kotvení FVE do Lindab Topline

Montáže panelů na střechy, fasády, terasy, balkóny, konstrukce, háky, spojky, šrouby, upevnění, ukotvení, profily, odolnost proti povětrnostním vlivům
cuki
Příspěvky: 122
Registrován: úte říj 25, 2022 11:40 pm

kotvení FVE do Lindab Topline

Příspěvek od cuki »

Zdravím, mám střechu orientace na JV 22°sklon. Střecha je ze sbíjených vazníků o šířce 50mm na tom latě a kontralatě bohužel jen 30x50mm a na nich Lindab Topline.

jaký způsob kotvení nejlépe použít?

Při použití kombišroubů alá: https://www.tipa.eu/cz/kombi-sroub-komp ... gKIt_D_BwE

Je mohu chytit pouze do těch tenkých latí, protože do vazníku mi nikde nevyjde přesně vlna a navíc tam bude větší páka, protože je dál. Ale je vůbec košér to kotvit do takových latí a pokud ano, jakou rozteč bych měl použít?

A také jakou délku těch kombišroubů zvolit? Raději bych kvůli podfouknutí co nejkratší. Je lepší použít 200mm a nebo 250mm šrouby?

Případně je nějaká další možnost kterou jsem zatím nenašel?

díky
bahora
Příspěvky: 59
Registrován: úte kvě 10, 2022 11:32 pm

Re: kotvení FVE do Lindab Topline

Příspěvek od bahora »

Combi šroub je fuk jak máš dlouhý z hlediska podfouknutí. Rozdíl mezi 200 a 250mm je v délce té "vrtuové části a holého středu" nikoliv v metrické části M10/M12 dle délky.
cuki
Příspěvky: 122
Registrován: úte říj 25, 2022 11:40 pm

Re: kotvení FVE do Lindab Topline

Příspěvek od cuki »

bahora píše:Combi šroub je fuk jak máš dlouhý z hlediska podfouknutí. Rozdíl mezi 200 a 250mm je v délce té "vrtuové části a holého středu" nikoliv v metrické části M10/M12 dle délky.
Jo, díky neviděl jsem nikde rozměry těch částí. Tedy nutně potřebuji ty kratší lať má 3cm, tedy nemůžu jít hlouběji pod plech než 6cm, protože bych poškodil pojistnou hydroizolaci...

A je tedy možné to kotvit jen do těch latí? A jaké rozteči?
cipis
Příspěvky: 4419
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: kotvení FVE do Lindab Topline

Příspěvek od cipis »

Urcite ne. Musis do krokve.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
cuki
Příspěvky: 122
Registrován: úte říj 25, 2022 11:40 pm

Re: kotvení FVE do Lindab Topline

Příspěvek od cuki »

cipis píše:Urcite ne. Musis do krokve.

Já tam ale žádné krokve nemám, mám tam sbíjené vazníky po seschnutí mají teď změřeno tak 36-38mm. Do nich se nikdy přeci nemůžu trefit. A taky mi nebudou vycházet na vlnu. Pokud to bude v ohybu tak to neutěsním.

Jedná se 18 panelů celkem 432Kg Tedy s přehledem kolem půl tuny i s profilama.

Ponese je 4x 10m lišt. Pokud tam bude co metr kotvení je to 44 bodů. Jeden tedy ponese něco přes 10Kg. Ty body bych se snažil cpát blíže těm vazníkům..
cipis
Příspěvky: 4419
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: kotvení FVE do Lindab Topline

Příspěvek od cipis »

Proc by ses netrefil? Utesnit to take pujde, ale bude to pecliva prace.
Ja se trefoval do 50mm vazniku naprosto v pohode, pravda, bez krytiny.
Ten vypocet zatizeni mas spatne, ta hmotnost nebude jen pul tuny, mas 18 panelu, rekneme po 2m2, to je 36m2, krat 150kg snih (nevime v jake snehove oblasti jsi), no a najednou jsi o 5 tun vic. Coz mas 10x tolik, co jsi psal. Vazne si chces stoupnout na tak tenkou lat na jedno jedine misto? To se proboris, ikdyz nebudes mit 100kg.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
cuki
Příspěvky: 122
Registrován: úte říj 25, 2022 11:40 pm

Re: kotvení FVE do Lindab Topline

Příspěvek od cuki »

cipis píše:Proc by ses netrefil? Utesnit to take pujde, ale bude to pecliva prace.
Ja se trefoval do 50mm vazniku naprosto v pohode, pravda, bez krytiny.
Ten vypocet zatizeni mas spatne, ta hmotnost nebude jen pul tuny, mas 18 panelu, rekneme po 2m2, to je 36m2, krat 150kg snih (nevime v jake snehove oblasti jsi), no a najednou jsi o 5 tun vic. Coz mas 10x tolik, co jsi psal. Vazne si chces stoupnout na tak tenkou lat na jedno jedine misto? To se proboris, ikdyz nebudes mit 100kg.

Tak bez krytiny se dá trefit ledaskam. S ní je to už mnohem horší protože to místo můžeš určit akorát dle šroubů, které tam už jsou (lať). Ten vazník má třebas 36mm pokud nechám alespoň 10-12mm od kraje. Zbývá mi na šroub prostor 12-16mm a on sám má 10mm, tedy mohu "ustřelit" o 2-6mm? To ani ten vazník nebude tak rovnej... A taky často narazíš na hřebík.

Těchto plechových střech už jsem udělal fůru, tak mám představu jak je těžké se dobře trefit a taky jsem viděl dost střech, kde se někdo občas netrefil. Což je dost problém, protože to místo už bezpečně nezaděláš, protože těsnění nemáš o co sevřít. Tyhle combi vruty jsem na živo zatím neviděl, ale nedělím si iluze jak bude to těsnění těsnit když nebude kolmo k plechu. :-(

Výpočet zatížení nemám špatně. Počítám jen co tam přibude. Ten sníh tam bude ležet tak jako tak. Dokonce s FVE má větší šanci ho tam být méně. Jo jsem na hraně první a druhé sněhové oblasti tedy 1000kPa max.

Pokud budu kotvit blízko toho vazníku, tak to ta lať udrží. Pak už jde jen o to kolik unese ten vrut v té samotné lati, která má na výšku 30mm. Toho se bojím nejvíc.
Uživatelský avatar
Frenky
Příspěvky: 815
Registrován: pon led 21, 2013 6:36 pm
Lokalita: Doubravička
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8700
Kapacita baterie [kWh]: 25
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Doubravička

Re: kotvení FVE do Lindab Topline

Příspěvek od Frenky »

Ahoj všem solárníkům.
A co takhle použít originální kotveni na horní vlnu, viz obrázek. Mám podobnou střechu systému satjam.
Mám to udělané cca 5 let a drží to spolehlivě a neprotéká nic. Je to Teda dost drahé, ale je to lepší než se někam se šroubama trefovat. :mrgreen: Jinak na hospodářské budově jsem se trefoval s těma šroubama ale do normalních trámů šířky tak 20 cm.
Držák satjam
Držák satjam
satjam-web-solar-06.jpg (27.46 KiB) Zobrazeno 970 x
24x Solární panel JINKO SOLAR 225 Pmpp=225W, 2x Regulátor STUDER VT-80, 2x Střídač Studer XTM 4000-48, BSP, RCC, 1x AKU 48V LFP200Ah 1x AKU 48 V LFP280Ah. Řizení a dohled, SDS, vlastní vyčítání arduinem DUE v krabičce (ARMOSY), export dat do RPi s databází a html stránkou.
http://95.85.214.80, viewtopic.php?t=4809
cuki
Příspěvky: 122
Registrován: úte říj 25, 2022 11:40 pm

Re: kotvení FVE do Lindab Topline

Příspěvek od cuki »

Frenky píše:Ahoj všem solárníkům.
A co takhle použít originální kotveni na horní vlnu, viz obrázek. Mám podobnou střechu systému satjam.
Mám to udělané cca 5 let a drží to spolehlivě a neprotéká nic. Je to Teda dost drahé, ale je to lepší než se někam se šroubama trefovat. :mrgreen: Jinak na hospodářské budově jsem se trefoval s těma šroubama ale do normalních trámů šířky tak 20 cm.
satjam-web-solar-06.jpg

To je zajímavé řešení, které neponičí krov. Ale 400Kč kus? BTW ten profil mě něco připomíná. Už jsem ho viděl někde jen si nepamatuju kde v celku odhadem určitě max za desetinu ceny.

To že má satjam tyhle hračičky předražený ok, ale 2x max 3x než jinde. Ale 10x?
cipis
Příspěvky: 4419
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: kotvení FVE do Lindab Topline

Příspěvek od cipis »

Vsak si to vyrob, to je to stejne, jako omega a zet profil. Take te metraz vyjde nasobne levneji.
Ad ten snih, to zatizeni neni vubec stejne, bez panelu mas snih rozlozen po cele plose, kdezto u tech panelu je to bodove v mistech kotveni.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
cuki
Příspěvky: 122
Registrován: úte říj 25, 2022 11:40 pm

Re: kotvení FVE do Lindab Topline

Příspěvek od cuki »

To ano, to máš pravdu, ale pokud mluvíš o zlomené lati, musíš počítat že se to roznese přes tu plechovou krytinu. Pokud se bavíme o tom kotvícím bodu ten bude samo namáhám mnohem víc.

tedy konkrétně 36m2 - 3,6kPa+ 0,5kPa =4,1kPa To je cca opravdu těch 400Kg na jeden bod. Nikoli na pevnost samotné latě jako takové.
Tedy jinými slovy nebojím se vůbec o to že by se ta lať zlomila, ale bojím se o to že ten vrut projde skrz :-)
cuki
Příspěvky: 122
Registrován: úte říj 25, 2022 11:40 pm

Re: kotvení FVE do Lindab Topline

Příspěvek od cuki »

Frenky píše:
satjam-web-solar-06.jpg
Co třeba https://www.mall.cz/policove-regaly/maj ... gJruvD_BwE

Z toho se dá udělat asi 40 držáků tedy bez šroubků asi 35Kč kus do pade je to bohatě i se šroubkama... :roll:
PavlikT
Příspěvky: 55
Registrován: pon lis 09, 2020 9:35 pm

Re: kotvení FVE do Lindab Topline

Příspěvek od PavlikT »

Mel jsem ty drzaky v ruce a znam osbou Satjam dobre znalou ;-) Je to cca 2mm plech pozink+komaxit. Mezi plechama gumove tesneni (cca 1.5mm 40x150) a to nejdrazsi jsou pry nerezove srouby (samorez s tesnenim toho sroubu). Ta guma se jen provrta tema sroubama. Nic spesl na ni neni krome jednoho dubliku, aby to neujelo, kdyz se to sroubuje. Mozna je UV odolnejsi, ale to nevim. Drzaky se prodavaji po peti a na ocel musi but kazdych 120cm a na hlinik plech kazdych 60cm! Jako, taky jsme to nedavali tak strasne huste... Dava se to do vlny na 4 srouby a zprvu sem tomu moc neveril a chtel to delat durch do krokve... Ale bylo mi receno, jak ta strecha v lete pracuje, tak ze vymacka vetsi diry kolem sroubu a pak tam tece. Asi nejsem dost kovanej abych oponoval (dyt je to stejne uchyceno do lati), ale dal jsem to teda podle navodu jen na tu vlnu (ale rirceji) a drzi to asi fest.
Z regaloviny bych to nedelal (moc tenka a bude casem rezavet), ale asi by to slo objednat v nakem online profilu z nerezi. Derovany je to podobne, jak ta regalova noha.
eman
Příspěvky: 1003
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: kotvení FVE do Lindab Topline

Příspěvek od eman »

A když ti něco z těch regálových držáků zbude, tak to můžeš dát dětem na hraní a ony si ztoho vytvarují něco jiného....:)
Je to většinou čínský odpad s tak nekvalitní oceli, že nemá cenu se tím zabývat.

Zkus hledat v Polsku. Tam totiž nějakým záhadným způsobem, stojí všechno třetinu. Asi si tu žijeme lépe než ve Švajcu.
3,3kWp + 3,4kWp JJZ, 2x SmartSolar 150/85, 3xVictron MP II 5kVA v 3F režimu, Smartshunt, Cerbo GX, 16x120Ah LiFePO4 s JK BMS B2A24S20P.
PetrDubi
Příspěvky: 1370
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: kotvení FVE do Lindab Topline

Příspěvek od PetrDubi »

Já osobně bych měl spíš strach z toho, jak pevně ty šrouby budou držet v plechu - přeci jenom už jsem pár střech s plechem od Satjamu dělal a nedělám si žádný iluze o tom, jak ten šroub bude držet v tom půl milimetrovým plechu při větším namáhání. O tom, že strhnout ten plech při dotahování je raz dva ani nemluvím..
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
cipis
Příspěvky: 4419
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: kotvení FVE do Lindab Topline

Příspěvek od cipis »

Kazda krytina, pridelavana srouby skrz, musi mit moznost dilatovat. U polykarbonatu se vrtaji diry 1,5x vetsi nez je sroub. Vsechno pak drzi ta vetsi podlozka.
Doporucene vzdalenosti vychazi z nejakeho vypoctu zatizeni, a je celkem blbe, kdyz se na to sere. Vetsine lidi nedojde ten snih, plus samozrejme i vitr.
Cena kolem 400 je ponekud ulitla, to ano, ale zase obyc. hak stoji 200, a je bez sroubu/vrutu.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
PetrDubi
Příspěvky: 1370
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: kotvení FVE do Lindab Topline

Příspěvek od PetrDubi »

Ona ta dilatace na těhle krytinách je zaručená tím, že do boku umožňují dilataci vlny a nahoru/dolu výškové uskočení jednotlivých řad, takže tady to problém není.
Ale pokud si někdo dá například trapéz nebo vlnovku, kdy je ve svislém směru rovná plocha, tak tam už problém s dilatací je a většinou se to řeší tím, že se kotví přes vrchol vlny, aby se mohl hýbat šroub, který je ve vzduchu (a samozřejmě je tam někdy i ta větší díra - zvlášť u materiálů, které mají větší roztažnost jako jsou třeba plasty). A to samé se týká polykarbonátu.
Jinak věřím tomu, že u nějakého výrobce doplňků by se ty držáky daly sehnat za značně nižší cenu - třeba sněhové háky nebyl problém koupit za čtvrtinu.
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
cuki
Příspěvky: 122
Registrován: úte říj 25, 2022 11:40 pm

Re: kotvení FVE do Lindab Topline

Příspěvek od cuki »

eman píše:A když ti něco z těch regálových držáků zbude, tak to můžeš dát dětem na hraní a ony si ztoho vytvarují něco jiného....:)
Je to většinou čínský odpad s tak nekvalitní oceli, že nemá cenu se tím zabývat.

Zkus hledat v Polsku. Tam totiž nějakým záhadným způsobem, stojí všechno třetinu. Asi si tu žijeme lépe než ve Švajcu.
Tedy nevím co je tohle za regály ale ty co mám doma jen tak neohneš.
A zrovna čemukoli z Polska prostě nevěřím

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek