rozširovania)
glottis
Příspěvky: 2103
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Jednoduchy monitoring

Příspěvek od glottis »

Migel píše:A pocujte aky mate nazor na dlzku vodicov co idu od bms na kazdy clanok?..
Myslym tym dlzdku vodicov ci nechat rovnake alebo skratit podla potreby alebo na tom nezalezi?..
ja to zatim enchaval jak to bylo u bms. Kdyz bych je zkracoval, u zbych to napojil pres svorkovnice jako to udelal andy v offgrid garage.
Migel
Příspěvky: 958
Registrován: ned zář 25, 2022 10:47 am
Lokalita: Pod Karpatmi

Re: Jednoduchy monitoring

Příspěvek od Migel »

Hej toho pozeram dost casto ma dobre napady a vskutocnosti som nad tym rozmyslal ze by som to spravil aj ja tak ale odradza ma od toho ze je to len dalsi spoj naviac (iked to vyzera profesionalne :comp: ) on tam skusa rozne bms tak tomu prikladam vyznam ze nemusi stale krimpovat ocka na kable takto to ma jednoducho bez roboty
10 x Jasolar 380W 2s5p 3,8kWp jz
1x Epever 8415 AN
2x MP2 5000V/A paralelne
13s Li-ion 48V 760Ah/35kWh
a stále v štádiu budovania (rozširovania)
glottis
Příspěvky: 2103
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Jednoduchy monitoring

Příspěvek od glottis »

Migel píše:Hej toho pozeram dost casto ma dobre napady a vskutocnosti som nad tym rozmyslal ze by som to spravil aj ja tak ale odradza ma od toho ze je to len dalsi spoj naviac (iked to vyzera profesionalne :comp: ) on tam skusa rozne bms tak tomu prikladam vyznam ze nemusi stale krimpovat ocka na kable takto to ma jednoducho bez roboty
spoj nevadi a ty wago svorky jsou kvalitni, toho se neboj. Vyhoda je, ze muzes vymenit bms a nemusis povolovat srouby na bateriich (treba ti odejde JK a rychel sezenes jinou, treba JBD nebo co ja vim) a kdyz budes chtit pripojit balancer navic, tak muzes. Kdyz si das wago aspon na 3 draty :)

Ja si to chtel delat ale pak me zacala v tomhle obdobi zlobit JBD a chtel jsem rychle vymenit za JK a zase jsem to tam jen tak hodil do bedny. Ale hezky bych to chtel :) tak az to bude predelavat po desate tak to upravim
Migel
Příspěvky: 958
Registrován: ned zář 25, 2022 10:47 am
Lokalita: Pod Karpatmi

Re: Jednoduchy monitoring

Příspěvek od Migel »

glottis píše:
Migel píše:Hej toho pozeram dost casto ma dobre napady a vskutocnosti som nad tym rozmyslal ze by som to spravil aj ja tak ale odradza ma od toho ze je to len dalsi spoj naviac (iked to vyzera profesionalne :comp: ) on tam skusa rozne bms tak tomu prikladam vyznam ze nemusi stale krimpovat ocka na kable takto to ma jednoducho bez roboty
spoj nevadi a ty wago svorky jsou kvalitni, toho se neboj. Vyhoda je, ze muzes vymenit bms a nemusis povolovat srouby na bateriich (treba ti odejde JK a rychel sezenes jinou, treba JBD nebo co ja vim) a kdyz budes chtit pripojit balancer navic, tak muzes. Kdyz si das wago aspon na 3 draty :)

Ja si to chtel delat ale pak me zacala v tomhle obdobi zlobit JBD a chtel jsem rychle vymenit za JK a zase jsem to tam jen tak hodil do bedny. Ale hezky bych to chtel :) tak az to bude predelavat po desate tak to upravim
:P Ja mam jk a maju balancovanie takze nemusim nic ine pripajat a tie svorky mam tak neviem neviem ci ich tam nedam :P :repair:
Potom sem dam foto ako som sa rozhodol mozno niekoho aj ja inspirujem
10 x Jasolar 380W 2s5p 3,8kWp jz
1x Epever 8415 AN
2x MP2 5000V/A paralelne
13s Li-ion 48V 760Ah/35kWh
a stále v štádiu budovania (rozširovania)
Migel
Příspěvky: 958
Registrován: ned zář 25, 2022 10:47 am
Lokalita: Pod Karpatmi

Re: Jednoduchy monitoring

Příspěvek od Migel »

Len ma zaujimala ta dlzka tych vodicov vi by tam bol nejaky rozdiel..
10 x Jasolar 380W 2s5p 3,8kWp jz
1x Epever 8415 AN
2x MP2 5000V/A paralelne
13s Li-ion 48V 760Ah/35kWh
a stále v štádiu budovania (rozširovania)
PetrDubi
Příspěvky: 1371
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Jednoduchy monitoring

Příspěvek od PetrDubi »

glottis: v tom jbd pluginu pro ESPhome od syssi je možnost zapínání a vypínání i při připojení přes kabel. Je to v sekci switch.
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
glottis
Příspěvky: 2103
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Jednoduchy monitoring

Příspěvek od glottis »

PetrDubi píše:glottis: v tom jbd pluginu pro ESPhome od syssi je možnost zapínání a vypínání i při připojení přes kabel. Je to v sekci switch.
Ja tu sekci switch videl v prikladech jen pro BT tak jsem predpokladal ze to po dratu nejde. Zkusim vecer. dik
PetrDubi
Příspěvky: 1371
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Jednoduchy monitoring

Příspěvek od PetrDubi »

Nevím jak u JK, ake u JBD jsou switche i v příkladu připojení přes UART.
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
glottis
Příspěvky: 2103
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Jednoduchy monitoring

Příspěvek od glottis »

tak u JK to nejde. Seriovy port je pravdepodobne jen read only.
lzahradil
Site Admin
Příspěvky: 926
Registrován: ned srp 12, 2012 1:18 am
Lokalita: blízko Plzně
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5840
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: CZ

Re: Jednoduchy monitoring

Příspěvek od lzahradil »

ESPHOME ma u JK problem v komunikaci pres BT :( Vzhledem k tomu ze ESP32 ma sdilenou wifi s BT, tak se esphome neustale odpojuje. Po nahrani binarky kabelem uz je i problem pres OTA znovu prehrat.
Pokud ma JK na seriaku jen cteni, pak je to spatne. Kabliky uz tu mam dlouho ale jeste jsem se k zapojeni pres ne nedostal.
Rikal jsem si ze to neustale odpojovani vyresi ten kabel kdyz se vyhnu pouziti BT ktery pri cteni zlikviduje spojeni wifi... Skutecne to je jen read only ?
FVE 5,84kWp [Axpert 5048MK - LiFePO4 580Ah@48V (zatím) | 3x Axpert MSXE 2400W - NiCd 800Ah@24V]
PetrDubi
Příspěvky: 1371
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Jednoduchy monitoring

Příspěvek od PetrDubi »

Nevím jestli je ten problém s bluetooth v ESPhome všeobecně nebo jenom v poslední době?
Vím že teď prosincové ESPhome mělo přesně tenhle problém a plno dalších (třeba problémy s DS18B20 a plno dalšíma periferiema, něco se tam hodně nepovedlo), tak vydali během několika dní niviu, ale nevím jestli už je to v pořádku. Já radši zůstanu zatím na poslední listopadové verzi.

Já používám JBD od začátku přes serial a bez problémů. A u JBD je i to ovládání přes serial, akorát tam není to nastavování napětí a proudu, ale to stejně za provozu nepotřebuju.
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
lzahradil
Site Admin
Příspěvky: 926
Registrován: ned srp 12, 2012 1:18 am
Lokalita: blízko Plzně
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5840
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: CZ

Re: Jednoduchy monitoring

Příspěvek od lzahradil »

on se obecne cely HA ve verzi 2022.12.x nepovedl. Kazdy den aktualizace s opravama, jeden den prisla oprava hned 2x.
U ESPHOME se toho diky tomu podelalo taky dost. Na netu pisou ze kdyz se aktualizuje i zarizeni, tak po rebootu uz nenabehne. S tim jsem ale problem nemel protoze mi aktualizace pres OTA ani nedobehla :lol: Musel jsem to aktualizovat po kabelu, tam to diky te wifi nespadne...
S BT tam byl/je problem u bluetooth_proxy. Ale me to zlobilo i u verze 2022.11... proto jsem se hrnul do aktualizaci s tim ze to bude uz opravene :) Naopak mi zacalo padat i Zigbee2MQTT :( Ani hlidaci pes jej nenahodi zpet.

Mam tu 4 ESP32, kazde na svoji BMS. Chtel jsem mit autonomni. A ruzne se vsechny odpojuji, prestanou i odpovidat na ping.
Vycetl jsem ze to je problem ESP32, kde je sdilena wifi s BT. Takze to neni problem ani tak ESPHOME. Kdyz BMS vypnu, aby neslo spojeni BT, tak ESP32 nevypadne.
Takze to budu muset vyresit nejak jinak.
FVE 5,84kWp [Axpert 5048MK - LiFePO4 580Ah@48V (zatím) | 3x Axpert MSXE 2400W - NiCd 800Ah@24V]
glottis
Příspěvky: 2103
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Jednoduchy monitoring

Příspěvek od glottis »

ja mam esp s ethernetem a ten bohuzel potrebuje arduino framework ale v nem zase pada/padalo bluetooth :) Nekde jsem ale uz cetl ze to nejak vyresili. Az to zkusim tak dam vedet.

Ja se teda chystam tohle nahradit victronem ... venus gx / vlastni venus os / cerbo a pak by sli ty BMS pripojit po can bus a mozna i ridit. A venus os pak jde pripojit do HA po modbusu.

Jo a tu si syssi pise o tom, ze to nejde po seriaku

https://github.com/syssi/esphome-jk-bms/issues/20
PetrDubi
Příspěvky: 1371
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Jednoduchy monitoring

Příspěvek od PetrDubi »

Jediná možnost jak to rozchodit po kabelu by asi bylo připojit se na komunikaci za bluetooth modulem.
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
Migel
Příspěvky: 958
Registrován: ned zář 25, 2022 10:47 am
Lokalita: Pod Karpatmi

Re: Jednoduchy monitoring

Příspěvek od Migel »

Taaaak!...slubil som ze sem pridam aj neake foto z mojej elektrarne ako pokracujem..takze ku koncu roka som nahodil skrinu s baterkami na stenu a rozmyslal som cely den ako uchytit bmsky..nakoniec som ich dal na din listu a vyrobil k nim drziaciky z druhej din listy(nech to nejak vyzera :D ) a som celkom spokojny..
Inak ktomu monitoringu len tolko ze kaslem na displeje a rovno pojdem do rsbpi.
No a odpajace vyndu nad tu skrinu,len este nemam izolatory alebo silon daaky na co by som ich uchitil.
Přílohy
E2ABE749-6F3D-4B55-95F7-50C9D963311F.jpeg
10 x Jasolar 380W 2s5p 3,8kWp jz
1x Epever 8415 AN
2x MP2 5000V/A paralelne
13s Li-ion 48V 760Ah/35kWh
a stále v štádiu budovania (rozširovania)
cipis
Příspěvky: 4421
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Jednoduchy monitoring

Příspěvek od cipis »

Osb vyhod, dej cetris/cemvin nebo proste neco nehorlaveho.

Byl by prosim detail tech sin a pripevneni tech odpinacu nebo co to je?
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Migel
Příspěvky: 958
Registrován: ned zář 25, 2022 10:47 am
Lokalita: Pod Karpatmi

Re: Jednoduchy monitoring

Příspěvek od Migel »

To su odpajace na listy respektive na medene pasoviny su to ro rozmere 200x5x1cm
10 x Jasolar 380W 2s5p 3,8kWp jz
1x Epever 8415 AN
2x MP2 5000V/A paralelne
13s Li-ion 48V 760Ah/35kWh
a stále v štádiu budovania (rozširovania)
Migel
Příspěvky: 958
Registrován: ned zář 25, 2022 10:47 am
Lokalita: Pod Karpatmi

Re: Jednoduchy monitoring

Příspěvek od Migel »

Tie pasoviny sa mi podarilo zohnat z bazosa a aj tie odpajace za celkom slusnu sumu(bohu vdaka za takych ludi) uplne nove a nepouzite vecicky
10 x Jasolar 380W 2s5p 3,8kWp jz
1x Epever 8415 AN
2x MP2 5000V/A paralelne
13s Li-ion 48V 760Ah/35kWh
a stále v štádiu budovania (rozširovania)

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek