1950W Vysočina

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
jakub04
Příspěvky: 13
Registrován: pát zář 09, 2011 9:29 pm

Re: 1950W Vysočina

Příspěvek od jakub04 »

Děkuji všem za pomoc, velice mne překvapilo toto fórum. Ač úplný žačátečník ve ftv a podle toho vypadající otázky, tak jsou odpovědi jasné a bez emocí.
jhladik
Příspěvky: 99
Registrován: pon čer 27, 2011 6:02 pm

Re: 1950W Vysočina

Příspěvek od jhladik »

Vyplývá to z charakteristik a tepelných koeficientů které najdete v každém datadheetu k panelům.
Když jsme vlevo od bodu max. výkonu (MPP) tak to znamená že nedosahujeme optimálního napětí panelu, ale dosahujeme v podstatě optimální proud, resp. o něco vyšší než je optimální. Teplotní závislost proudu každého panelu který znám je kladná, ale dost malá asi 0,1% / °C. Z toho vyplývá že když se panel ohřeje a provozujeme ho vlevo od MPP, stoupne nám malinko proud. A zároveň podle Ohmova zákona na odporové zátěži také nám stoupne napětí (protože ještě nedosahujeme optimální napětí), takže stoupne výkon.
Když jsme vpravo od MPP, tak výkon je dán max. napětím panelu. Teplotní závislost napětí je ale záporná a je větší než teplotní závislost proudu, je asi 0,45 % / °C u krystalických panelů (0,20 u amorfních. To je důvod proč výkonová závislost celého panelu je ve výsledku záporná a bod max. výkonu se nám s rostoucí teplotou posouvá doleva.) Takže když panel provozujeme blízko max. napětí ale pořád vpravo od MPP a toto napětí vlivem teploty klesne, tak podle Ohmova zákona nám klesne na odporové zátěži i proud a tím pádem klesne výkon.
Myslím, že to je trošku jinak. Pokud panel zatěžuji odporovou zátěží vznikne nám tzv. VoltAmpérová charakteristika (VA). Tzn. od stavu rozpojeno- napětí na prázdno (Voc) -> do stavu na krátko-zkratu (Isc). Odpor je v tedy v hodnotách MegOhm pro Uoc a 0Ohm pro stav Isc. Dobrý nápad je k VA charakteristice vykreslit výkonovou charakteristiku. Udělám to tak, že pro každou hodnotu I a U VA charakteristiky udělám jejich součin (U*I=P [W]). Křivka má jedno maximum (bod MPP maximum power point) a tomu bodu odpovídá i ideální zatěžovací odpor (Rmpp=Umpp/Impp) konkrétně. 5 Ohm u teploty 20C. Takže jakýkoliv jiný zatěžovací odpor způsobí větší či menší snížení výkonu, protože pokud chci odečítat výkon panelu do zátěže, nemohu to dělat z VA charakteristiky, ale z výkonové charakteristiky ( v roli je součin U a I).
A už se dostávám k věci (snad):
Takže pokud provozujeme panel vlevo od MPP, stoupne nám proud jen v případě pokud bychom snížili zatěžovací odpor (změna I nebo U, jinak se na výkonové křivce hýbnout nemůžeme). Ano, proud stoupne, ale zároveň se sníží napětí (je to zkrátka součin U*I) výkon klesá....
Pokud provozujeme panel v pravo od MPP, stoupne nám napětí jen v případě pokud zvýšíme zatěžovací odpor. Napětí se zvýší, ale klesne proud. Aneb zase jsme u výkonové charakteristiky a součinu U*I a výkon klesá...
Když se koukneme na výkonovou char. při teplotě 30C (je nižší, protože napěťové ztráty jsou 4-5x větší než proudový přírůstek), tak zátěž zůstává stále stejná a dostávám zkrátka nižší výkon ať jsem již nalevo nebo napravo od MPP.
VA char a MPPT.png
Tento obrázek je pro dvě různé teploty a konstantní osvětlení. Pokud bychom hýbali i s intenzitou dopadajícího slunečního záření [W/m2], tak se nám to ještě trošku komplikuje, ale to nechám až na jindy.
Jirka Rožnov p.R./ hybridní ostrov 200Wp, Victron 1200,
matej
Příspěvky: 826
Registrován: čtv zář 01, 2011 6:30 pm

Re: 1950W Vysočina

Příspěvek od matej »

Takže pokud provozujeme panel vlevo od MPP, stoupne nám proud jen v případě pokud bychom snížili zatěžovací odpor
ANEBO pokud se zvýší teplota panelu.
Dovolil jsem si přidat do Vašeho obrázku přímky pro zatěžovací odpory ještě více vzdálenější od MPP, aby to bylo lépe vidět:


Na charakteristice existuje bod, kdy se tepelné koeficienty napětí a proudu navzájem vykompenzují. Tento bod se nachází mírně vlevo od MPP.
Pravda a Láska zvítězí!.
jhladik
Příspěvky: 99
Registrován: pon čer 27, 2011 6:02 pm

Re: 1950W Vysočina

Příspěvek od jhladik »

Tak již rozumím co jsi Matěji chtěl říci.....ještě obrázek doplním, snad se k tomu večer dostanu. J.
jhladik
Příspěvky: 99
Registrován: pon čer 27, 2011 6:02 pm

Re: 1950W Vysočina

Příspěvek od jhladik »

jhladik píše:Tak již rozumím co jsi Matěji chtěl říci.....ještě obrázek doplním, snad se k tomu večer dostanu. J.
....stále jsem se k tomu nedostal. Chtěl jsem to přesně spočítat, ale už bych rád z práce domů, takže jenom odhadem. Pokud se tedy budeme pohybovat po VA charakteristice vlevo od MPP (zatěžovací odpor je menší než odpor při MPP), tak z panelu "vyždímáme" mírně větší výkon-ovšem nikdy více než v MPP. To mírně jsem chtěl vyčíslit a porovnat kolik se ztratí od bodu maximálního výkonu. No zkrátka si musíte udělat obrázek sami. 1 vodorovný dílek v grafu je 50W...

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek