Zákon 406/2000Sb. aneb 7 panelů na střechu

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Uživatelský avatar
Marek_Kuřim
Příspěvky: 302
Registrován: čtv led 10, 2013 1:24 pm
Lokalita: Blansko
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Blansko

Re: Zákon 406/2000Sb. aneb 7 panelů na střechu

Příspěvek od Marek_Kuřim »

joseff píše:Ahoj Marku, vsak ja netvrdim, ze by sis mel dat monokrystaly, jen me zajimalo, proc uvazujes rovnou o polykrystalech?

Jsou to dve ruzne technologie, to je jasne, funguji jinak za ruznych podminek, vetsinou ale nikdy neni jen zamraceno nebo jen slunecnol, takze i kdyz budeme brat v uvahu casove obdobi i jen jednoho dne, tak v nem budou idealni podminky pro obe technologie a vyroba bude temer stejna. Ale s polykrystalyckymi panely osobni zkusenost nemam, proto jsem se ptal.
No, z požadavku na výkon, proud, plochy k dispozici a požadavku na schopnost dodávat i v podmračeném počasí mi vyšly jako nejoptimálnější polykrystaly, 7×290Wp. Konkrétně tyto: http://www.solar-liglass.cz/produkty-ce ... 5-280.html
Marek Svoboda
___________________________
Fyzikální zákony jdou velmi těžko obechcat, zvláště třeba ten Ohmův. Myslete na to, když se hrabete v elektrice.
oblíbená muzika: metal, folk, country
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Zákon 406/2000Sb. aneb 7 panelů na střechu

Příspěvek od mypower.cz »

Pravdou je, ze bych mohl z dat, ktere archivuji, udelat vypocet, o kolik se lisi vyroba fv1 a fv2 a prepocitat vykon vetvi pomerove tak, jako by obe vetve byly stejne vykonne. Jenze u mě spodni panely jsou pod trosku jinym uhlem nez horni a uz toto je jedna z promenych, ktere takovy srovnavaci vypocet zkresli. Druhou promennou muze byt to, ze jeden regulator zacne omezovat proud pricemz ten druhy jeste stale jede naplno protoze baterie zacinaji byt pomalu dobite. Z praktickeho hlediska (tak jak s tim ziju) bych rekl ze je to uplne jedno a ze treba daleko vyznamnejsi zisky budete mit, kdyz panely umistite na sledovac a budete je natacet za sluncem. To uz bych asi resil daleko intenzivneji, nez poly/mono. Prakticky rozdil mezi poly a mono bude asi takovy, ze bych to vubec neresil. Laboratorne muzeme urcite dospet k tomu ze jedna technologie je lepsi nez druha, ale na strese nemame obvykle laboratorni podminky. Jo jina vec budou asi amorfy. Tech by se par hodilo vzdycky jako doplnek na slabsi dny. Nevim, treba se mylim, ale jak to tak sleduju u sebe, tak nerekl bych ze jedno (poly) je vyznamne lepsi nez druhe (mono) a naopak. Rekl bych ze pro me je dulezitejsi ze nemam 800Wp ale 1880Wp, coz je z praktickeho hlediska hodne znatelny rozdil.
SJM
Příspěvky: 586
Registrován: pon dub 23, 2012 2:51 pm

Re: Zákon 406/2000Sb. aneb 7 panelů na střechu

Příspěvek od SJM »

Situace byla značně rozdílná, když měl admin na jednom FV poli lepší regulátor (MS TS), pokud si dobře pamatuji.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Zákon 406/2000Sb. aneb 7 panelů na střechu

Příspěvek od mypower.cz »

SJM píše:Situace byla značně rozdílná, když měl admin na jednom FV poli lepší regulátor (MS TS), pokud si dobře pamatuji.
Jo .. regulator na to ma samozrejme taky vliv. Lepe reagujici algoritmus = lepsi zisky. Pokud pouzijeme horsi regulator (jakoze bych rekl ze TS je lepsi nez EP) tak rozdil mezi poly a mono uplne pada..
SJM
Příspěvky: 586
Registrován: pon dub 23, 2012 2:51 pm

Re: Zákon 406/2000Sb. aneb 7 panelů na střechu

Příspěvek od SJM »

mypower.cz píše:Pravdou je, ze bych mohl z dat, ktere archivuji, udelat vypocet, o kolik se lisi vyroba fv1 a fv2 a prepocitat vykon vetvi pomerove tak, jako by obe vetve byly stejne vykonne.
To by mohlo být zajímavé, tipuji že lepší byly poly. Bylo by vhodné použít pouze data za období, kdy obě FV pole byla napojena na stejný regulátor.
sowa
Příspěvky: 4
Registrován: ned úno 10, 2013 2:01 pm

Re: Zákon 406/2000Sb. aneb 7 panelů na střechu

Příspěvek od sowa »

zdravím, taky jsem začal uvažovat o ostrovním systému o výkonu nejspíš 3kW vycházelo mi to na 8 panelů o 240Wp,střídač a monitorem baterií, baterie cca 300-400Ah
jenže sem narazil na problémy 1) co s břebytky el energie když budou baterie nabité
2) dočetl sem se že tyto ostrovní systémy legislativa nepovoluje ,pouze podnikatelům což nejsem ....... mohli by ste mi poradit jak obejít tento výmysl, popřípadě mi poradit lepší konfiguraci ,systém bych využíval hlavně na ohřev vody a jako takové snížení nákladů za el.energii a plyn, mě už to hlava nebere nevým co řešit dřív jestli díry v zákoně nebo konfiguraci systému :( prosíím poraďte
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Zákon 406/2000Sb. aneb 7 panelů na střechu

Příspěvek od mypower.cz »

sowa píše:2) dočetl sem se že tyto ostrovní systémy legislativa nepovoluje ,pouze podnikatelům což nejsem .......


Lze prosim uvest zdroj teto zpravy ? Nevidim jediny duvod proc by nekdo mel zakazat ostrovni system. Vyjimka muze byt napriklad historicka cast mesta kde to muze byt skutecne problem.
sowa
Příspěvky: 4
Registrován: ned úno 10, 2013 2:01 pm

Re: Zákon 406/2000Sb. aneb 7 panelů na střechu

Příspěvek od sowa »

tak nějak sem to pochopil z té změny zákona, takže osoba s platnou vyhl.50 nemá problém s postavením takového systému ??? to by bylo parádní
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Zákon 406/2000Sb. aneb 7 panelů na střechu

Příspěvek od mypower.cz »

Zatim zadny takovy zakon tusim ze do 2014 platny neni. Po 2014 ? asi panely na strechu jen s ministerstvem certifikovanou firmou. O ostatnim (baterie, regulatory, menice) zakon pravdepodobne nehovori, cetl jsem tam pouze o fotovoltaickych panelech, takze zapojeni si muzete dle meho udelat svepomocne kdykoliv. Nesmi to byt spojeno s DS.
sowa
Příspěvky: 4
Registrován: ned úno 10, 2013 2:01 pm

Re: Zákon 406/2000Sb. aneb 7 panelů na střechu

Příspěvek od sowa »

no tam bude asi ten problém, ten ostrov by byl od jara do podzimu kdy to ještě trochu nas barak utáhne ale v létě budou strašně velké přebytky a už na podzim to pojede pul na pul ostrov/DS ,ale teď sem se dočetl že když mě dá regulační ůřad ičo ,tak bych to mohl mět i stou sítí jenže je tam zádrhel v distributorovy ten když mě nepovolý výkup přebytků tak su v řiti ne ??
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Zákon 406/2000Sb. aneb 7 panelů na střechu

Příspěvek od mypower.cz »

sowa píše:no tam bude asi ten problém, ten ostrov by byl od jara do podzimu kdy to ještě trochu nas barak utáhne ale v létě budou strašně velké přebytky a už na podzim to pojede pul na pul ostrov/DS ,ale teď sem se dočetl že když mě dá regulační ůřad ičo ,tak bych to mohl mět i stou sítí jenže je tam zádrhel v distributorovy ten když mě nepovolý výkup přebytků tak su v řiti ne ??
Tema vykupu je sice mimo tematicke zamereni tohoto serveru, ale pokud budete mit pul na pul ostrov/DS tak prioritne vyuzivate energii z FVE a az teprve neni energie ve FVE odebirate z DS. Prebytky dokazete velmi snazno zuzitkovat treba v boileru. Nebo proste regulator vykon omezi a panely vam z toho horet nezacnou.. pri prebytcich se nedeje zhola nic. Jen to ze by se ta energie dala nejak vyuzit, treba na ohrev vody, ale kdyz uz je ohrata i voda, vysato, vyprano, vyzehleno, navareno, no tak se proste nic nedeje. Regulator omezi proud a mate na nekolik dnu (podle spotreby) vystarano a energii z DS nepotrebujete vubec (treba klidne 3/4 roku).

V pripade prebytku se taky muzete domluvit se sousedem pri nejhorsim natahnout prodluzku a vyhrat i jeho boiler. Muzete si tak byt oba vzajmene uzitecni a na ERU se vy****....
sowa
Příspěvky: 4
Registrován: ned úno 10, 2013 2:01 pm

Re: Zákon 406/2000Sb. aneb 7 panelů na střechu

Příspěvek od sowa »

tak to je výborné :) můžete doporučit i nějakou tu konfiguraci na 3kW trochu naddimenzovanou pro případné rozšížení nax na 4kW, ty baterie by mě měli stačit 300Ah /12V přece jen přes noc toho moc nejede a je to 3,6kWh což myslým by mělo stačit za den mám průměrnou spotřebu 5kWh
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Zákon 406/2000Sb. aneb 7 panelů na střechu

Příspěvek od mypower.cz »

joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am

Re: Zákon 406/2000Sb. aneb 7 panelů na střechu

Příspěvek od joseff »

sowa píše:... ty baterie by mě měly stačit 300Ah /12V přece jen přes noc toho moc nejede a je to 3,6kWh což myslím by mělo stačit za den mám průměrnou spotřebu 5kWh ...
taky jsem to takto kdysi pocital, ale zalezi jake baterie budes mit, a je dobre pocitat s tim, ze je nemuzes vybijet uplne (a taky ze ne vzdy je budes mit uplne nabite)

nevim, jake spotrebice pouzivas, ale i kdyz toho pres noc moc nejede, staci mit lednici + mrazak + nejaky router + obehove cerpadlo kotle a taky nezapomenout na nejakou rezii systemu a hned to pres noc bude delat treba 1,5 kWh ... nocni spotreba mrazaku, pokud ma slusnou akumulacni dobu a neroztopil by se, se da napriklad vyradit obycejnou mechanickou programovatelnou zasuvkou, kterou nastavis tak, aby byla vypnuta pres noc a zapnuta pres den
Uživatelský avatar
Marek_Kuřim
Příspěvky: 302
Registrován: čtv led 10, 2013 1:24 pm
Lokalita: Blansko
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Blansko

Re: Zákon 406/2000Sb. aneb 7 panelů na střechu

Příspěvek od Marek_Kuřim »

Jen uvádím na pravou míru. Poptávka již dále není aktivní. Matěj velmi ochotně za úplatu provedl montáž panelů na střechu a tyto předevčírem dodaly prvních 5kWh do bojlerové spirály.
Marek Svoboda
___________________________
Fyzikální zákony jdou velmi těžko obechcat, zvláště třeba ten Ohmův. Myslete na to, když se hrabete v elektrice.
oblíbená muzika: metal, folk, country

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek