1950W Vysočina

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
jakub04
Příspěvky: 13
Registrován: pát zář 09, 2011 9:29 pm

1950W Vysočina

Příspěvek od jakub04 »

Zdravím všechny nadšence pro nové technologie. Takže mám na střeše 10x195W monokrystal. A jak dál? Něco už vím. Co půjde chci napájet 12/24V. Mám router,wifi, ntb, po úpravě by měl jít i stolní PC. A jak světla? Koupil jsem na zkoušku nějaké LED ŽÁROVKY 108 LED E27. Pak je tu pračka, myčka/používá teplou vodu/, varná konvice,el.trouba,žehlička, mrazák, čerpadlo podlahového topení, čerpadlo na trubicové soláry, lednice/tu plánuji ještě letos vyměnit, má víc jak 15let/. A co TV LCD, jde připojit po úpravě na DC? Ve stěnách mám veden po celém obvodu domu 16mm husí krk, s rozvody nn nebude problém. Přepínat ČEZ/ostrov budu ze začátku ručně, později se uvidí. Nebo rozvést taky samostatně 230V a přehazovat v zásuvkách? Kam dát regulátor a baterie Varta Professional Deep Cycle 12V 180Ah? Teoreticky jej můžu dát hned k panelům a k němu i gelové baterie. Přístup je dobrý. Nechci jít do čistého ostrova, mám tu velké motory, které nejdou rozumně nahradit. Ale co dál? Jaký měnič použít? Jaký regulátor? Nebo vše v jednom? Co tento: Měnič MeanWell TN-1500-224B 1500W sinus. To už mi tak jasné není. Pomohl by i odkaz na nějaký článek. Děkuji všem, kteří poradí. J.
avatar
Příspěvky: 484
Registrován: ned kvě 08, 2011 10:16 am

Re: 1950W Vysočina

Příspěvek od avatar »

Nejak sem to nepochopil mas na strese panely ale jedou ted na prazdno nebo na zeleny bonus nebo prodavas cezu ?

jinak zdravim vysocinu jsme tu ted dva ))
avatar
Příspěvky: 484
Registrován: ned kvě 08, 2011 10:16 am

Re: 1950W Vysočina

Příspěvek od avatar »

Jinak co se týče světel . Ja sem to na svem domu dlouho řešil jelikož dům je zaveden na 240V světla a téměř všude je již úsporka tak světla nechám taky na 240. předělání na 12v se mi nevyplatí. Jen cena nových světel 12 LED se mi cenově nikdy nezaplatí to bych spokojeně mohl svítit celý den po dobu několika let na ČEZ. toť můj názor
jakub04
Příspěvky: 13
Registrován: pát zář 09, 2011 9:29 pm

Re: 1950W Vysočina

Příspěvek od jakub04 »

Plánoval jsem původně komplet ftv el. s dodávkou do sítě, ale sami víte, jak to teď vypadá. Panely nejsou připojené. Dnes jsem dokončil montáž na střechu.
JiříK
Příspěvky: 1021
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: 1950W Vysočina

Příspěvek od JiříK »

jakou máš kapacitu baterek? Obecně bys měl mít co watt, to ampérhodina, ale raději víc. Takže minimálně tak 1200Ah, ale úplně nejlíp 2500-3000Ah. Při tomto výkonu bych systém nedělal s napětím 12V, ale vyšším. Při 24V seženeš většinu věcí pro kamionisty. S vyšším napětím už je to horší, zase je možnost využít vcelku výkonných UPS na 36-48V a máš čisté sinusové napětí.
Naposledy upravil(a) JiříK dne ned zář 18, 2011 5:31 pm, celkem upraveno 1 x.
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
jakub04
Příspěvky: 13
Registrován: pát zář 09, 2011 9:29 pm

Re: 1950W Vysočina

Příspěvek od jakub04 »

Baterie ještě nemám žádné, píšu to v úvodním příspěvku. Teprve začínám. Můžu něco nakoupit, pak sem na konzultaci, ale to je myslím špatně. Rád bych, kdyby někdo poradil jestli jít do 12V nebo raději 24V, jak výkonný měnič, regulátor, jestli samostatné přístroje nebo hybridní atd. Od něčeho začít. Baterie asi gelové Varty.
Naposledy upravil(a) jakub04 dne ned zář 18, 2011 5:35 pm, celkem upraveno 1 x.
JiříK
Příspěvky: 1021
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: 1950W Vysočina

Příspěvek od JiříK »

Ajta! No, přečti si, co je napsáno nad tvým příspěvkem... :mrgreen:
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: 1950W Vysočina

Příspěvek od tomas »

Neházej flintu do žita, zítra se má rozhodnout o konci stop stavu a je velká naděje že bude ukončen:
http://www.solarninovinky.cz/2010/index ... 1603&rm=15
http://www.solarninovinky.cz/2010/index ... 91602&rm=0
http://www.solarninovinky.cz/2010/index ... 1504&rm=15
Pokud máte přípojku do distribuční sítě a nechcete ji rušit, tak si raději počkejte na konec stop stavu. Ostrovní systém je dražší a není tak energeticky účinný jako elektrárna připojená do sítě. Navíc moc bych nevěřil tomu, že ty olovněné akumulátory vydrží více jak 3 roky. Budete potřebovat jeden regulátor např. FLEXmax 80 nebo Midnite Solar Classic a akumulátory minimálně 24V 1000Ah. Lépe 48V 500Ah. A měniče z 48(24)V na 230V. Komplikovat to budou 3 fáze a požadavek na zachování stávající přípojky. Jinak u tak velkého výkonu bych s rozvody 12/24V vůbec neuvažoval a nechal vše na standardních 230V. 3 fázové motory se dají provozovat přes frekvenční měnič jako to má LUI https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=3&t=113
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: 1950W Vysočina

Příspěvek od tomas »

Máte myčku s připojením na teplou vodu? U praček jsem se s tím setkal ale u myčky ještě ne. Co je to za typ?
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
jakub04
Příspěvky: 13
Registrován: pát zář 09, 2011 9:29 pm

Re: 1950W Vysočina

Příspěvek od jakub04 »

Takže panely asi zapojím zatím na topnou spirálu solárního bojleru a časem se uvidí. Myčka nemá samostatný přívod teplé vody ale já ji mám připojenou pouze na teplou vodu. Uvažoval jsem, že všechny panely prodám, ale bylo by to s velkou ztrátou, tak to je raději připojím takto.
avatar
Příspěvky: 484
Registrován: ned kvě 08, 2011 10:16 am

Re: 1950W Vysočina

Příspěvek od avatar »

myslim ze na ten solarni boiler to bude zatim nejlepší řešení. Pockal bych takto co bude se stop stavem. Pokud by zustal stop stav pak bych resil dale co stim.

Například ruzné přepínání po nabití baterii nahřát boiler atd....

vše ale u ostrova je o penezích. regulátor slušnej ze cca kolem 15 tis. baterie to je kapitola sama o sobě nejlepe vychazí asi LIFE-POL ale zde je cena velice velka není problém dát za baterky přes 100 tis...
další práce kolem toho jističe kabely atd..
jakub04
Příspěvky: 13
Registrován: pát zář 09, 2011 9:29 pm

Re: 1950W Vysočina

Příspěvek od jakub04 »

A jak je tedy nejlépe připojit na tu spirálu 2kW? Asi sérioparalelní zapojení.
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm

Re: 1950W Vysočina

Příspěvek od drama »

2kWp je na ostrovní systém ideální. Je ovšem třeba počítat s tím, že v létě budou velké přebytky a v zimě to utáhne jen opravdu velice skromnou domácnost. Olověné baterie bych vůbec nebral v úvahu. Ideální jsou repasované NiFe či NiCd. Na stejnosměrné napětí bych připojil jen věci, které jedou pořád (router, wifi atp.), vše ostatní na velmi kvalitní sinusový střídač s minimálním odběrem ve stand-by režimu. Novou lednici jen s mechanickým termostatem, žádný digitál!
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm

Re: 1950W Vysočina

Příspěvek od drama »

jakub04 píše:A jak je tedy nejlépe připojit na tu spirálu 2kW? Asi sérioparalelní zapojení.
Pokud tam nejsou nějaké výrazné problémy se zastíněním, spojil bych všechny panely do série. Bude to co nejvyšší napětí (nejmenší ztráty na vedení) a nebude třeba řešit problém se zpětným proudem. Nebo by bylo možná dobré se poohlédnout po nějakém střídači, který zvládne grid-off i grid-on.
jakub04
Příspěvky: 13
Registrován: pát zář 09, 2011 9:29 pm

Re: 1950W Vysočina

Příspěvek od jakub04 »

Problém se stíněním panelů není. Spirálu připojím pomocí kabelu 4x6mm2. Je třeba nějaké jištění?
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: 1950W Vysočina

Příspěvek od tomas »

Provozní a pojistný termostat nemusí být schopen stejnosměrný obvod rozpojit zvláště pokud bude i vyšší napětí při sérovém zapojení všech panelů. Nutno zkontrolovat parametry termostatů jestli jsou schopny rozpojit DC obvod o jakém napětí a proudu. Jinak: http://www.google.cz/search?q=v%C3%BDbu ... =firefox-a
Bojler je tlaková nádoba plná horké vody (při poruše páry) a to není žádná ( | ) pokud se něco stane (a to se stává i při "standardním" provozu) bude to na vás, že jste nedodržel parametry napětí dané výrobcem. Doporučuji raději beztlakový systém s otevřenou expanzí, ten je relativně bezpečný a vodu ohřívat průtočně v nerezovém vlnovci nebo v obojživelném bojleru přes výměník.
Naposledy upravil(a) tomas dne ned zář 18, 2011 8:25 pm, celkem upraveno 1 x.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
jakub04
Příspěvky: 13
Registrován: pát zář 09, 2011 9:29 pm

Re: 1950W Vysočina

Příspěvek od jakub04 »

Zatím děkuji všem za příspěvky i odkaz na ten výbuch. Dala by se použít tepelná tavná pojistka 10A/250V?
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: 1950W Vysočina

Příspěvek od tomas »

jakub04 píše:Zatím děkuji všem za příspěvky i odkaz na ten výbuch. Dala by se použít tepelná tavná pojistka 10A/250V?
Proti selhání termostatu určitě ne, nedala. Pojistka jistí vodiče proti přetížení. Tlak a teplotu v bojleru hlídat nedokáže.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
jakub04
Příspěvky: 13
Registrován: pát zář 09, 2011 9:29 pm

Re: 1950W Vysočina

Příspěvek od jakub04 »

Uvedl jsem asi málo údajů. Myslel jsem toto: http://www.elny.cz/termostat-do-bojleru ... a/d-75310/
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: 1950W Vysočina

Příspěvek od tomas »

Jestli myslíte tepelnou nevratnou pojistku http://www.gme.cz/cz/tsf077-p530-034.html tak se mi nepodařilo zatím najít jaké má parametry pro stejnosměrné obvody. http://www.gme.cz/_dokumentace/dokument ... -034.1.pdf
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek