Pomoc začátečníkovi s úplně první cca 1000 W FVE

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
ren
Příspěvky: 23
Registrován: ned zář 05, 2021 11:14 am

Re: Pomoc začátečníkovi s úplně první cca 1000 W FVE

Příspěvek od ren »

@mmv, díky za nabídku, ale grid free mi nepomůže. Chtěl bych se zeptat, jak je to s těmi hybridními měniči. Uvedu příklad, budu mít hybrid do kterého bude vstupovat distribuční síť a nějakých 1.500W z panelů. Budu chtít rozběhnout tepelné čerpadlo 1.300W. Jaký výkon by musel mít měnič, aby TČ rozběhl? Jak se to počítá, výkon uváděný pro měnič je jenom pro panely a co bere vedle ze sítě se nepočítá, anebo je to dohromady? Pakliže je to dohromady, tak můžu na pohon čerpadla zapomenout, protože rozběhový proud TČ je mimo mísu standardního měniče do 2.000W.
brin
Příspěvky: 930
Registrován: sob úno 18, 2012 3:59 pm

Re: Pomoc začátečníkovi s úplně první cca 1000 W FVE

Příspěvek od brin »

To záleží na typu hybridu. Pokud to bude pravý hybrid, tak bude umět kombinovat vlastní výkon s výkonem ze sítě. Nepravý hybrid při přetížení přepne čistě na síť.
ren
Příspěvky: 23
Registrován: ned zář 05, 2021 11:14 am

Re: Pomoc začátečníkovi s úplně první cca 1000 W FVE

Příspěvek od ren »

To chápu, ale potřeboval bych to trochu víc vysvětlit. Například u Axpert King 24V 3000W je uvedeno, že při přetížení od 110 do 200% se přepne na bypass. Co udělá, až přetížení pomine (po startu spotřebiče), vrátí se plynule bez přerušení na dodávku z panelů? Co udělá při přetížení nad 200%, vypne úplně?
Franta2776
Příspěvky: 2505
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm

Re: Pomoc začátečníkovi s úplně první cca 1000 W FVE

Příspěvek od Franta2776 »

[quote="ren"]To chápu, ale potřeboval bych to trochu víc vysvětlit. Například u Axpert King 24V 3000W je uvedeno, že při přetížení od 110 do 200% se přepne na bypass. Co udělá, až přetížení pomine (po startu spotřebiče), vrátí se plynule bez přerušení na dodávku z panelů? Co udělá při přetížení nad 200%, vypne

Ano vrátí se zpět na FV.
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, baterie štítkových 73kWh(Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel štítkových 1230Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Mppt Easun 6048
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
ren
Příspěvky: 23
Registrován: ned zář 05, 2021 11:14 am

Re: Pomoc začátečníkovi s úplně první cca 1000 W FVE

Příspěvek od ren »

A při přetížení nad 200% vypne a zůstane vypnutý, dokud se spotřebič který způsobil vypnutí neodstraní?
rva
Příspěvky: 3582
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Pomoc začátečníkovi s úplně první cca 1000 W FVE

Příspěvek od rva »

Dle nastavení zůstane vypnutý, nebo to zkouší (teď nevím kolikrát, ale myslím, že ne donekonečna), jestli důvod přetížení pominul.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
ren
Příspěvky: 23
Registrován: ned zář 05, 2021 11:14 am

Re: Pomoc začátečníkovi s úplně první cca 1000 W FVE

Příspěvek od ren »

Díky moc, tak to se musím omluvit všem kteří se mi hned ze začátku snažili vysvětlit, že nějakých 1000W
FVE je na nic, myslel jsem, že 2000W by bylo lepších, ale kdybych chtěl "dokrmovat" tepelné čerpadlo, musel bych k pár panelům pořídit drahý měnič aby unesl startovací proud čerpadla. Tak to můžu na celý nápad zapomenout.
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2727
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Pomoc začátečníkovi s úplně první cca 1000 W FVE

Příspěvek od kybos »

Některá tepelná čerpadla mají postupný náběh na nastavený výkon a prostřednictvím nastavení parametrů lze u nich nastavit úroveň maximálního odebíraného příkonu v procentech jmenovité hodnoty.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Franta2776
Příspěvky: 2505
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm

Re: Pomoc začátečníkovi s úplně první cca 1000 W FVE

Příspěvek od Franta2776 »

ren píše:To chápu, ale potřeboval bych to trochu víc vysvětlit. Například u Axpert King 24V 3000W je uvedeno, že při přetížení od 110 do 200% se přepne na bypass. Co udělá, až přetížení pomine (po startu spotřebiče), vrátí se plynule bez přerušení na dodávku z panelů? Co udělá při přetížení nad 200%, vypne úplně?
Jestli to myslíš s Fv vážně tak 48V a min 5kW měnič,pořídit se dá i okolo 15000kč.Easun,isolar kukni na aliexpress.Já jedu na 5,5kVA plně elektrifikovanou domácnost.Mě tady na foru takto v minulosti dobře poradili, opravdu cokoliv menšího je na hraní.Já do tě 60-sátky mám 6let.takže taky žádný mladík :D :D :D :D :D
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, baterie štítkových 73kWh(Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel štítkových 1230Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Mppt Easun 6048
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
kodl69
Příspěvky: 7419
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Pomoc začátečníkovi s úplně první cca 1000 W FVE

Příspěvek od kodl69 »

Hlavně, tepelné čerpadlo je potřeba na topení, a obvykle se nevíc topí, když nesvítí slunce... Tj 1000W z panelů "není na nic", je to na "volnoběžnou spotřebu" , světla a malý spotřebiče v pohodě, za rok to může být klidně ušetřená 1-2MWh a když k tomu bude baterka, tak aspoň zálohování osvětlení a drobností, a to podle mě není k zahození...
P.S: Měnič a pod dimenzuj podle toho, jak máš velkou střechu, panely a baterky můžeš snadno dokupovat pozděj...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
ren
Příspěvky: 23
Registrován: ned zář 05, 2021 11:14 am

Re: Pomoc začátečníkovi s úplně první cca 1000 W FVE

Příspěvek od ren »

@kybos, to není můj případ, já mám staré klasické tepelné čerpadlo s kompresorem který buď jede, nebo nejede. Takže bych buď musel koupit nové invertorové čerpadlo, anebo softstarter, a to se na to můžu zrovna 123.

@Franta, měniče z Alíku bych se možná bál, protože když klekne, tak když se mi ho nepodaří opravit, je vymalováno. Tady jsem viděl na Hadexu nějaký REVO VM5000-48, 5kW/48V, to asi bude totéž jak na Alíku, ale za míň. A kolik těch panelů k tomu měniči máš? Já se nejvíc hrozím toho, že bych musel rozbít půl baráku a ponatahovat kabely.

@kodl69, já tepelným čerpadlem ohřívám vodu v zastřešeném bazénu, nejvíc ho potřebuji na jaře a na podzim.
Franta2776
Příspěvky: 2505
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm

Re: Pomoc začátečníkovi s úplně první cca 1000 W FVE

Příspěvek od Franta2776 »

To záleží od toho jestli chceš Mppt regulátor High nebo Low voltage vstupem.
Tady ten je za pár Kč.
https://www.hadex.cz/g509c-hybridni-men ... TEEALw_wcB
Já mám Mppt s HV vstupem a VOC naprázdno mám okolo 260V.V tom Mppt regulátoru jsou kondíky já mám do 500V a těmto hodnotám je lepší se vyhnout.
Jseš elektrikář nebo máš k elektřině blízko??
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, baterie štítkových 73kWh(Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel štítkových 1230Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Mppt Easun 6048
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
ren
Příspěvky: 23
Registrován: ned zář 05, 2021 11:14 am

Re: Pomoc začátečníkovi s úplně první cca 1000 W FVE

Příspěvek od ren »

Jo, zrovna na ten měnič jsem se díval. Má VOC naprázdno 145V, to by znamenalo, jestli to správně chápu, spojovat maximálně dva panely do série a po dvou v sérii spojovat paralelně. Anebo se poohlédnout po měniči se vstupem na víc voltů. Zase čím vyšší napětí, tím tenčí dráty.
Elektrikář nejsem, ale k elektřině mám blízko, za mlada jsem radioamatéřil, na vojně jsme byl spojař a co se týká elektřiny, do dnes co zvládnu a můžu dělám sám a ještě stále mě baví se učit.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: Pomoc začátečníkovi s úplně první cca 1000 W FVE

Příspěvek od vlkazajac »

ren píše: 1) ...............No a v době kdy už bazén nebude třeba ohřívat by grid-tie mohla "docmrndávat" třeba bojleru pro ohřev užitkové vody.

2) pro případ blackoutu na podržení chladničky a mrazáku, to není akutní, ale výhledové.

Mám málo vhodného místa na panely, bez nějakých náročnějších úprav umístím 3, možná 4 panely. .........
Nelámte si hlavu žiadnymi grid-tie ani hybridmi. Úkol je jasný - dostať čím viac tepla do vody. Ak ste už zavrhli priamu podporu tepelného čerpadla, urobte to takto :

Zmerajte svedomite plochu pre umiestnenie panelov a rozhodnite o ich umiestnení vrátane sklonu ( možno to bude len 20 - 30°. Vyberte panely s najvhodnejším rozmerom.
Regulátory ( ak nebudú na zvolenom meniči ) nájdete a vyberiete si podľa max. prúdu, ktorý budú dávať panely do batérie. Výber je veľký.
Menič vyberajte s malou vlastnou spotrebou, ak uvažujete s nejakým odberom aj v noci. Nájdete klasiku s cenou okolo 300 EUR.
Zmeňte logiku vyťažovania. Prioritu dajte ohrevu TUV ( tepelné čerpadlo pravdepodobne pobeží hlavne zrána na DS ) a dobitiu batérie. Po ohreve TUV na zvolenú teplotu prepnite na elektrokotlík v okruhu ohrevu bazéna a vyťažujte naplno. Pri dostatku energie resp. dosiahnutí prijateľnej teploty v bazéne tepelné čerpadlo vypnite a FVE už len docmrndá nejakú energiu naviac do bazéna. Do rána vychladne a ideme znova na to s kámošom *sun*
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
ren
Příspěvky: 23
Registrován: ned zář 05, 2021 11:14 am

Re: Pomoc začátečníkovi s úplně první cca 1000 W FVE

Příspěvek od ren »

@vlkazajac, díky za tip, pomalu se učím a poznávám, tepelné čerpadlo jsem vzal opět na milost, protože si myslím, že je škoda ohřívat vodu v bazénu jinak než tepelným čerpadlem, protože tepelné čerpadlo přidá další kW, tak jsem ho vzal zase na milost.

Po několika bezesných nocích a prosurfovaných hodinách si myslím, že mám ve věci jasněji. Popíšu finální sestavu a poprosím zkušené solárníky o komentář, jestli sestava má šanci fungovat jak chci. Pro úplný začátek bych chtěl vzít měnič s low voltage vstupem, schopný pracovat bez baterek, dostatečně výkonný a protože mnou zamýšlený měnič má na vstupu VOC 145V, tak pro začátek nějaké tři panely v sérii s VOC okolo 120V. Pokud se mi sestava osvědčí, dokoupil bych časem baterky a další tři panely. Na domě mám 3x25A, fázi na které mám teplené čerpadlo (plus další spotřebiče) bych rozpojil a vřadil do ní měnič. Ten měnič má podle výrobce 5500W a surge power 11000VA, takže by si snad měl umět poradit i se startem tepelného čerpadla 1400W. Měnič by měl umět chodit bez baterek, dnes jsem chatoval s Číňankou ze soroups.com kde je vyrábí a ta potvrdila, že ano. Je to tenhle https://www.hadex.cz/spec/g509d.pdf. Mám strach, aby se nestalo, že když to koupím a poskládám, nebude to chodit. Můžete mi to prosím okomentovat?

Dotaz č.2, v domě mám jediný třífazový spotřebič, Nautilu. Co udělá s Nautilou střídač vřazený do fáze? Bude Nautila normálně běžet, anebo jí budu muset natáhnout extra přívod mimo měnič?

Díky předem za připomínky.
Franta2776
Příspěvky: 2505
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm

Re: Pomoc začátečníkovi s úplně první cca 1000 W FVE

Příspěvek od Franta2776 »

ren píše:@vlkazajac, díky za tip, pomalu se učím a poznávám, tepelné čerpadlo jsem vzal opět na milost, protože si myslím, že je škoda ohřívat vodu v bazénu jinak než tepelným čerpadlem, protože tepelné čerpadlo přidá další kW, tak jsem ho vzal zase na milost.

Po několika bezesných nocích a prosurfovaných hodinách si myslím, že mám ve věci jasněji. Popíšu finální sestavu a poprosím zkušené solárníky o komentář, jestli sestava má šanci fungovat jak chci. Pro úplný začátek bych chtěl vzít měnič s low voltage vstupem, schopný pracovat bez baterek, dostatečně výkonný a protože mnou zamýšlený měnič má na vstupu VOC 145V, tak pro začátek nějaké tři panely v sérii s VOC okolo 120V. Pokud se mi sestava osvědčí, dokoupil bych časem baterky a další tři panely. Na domě mám 3x25A, fázi na které mám teplené čerpadlo (plus další spotřebiče) bych rozpojil a vřadil do ní měnič. Ten měnič má podle výrobce 5500W a surge power 11000VA, takže by si snad měl umět poradit i se startem tepelného čerpadla 1400W. Měnič by měl umět chodit bez baterek, dnes jsem chatoval s Číňankou ze soroups.com kde je vyrábí a ta potvrdila, že ano. Je to tenhle https://www.hadex.cz/spec/g509d.pdf. Mám strach, aby se nestalo, že když to koupím a poskládám, nebude to chodit. Můžete mi to prosím okomentovat?

Dotaz č.2, v domě mám jediný třífazový spotřebič, Nautilu. Co udělá s Nautilou střídač vřazený do fáze? Bude Nautila normálně běžet, anebo jí budu muset natáhnout extra přívod mimo měnič?

Díky předem za připomínky.
Ten měnič má jeden problém a to:Pokud nebude mít baterii a výkon panelů nebude stačit,tak se přifázuje a bude pracovat jako Griddtie a při odpojení zátěže udělá přetok než zabere regulace.Pokud bude mít baterie bude jako záloha nedostatečného výkonu použita baterie a vše OK bude to OFF grid.Tak to mám já.
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, baterie štítkových 73kWh(Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel štítkových 1230Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Mppt Easun 6048
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: Pomoc začátečníkovi s úplně první cca 1000 W FVE

Příspěvek od vlkazajac »

ren píše:@vlkazajac, díky za tip, pomalu se učím a poznávám, tepelné čerpadlo jsem vzal opět na milost, protože si myslím, že je škoda ohřívat vodu v bazénu jinak než tepelným čerpadlem, protože tepelné čerpadlo přidá další kW, tak jsem ho vzal zase na milost.
Neprevádzkujem TČ ani netuším, ako veľký je bazén. Napadá ma situácia, že v lete je voda dostatočne zohriata a TČ vypne. Od toho okamihu, ak budú nejaké prebytky, nebude možné ich zužitkovať. Bazén sa nepoužije ako akumulátor ( s jemným nahriatím vody do foroty ) a časť energie z FVE bude zmarená.

Druhú nevýhodu vidím v tom, že do spomenutého okamihu vypnutia natočí TČ nejakú "motohodinu" zbytočne. A to tým viac, čím viac aj v budúcnosti navýšite výkon FVE.

Myslím, že priamy ohrev do vody by bol jednoduchší a preferenciou TČ sa nezíska toľko, koľko sa zdá. Je to len môj názor a iste nemusí byť správny.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Karlik73
Příspěvky: 95
Registrován: sob pro 18, 2021 4:41 pm

Re: Pomoc začátečníkovi s úplně první cca 1000 W FVE

Příspěvek od Karlik73 »

No a co poridit jen nejakej regulator na solarni ohrev vody?
ren
Příspěvky: 23
Registrován: ned zář 05, 2021 11:14 am

Re: Pomoc začátečníkovi s úplně první cca 1000 W FVE

Příspěvek od ren »

@Franta2776, ale to já právě chci, aby když nebudou panely stíhat se měnič přifázoval a cucnul si, protože to je jediná možnost jak mít panely trvale připojené k jedné fázi a co nejvíc je využít i pro jiné spotřebiče. Proto mám pro tři panely tak silný měnič, aby zvládl vykrýt jednu fázi v domku kombinací panelů a DS. No a že si při tom "cvrnkne" do sítě by nemělo nikomu vadit, vždyť v legislativě je napsáno
b) technické řešení mikrozdroje, které zamezuje dodávce elektřiny do distribuční soustavy v místě připojení, s výjimkou krátkodobých přetoků elektřiny do distribuční soustavy, které slouží pro reakci omezujícího zařízení, ale které nezvýší hodnotu napětí v místě připojení,
@vlkazajac, no právě, jak píšu výš, chci mít měnič na celé fázi, aby si z něj mohly brát všechny spotřebiče co jsou v domovní síti. Takže když nepoběží TČ, poběží třeba pračka, nebo sušička, nebo bude žena žehlit, nebo já nevím co.
Artuš
Příspěvky: 34
Registrován: čtv pro 23, 2021 8:04 pm

Re: Pomoc začátečníkovi s úplně první cca 1000 W FVE

Příspěvek od Artuš »

ren píše:@vlkazajac, díky za tip, pomalu se učím a poznávám, tepelné čerpadlo jsem vzal opět na milost, protože si myslím, že je škoda ohřívat vodu v bazénu jinak než tepelným čerpadlem, protože tepelné čerpadlo přidá další kW, tak jsem ho vzal zase na milost.

Po několika bezesných nocích ...................

Dotaz č.2, v domě mám jediný třífazový spotřebič, Nautilu. Co udělá s Nautilou střídač vřazený do fáze? Bude Nautila normálně běžet, anebo jí budu muset natáhnout extra přívod mimo měnič?

Díky předem za připomínky.
Já nevim, jestli jste si toho ostatní nevšimli, ale tady pan ren má hodně zkreslenou představu o připojení měniče do domácí sítě.
Já bych si tipnul na nějakej hezkej ohňostroj.
A tipnu si, že ta představa je, odpojit jednu fázi od DS a místo toho ji krmit z měniče.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek