1f 5kwh UPS do rodinneho domu + vyhledove FVE

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
raaaaraaaa
Příspěvky: 5
Registrován: ned úno 27, 2022 12:03 am

1f 5kwh UPS do rodinneho domu + vyhledove FVE

Příspěvek od raaaaraaaa »

Zdravim,

zvazuji 1f UPS do rodinneho domu na cerpadlo ve vrtu a lednicku - celkova kapacita baterii bude s rezervou stacit tak na 5kwh s moznosti rozsireni (max. rozsireni kapacity baterii na 20kwh). Nerad bych kupoval samostatnou UPS kdyz vyhledove bych rad pripojil FVE panely na strechu. Vybral jsem nasledujici :

1x Měnič/nabíječ Victron Energy MultiPlus C 12V/2000VA/80A-30A (umoznuje pripojeni FVE panelu kdyz se prikoupi MPPT regulator)
2x baterie LiFePo4 Victron Energy Smart 12v/200ah (nechci mit ve sklepe horlave LiOn) - jdou tyto baterie dale paralelne spojovat a rozsirovat ?

A pokud byste se nebali levnejsich vyrobku rad se podivam na tipy - vim ze Victron se pouziva na lodich a karavanech docela dost v zahranici a beru ho jako spolehlivou znacku.

Dekuji
Uživatelský avatar
sindyk
Příspěvky: 526
Registrován: pát kvě 21, 2021 12:53 pm
Bydliště: Semily

Re: 1f 5kwh UPS do rodinneho domu + vyhledove FVE

Příspěvek od sindyk »

12 V neee. To jsou pak velký proudy, ničí se baterie, tlustý kabely jsou potřeba. Pokud zůstane jen ten jeden 2 kVA Multiplus, tak aspoň 24 V, ale pokud má do budoucna přibýt další měnič, nebo ten Multiplus vzít rovnou o něco výkonnější (protože všichni tu víme, jak to pak je, že s jídlem roste chuť), tak rovnou 48 V. Victron je slušná značka a celej ekosystém mají poměrně zmáknutej, pokud jsou peníze, tak je to dobrá volba. Akorát ta baterie jde udělat mnohem levněji ze článků a BMS, co komunikuje s Victronem - s tím určitě někdo tady poradí, já jsem olověnej :-)
3800 Wp (10s Elerix 380 Wp) | Deye SUN-3.6K-SG03LP1-EU | 14 kWh olova (4s2p JPC12-100 + 4s 12V92F)
Domovské vlákno: FVE Pojizeří, povinná četba: Victron Wiring Unlimited
raaaaraaaa
Příspěvky: 5
Registrován: ned úno 27, 2022 12:03 am

Re: 1f 5kwh UPS do rodinneho domu + vyhledove FVE

Příspěvek od raaaaraaaa »

Ano Variantu BYD baterii mi taky doporucovali s 48V modularni system ale leze to docela do penez jak rikate...
Uživatelský avatar
sindyk
Příspěvky: 526
Registrován: pát kvě 21, 2021 12:53 pm
Bydliště: Semily

Re: 1f 5kwh UPS do rodinneho domu + vyhledove FVE

Příspěvek od sindyk »

Baterii Vám poskládá zdejší člen Mikel (jeho vlákno https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=64&t=6376, eshop https://www.mivvyenergy.cz/cs/). Je to takový kompromis mezi komerčními značkovými bateriemi a vlastní výrobou doma.
Jinak nižší cenová hladina pod Victronem jsou kombinované měniče, hledejte zde slovo "Axpert", teď se tu probírají víc než kdy jindy. Za málo peněz rozumné množství muziky. Případně si můžete stavět vše sám z různých komponent, ale to musíte mít opravdu jako koníčka :-)
3800 Wp (10s Elerix 380 Wp) | Deye SUN-3.6K-SG03LP1-EU | 14 kWh olova (4s2p JPC12-100 + 4s 12V92F)
Domovské vlákno: FVE Pojizeří, povinná četba: Victron Wiring Unlimited
Soban
Příspěvky: 3467
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: 1f 5kwh UPS do rodinneho domu + vyhledove FVE

Příspěvek od Soban »

Pokud fakt uvažujete že později připojíte celý barák tak fakt 48V systém.
12V to je tak max 1000W a konec, čili někam na chalupu, ale na barák ne!
A zapojíte blbou žehličku a ta má 2300W a konečná, sám jsem tak narazil......
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
xmasin
Příspěvky: 1767
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: 1f 5kwh UPS do rodinneho domu + vyhledove FVE

Příspěvek od xmasin »

Victron je hezký, ale pokud na něj připojíte panely přes regulátor nabíjení, tak už se musíte přihlásit u distribuční společnosti, že máte výrobnu se vším papírováním. Druhá možnost je pořídit Axpert King/PIP 5048 MK, který funguje jako online UPS (dvojitá konverze AC/DC/AC) a tam nehrozí, že pokud připojíte panely, bude dodávat energii do sítě. U 5 kW bych šel jednoznačně do 48V systému. Dobré čtení na téma dimenzování systému je tady https://www.victronenergy.com/upload/do ... ted-EN.pdf kapitola 2.
FRSO
Příspěvky: 2279
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: 1f 5kwh UPS do rodinneho domu + vyhledove FVE

Příspěvek od FRSO »

xmasin píše:Victron je hezký, ale pokud na něj připojíte panely přes regulátor nabíjení, tak už se musíte přihlásit u distribuční společnosti, že máte výrobnu se vším papírováním. Druhá možnost je pořídit Axpert King/PIP 5048 MK, který funguje jako online UPS (dvojitá konverze AC/DC/AC) a tam nehrozí, že pokud připojíte panely, bude dodávat energii do sítě. U 5 kW bych šel jednoznačně do 48V systému. Dobré čtení na téma dimenzování systému je tady https://www.victronenergy.com/upload/do ... ted-EN.pdf kapitola 2.
To jsem nějak nepochopil, že když přidám k Multiplusu mppt panely že bude dodávat do sitě ? to ale v režimu ostrov, nebo UPS, VS- určitě nebude, mužeš to nějak rozvést proč by tomu tak mělo být ? On MP má spousty funkcí, ale musí být aktivované.
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh
xmasin
Příspěvky: 1767
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: 1f 5kwh UPS do rodinneho domu + vyhledove FVE

Příspěvek od xmasin »

FRSO píše: To jsem nějak nepochopil, že když přidám k Multiplusu mppt panely že bude dodávat do sitě ? to ale v režimu ostrov, nebo UPS, VS- určitě nebude, mužeš to nějak rozvést proč by tomu tak mělo být ? On MP má spousty funkcí, ale musí být aktivované.
V ostrovu samozřejmě ne, ale pokud bude jako UPS tak se zadává grid code a potom je Multiplus schopen dodávat do sítě. Navíc je problém, že 5 kW Multiplus distribuce nedovolí připojit jako měnič s možností dodávky do sítě, teď jsem se na to ptal a omezení pomocí externího řízení není od 1.1.2021 ze strany distribuční společností (tedy aspoň ČEZ distribuce) akceptováno.
Pawel
Příspěvky: 812
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: 1f 5kwh UPS do rodinneho domu + vyhledove FVE

Příspěvek od Pawel »

Je tam ten limit nějak 3.37 kW na fázi-
xmasin
Příspěvky: 1767
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: 1f 5kwh UPS do rodinneho domu + vyhledove FVE

Příspěvek od xmasin »

Pawel píše:Je tam ten limit nějak 3.37 kW na fázi-
Dle aktuálně platných PPDS je limit pro jednofázové připojení 3,7 kVA, bohužel Multiplus II v 5 kVA verzi umí do sítě dotlačit až 4,5 kVA https://www.victronenergy.com/upload/do ... I-(GX).pdf, takže pokud ho chce někdo připojit do sítě tak musí mít méně než 3,7 kWp v panelech, pak ho distribuce připojí, pokud je v panelech více, tak ne. Victron pomocí externího řízení umí výkon dodávaný do sítě limitovat, ale to už dnes není akceptováno.
FRSO
Příspěvky: 2279
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: 1f 5kwh UPS do rodinneho domu + vyhledove FVE

Příspěvek od FRSO »

xmasin píše:
FRSO píše: To jsem nějak nepochopil, že když přidám k Multiplusu mppt panely že bude dodávat do sitě ? to ale v režimu ostrov, nebo UPS, VS- určitě nebude, mužeš to nějak rozvést proč by tomu tak mělo být ? On MP má spousty funkcí, ale musí být aktivované.
V ostrovu samozřejmě ne, ale pokud bude jako UPS tak se zadává grid code a potom je Multiplus schopen dodávat do sítě. Navíc je problém, že 5 kW Multiplus distribuce nedovolí připojit jako měnič s možností dodávky do sítě, teď jsem se na to ptal a omezení pomocí externího řízení není od 1.1.2021 ze strany distribuční společností (tedy aspoň ČEZ distribuce) akceptováno.
Ale pokud chceš jen UPS, tak zadáš jen UPS, nabíjení vypneš a nabíjíš přes MPPT, proč bych měl zadávat grid code, když nepotřebuji přisosávat, ani dodávat.
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh
fanfox
Příspěvky: 19
Registrován: pát srp 28, 2020 11:17 am

Re: 1f 5kwh UPS do rodinneho domu + vyhledove FVE

Příspěvek od fanfox »

Jestli máš prostory na to někdy rozšiřovat, tak jednoznačně bych volil 48V. Já mám teda prdlačky co radit, ale 3 měsíce jsem přemílal ze všech stran 12 x 24 x 48V.

Začínal jsem s 12,8V 100Ah LiFePO4, levným měničem a autonabíječkou jako zálohou pro lednici a svícení. A rozšiřuji v bytě. Dlouho mě to vedlo zůstat na 12V, ale chci tím zastat okruh s 10A jističem , když bude svítit a budou nabité baterie. A nechtělo se mě utrácet za něco dražšího na 12V. A ty ampéry z regulátorů a do meniče a průřez vodičů mě taky zarazil.
Tak jsem se rozhodl pro 24V jako levnější cestu s klonem Axpertu 3kVA, s tím, že když odejde, tak přeházím baterii na 48V, pořídil jsem BMS, která zvládne všechny tyhle varianty, a pořídím Victron, s Multiplus II 3000 by žena nebyla vůbec omezovaná.
Ale napřed musím poznat jak se budou chovat panely na balkoně , kde mě jedna část nevychází rozumně na 48V, druhá by šla. Ale to je to omezení prostorem s maximem asi 0,9kWp v menších panelech. Možná to sluníčko někde jinde pytlovat a nosit si domů :)

Tak dobře vyber.
ruční záloha chladničky, světel, 12,8V , 100Ah LiFePO4, čínský sinus měnič (pojistky 4x40A),
na zkoušení 2x80Wp poly, PWM12/24-20A

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek