Dodělávka rekuperace - ANO/NE? jaká?

Ohřev TUV, aku nádrže, boilery, ohřívače vody, vytápění, klimatizace
cipis
Příspěvky: 4444
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Dodělávka rekuperace - ANO/NE? jaká?

Příspěvek od cipis »

Levné záležitosti to nejsou ...
https://papouch.com/thco2-senzor-koncen ... 485-p5034/

Dají se i levněji, ale to už nemá pak žádnou komunikaci a jsou to jen výsledky na displeji.
Conrad má třeba toto:
https://www.conrad.cz/p/tfa-dostmann-ai ... pm-1529232

10055 píše:tak v první řadě jak jsem psal zkusím poměřit to CO2 -> aktuálně sháním měřák

buď musím někde jen na půjčení a nebo koupit, ale když už tak ať je kompatibilní s HA
Naposledy upravil(a) cipis dne pát říj 14, 2022 9:23 am, celkem upraveno 1 x.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
kyocera
Příspěvky: 1239
Registrován: čtv led 15, 2015 1:37 pm

Re: Dodělávka rekuperace - ANO/NE? jaká?

Příspěvek od kyocera »

K HR30W se prodává řada ovládacích jednotek podle vlhkosti nebo i CO2, ale nic takového nepoužil.
Jen obyčejný kolebkový přepínač 3 polohy, menší rychlost uprostřed vypnuto a druhá vyšší rychlost .
Odkaz na HR30W je např. zde.
https://www.solar-eshop.cz/p/rekuperacn ... tka-hr30w/
Pro měření CO2 jsem použil přístroj EXTECH zakoupený zde
https://www.tme.eu/cz/katalog/meridla-a ... 1496574%3B
Naposledy upravil(a) kyocera dne pát říj 14, 2022 9:25 am, celkem upraveno 1 x.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dotace NE, 6,9kWp ,reg.Harmonie Ver.1, 60A,aku 4kWh LTO,BMS Sokol 400E,řízení Leonardo, LF a HF měnič vlastní Ver.1 a Ver.2, LF Modrá trojka 3kVA,modul HIS,ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.1
Příprava instalace panel 18kWp,reg.Harmonie12kW Ver.4,měnič AC-DC-AC 1f PECKA 22kW,BMS Sokol 400E řízení Leonardo 360V, modul HIS, DC modul AFDD,modul chytré řízení,Aku 360V, ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.4
mopadzi
Příspěvky: 996
Registrován: úte led 24, 2012 8:55 am
Lokalita: Okolí Uherského Brodu
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Dodělávka rekuperace - ANO/NE? jaká?

Příspěvek od mopadzi »

zajímalo by mne zda povolí v paneláku průraz panelu...pro rekuperaci
kyocera
Příspěvky: 1239
Registrován: čtv led 15, 2015 1:37 pm

Re: Dodělávka rekuperace - ANO/NE? jaká?

Příspěvek od kyocera »

Zdravím,
jak je to v paneláku nevím,do svého staršího domu jsem pro obytnou místnost použil 1ks HR30W . U mého rodinného příslušníka v jeho RD jsem
použil 2ks HR30W . Jeden kus pro obývák s kuchyní a jeden kus do ložnice. Stačí provozovat na nižší
rychlost s příkonem jen 10W. Měření CO2 ukázalo, že je to velmi účinné a laciné řešení . Instalace je jen
přes zed s prodlužovacím kusem , 20cm pod stropem a účinnost rekuperace je udávaná jen 70%.
Jedná se o starší domy, kde se na měření těsnosti nehraje
a není zde snaha ani o super dokonalá řešení, s účinností rekuperace blížící se 99% .
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dotace NE, 6,9kWp ,reg.Harmonie Ver.1, 60A,aku 4kWh LTO,BMS Sokol 400E,řízení Leonardo, LF a HF měnič vlastní Ver.1 a Ver.2, LF Modrá trojka 3kVA,modul HIS,ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.1
Příprava instalace panel 18kWp,reg.Harmonie12kW Ver.4,měnič AC-DC-AC 1f PECKA 22kW,BMS Sokol 400E řízení Leonardo 360V, modul HIS, DC modul AFDD,modul chytré řízení,Aku 360V, ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.4
PetrDubi
Příspěvky: 1379
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Dodělávka rekuperace - ANO/NE? jaká?

Příspěvek od PetrDubi »

Viděl bych to spíš na půjčení. Vlastní (pokud má být funkční) není zrovna levný a je potřeba pravidelná kalibrace (u některých se spouští například poklesem po otevření okna ale v tom případě ja nutné pravidelně třeba každý týden v té místnosti otevřít okno dokořán a třeba čtvrt hodiny větrat). A už vůbec to není nic levného (pokud to má měřit alespoň trochu přesněji, tak počítej s tisícema).
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
PapoS
Příspěvky: 172
Registrován: úte zář 01, 2015 9:56 pm

Re: Dodělávka rekuperace - ANO/NE? jaká?

Příspěvek od PapoS »

Novre cidla od protronixu nevyzaduju kalibraciu, mali by vydrzat okolo 10 rokov stare sa kalibrovali a odislo cca po 4 rokoch
https://www.zefin.cz/produkty/protronix ... 3300p.html
Za mna jednoznacne ked rekuperacia tak s cidlom CO2.
5kWp Solyndra + 3f Fronius Symo Hybrid 4kW https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=4&t=2638
cipis
Příspěvky: 4444
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Dodělávka rekuperace - ANO/NE? jaká?

Příspěvek od cipis »

Přesněji asi není až zas tak potřeba. Hraniční hodnota je 1500, nicméně když to zdetekuje cokoliv víc mezi 1000 a 2000, tak to už znamená, že se špatně větrá.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
mihlit
Příspěvky: 495
Registrován: ned říj 17, 2021 7:43 pm
Lokalita: okr. Vyškov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Dodělávka rekuperace - ANO/NE? jaká?

Příspěvek od mihlit »

Na měření CO2 s přenosem do HA lze použít SCD41 senzor:
https://www.aliexpress.com/item/1005004316508788.html

pak jen doplnit o oblíbenou ESP32 desku a je to.
Matess
Příspěvky: 1524
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Dodělávka rekuperace - ANO/NE? jaká?

Příspěvek od Matess »

mopadzi píše:zajímalo by mne zda povolí v paneláku průraz panelu...pro rekuperaci
ahoj, já jsem to řešil formou zvětšení větracího otvoru v kuchyni. Majitel předemnou tento otvor nesprávně zazdil a já jsem jej jen obnovoval. Takhle to prošlo...
PetrDubi
Příspěvky: 1379
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Dodělávka rekuperace - ANO/NE? jaká?

Příspěvek od PetrDubi »

Jo, tenhle senzor vypadá dobře, v ESPhome je podporovaný, podle výrobce by měla být životnost 10 let, akorát ta automatická kalibrace funguje tak, že během 7 dní snímá nejnižší koncentraci a na tu si nakalibruje, že to je spodní hranice (cca 400 ppm). Dokud tahle kalibrace neproběhne, tak neukazuje přesně. Je tu ještě možnost dát ho do venkovního prostředí a spustit příkazem ruční kalibraci a potom už pojede správně. Akorát pokud v místnosti kde je nikdy neklesne CO2 na venkovní hodnotu (kolem 400), tak ta automatická kalibrace nebude fungovat správně a bude to ukazovat blbosti..
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
Uživatelský avatar
stano22
Příspěvky: 494
Registrován: ned čer 13, 2021 1:43 pm
Lokalita: SK-ZA
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6500
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: SK (ZA)

Re: Dodělávka rekuperace - ANO/NE? jaká?

Příspěvek od stano22 »

mopadzi píše:zajímalo by mne zda povolí v paneláku průraz panelu...pro rekuperaci
podla konkretnej situacie, uz som to na bytovkach videl
Quickyprd
Příspěvky: 246
Registrován: úte kvě 26, 2020 3:50 pm

Re: Dodělávka rekuperace - ANO/NE? jaká?

Příspěvek od Quickyprd »

mopadzi píše:zajímalo by mne zda povolí v paneláku průraz panelu...pro rekuperaci
Když jsme bydleli ještě v bytě, kde jsme řešili právě hodně vlhkost, tak to SVJ i SÚ schválil, respektivě SÚ to ani nechtěl řešit. SVJ jen chtělo, aby to zvenku moc nehyzdilo fasádu. Což nerezová mřížka by nijak nekazila. Jen musí být trošku dál od fasády, aby to neteklo po zdi. Pak jestli použít decentrální rekuperaci či centrální. V bytě díky velikosti podstropních jednotek a množství možností vedení VZT (přiznaný nerez či v kůži v kůži, skryté v SDK, ploché kanály podél zdi apod.) to není nic extrémního, jen ty průrazy mezi pokojema budou zábava, ale nic co by jádrové vrtání neudělalo...jen bacha na nosné zdi, traverzy, kabely apod.
glottis
Příspěvky: 2113
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Dodělávka rekuperace - ANO/NE? jaká?

Příspěvek od glottis »

cipis píše:Uniká, vždyť jsem to už nahoře psal ...
Falešný vzduch u kamen znáš? Nebo u motoru v autě?
jako jestli mam kamna bez privodu externiho vzduchu nebo digestor bez zpetne klapky, nebo ze by rekuperace nemela aktivni tlaceni vzduchu i dovnitr a spolehala na podtlak tak jo ale jestli rekuperace co tlaci ven tlaci dovnitr tak bych cekal ze aspon 90% vzduchu pujde rekuperaci ale asi to tak teda neni a to mi asi unikalo? :) uz mlcim :)
Quickyprd
Příspěvky: 246
Registrován: úte kvě 26, 2020 3:50 pm

Re: Dodělávka rekuperace - ANO/NE? jaká?

Příspěvek od Quickyprd »

glottis píše:mam hloupy dotaz. K cemu je ten test tesnosti domu kdyz mi jde primarne o cerstvy vzduch? Ikdyz nemam tesny dum tak tam co2 budu mit stejne. Kdyz bych tim chtel resit uniky tepla tak to smysl ma. Nebo mi neco unika?
Jak píšou kolegové. Pokud budete mít rekuperací a děravý barák, tak to bude tahat vzduch z venku i místama kde to nechcete a tam se to bude kondenzovat (vata třeba, SDK atd.) a účinnost bude úplně naprd. Hlavně to musí mít odtah z místnosti. Ne přes děravý parotěs třeba z půdy, nebo přes netěsná okna a opak budou bobtnat/plesnivět rámy apod. Nebo úplně nejlépe, když je dům nastaven na mírný podtlak, tak kouř z kamen :-D Proto je u domů s rekuperací nutnost mít v případě kamen externí přívod vzduchu a co nejtěsnější kamna. Hodnota BD testu u rekuperace musí být rovna čí méně 1,0. Při obyčejné VZT, tedy jen jakýsi odtah nutno 1,5. Z osobní zkušenosti to má i výhodu, že máte permanentně větrané imístnosti, které se jinak nevětrají - šatna, špajz, technická, pokoj pro hosty alias pracovna atd. A v létě si klidně otevřeme okna, to tomu vůbec nevadí.
10055
Příspěvky: 223
Registrován: ned lis 21, 2021 8:29 am
Bydliště: Zubří

Re: Dodělávka rekuperace - ANO/NE? jaká?

Příspěvek od 10055 »

Tak pro první krok se mi podařilo z prace zapůjčit merak co dělali v rámci nějakého zjištění situace v práci.
Má ale za mne malý rozsah. Od <600 do 1500>
Během noci lezou hodnoty na víc jak 1500ppm
A ve spodní části kde nikdo celou nic nebyl se zatím pohybují kolem 800-1000ppm
Ještě budu dále měřit, ale už teď je asi jasne ze s tím musím něco delat.
měnič Easun 8kW, Baterie Lifepo 16S280A 15kW x 2 = 30kW, 7200kWp Amerisolar 450 8S2P J/Z + 3900kWp Leapton650 V,
Jinak jsem Robert - nick používám už dlouho a jsem na něj zvyklý
cipis
Příspěvky: 4444
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Dodělávka rekuperace - ANO/NE? jaká?

Příspěvek od cipis »

Ja si myslim, ze ani merit dal nemusis ... Jeste se pak zhrozis, cos nadychal ...
Jakmile to slo na 1500+, tak to stejne musis resit, presne, jak pises.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
kodl69
Příspěvky: 7419
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Dodělávka rekuperace - ANO/NE? jaká?

Příspěvek od kodl69 »

Takže už vím, jak vznikají ty šílený koncentrace: Uzavřená malá místnost. Mám levnější řešení, stačí mít otevřený dveře z místnosti. Potom je k dispozici mnohem víc vzduchu, a i z většího počtu "utěsněnejch oken" a "těsnejch" ventilačních šachet se do prostoru dostane dostatek vzduchu. CO2 neměřím, ale kdysi jsem měl půjčenej nějakej logger, a nikdy jsme nedosáhli ani na 800ppm. Ku podivu nejvíc tam bylo, když jsme se večer všichni sešli v jídelně/ obýváku, kde bylo 5 lidí na cca 70m2... (otevřený dveře do kuchyně, ložnice...) A nějaká námitka o soukromí: Máme nějaký dveře od schodiště a víc patr domu, takže je to celkem v pohodě... Tohle mě celkem snadno přesvědčilo, že rekuperaci nepotřebuju, pár minut na vyvětrání každej den té energie nespotřebuje, a nenasadím si do baráku další krám, kterej mě bude obírat o čas. Samozřejmě lidi, co jich bydlí 5 na prostoru menším než 70m2 to vidí jinak, ale píšu poznatky ze své zkušenosti.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Dagus
Příspěvky: 1955
Registrován: ned úno 17, 2019 9:07 pm
Lokalita: Liberec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7820
Kapacita baterie [kWh]: 32
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Dodělávka rekuperace - ANO/NE? jaká?

Příspěvek od Dagus »

Tak jasný že koncentrace bude spojená nádoba velikost/těsnost obálky. U mě si nedělám iluzi o těsnosti, ale velikost pokojů mám enormně malou. Takže vlastně řeším co s tím, ale lokální rekuperace mě zatím moc nepřesvědčila a větrání nelze furt. Koupil jsem si rekuperaci fuk sem fuk tam a čekal od toho jen výměnu vzduchu, ne až tak rekuperaci a na to že to běží 24/7 tak ten pocit zatím moc nemám. Provádím delší měření, ale je problém s dost nekonzistentními vstupy, takže se to bude blbě vyhodnocovat. Jinak ano, velký a děravý barák je značka ideal do ppm, ale zas může mít větší spotřebu než by musel mít. Ale co je lepší, mít vydýchaný vzduch, nebo nemít na jídlo?
7820Wp, SV 12° 1710Wp Poly, J 90° 1820Wp Mono, JZ 12° 1680Wp Poly, JZ2 12° 1800Wp Mono, J 40° 810Wp Hyundai
MP2 5000VA, MPPT1 150/60tr, MPPT2 150/60tr, 16.8kWh 17S 310Ah AKU1, 15.2kWh 17S 280Ah AKU 2, 2xJK-BMS
10055
Příspěvky: 223
Registrován: ned lis 21, 2021 8:29 am
Bydliště: Zubří

Re: Dodělávka rekuperace - ANO/NE? jaká?

Příspěvek od 10055 »

Řeknu to takhle i po vyvětrání to celkem rychle to šlo na 800 a pokoje o velikosti cca 5x3 šly nad 1600 taky celkem rychle při obsazení jen jedním členem
měnič Easun 8kW, Baterie Lifepo 16S280A 15kW x 2 = 30kW, 7200kWp Amerisolar 450 8S2P J/Z + 3900kWp Leapton650 V,
Jinak jsem Robert - nick používám už dlouho a jsem na něj zvyklý
kodl69
Příspěvky: 7419
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Dodělávka rekuperace - ANO/NE? jaká?

Příspěvek od kodl69 »

Zase je to o low tech řešení - Barák mám poměrně děravej, ale řízeně... Kdysi dávno jsem zjistil, že po zatopení v krbu v patře táhne z datové zásuvky - vede z ní husí krk až na půdu. A tohle mě vadilo, studenej vzduch na nohy. Tak jsem pod krbem udělal díru do tech. místnosti v přízemí kudy si bere vzduch, t.m. má nade dveřmi větrací mřížku 20x40cm, z garáže je větrací otvor do místnosti se dřevem, a odtud odtah na střechu kvůli digestoři (krásně to dosuší zbytkovou vlhkost uskladněnýko dřeva). Nepozoruju nijakej průvan, zmizel i ten pocit zimy od země, a spotřeba 12prm měkkýho dřeva na vytápění 270m2 trvale nad 20°C mi nepřijde až tolik, že by mě to mělo nějak ožebračit... Ale pokud nastavím malý komůrky, utěsním je a topím pomocí radiátorů nebo podlahovky, musím mít rekuperaci. Na jarní prázdniny jsme byli v apartmánu, kterej byl nově zbudovanej, tj utěsněnej až hrůza, topení klimatizací, a byla to katastrofa, nedalo se to uvětrat, tekla voda po oknech, 5 lidí v cca 60m2. Venku občas -10°C, tj klima jela co mohla a i když jsem větrali co hodinu, bylo lepší jít někam ven, než být v tomhle prostředí. Otázka je, jestli by tohle dokázala ta stěnová pseudorekuperace uvětrat. A další věc je, jak se asi ta stěnová jednotka čistí, nikde jsem o tom nic nenašel.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek