orientácia E/W

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
mp1ver2
Příspěvky: 6
Registrován: pát říj 14, 2022 1:32 pm

orientácia E/W

Příspěvek od mp1ver2 »

dobrý deň,
plánujem/ FVE, plochá strecha, orientovaná N/S využiteľná plocha v šírke 3m, dĺžka 10+M.
mám otázku - musím orientovať anely južným smerom v 32°sklone,
alebo orientovať východ/západ pod uhlom 45°(ako keby stan
alebo orientovať východ/horizontálne/západ (tvar konštrukcie lichobežník, kde by panely boli pod 45°otočené na východ, pod 0°otočené horizontálne a pod uhlom 45°otočené na západ.
nikde som nenašiel také riešenie, je to blbosť?

moja dnešná potreba je 21MWh elektriny + 8-10MWh v plyne, doposiaľ sme (6 jednotkový radový dom) mali pripojenie v rámci areálu, v súčasnosti nám pritiahla distribučná spoločnosť káble, vybavujeme prípoj.
a uvažujem, že plyn skomší, tak sa chcemnpripraviť.

ďakujem za postrehy.
Pawel
Příspěvky: 843
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: orientácia E/W

Příspěvek od Pawel »

Za mě východ/západ pod uhlom 45°.
Soban
Příspěvky: 3734
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: orientácia E/W

Příspěvek od Soban »

Záleží na tobě.
Pokud je spotřeba zrána a k večeru je lepší východ/západ.
Pokud je maximum přes poledne tak jih.
3,6kWp ::pv:: | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt*
cipis
Příspěvky: 4930
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: orientácia E/W

Příspěvek od cipis »

Ono je to také o pravidelném počasí, nejen o potřebě. U nás je naprosto typické, že je ráno pěkně, ale pak se zatáhne, tak proto mám ty 2kWp na východ (byť by to chtělo lepší sklon), aby to aspoň dobilo baterie. Co mám na západ, tak je jen takové lechtání, vesměs to nic nezachrání, jen trvalou spotřebu. A nejvíc na jih.
13,38 kWp: 9850 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
záloha čerpadla ve sklepě MP12/3000/120-16 + 100Ah 12V monbat
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
10055
Příspěvky: 223
Registrován: ned lis 21, 2021 8:29 am
Bydliště: Zubří

Re: orientácia E/W

Příspěvek od 10055 »

za mně východ/západ tak 25°, ale je potřeba si udělat měření denního průběhu spotřeby a teprve dle toho se rozhodovat

to teda chceš postavit něco pro sebe a nebo pro všech těch 6 jednotek
jestli jsem to správně pochopil tak máte 21MWh pro těch 6 jednotek?
měnič Easun 8kW, Baterie Lifepo 16S280A 15kW x 2 = 30kW, 7200kWp Amerisolar 450 8S2P J/Z + 3900kWp Leapton650 V,
Jinak jsem Robert - nick používám už dlouho a jsem na něj zvyklý
cipis
Příspěvky: 4930
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: orientácia E/W

Příspěvek od cipis »

Legislativa bude druhá věc, tak horší ... Jestli je to SVJ a chce to jen pro sebe, tak se nedoplatí za nájem střechy ...
13,38 kWp: 9850 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
záloha čerpadla ve sklepě MP12/3000/120-16 + 100Ah 12V monbat
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
mp1ver2
Příspěvky: 6
Registrován: pát říj 14, 2022 1:32 pm

Re: orientácia E/W

Příspěvek od mp1ver2 »

ďakujem za odpovede, doplním
sme celý deň doma,
spotreba je iba moja,
priebeh spotzreby je opakujúci sa (dopoludnia varenie)
dnes je to 2MWh za rok bežné spotrebiče + elektrická rúra, 8-10MWh kúrenie, teplá voda a denne varenie v plyne. preto mám dilemu nie aký "výkon" dnes, ale s akým pre budúcnosť, teda kúrenie a varenie plus teplá voda.
každý sme vlastníkmi svojho jednotlivého pozemku, pod budovou, i strechy s tým, že veľké oporavy hradíme rozpočítaním a drobné na svojej časti individuálne,
počasie v 11-02 trvalé zamračené a hmly,
Pawel
Příspěvky: 843
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: orientácia E/W

Příspěvek od Pawel »

Asi i v budoucnu bude platit že nejde použít FVE jako hlavní zdroj topení. Někdy nedopadne ani to přitápění na podzim a na jaře. Tak že na to bych to moc nedimenzoval.
Diablo1st
Příspěvky: 1763
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: orientácia E/W

Příspěvek od Diablo1st »

Bolo by možné sem hodiť fotku strechy z google maps? Lebo mi moc nie jasná tá orientácia strechy.

Neuvažujete o montáži klimatizácie? S tou by sa dalo prikurovať. Tým by sa dala pokryť aspoň nejaká spotreba pre kúrenie.
Na TUV máte samostatný bojler alebo len prietokáč v kotly? Je možnosť umiestniť druhý bojler okolo 200L?
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
cipis
Příspěvky: 4930
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: orientácia E/W

Příspěvek od cipis »

Ad střecha - to máš vymezenou svou část střechy? Resp. máš část společné části, vyhrazenou k užívání uživateli té a té bytové jednotky?
Ty jsi držitelem poměru toho pozemku, ne konkrétního pozemku, úplně stejně je to i se střechou, schodištěm, obvodových zdí atd. I sklepy jsou společnou částí. Tedy jestli nemáš ten kousek střechy, podobně jako sklep, vyhrazen pro výlučné užívání, tak potřebuješ za a) souhlas všech a za b) mohou po tobě chtít ostatní nájem.

Ad topení - zapomeň ...

Ad čas/počasí - myslel jsem průběh dne, ne průběh roku. Že je to čtvrt roku v zimě v prdeli, to víme všichni :)
13,38 kWp: 9850 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
záloha čerpadla ve sklepě MP12/3000/120-16 + 100Ah 12V monbat
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
mp1ver2
Příspěvky: 6
Registrován: pát říj 14, 2022 1:32 pm

Re: orientácia E/W

Příspěvek od mp1ver2 »

chyba - nečítam po sebe - spotrebu elektriny ročne mám iba 2MWH, nie 21 pardon

neuvažujem o klimatizácii, dokonca mám dešpekt k tepelnému čerpadlu vzduch - voda. zatiaľ úspešne riešim ochranu pred teplom a opačne využívam tepelné zisky (to vylučuje panely na fasáde, ktorá je presklená)

zrejme som písal nesprávne - aký (max) výkon mám uvažovať - napríklad medzi 09-12 hod bude používaná el rúra, ak prejdem na čisto elektrinu, tak aj varenie.popoludnie by bolo zasa pre nabíjanie či reálnej batérie, resp. virtuálnej.
keď som položil podobnú otázku na inom fóre, ten potrebný "príkon" (v plyne) mi rozdelili na 48% pre varenie a teplú vodu, zvyšok pohlcuje kúrenie. tie "návody" vravia, že max. výkon v kW je číslo ročnej spotreby v MWh - u mňa to je dnes 2kW, potom 6-8 kW. e to tak, alebo som totálne mim?

kúrenie bude až keď príde ku koncu, resp. zmene pomeru cien elektriny a plynu.
vodu zohrievam prietokovo v kotli + prietokovo elektricky umývadlová batéria (vzdialenosť od kotla, ktorý je umiestnený pri kuchynskom dreze.

orientácia strechy je skoro presne sever-juh,
pozemok pod mojou časťou je moja parcela (šesť parciel pod budovou jednotlivých vlastníkov).,
budova je radový dom, je to šesť rodinných domov v zmysle technickej normy (do bytu sa vstupuje z komunikačného priestoru, do domu z verejnej komunikácie).

a čo som sa dočítal dnes v rámci propagačného letáku kandidáta v komunálnychvoľbách:
je súpčasťou kolektívu, ktorý navrhol a uviedol doprevádzky prvý energeticky nezávislý dom v trenčíne. zemný zásobník , energetické ihly, stropné chladenie, foto a term panely, bio krb, batériové úložisko, zelená strecha, nejakž systém ENERbang. nieč nepoznám, niečo ma zaujíma, niečo nemôžem použiť, niečo považujem za dtinskosť ....

a znovu ďakujem za príspevky
Pawel
Příspěvky: 843
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: orientácia E/W

Příspěvek od Pawel »

Nezávislý dům máme také leckde se s tím chlubí ale pořizovací cenu jsem neviděl. Byla by asi hrozná.
Diablo1st
Příspěvky: 1763
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: orientácia E/W

Příspěvek od Diablo1st »

mp1ver2 píše:chyba - nečítam po sebe - spotrebu elektriny ročne mám iba 2MWH, nie 21 pardon

neuvažujem o klimatizácii, dokonca mám dešpekt k tepelnému čerpadlu vzduch - voda. zatiaľ úspešne riešim ochranu pred teplom a opačne využívam tepelné zisky (to vylučuje panely na fasáde, ktorá je presklená)

zrejme som písal nesprávne - aký (max) výkon mám uvažovať - napríklad medzi 09-12 hod bude používaná el rúra, ak prejdem na čisto elektrinu, tak aj varenie.popoludnie by bolo zasa pre nabíjanie či reálnej batérie, resp. virtuálnej.
keď som položil podobnú otázku na inom fóre, ten potrebný "príkon" (v plyne) mi rozdelili na 48% pre varenie a teplú vodu, zvyšok pohlcuje kúrenie. tie "návody" vravia, že max. výkon v kW je číslo ročnej spotreby v MWh - u mňa to je dnes 2kW, potom 6-8 kW. e to tak, alebo som totálne mim?

kúrenie bude až keď príde ku koncu, resp. zmene pomeru cien elektriny a plynu.
vodu zohrievam prietokovo v kotli + prietokovo elektricky umývadlová batéria (vzdialenosť od kotla, ktorý je umiestnený pri kuchynskom dreze.

orientácia strechy je skoro presne sever-juh,
pozemok pod mojou časťou je moja parcela (šesť parciel pod budovou jednotlivých vlastníkov).,
budova je radový dom, je to šesť rodinných domov v zmysle technickej normy (do bytu sa vstupuje z komunikačného priestoru, do domu z verejnej komunikácie).

a čo som sa dočítal dnes v rámci propagačného letáku kandidáta v komunálnychvoľbách:
je súpčasťou kolektívu, ktorý navrhol a uviedol doprevádzky prvý energeticky nezávislý dom v trenčíne. zemný zásobník , energetické ihly, stropné chladenie, foto a term panely, bio krb, batériové úložisko, zelená strecha, nejakž systém ENERbang. nieč nepoznám, niečo ma zaujíma, niečo nemôžem použiť, niečo považujem za dtinskosť ....

a znovu ďakujem za príspevky

Na ktorú svetovú stranu máte orientovanú tú dlhšiu stranu? To Vám určí, ako by bolo dobré orientovať panely.

TUV by sa dala poriešiť ešte jedným bojlerom, ktorý by "predohrieval" vstup do kotla. Chcelo by to aspoň 160L, ale kludne môže byť aj 250L s 2-3kW špirálou. V TUV sa vie utopiť cca. 1-3MWh elektriny ročne.
Čo sa týka max výkonu, ekonomicky nie je výhodné pokryť všetky spotrebiče, lebo potrebujete špičkovo veľký výkon, ktorý je potreba len po krátky časový úsek. Ak by ste chceli pokryť sporák, rúru a ten prietokáč, neviem či 2x5kW v meničoch by bolo dosť. A s tým samozrejme treba rátať aj s batériami a aj s väčším poľom, aby sa tie batérie aj dobili.
Výhodnejšie je sa sústrediť na spotrebiče, ktoré idú stále resp. viac krát cez deň + ten ohrev TUV. Bez TUV je zbytočné o FVE vo vašom prípade vôbec uvažovať, hlavne z toho ekonomického hľadiska.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
mp1ver2
Příspěvky: 6
Registrován: pát říj 14, 2022 1:32 pm

Re: orientácia E/W

Příspěvek od mp1ver2 »

dom, strecha je obdĺžnik 4*15 m osovo smerujúci sever-juh, tým som aj začal tému panely orientované na východ a západ. s ohľadom na využiteľnú plochu strechy som uvažoval aj na lichobežníkovom tvare konštrukcie s panelmi horizontálne.

viem, že od začiatku FVE sa prebytky ukladali do vody, podobne ako pri kotloch na uhlie a dnes pri peletových kotloch. sestra má akumulačnú nádrž ohrievanú teplosmennými panelmi a tepelným čerpadlom, lenže ja akosi neviem nájsťmiesto na dostatočne veľký bojler s krátkym potrubím k miestu spotreby. a dvaja máme ročnú spotrebu z vodovodného radu 70-100m3.
tak som si to pepočítal a 200l bojler teplej vody za deň by sa uživil. ešte zistiť či dnešné prietokové ohrievače vedia "spracovať" aj teplú vodu (neohrievať nad 40°C.

zhrniem čo som si vybral
má postačovať (aj pre budúcnosť, aj pre batérie) špičkový výkon niekde na hodnote 3-5 kw?
nájsť vhodné miesto pre 200-250l bojler

ps - máte niekto vedomosti/skúsenosti s horizontálnepoloženými FV panelmi?
niekde som čítal, že vyrábejú v hmle, klasickom počasí 11-02, platí to?

pps - v tom spomínanom dome má byť použité "veľa" malých tepelných čerpadiel.

ďakujem všetkým čo prispeli, navigovali.
Diablo1st
Příspěvky: 1763
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: orientácia E/W

Příspěvek od Diablo1st »

mp1ver2 píše:dom, strecha je obdĺžnik 4*15 m osovo smerujúci sever-juh, tým som aj začal tému panely orientované na východ a západ. s ohľadom na využiteľnú plochu strechy som uvažoval aj na lichobežníkovom tvare konštrukcie s panelmi horizontálne.
Je také ťažké spraviť print screen z google maps so zobrazením svetových strán? Prepáčte, ale absolútne som nepochopil, na ktorú svetovú stranu smeruje dlhšia strana domu.

Je to takto?
2022-10-15_12-51-38.jpg
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
mp1ver2
Příspěvky: 6
Registrován: pát říj 14, 2022 1:32 pm

Re: orientácia E/W

Příspěvek od mp1ver2 »

neveril by ste ak napíšem, že mne chromebox už cca mesiac nezobrazuje mapy katastra, jednoducho starý, neaktualizovateľný

áno je to tak,

ale to už nie je aktuálna téma, na začiatku mi diskutujúci napísali že orientovať panely východne a západne, čo som akceptoval-
Diablo1st
Příspěvky: 1763
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: orientácia E/W

Příspěvek od Diablo1st »

V tomto prípade je určite lepšie spraviť "stan" s orientáciou východ-západ.
Menič určite 5kW a baterka aspoň 200Ah. Pole okolo tých 5-6kWp.
A treba si premyslieť, ako budete riadiť vyťažovanie do bojlera.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
mp1ver2
Příspěvky: 6
Registrován: pát říj 14, 2022 1:32 pm

Re: orientácia E/W

Příspěvek od mp1ver2 »

%dakujem,
takže ako som odhadoval východná strana bude popkryté dopoludnie,(kedy bude FVE "dotovať varenie)
a západná strana bude ohrevať bojler a zvyšok produkcie do batérie.

pre otázky okolo bojlera si prečítam diskusie na fóre, prípadne ak nenájdem takú čo by mi vyhovovala založím na patričnom mieste tému.

všetkým za doterajšie rady aj tie budúce ďakujem.
cením si ústretovosť!

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek